داستان موفقیت فیسبوک از زمانی که شروع به کار کرد تا زمان حال که به یک غول جهانی تبدیل شده است، فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته است. ما در قسمت اول این مطلب از استارتاپت،‌ راجع به آغاز کار فیسبوک تا تولد ۱۰ سالگی آن، صحبت کردیم. حال بیایید ببینیم که داستان موفقیت فیسبوک تا به امروز، چگونه بوده است.

جدول زمانی داستان موفقیت فیسبوک

نگاهی به جدول زمانی داستان موفقیت فیسبوک

آن سال با اخبار اقتصادی قوی‌تری آغاز شد. فیسبوک اعلام کرد که در Q4 2017 سود ۷۰۱ میلیون دلاری را تجربه کرده‌ است که نسبت به سال گذشته، ۳۴ درصد افزایش داشته است. بنابراین با جاری شدن پول و دستیابی به افق‌های جدید، همه چیز خوب به نظر می‌رسید؛ به جز ماجرای تاریک و وحشتناکی که در راه بود!

اخبار جعلی (Fake News) قبل از اینکه یک اصطلاح رایج بین مردم شود، موضوع مهمی محسوب می‌شد. پلتفرم‌های اجتماعی، از جمله فیسبوک (Facebook)، با سیلی از اخبار جعلی و اطلاعات دروغین درباره موضوعات مختلف، مواجه بودند. اغلب این اخبار توسط سایت‌هایی که دنبال هدایت ترافیک برای درآمد تبلیغاتی بودند، نوشته می‌شد و حتی در بعضی موارد این اخبار دروغین به یک هدف سیاسی خاص، کمک می‌کرد. به هر حال می‌توان ادعا کرد که حقیقت، محور برنامه‌های‌شان نبود.

اما این موضوع برای موفقیت فیسبوک یک مسئله مهم به حساب می‌آید و از آنجایی که میلیون‌ها نفر از مردم در معرض دروغ‌های این پلتفرم قرار داشتند؛ فیسبوک تصمیم گرفت که کاری انجام دهد.

در ژانویه ۲۰۱۵، قابلیت جدیدی اضافه کردند که به کاربران امکان می‌داد تا مقاله‌ای را به عنوان «خبر خلاف واقعیت» علامت‌گذاری (Flag) کنند. اگر این علامت‌گذاری برای یک متن، به حد کافی انجام شود، یادداشتی برای کاربران دیگر ارسال می‌شود که اعلام می‌کند: «این مقاله به عنوان خبر جعلی علامت‌گذاری شده است.»

همانطور که می‌دانید، این عمل کارساز نبود، اما آخرین تلاش فیسبوک برای حل این مشکل، هم نبود. پیشرفت بعدی، انتشار واکنش‌های فیسبوک بود. یعنی ما می‌توانستیم عملی بیشتر از لایک کردن یک پست، انجام دهیم و به عبارت دیگر گزینه‌های «عشق»، «نفرت»، «هاها»، «انزجار»، «بد» یا «واو» را هم اضافه کنیم. این امر نشان داد که فیسبوک، هنوز هم به دنبال عملکردهایی برای پیشرفت خود است.

پیشرفت و موفقیت فیسبوک

سپس در ماه می، فیسبوک شروع به پخش مقالات فوری کرد. یعنی منتشرکنندگان می‌توانستند نسخه‌هایی از مقالات خود را تنظیم کنند که مستقیما توسط فیسبوک، میزبانی شود. بدین ترتیب، سرعت بارگذاری به طرز چشمگیری کاهش یافت، در حالی که منتشرکنندگان می‌توانستند از طریق تبلیغات فیسبوک هم درآمد کسب کنند.

در ماه جولای، آمار جالبی منتشر شد: نیمی از کاربران اینترنت جهان، از فیسبوک استفاده کردند. این اتفاق بعد از انتشار آمار ۳ ماه منتهی به ژوئن بود كه اعلام کرد، این سایت توسط ۴۹/۱ میلیارد نفر استفاده شده است.

در همان ماه، مطالعه‌ای از مرکز تحقیقات Pew نشان داد که چرا اخبار جعلی در فیسبوک بسیار مهم است. مشخص شد که ۶۳ درصد آمریکایی‌ها، اخبار خود را از این پلتفرم و توییتر (Twitter)، دریافت کرده‌اند. این امر باعث شده تا فیسبوک مستعد انتشار دروغ‌ پراکنی شود.

