آیا تا به حال پیش آمده که سوالی از کسی بپرسید، پاسخ ۲ یا ۳ جمله‌ای دریافت کنید و این حس به شما منتقل شود که هیچ مطلب مفیدی دستگیرتان نشده است؟ در اکثر مواقع می‌توان ادعا کرد که پاسخ کوتاه این فرد، عمدی نبوده و لازم است شما مهارت سوال پرسیدن را در خود تقویت کنید. بسیاری از افراد قادر به درک نحوه صحیح سوال پرسیدن نیستند و در این زمینه به آموزش نیاز دارند. ما در این مقاله از استارتاپت سعی داریم تا شما را با نحوه صحیح سوال پرسیدن آشنا کنیم.

اهمیت نحوه سوال پرسیدن در پاسخ مفید

نکات مهم در سوال پرسیدن

بیان سوالات با لحن ملایم و مثبت، نکته بسیار مهمی در نحوه صحیح سوال پرسیدن است. مثلا بپرسید «چگونه می‌توانم در این مورد کمک کنم؟» به جای این‌ که بپرسید «چه‌ کاری باید انجام دهم؟». چیدمان سوال ها در مسیر مثبت، خاطره دلپذیری از آن مکالمه، به جا می‌گذارد.

۱. گوش دادن

هنگامی‌ که سوالات خوبی بپرسیم، احتمال دریافت پاسخ‌‌هایی که ارزش شنیدن داشته باشند، بیشتر است. به این ترتیب اطلاعات ارزشمندی چه از نظر شخصی و چه از نظر حرفه‌ای دریافت می‌کنیم. اگر می‌خواهید مهارت سوال پرسیدن خود را تقویت کنید، بهتر است در گوش دادن، استاد شوید.

۲. کنجکاوی

کنجکاوی عامل موثر در نحوه سوال پرسیدن صحیح

کنجکاوی، کلید اصلی سوال پرسیدن است. تونی جری (Tony Jeary) نویسنده، در این زمینه بیان می‌کند:

چند سال پیش، من در یک برنامه با موضوع موفقیت، همراه با زیگ زیگلر (Zig Ziglar) و دنیس وتلی (Denis Waitley) شرکت کردم. هر ۳ نفر ما در استودیوی Zig توسط دوستمان گرهارد (Gerhard Gschwandtner) بنیانگذار و مدیر عامل شرکتSelling Power، مصاحبه شدیم. هنگام مصاحبه، من از گرهارد پرسیدم: «شما فکر می‌کنید، کلید موفقیت چیست؟» و او با پاسخ خود من را شگفت‌زده کرد: «کنجکاوی». او بیان کرد که کنجکاوی، به شخص اجازه می‌دهد تا سوال کند، یاد بگیرد و واقعا رشد نماید.

تونی جری

شما می‌توانید به کمک آشنایی با نحوه سوال پرسیدن صحیح، با هر شخصی مکالمه کنید و مطالب جدید یاد بگیرید. کنجکاو باشید و سوالاتی بپرسید که شما را برای دستیابی سریع‌‌تر به نتایج، راهنمایی کنند.