آیا فکر می‌کنید برای خلاق بودن، لازم است مانند ونگوگ (Van Gogh)، کرت کوبین (Kurt Cobain) یا سیلویا پلات (Sylvia Plath)، روح خود را آزار دهید؟ خیر، چون هرچه شادتر باشید، خلاقیت و نوآوری بیشتری خواهید داشت. آلیس آیسن (Alice Isen)، پیشگام در زمینه علم روانشناسی، تحقیقاتی درباره نگرش مثبت در زندگی انجام داد و آن را تجلی یک حالت روحی نامید. او معتقد است که نگرش مثبت، تفکر انعطاف‌پذیر و قدرت حل ‌مسئله را بیشتر می‌کند و وجود این‌ ۲ در یک فرآیند خلاق، نقش حیاتی دارند.

ما در این مقاله از استارتاپت، بررسی می‌کنیم که چطور ذهن شاد و نگرش مثبت می‌تواند مغز شما را برای تفکر خلاق تحریک کند؛ درست بر خلاف بداخلاقی که خلاقیت را از بین می‌برد.

نگرش مثبت خلاقیت مغز را تحریک می‌کند

نگرش مثبت باعث تحریک خلاقیت مغز می‌شود

ترسا آمابیل (Teresa Amabile)، استاد دانشکده تجارت دانشگاه هاروارد و نویسنده کتاب «اصول پیشرفت» است. او به مطالعه عملکرد متخصصانی که اطلاعاتی را به صورت روزانه، در مورد میزان انگیزه‌ خود در طول روز ثبت می‌کردند؛ مشغول بود. آمابیل با ذخیره این داده‌ها، بعد از ۵ ماه به همراه تیم خود، نزدیک به ۱۲۰۰۰ داده را تجزیه و تحلیل کرد. آن‌ها دریافتند که شرکت‌کنندگان در این مطالعه، در روزهایی که بیشتر نگرش مثبت داشتند، تفکر خلاقانه‌‌تری هم داشتند.

احساسات مثبت، الگوهای فکری افراد را آزاد می‌کنند و اجازه می‌دهند تا آن‌ها، دامنه افکار خود را گسترش دهند. به این ترتیب می‌توانند بین ایده‌های مختلف ارتباط برقرار کنند. این ارتباطات جدید، می‌توانند به سرعت یک ایده‌ خلاقانه به وجود بیاورند؛ یا بعد از مدتی تامل،یک ایده بی‌نظیر خلق کنند.

ترسا آمابیل


۱. نفس عمیق بکشید

نگرش مثبت و عادت شاد

اگر ناراحت هستید یا استرس زیادی دارید، برای دریافت انرژی‌های مثبت، باید آرامش خود را حفظ کنید. کریستین کارتر (Christine Carter) استادیار ارشد دانشگاه کالیفرنیا و نویسنده کتاب «چطور نقطه امن خود را در خانه و محل کار پیدا کنید»، می‌گوید:

کسب آرامش بعد از استرس، سیستم عصبی مرکزی بدن شما را از نو می‌سازد. چند لحظه برای به دست آوردن حس آرامش، وقت بگذارید. نفس عمیق بکشید و روی بازدم‌ خود تاکید بیشتری داشته باشید.

کریستین کارتر

۲. یک یا ۲ عادت شاد را امتحان کنید

بعد از استراحت، راهی پیدا کنید تا حال و هوای خود را تغییر دهید. برای ایجاد این تغییر می‌توانید ۵ عاملی را که به خاطر داشتن آن‌ها سپاسگزار هستید، یادداشت کنید. همچنین می‌توانید یکی از دوستان خود را به پیاده‌روی دعوت کنید. هر زمان نگرش مثبت خود را افزایش دهید، خلاقیت هم به دنبال آن خواهد آمد.

حتی اگر درون‌گرا باشید؛ داشتن ارتباطات اجتماعی، نشانه‌ای از سلامت روانی شما است.

کریستین کارتر


۳. بازی و سرگرمی را فراموش نکنید

نگرش مثبت و بخش تاریک ذهن

لحظاتی که شادی زیادی به همراه دارند، دقیقا همان لحظه‌هایی که احساس خوشحالی می‌کنید؛ بزرگترین تقویت‌کننده‌های خلاقیت شما هستند. پس اگر در خانه یا محل کار، مشغول فعالیت روی پروژه‌ای تازه و خلاقانه هستید؛ باید برای خود زمان استراحت، در نظر بگیرید. مثلا به کوهنوردی بروید، در دریا شنا کنید یا از یک نمایشگاه آثار هنری دیدن به عمل آورید.

اگر این فعالیت‌ها برای شما الهام‌بخش هستند، پس انجام آن‌ها به معنای اتلاف وقت یا عقب انداختن کارها نیست. بهتر است اوقات سرگرمی خود را، به عنوان زمانی برای جمع‌آوری داده‌های خلاقانه به حساب آورید.

کریستین کارتر

۴. بخش تاریک وجود خود را طرد نکنید

شادی و انرژی بی‌دلیل، طبیعی نیست. با این که بخش روشن ذهن، اصالت کلی‌ ما را رقم می‌زند؛ اما حالت‌های تاریک‌تر ذهن هم جزئی از وجود ما هستند.

بی‌ توجهی و سرکوب احساسات منفی، نوعی احساس سستی به وجود می‌آورد که بدترین عافت برای خلاقیت است.

کریستین کارتر

تحقیقات نشان داده‌ که خلاقیت بعضی افراد، پس از تحمل سختی و مشقت شکوفا می‌شود. به این ترتیب آن‌ها فقط باید تلاش کنند تا معنایی برای احساسات خود به وجود آورند.