استیون دورماشکین (Steven Dourmashkin) از بنیان‌گذاران وب‌سایت محبوب Specdrums است. او حین راه‌اندازی این سایت، نکات استارتاپی زیادی آموخته است که مطمئنا مرور آن‌ها، برای افرادی که به تازگی پا به این عرصه گذاشته‌اند؛ کمک شایانی خواهد بود. از این رو ما در این مطلب از استارتاپت، به ۵ مورد از نکات استارتاپی مطرح شده توسط دورماشکین، اشاره می‌کنیم.

نکات استارتاپی مهم

۱. علایق خود را دنبال کنید

هنگام شروع فعالیت وب‌سایت، دورماشکین دانشجوی دکترا در رشته مهندسی هوافضا بود. مطمئنا درس و دانشگاه، قسمت اعظم زمان او را به خود اختصاص می‌داد. با این حال دورماشکین سعی می‌کرد تا حداقل ۴۰ ساعت را در هفته، به توسعه وب‌سایت اختصاص دهد. به گفته او این کار بدون علاقه قلبی به چیزی که در ذهن داشت، هرگز ممکن نمی‌شد.

من برنامه‌نویسی و کار با سخت‌افزار را دوست دارم و این فعالیتی است که با عشق انجام می‌دهم. بنابراین حتی اگر کارها به درستی پیش نروند، مشکلی نیست؛ زیرا من همچنان دوست دارم روی آن‌ها تمرکز کنم و پیش بروم.

استیون دورماشکین

۲. شبکه سازی را دست کم نگیرید

نکات استارتاپی و شبکه سازی

ایجاد جامعه‌ای از افراد هدف در حوزه فعالیت خود، یکی دیگر از نکات استارتاپی است. دورماشکین در سال ۲۰۱۴، پس از ایجاد نمونه اولیه سایت، با چند شتاب‌دهنده کسب و کار تماس‌ گرفت. او سعی داشت از این طریق، به شبکه‌ای از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان این عرصه دسترسی پیدا کند تا طرح‌های آتی خود را با آن‌ها در میان بگذارد.

۳ سال بعد، هنگامی که کمپین Specdrums در سایت کیک استارتر (Kickstarter) راه‌اندازی شد، این تماس‌ها بسیار موثر واقع شدند و کمپین توانست به سرعت از سقف هدف ۱۵,۰۰۰ دلاری خود عبور کند. در حال حاضر این کمپین بیش از ۱۸۸,۰۰۰ دلار برای سایت جمع کرده است. دورمانشکی، گسترش و هدایت برنامه‌ریزی شده شبکه مورد اشاره برای سایت را از عوامل موفقیت این کمپین می‌داند. زیرا اگر او به ایجاد ارتباط با جامعه‌ای جدید و شبکه‌سازی با آن‌ها نمی‌پرداخت، هیچ کدام از این موفقیت‌ها و فرصت‌های به دست آمده، برای سایت حاصل نمی‌شد.

۳. از بازخوردها استقبال کنید

ابتدا هدف از توسعه سایت Specdrums، تعامل افراد شاغل در حوزه موسیقی بود. با این حال دورمانشکی پس از تست‌های اولیه متوجه شد که بسیاری از والدین، به استفاده از این سایت برای فرزندان خود تمایل دارند. به این ترتیب بازار هدف سایت، با تغییری اساسی مواجه گشت. او قبل از این تصمیم‌گیری، با چند تن از اساتید و مشاوران این حوزه گفتگو کرد و بعد از تایید آن‌ها، ایده خود را عملی کرد. گرچه دورمانشکین معتقد است که توافق نظر بر سر یک موضوع، همیشه رخ نمی‌دهد.

در انتها این شما هستید که بیشترین اطلاعات را درباره کاری که انجام می‌دهید دارید. بنابراین حسی که از اخذ یک تصمیم به شما دست می‌دهد، اصلی‌ترین عامل خواهد بود.

استیون دورماشکین

۴. مهارت های جدید یاد بگیرید

نکات استارتاپی و یادگیری مهارت

استیون دورماشکین حین توسعه چارچوب اختصاصی Specdrums، گاهی با مشکل در زمینه‌هایی که تخصص نداشت، مواجه می‌شد. پیش‌تر دورمانشکین، فقط تجربیاتی در حوزه طراحی بردهای الکترونیکی و برنامه‌نویسی نرم‌افزارهای مربوط به ابزارهای USB داشت. با این حال او اکثر موضوعات مورد نیاز خود را از طریق آموزش‌های موجود در وب، فرا گرفت.

تعداد منابع موجود در وب، به قدری است که هر شخص می‌تواند به صورت خودآموز، به یادگیری مباحث مورد علاقه‌اش بپردازد.

استیون دورماشکین

۵. تسلیم نشوید

مواجهه با مشکلات سختی‌ها، آخرین مورد از نکات استارتاپی دورمانشکین است. چالش‌هایی که برای او به وجود می‌آیند، نشانه ساده‌ای از لزوم تغییر یا تعدیل استراتژی‌های مدون شده است. از دیدگاه دورمانشکین، توانایی غلبه بر یک چالش، نشانگر قابلیت شما برای ارزیابی مجدد رویکرد فعلی و بررسی دیگر گزینه‌های موجود، برای ادامه حرکت رو به جلو خواهد بود.

همیشه انتظار به وجود آمدن شرایط جدید را داشته باشید و ایده‌های خود را با توجه به آنچه که می‌تواند در این شرایط به نفع شما تغییر ایجاد کند، شکل دهید.

استیون دورماشکین