نمودار پیوستگی داده ها (Affinity diagrams)، یک ابزار عالی برای درک بهتر حجم زیادی از اطلاعات مختلف است. این اطلاعات ممکن است درباره تحقیقات قوم‌نگاری، نتایج به دست آمده از جلسات، نظرات کاربران و نیازهای آن‌ها یا مسائل مربوط به طراحی باشد. نمودار پیوستگی داده ها در حقیقت به معنای دسته‌بندی و گروه‌بندی اطلاعات است و استفاده از آن در کسب و کار شما، بسیار اهمیت دارد. از این رو ما در این مطلب از استارتاپت، قصد داریم شما را با ابزار نمودار پیوستگی داده ها آشنا کنیم تا روابط بین نتایج آماری خود را بهینه کنید.

دلیل اهمیت نمودار پیوستگی داده ها

دلیل اهمیت نمودار پیوستگی داده ها

نمودار پیوستگی داده ها حجم زیادی از اطلاعات را جمع‌آوری کرده و با توجه به ارتباط بین‌ آن‌ها، خوشه‌بندی می‌کند. این فرآیند برای گروه‌بندی داده‌های جمع‌آوری شده در طول تحقیقات یا ایده‌های جدید به دست آمده در جلسات، بسیار عالی است.

از ابزار نمودار پیوستگی داده ها تحت عنوان «اشباع فضا و گروه‌بندی (Space Saturate and Group)» هم یاد می‌شود. اصطلاح «اشباع» به این معنی است که افراد، تمام فضا را با عکس‌ها و یادداشت‌های خود، اشباع می‌کنند تا یک دیوار اطلاعات ایجاد کرده، اطلاع‌رسانی کنند و پروسه توضیح مشکل یا حل مساله را آغاز نمایند. در مرحله بعد، تک تک این اجزا از طریق نقطه‌چین به هم وصل می‌شوند تا دیدگاه‌های جدیدی به دست آید. این روابط، به تعریف بهتر مشکلات و ایجاد ایده‌های احتمالی برای حل آن‌ها کمک می‌کنند. در واقع این پروسه با آنالیز آغاز می‌شود و با نتایج ترکیبی، پایان می‌یابد.

نمودار پیوستگی داده ها به تیم طراحی کمک می کند تا به یافته‌های حاصل از تحقیقات میدانی خود اشراف داشته باشند و بتوانند این نتایج را با اعضای دیگر تیم خود، به اشتراک بگذارند. به این ترتیب، دید وسیع‌تری از مساله مورد نظر خود، پیدا می‌کنند.

روش ایجاد نمودار پیوستگی داده ها

ایجاد نمودار وابستگی روابط

۱. داده‌ها، حقایق مستند، ایده‌ها و مشاهدات خود را روی برچسب یا تکه‌های کاغذ بنویسد و آن‌ها را روی نمودارهای دیواری یا تخته‌های گچی قرار دهید. برچسب‌ها به تیم طراحی اجازه می‌دهند که به راحتی، قسمت‌هایی از داده‌ها را حرکت دهند و خوشه‌هایی با موضوعات‌ و الگوهای مشابه ایجاد کنند.

۲. یک کارت را انتخاب کنید و گروه اول را با آن بسازید.

۳. کارت بعدی را بردارید و از خود بپرسید: «آیا این کارت شبیه کارت اول است یا با آن متفاوت است؟» حال می‌توانید انتخاب کنید که این کارت را در گروه اول قرار دهید یا برای آن، یک گروه جدید بسازید.

۴. همین روند را ادامه دهید. کارت‌های مشابه را در یک گروه قرار دهید و برای متفاوت‌ها، گروه‌های جدید بسازید.

۵. در این مرحله باید ۳ تا ۱۰ گروه داشته باشید تا بتوانید در مورد المان‌های اساسی این گروه‌ها، صحبت کنید.

۶. خوشه‌ها را نام‌گذاری کنید تا یک ساختار اطلاعاتی و موضوعی ایجاد کنید.

۷. برای خوشه‌های مهم‌تر، رتبه‌های بالاتری در نظر بگیرید. به ارزش‌ها و محرک‌هایی که به عنوان ایده‌های اولیه برای رتبه‌بندی استفاده‌ کرده‌اید، آگاه باشید. این اولویت، اولویت کیست؟ کاربر، شرکت، بازار، سهام‌دار یا خود شما؟ روی کدام یک بیشتر تاکید دارید؟

۸. گاهی اوقات ایجاد ارتباط بین خوشه‌های اطلاعات با استفاده از خطوط یا هر چیز مشابه دیگر، کاری منطقی است.

۹. بررسی کنید که کدام یک از موضوعات مثل دیدگاه‌ها، نیازهای کاربران، نقاط ضعف را با هم ترکیب کرده‌اید. دنبال فاصله‌هایی باشید که هنوز به آن‌ها نپرداخته‌اید.

۱۰. به جای این‌که فقط ایده‌های مشابه را شناسایی کنید، در تلاش باشید تا از آنچه دسته‌بندی و درک کرده‌اید، در عمل هم استفاده نمایید.

استفاده از نمودار وابستگی روابط

نمودارهای پیوستگی داده ها به شما کمک می‌کنند تا از موقعیت عدم آگاهی از اطلاعات، به ایجاد گروه‌های اطلاعاتی سازمان‌بندی شده بر اساس اولویت . نام مشخص، تغییر وضعیت دهید.

جمع‌بندی

همان طور که گفتیم، نمودارهای پیوستگی داده ها به شما کمک می‌کنند تا حجم گسترده‌ای وسیعی از اطلاعات و حقایق را جمع‌آوری کنید. با این روش، شما می‌توانید گروه‌های اطلاعاتی را نام‌گذاری و دسته‌بندی کنید تا درک بهتری از آن‌ها داشته باشید. اگر قدم به قدم مراحل ذکر شده را دنبال کنید، یک دید کلی از یافته‌های خود به دست می‌آورید. حال می‌توانید یافته‌های خود را طبقه‌بندی کرده و در عمل، از آن‌ها استفاده کنید.