حقیقت بزرگی که در زندگی وجود دارد، این است که شما نمی‌توانید همه چیز را طراحی و برنامه‌ریزی کنید. مهم نیست که چقدر با دقت، این عمل را انجام دهید؛ چون گاهی از مسیر، منحرف خواهید شد. این مقوله به ویژه در مورد سفر شغلی و حرفه‌ای شما، صادق است. هر تغییر غیرمنتظره و ناخواسته، می‌تواند شما را وسوسه کند تا نقشه راه را دور بیندازید و به سادگی به جایی بروید که باد شما را هدایت کند.

من به عنوان یک کارآفرین با بیش از ۲۰ سال تجربه، می‌خواهم شما را به مبارزه با این اشتیاق تشویق کنم. هنوز برای نقشه کسب و کار استراتژیک، حرف‌هایی برای گفتن وجود دارد. من معتقدم برنامه‌ریزی متفکرانه برای ایجاد یک حرفه شایسته و موفق، امری اساسی است. «مطالعه روند استخدام نسل جدید MRINetwork در سال ۲۰۱۷» نشان داده است که ۵۳ درصد از نسل جدید هم قصد دارند تا از مشاغل خود، نقشه‌برداری کنند.

قابل انکار نیست كه استخدام سنتی به امری كوتاه مدت، پاره‌وقت و به عبارت دیگر، پویا و دینامیک، تبدیل شده است. این تکامل اقتصادی می‌تواند در کنار روش «مدرسه قدیمی»، برای پیشرفت در تصمیمات مسیر شغلی، وجود داشته باشد. این‌ عمل، تنها به یک طرز فکری متفاوت‌تر و سازگارتر نیاز دارد. ما در این مقاله از استارتاپت، قصد داریم تا شما را با نقشه کسب و کار موفق، آشنا کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

نقشه کسب و کار قرن بیست و یکم

نقشه کسب و کار قرن بیست و یکم

مفهوم ایجاد یک نقشه شغلی، در ابتدا به معنای تعیین چگونگی حرکت مصنوعی، در نردبان شرکت‌ها بود. به عبارت دیگر، این مفهوم، یک شلیک مستقیم با انحرافات بسیار اندک و دقیق بود: به اندازه کافی و طولانی در بخش X کار کنید، سرپرست بخش X شوید، به بخش Y منتقل شوید و به این ترتیب این روند تا زمان بازنشستگی شما ادامه می‌یابد.

نقشه کسب و کار برای موفقیت

نقشه امروز، خیلی هم، خطی نیست؛ پر از پیچ‌و‌خم و چرخش است. چون افراد به دنبال فرصت‌هایی هستند تا قابلیت‌هایی ایجاد کنند که منجر به نقش‌های بعدی آن‌ها شود، حتی اگر در همان شرکت نباشند. بر اساس گزارشی از اتحادیه فریلنسرها، حدود ۳۵ درصد از آن‌ها حتی در صورت نیاز، به کارهای حجمی (Gig Work) می‌پردازند. این بدان معنی است که فریلنسرها، مسئولیت اصلی داشتن مجموعه مهارت‌های لازم برای پیشرفت را بر عهده دارند.

اساسا، جهان و کشور ما ه سمت فردگرایی در حال حرکت است. ما رویاپرداز هستیم اما با این درک، که اگر انعطاف‌پذیر نباشیم و ذهنی ماجراجو نداشته باشیم؛ این رویاها هرگز تحقق نمی‌یابند. با این وجود، پذیرش غیرقابل پیش‌بینی بودن، می‌تواند سخت باشد؛ حداقل برای من این‌طور بود!

اجتناب از موانع نقشه کسب و کار

روی آنچه می‌توانید انجام دهید، متمرکز شوید و بقیه را کنار بگذارید.

من این شعار را در مدت زمان بحرانی رشد در شرکتم، خلق کردم؛ دقیقا زمانی که لازم بود اقتدار بیشتری به رهبران ارشد خود بدهم. اما نمی‌دانستم این ‌کار تا چه حد، دشوار است. پذیرش و تصدیق این‌ که شما به مسئولیت‌هایی که از آن لذت می‌برید، محکم چسبیده‌اید؛ یک چیز است و انجام کاری در مورد آن، کاملا چیز دیگری است. برای من، بیان حرف آخر به مشتری‌ها، تقریبا از تمام برنامه‌ها و ابتکاراتی که خودم ساخته بودم و دوست داشتم؛ اضطراب‌آورتر بود. اما می‌دانستم که اگر بهترین موارد را با معتبرترین رهبرانم به اشتراک نگذارم، از رشد بازخواهیم ماند.

