شاید اصطلاح «ارائه در آسانسور یا معرفی آسانسوری» را شنیده باشید. این اصطلاح در ابتدا برای بسیاری از افراد، جالب نبود؛ اما در حال حاضر عده زیادی در سراسر جهان، از آن استفاده می‌کنند. این روش از ارائه، به خوبی جای خود را بین مردم باز کرده است و به موقعیتی اشاره دارد که ممکن است اکثر ما، هر روز با آن رو به رو شویم. فرض کنید که در یک آسانسور هستید و کمتر از یک دقیقه زمان دارید تا به فرد دیگری که در آسانسور ایستاده، خود را معرفی کنید و توضیح دهید که چه کاری انجام می‌دهید. اگر شما در این موقعیت قرار می گرفتید، چه می‌کردید؟ چگونه می‌توانید موفقیت معرفی آسانسوری خود را تضمین کنید؟

برای اینکه بیشتر با این روش آشنا شوید، به شما توصیه می‌کنیم که برای چند لحظه به آن فکر کنید. «ارائه در آسانسور»  یک تکنیک بازاریابی نیست، بلکه روشی خلاقانه و مختصر است که با استفاده از آن می‌توانید در مخاطبان خود، علاقه ایجاد کنید. ما در این مقاله از استارتاپت ۷ اصل برای ارائه آسانسوری برای شما آماده کرده‌ایم تا با به کارگیری آن‌ها موفقیت معرفی آسانسوری خود را تضمین کنید.

۷ روش برای تضمین موفقیت معرفی آسانسوری

۱. برای موفقیت معرفی آسانسوری خود، باید محیط را تحت کنترل بگیرید

با اینکه در عنوان این روش به آسانسور اشاره شده، اما هیچ وقت سعی نکنید که محصول خود را در یک آسانسور ارائه دهید. مکالمات رو در رویی که در محیط‌های نا مناسب اتفاق می‌افتد، معمولا دلسرد کننده هستند که اغلب بدون خواست قلبی صورت می‌پذیرند. در زندگی روزمره‌ خود هم اگر احساس می‌کنید که محیطی برای گفتگو مناسب نیست، سعی کنید تا مکالمه را خیلی زود پایان دهید. درست است که مفهوم اصطلاح «ارائه در آسانسور»، یک ارائه سریع و کوتاه است، ولی برای موفقیت در معرفی آسانسوری باید فضا را تحت کنترل داشته باشید.

۲. ارائه آسانسوری شما باید مختصر و مفید باشد

تضمین موفقیت معرفی آسانسوری با ارائه مختصر

مکالمه‌ای که برای «ارائه در آسانسور» انجام می‌دهید، باید به اندازه کافی کوتاه باشد. ارائه‌ شما باید خیلی سریع صورت بگیرد، پس در طول ارائه خود، نیاز به داستان سرایی ندارید و بی‌واسطه باید اصل مطلب را بیان کنید. ارائه شما باید بیشتر شبیه به یک کار هنری باشد تا یک پروژه علمی، پس همه چیز را مختصر اما رسا و شیوا بیان کنید. پیش از ارائه با وسواس زیاد به تمرین بپردازید و سعی کنید صحبت‌های خود را به شکلی منسجم و حرفه‌ای بیان نمایید. در طول ارائه، خونسردی خود را حفظ کنید و رفتار طبیعی داشته باشید. حتما قبل از ارائه، باید چندین مرتبه تمرین کرده باشید؛ اما در طول آن نباید به نظر برسد که تمرین قبلی داشته‌اید یا حرف‌های از پیش آماده شده را بازگو می‌کنید. نکته ظریف موفقیت در مهارت برقراری ارتباط و ارائه آسانسوری این است که نباید کاری کنید که طرف مقابل احساس کند که تمام کارهای شما نمایش و صحنه سازی است.