چند نسخه قابل توجه دیگر در سال ۲۰۱۵ منتشر شد که شامل تماس ویدیویی در مسنجر، انتشار Facebook Live برای تایید صحت چهره‌های عمومی و ویدیوی ۳۶۰ درجه بود.

ادامه جدول زمانی داستان موفقیت فیسبوک با اخبار جعلی

در سال ۲۰۱۶ و با وجود انتشار خبرهای دروغین و کلاه‌برداری‌ها، فیسبوک اعلام کرد که آن‌ها ۵/۱ میلیارد کاربر روزانه و ۳ میلیون تبلیغ‌کننده دارند که به کمک آن‌ها توانستند ۶۹/۳ میلیارد دلار سود در سال ۲۰۱۵ به دست آورند.

فیسبوک در ماه ژوئن، در مراحل اولیه‌ای که باعث سرازیر شدن ترافیک ارگانیک به سایت می‌شد، تغییراتی در الگوریتم خود ایجاد کرد. آن‌ها اعلام كردند كه پست‌های دوستان و خانواده‌تان در اولویت شما قرار خواهند گرفت: گزینه عالی (Great) برای عکس‌های تعطیلات خانوادگی، نه خیلی خوب (Not so Good) برای خروجی‌های خبری.

پس از آن در ماه آگوست، فیسبوک ناشران را به تغییر الگوریتم دیگری وا داشت. در این مرحله، پلتفرم فیسبوک قضاوت می‌کرد که کدام استوری‌ها آموزنده بوده و سپس آن‌ها را در معرض دید افرادی قرار می‌داد که با علایق آن‌ها مطابقت داشت. اگرچه برای افرادی که به صورت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری می‌کنند، باید ناامیدکننده باشد که هنوز هم اخبار دروغین و جعلی، آنقدر جذابیت دارند.

در این میان، فیسبوک از پلتفرم جدید ورک پلیس (Workplace) رونمایی کرد که به عنوان یک پلتفرم اجتماعی داخلی برای شرکت‌ها عمل می‌کند و کارمندان می‌توانند از طریق آن، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

موفقیت فیسبوک و توییتر

سپس در ماه سپتامبر، بحرانی رخ داد که مشخص شد فیسبوک معیارهای گمراه‌کننده‌ای منتشر کرده بود. این شرکت به دلیل محاسبه آمار اشتباه میزان بازدید از ویدیوها و زمانی صرف شده کاربران برای تماشای آن‌ها، مجبور به عذرخواهی شد. این اتفاق دقیقا زمانی رخ داد که فیسبوک در تلاش بود با گسترش اطلاعات دروغی در پلتفرم خود، مبارزه کند. در واقع اصلا زمان مناسبی نبود.

در پایان آن سال،موضوع اخبار جعلی، نقل محافل شده بود و بعد از انتخابات ایالات متحده، شما دیگر نمی‌توانستید ساعتی را بدون «اخبار جعلی» بگذرانید. ادعاهای زیادی در فیسبوک یافت می‌شد و مردم حتی تا جایی پیش رفتند كه ادعا كردند، اطلاعات نادرست در پلتفرم‌هایی مثل فیسبوک و توییتر، انتخابات را به نفع ترامپ تغییر داده است و حتی اگر این‌طور هم نباشد؛ قطبیت سیاسی در ایالات متحده را افزایش داده است.

مارک زاکربرگ، این ایده را که فیسبوک می‌تواند در انتخابات تاثیر بگذار؛ سخنی یاوه دانست. واقعیت هرچه که باشد، اخبار جعلی بیشتر از رسانه‌های سنتی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶، درگیر بودند. تا ماه دسامبر، فیسبوک لحن خود را در این زمینه اندکی تغییر داد.

آن‌ها اعلام كردند كه قصد دارند كاركردهای گزارش‌دهی اجتماعی خود را تشدید كنند، اما از طرف دیگر اعلام كردند كه با سازمان‌های كنترل حقیقت‌یاب کار می‌كنند و سیاست‌های تبلیغاتی خود را برای مبارزه با تبلیغات اخبار جعلی تغییر می‌دهند. اگرچه، واضح است که فیسبوک نگران بود که شهرتش پس از یک ماه فشار منفی، آسیب‌دیده باشد.

اما طبق معمول، هنگامی که ارقام مالی برای آن سال منتشر شد؛ این شرکت نشان داد که خیلی هم متزلزل نیست. در سال ۲۰۱۶، آن‌ها بیش از ۱۰ میلیارد دلار سود کسب کردند که اکثریت قریب به اتفاق آن از تبلیغات بود و ۸۶/۱ میلیارد نفر در هر ماه، به حساب کاربری خود وارد می‌شدند.