موانع نقشه کسب و کار

هنگامی ‌که این ‌کار را انجام دادم، فهمیدم که چگونه آن‌ها می‌توانند بر اساس آنچه که من شروع کردم، از طریق تمرکز و دیدگاه‌های تازه خود، بهبود یابند. به علاوه، موارد دیگری وجود داشت که برای این‌ که بتوانم خودمان را به جلو سوق دهم، باید به آنها توجه می‌کردم. جای تعجب نیست که وقتی چالش‌های جدیدی را تجربه کردم، رشد شغلی و حرفه‌ای خودم بهتر شد. اگر خودم را از آن بندها رها نکرده بودم، گیر میفتادم؛ مانند انسانی كه در يک خندق با لاستيک مسطح و بدون هیچ یدک و نجاتی، فرود می‌آيد.

البته تمام مدل‌های نقشه کسب و کار چالش‌برانگیز نیست، به همین دلیل بیش از نیمی از نسل جدید به آن علاقه‌مند هستند. اگر شما یکی از آنها هستید، این چند استراتژی را امتحان کرده تا در مسیر دلخواهتان حرکت کنید.

۱. «خوب» خود را به عالی تبدیل کنید

هر کدام از ما در زمینه‌هایی بدون تلاش خیلی زیادی، فوق‌العاده و برجسته هستیم. شاید شما یک شبکه‌ساز حرفه‌ای یا متخصص نینجا باشید. مهارت‌های «خوب» خود را شناسایی کرده و با کار کردن روی نقاط ضعف خود، آن‌ها را به موارد عالی تبدیل کنید. برای این ‌که در کاری فوق‌العاده شوید که نمی‌توانید آن ‌را به خوبی انجام دهید یا حتی بد انجام می‌دهید؛ وقت خود را تلف نکنید. در عوض، با شور و اشتیاق در زمینه‌ای که استعداد ذاتی دارید، بهترین شوید.

۲. هر روز یک قدم جلو بروید

نیم ساعت، زمانی است که هر روز طول می‌کشد تا بتوانید در مسیر حرفه‌ای خود، به جلو حرکت کنید. ۳۰ دقیقه فرصت طوفان فکری خود را برای پیشرفت توانایی‌ها و شارژ مجدد خوش‌بینی خود صرف کنید. آیا می‌توانید کتاب خاصی بخوانید؟ آیا با یک مربی یا فرد تاثیرگذار صنعتی، قهوه میل می‌کنید؟ به جای اینکه بیش از حد به هدف بزرگ فکر کنید، تمرکز کرده تا هر بار خودتان را یک قدم به جلو ببرید.

نقشه کسب و کار عالی

۳. دریابید که موفقیت چگونه به نظر می‌رسد

هر فرد، معیار متفاوتی از «موفقیت» دارد. معیار شما چیست؟ آیا می‌خواهید یک کسب و کار را شروع کنید؟ آیا روی افرادی که به آن نیازمند هستند، تاثیر دارد؟ کتاب می‌نویسید و سخنرانی عمومی انجام می‌دهید؟ چند لحظه را صرف تامل در مورد این موضوع کنید که موفقیت برای شما چه معنایی دارد. سپس تعیین کنید که چگونه می‌توانید از جایی که امروز در آن قرار دارید، برای دستیابی به موفقیت برسید.

در حالی‌ که این مسیر می‌تواند فوق‌العاده باشد، شما نباید کار فعلی خود را فورا و حتی اصلا ترک کنید. ممکن است بتوانید از طریق راه‌های دیگر (مانند کار داوطلبانه یا پاره‌وقت) به مقصد خود برسید که به شما امکان می‌دهد، درآمد قابل اطمینانی داشته باشید. در عین‌ حال، اگر در نهایت مجبور به ترک کار خود شدید؛ به پشتوانه هدف خود، احساس بهتری در انجام این کار خواهید داشت.

۴. یک سیستم پشتیبانی واقعی و محکم بسازید

پشتیبانی از نقشه کسب و کار

بر روابط خود، هم در کار و هم زندگی شخصی تمرکز کنید. انسان‌ها به روابط، متکی هستند؛ هرچه قدر مشوقان قابل اعتماد و صادق‌تری داشته باشید، سفر شغلی شما غنی‌تر خواهد بود. به علاوه، وقتی به ناملایمات برخورد می‌کنید یا مجبور به عقب‌نشینی هستید، آنها در کنار شما خواهند بود. چه کسی می‌داند؟ آنها حتی می‌توانند در این راه چند کیلومتر شما را به جلو هدایت کنند تا شما بتوانید تجدید قوا کرده و انرژی خود را به دست آورید.

اگر چیزی وجود داشته باشد که «نباید» به سمت آن بروید، این است که در سفر شغلیتان یک شرکت‌کننده منفعل باشید. شما یک مقصد را در ذهن دارید و حتی اگر خیلی دور به نظر برسد، تا زمانی که یک مسیر را ترسیم کنید و سرسختانه و با شادمانی، به پیشرفت ادامه دهید، قابل دستیابی خواهد بود.