۳. اگر می خواهید ارائه آسانسوری شما به موفقیت برسد، تا جایی که می‌توانید ساده صحبت کنید

ساده سخن بگویید و از عبارت‌های پیچیده استفاده نکنید. لازم نیست سعی کنید تا هر چیزی را که در آن زمان کوتاه بر زبان می‌آورید، به طور مفصل توضیح دهید. نباید در این زمان کوتاه مخاطب را با حجم عظیمی از اطلاعات روبرو کنید؛ زیرا همانطور که گفته شد ارائه‌ شما باید مختصر باشد. همین‌طور نباید آنقدر مبهم سخن بگویید که به طور کامل ارزش ارائه‌ خود را از بین ببرید. هر قدر سخنان خود را ساده‌تر کنید، شانس بیشتری برای جلب نظر مخاطب دارید. موفقیت در ارائه آسانسوری این است که با خلاقیت، مخاطب را جذب کنید و به محصولات یا خدمات خود علاقه‌مند سازید.

۴. به هیچ وجه از اصطلاحات تخصصی استفاده نکنید

اگر مخاطب متوجه منظور شما نشود، مجبور است تا از شما سؤال بپرسد. هر بار که در طول یک ارائه آسانسوری شخصی درباره‌ معنای حرف‌های شما سؤال می‌کند، یعنی در معرفی آسانسوری خود، شکست خورده‌اید. در چنین ارائه‌ای متأسفانه برای پاسخ‌گویی به سؤالات وقت ندارید، پس تمام حرف‌های شما باید کاملا ساده و واضح بیان شود. بنابراین زمانی که مشتری در ارائه آسانسوری از شما سؤال می‌کند، در واقع فرصت جذب او را به کلی از دست داده‌اید.

۵. به مخاطب پیشنهادات منحصر به فرد ارائه دهید تا به موفقیت معرفی آسانسوری برسید

موفقیت معرفی آسانسوری با پیشنهادهای منحصر به غرد

بخشی از پیشنهادات منحصر به فردی که به مخاطب ارائه می‌کنید، می‌تواند در رابطه با معرفی تخصص شما باشد. برای مثال اگر برای معرفی خود از یک جمله کلی مانند: «من در زمینه‌ مشاوره‌ شغلی فعالیت دارم.» استفاده می‌کنید، روش خود را تغییر دهید و سعی کنید از جملات خوش آهنگ‌تری بهره ببرید.

من به افرادی که در بهره‌وری کاری با مشکل مواجه هستند، کمک می‌کنم تا مشکل را برطرف کنند و به کار خود حیات دوباره ببخشند.

این جمله به اندازه نیاز، قدرتمند است و خیلی خوب پیام ‌شما را منتقل می‌کند. به عبارت دیگر همه‌ ویژگی‌های مثبت را برای یک ارائه آسانسوری دارد.

۶. در طول ارائه آسانسوری مدام به مخاطب بگویید که چه موفقیت‌‌هایی می‌توانید برای او رقم بزنید

باید مخاطب را از نتایج و فواید بعدی کار خود، آگاه کنید. مثلا در حد حوصله‌ یک ارائه آسانسوری، از چنین جملاتی استفاده کنید:

من به مشتریانم کمک می‌کنم تا فروش خود را ۳۳ درصد افزایش دهند.

ما سوددهی شما را تا ۸۰ درصد افزایش خواهیم داد.

با کمک ما می‌توانید در طول یک ماه تعداد مشتریان خود را ۲ برابر کنید.

به این ترتیب می‌توانید مخاطب را برای همکاری با خود ترغیب کنید.

۷. با درک زبان بدن مخاطب، موفقیت معرفی آسانسوری خود را تضمین کنید

هنگام ارائه آسانسوری، حرکات مخاطب خود را کنترل کنید. اگر احساس می‌کنید که مخاطب از صحبت‌های شما شگفت زده شده، مطمئن باشید که نظر او را جلب کرده اید. این یعنی او را ترغیب کرده‌اید تا بخواهد بیشتر درباره‌ شما و کارتان بداند؛ این دقیقا همان چیزی است که از ابتدا دنبال آن بودید. اگر اثری از حرکات مثبت در رفتار مخاطب خود نیافتید، باید بدانید که کم کم حوصله‌ی او را سرمی‌برید. در این مواقع دیگر لازم نیست که برای ادامه‌ مکالمه اصرار داشته باشید. بخشی از موفقیت معرفی آسانسوری شما این است که در صورت عدم رضایت مخاطب، باید هر چه سریعتر موضوع را پایان دهید و به سراغ افراد دیگر بروید.

هر زمانی که این اصول را در ذهن خود تثبیت کردید و ارائه آسانسوری خود را بر پایه آن تنظیم کردید، آماده‌ یک « ارائه در آسانسور» هستید.