آیا احساس می‌کنید در کسب و کار خود پیشرفتی ندارید؟ در انتخاب هدف خود و تلاش برای رسیدن به آن، موفق نبوده‌اید؟ تمام افراد قصد دارند که به یک کسب و کار موفق برسند اما چگونه؟ راز موفقیت کسب و کار کوچک چیست؟ اگر شما هم به دنبال بازدهی بیشتر کسب و کار خود هستید، در ادامه این مطلب از استارتاپت، با ما همراه باشید.

راه های موفقیت کسب و کار کوچک

۱. روی خدمات مشتریان، تمرکز کنید

با توجه به آخرین تحقیقات صورت گرفته، حدود ۷۸ درصد از مشتریان، به دلیل خدمات مشتریان ضعیف، ارتباط خود را با شرکت‌ها قطع کرده‌اند. البته داشتن یک نظر منفی در مقابل چندین نظر مثبت، قابل قبول است. فروش به مشتریان همیشگی و وفادار، نسبتا ساده‌تر است. پس لزوم داشتن یک خدمات مشتریان خوب، همیشه باید در اولویت شما باشد.

خدمات مشتریان فعلی خود را بررسی کنید و تغییرات مورد نیاز را در آن بوجود آورید تا به یک کسب و کار موفق برسید. حتی می‌توانید رقبای خود را ارزیابی کنید و بخش‌های موفق آن‌ها را به شرکت خود اضافه کنید. مهم نیست که شرکت شما چقدر کوچک است، خدمات مشتریان کارآمد، راز موفقیت کسب و کار کوچک است.

۲. کسب و کار خود را سر زبان‌ها بیاندازید

موفقیت کسب و کار کوچک خود را سر زبان‌ها بیاندازید

حتی اگر یک شرکت کوچک موفق در شهری بزرگ دارید، باز هم شناخته شدن، یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر موفقیت شماست. اکثر مشتریان قبل از خرید، درباره شما تحقیق می‌کنند؛ پس اینکه در نظر آن‌ها خوب باشید، به نظر افراد دیگر هم، بستگی دارد. اما چگونه می‌توان نظر مثبت دیگران را به خود جلب کرد؟

برای رسیدن به موفقیت کسب و کار کوچک خود، لازم است تا خدمات مشتری مناسبی داشته باشید، محصولات با کیفیتی ارائه دهید و به طور کلی، اعتماد جامعه را به دست آورید.

۳. برای بازاریابی خود، بیشتر تلاش کنید

برنامه بازاریابی موثر، کلید افزایش فروش است. فکر نکنید که برای پیشرفت کسب و کار خود و موفقیت در آن، به سرمایه میلیاردی نیاز دارید. راه‌های موفق و ارزان‌تری هم برای معرفی کالا و خدمات شما وجود دارد:

 • ابزارهای توسعه را بسازید و از آن‌ها استفاده کنید.
 • ابزارها را با صورت حساب‌ها ارسال کنید.
 • به سازمان‌های حرفه‌ای ملحق شوید.
 • در روزنامه‌ها، خبر فعالیت‌های خود را منتشر کنید.
 • کلاس‌ و ورک‌شاپ‌های مرتبط با کسب و کار خود را برگذار کنید.
 • با شرکت‌های دیگر، همکاری کنید.
 • کسب و کار خود را روی وسایل نقلیه شرکت‌تان، تبلیغ کنید.

۴. از وبسایت و شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید

موفقیت کسب و کار کوچک و استفاده از وبسایت

امروزه ساخت یک وبسایت خوب، کار چندان سختی نیست؛ اما برای داشتن یک کسب و کار موفق، قطعا به آن نیاز دارید. بیشتر از ۷۰ درصد مشتریان، شرکت مورد نظر خود را به صورت آنلاین، پیدا می‌کنند.

شما به یک وبسایت ساده‌ نیاز دارید که درباره خودتان، شرکت‌تان و راه‌های ارتباطی با شما، توضیحات کاملی دهد. در ساده‌ترین حالت، وبسایت شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • لوگوی شرکت
 • نام تجاری
 • توضیح مختصری از کسب و کار شما
 • اطلاعات تماس
 • آدرس و لینک آنلاین آن
 • شعار شما
 • رضایت مشتریان

با توجه به اهداف شرکت، شبکه‌های اجتماعی کمک بزرگی برای دستیابی به یک کسب و کار موفق هستند.

