تصور کنید زندگی مثل یک بازی است و در این میدان، شما باید با ۵ توپ بازی کنید؛ به نحوی که هیچ یک از آن‌ها به زمین نیفتند. این توپ‌ها کار، خانواده، سلامتی، دوستان و آرامش هستند و شما باید آن‌ها را با شناخت نبایدهای زندگی حفظ کنید.

خیلی زود متوجه می‌شوید که توپ کار، از جنس پلاستیک است. اگر این توپ را بیندازید، می‌توانید دوباره آن را بردارید. اما ۴ توپ دیگر یعنی خانواده، سلامتی، دوستان و آرامش، از جنس شیشه هستند. اگر یکی از آن‌ها به زمین بیفتد، دیگر قابل جبران نیست. ممکن است بر اثر سقوط، آسیب ببیند؛ ترک بخورند، تکه‌ای از آن‌ها جدا شود یا حتی از بین بروند. اثر این حادثه روی توپ‌های شیشه‌ای، از بین نمی‌رود و آن‌ها دیگر به حالت قبل بر نمی‌گردند.

حال با درک بازی زندگی، حداکثر تلاش خود را به کار بگیرید تا تعادل را حفظ کنید و توپ‌ها سالم بمانند. این حفظ تعادل، با رعایت کردن «نبایدهای زندگی» حاصل می‌شود. ما در این مقاله از استارتاپت قصد داریم نبایدهای زندگی را به شما معرفی کنیم، پس با ما همراه باشید.

شناخت نبایدهای زندگی

چند مورد از نبایدهای زندگی

۱. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید و ارزش خود را با این کار، پایین نیاورید. این را بپذیرید که همه انسان‌ها متفاوت و در نوع خود، خاص هستند.

۲. نباید اهداف خود را بر اساس نظر و ارزش‌های دیگران، تنظیم کنید. چون فقط شما می‌دانید، چه چیزی برایتان بهتر است.

۳. به هیچ چیز و هیچ کس، بیش از حد وابسته نشوید. وابستگی به هر چیزی که زندگی بدون آن برایتان معنا نداشته باشد، شما را بازنده بازی خواهد کرد.

۴. اجازه ندهید با زندگی در زمان گذشته یا رویاپردازی در مورد آینده، زندگی‌ شما از دست برود. با زندگی در زمان حال، تمام طول عمر خود را زندگی کنید.

نبایدهای زندگی و اعتراف به آدم کامل بودن

۵. تا زمانی که قدرت دارید، تلاش کنید و تسلیم نشوید. چون مادامی که شما دست از تلاش برندارید، هیچ چیز تمام نمی‌شود.

۶. از اعتراف به اینکه آدم کاملی نیستید، هراسی نداشته باشید. توجه به این موضوع ظریف، ما را به یکدیگر متصل می کند و باعث می‌شود که با هم بمانیم.

۷. از خطر کردن، نترسید. با ریسک و خطر، شجاعت را یاد می‌گیرید.

۸. با گفتن این جمله که پیدا کردن عشق واقعی غیرممکن است، زندگی‌ خود را از وجود آن، محروم نکنید. سریع‌ترین راه برای دریافت محبت، این است که خودتان به دیگران محبت کنید. مطمئن‌ترین راه برای از دست دادن عشق، این است که آن را محکم نگه دارید. پس بهترین راه حفظ عشق، پر و بال دادن به آن است.

۹. زندگی را آنقدر سریع نگذرانید که یادتان برود کجا بودید یا در چه مسیری قرار دارید.

۱۰. فراموش نکنید که بزرگ‌ترین نیاز عاطفی انسان، این است که قدرش دانسته شود.

۱۱. از یاد گرفتن نترسید. علم و دانش، وزن ندارد و مانند گنجی است که همه جا به سادگی می‌توانید آن را با خود حمل کنید.

۱۲. از زمان یا کلمات، با بی‌دقتی استفاده نکنید چون هیچ کدام، قابل بازگشت نیستند. زندگی میدان مسابقه نیست بلکه سفری است که باید در آن، به آهستگی قدم برداریم و از طعم آن لذت ببریم.