۵. هزینه‌ها را کاهش دهید

با توجه به افزایش قیمت ساختمان و ماشین‌ آلات، کاهش هزینه‌ها چالش بزرگی برای هر مدیر محسوب می‌شود. برای این منظور، شما می‌توانید از تکنولوژی بهره بگیرید. به تازگی برنامه‌های زیادی شما در حوزه حسابداری تولید شده که به حسابدار کمک می‌کند تا راهی برای کاهش هزینه‌ها بیابد.

تمام تلاش خود را برای کاهش هزینه‌ها، به کار ببندید. مثلا می‌توانید محل شرکت را به مکانی منتقل کنید که راحت‌تر به مواد اولیه دسترسی داشته باشید. البته بعضی کسب و کارها از داخل خانه هم، انجام پذیر هستند. برای رسیدن به کسب و کار موفق، هم شما و هم کارمندان‌تان، باید به کاهش هزینه‌ها توجه کنید.

۶. تلفن همراه را فراموش نکنید

موفقیت کسب و کار کوچک و استفاده از تلفن همراه

اگر امسال هیچ فعالیتی در زمینه تلفن همراه انجام نداده‌اید، حداقل مطمئن شوید که وبسایت شما عملکرد خوبی روی مرورگرهای تلفن همراه دارد تا افرادی که با تلفن همراه از سایت شما دیدن می‌کنند، تجربه خوبی داشته باشند.

بازاریابی از طریق تلفن همراه، موضوع دیگری است که می‌تواند تاثیر خوبی روی کسب و کار شما بگذارد که از جمله می توان به اس‌ام‌اس‌های تبلیغاتی اشاره کرد.

نباید از سیستم پرداخت تلفن همراه غافل شد. در این زمینه شما گزینه‌های زیادی دارید و با توجه به استراتژی کسب و کارتان می‌توانید بهترین را انتخاب کنید. با استفاده از این روش پرداخت، مشتریان بیشتری را به سمت شرکت خود جذب می‌کنید.

۷. از فضای ابری استفاده کنید

شکی نیست که فضای ابری (Cloud) توانسته در استارتاپ‌‌ها نقش بزرگی داشته باشد، اما هنوز باید جای خود را بین دیگر کسب و کارها باز کند. یکی از بزرگترین مزایای فضای ابری ذخیره و دسترسی همیشگی به اطلاعات است. به راحتی با نصب این برنامه روی وسایل خود می‌توانید کارها را به آسانی انجام دهید. درست است که فضای ابری نکات منفی هم دارد، اما اگر تا به حال از آن استفاده نکرده اید؛ آن را در برنامه کاری خود قرار دهید.

۸. کارمندان خوب و متعهد پیدا کنید

یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین موضوعات در موفقیت کسب و کار شما، داشتن کامندان خوب و متعهد است. کارمندانی را استخدام کنید که در طولانی مدت برای شما بازدهی زیادی دارند و کیفیت کسب و کارتان را بالا می‎برند.

۹. برنامه کسب و کار خود را، بروزرسانی کنید

برنامه موفقیت کسب و کار کوچک

قطعا قبل از شروع کسب و کار خود، برنامه ریزی کرده‌اید. برنامه کسب و کار برای هر استارتاپ ضروری است و با استفاده از آن می‎توانید مطمئن باشید که از اهدافتان دور نشده‌اید.

اگر تا به حال برنامه نداشته‌اید، هیچ وقت برای آن دیر نیست و اگر برنامه‌ریزی کرده‌اید، هرگز نباید از بروزرسانی آن غافل شوید. در بروزرسانی برنامه خود، میزان دستیابی به اهداف قبلی را بررسی کنید و اهداف جدید را به آن اضافه کنید. یک برنامه موفق می‌تواند کمک بزرگی به افزایش درآمد کند، زیرا با استفاده از آن راه‌های سود آورتر را پیدا می‌کنید و مسیر رسیدن به آن‌ها را می‌پیمایید.

۱۰. برای کسب درآمد، به سلامتی خود هم اهمیت دهید

هیچ فردی هنگام مردن، آرزو نمی‌کند که ای کاش زمان بیشتری برای کار کردن داشت. مدیران زیادی وجود دارند که سلامت روانی و جسمی خود، خانوده و دوستان‌شان را برای درآمد بیشتر، فدا می‌کنند. هیچ وقت جزو این دسته افراد نباشید و بین زندگی شخصی و زندگی کاری خود تعادل ایجاد کنید. پس به اندازه بخوابید، ورزش کنید و از بودن با خانواده و دوستان خود لذت ببرید.

۱۱. امسال بهترین باشید

امیدوارم با خواندن این مطلب متوجه شده باشید که موفقیت به دست آوردنی است. پس برای داشتن یک کسب و کار موفق باید تغییرات بزرگی در آن ایجاد کنید.