فیسبوک به واشنگتن می‌رود

با تامین مالی قوی در سال جدید، نخستین اعلامیه مهم فیسبوک در سال ۲۰۱۷ با کمال تعجب مربوط به روزنامه‌نگاری است. فیسبوک به روزنامه‌نگاران مناسبی احتیاج داشت تا پروژه روزنامه‌نگاری خود را با موفقیت، راه‌اندازی کند.

با هدف «ایجاد روابط قوی‌تر بین فیسبوک و صنعت اخبار»، فیسبوک توانست قالب‌های جدیدی را برای داستان‌گویی ارائه دهد و اخبار محلی را تشویق کند تا روزنامه‌نگاری را آموزش دهند و به مردم بیاموزند که چگونه اخبار جعلی را تشخیص دهند.

این پلتفرم در ۳ ماهه اول، تعدادی بروزرسانی انجام داد‌. گزینه‌های جدیدی برای کمک به افراد و دسترسی به مواد غذایی و سرپناه در مواقع اضطراری، تغییرات مسنجر و ابزارهای جدید پیشگیری از خودکشی ایجاد شد اما به ناچار، باز هم توجهات به سمت اخبار جعلی برگشت.

موفقیت فیسبوک در واشنگتن

در آوریل ۲۰۱۶، داستان موفقیت فیسبوک برنامه‌های بیشتری را برای مقابله با انتشار اطلاعات دروغین اعلام کرد. آن‌ها اعلام کردند که می‌خواهند ۳ رویکرد را در پیش بگیرند:

  • اخلال در مشوق‌های اقتصادی (ضربه زدن به ترافیک وب‌سایت‌هایی که پر از داستان‌های جعلی و فریب‌کاری‌ها هستند)
  • ساختن محصولات جدید (تغییر در رتبه‌بندی و ادامه گزارش کاربری و کار با نرم‌افزارهای راستی آزمایی)
  • کمک به مردم در تصمیم‌گیری‌های بهتر (پروژه روزنامه‌نگاری فیسبوک و ایجاد یک کنسرسیوم جهانی که برای کمک به مردم در کشف اخبار جعلی، کار می‌کند).

فیسبوک همچنان به برخی از بروزرسانی‌های جالب ادامه داد، به ویژه انتشار Facebook Spaces. این اپلیکیشن واقعیت مجازی، به شما امکان می‌دهد تا با دوستان‌تان «به صورت حضوری» در ارتباط باشید و با فناوری جذاب عکس‌ها و فیلم‌های ۳۶۰ درجه در اوایل سال منتشر شد که می‌تواند با هدست واقعیت مجازی، کار کند.

سپس، مجددا در ۳ ماهه اول سال ۲۰۱۷، تعداد کاربران و امور مالی این پلتفرم‌ بهبود یافت و فیسبوک بیش از ۳ میلیارد دلار، سود کسب کرد که این رقم نسبت به سال گذشته، ۷۶ درصد افزایش داشته است. سپس این شرکت در ماه ژوئن، اعلام کرد که آن‌ها به ۲ میلیارد کاربر رسیده‌اند که تعداد قابل ملاحظه‌ای بود.

طی چند ماه بعد، بروزرسانی‌های دیگری هم انجام شد و فیسبوک همچنان به ایجاد ترفندهایی برای مقابله با اخبار جعلی و وسوسه مخاطب برای کلیک روی (Video Clickbait) پرداخت. در طراحی خبرخوان (News Feed) تغییرات جزئی ایجاد کرد و باعث شد تا کلیک‌ها و گزارش برداشت خود را بهبود ببخشد& سپس فیسبوک به کنگره آمریکا فراخوانده شد!

در سپتامبر سال ۲۰۱۷، فیسبوک اعلام کرد که آگهی‌های مرتبط به آژانس تحقیقات اینترنت را به کنگره که در حال تحقیق در مورد مداخلات روسیه در انتخابات ایالات متحده ۲۰۱۶ بود، ارائه می‌دهد. ادعا شده بود كه آژانس تحقیقات اینترنت، یک سازمان مستقر در روسیه، بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ ، ۳۰۰۰ آگهی تبلیغاتی را اجرا كرده است.

در ماه اکتبر، فیسبوک در یک پست وبلاگ، دقیقا آنچه که در این تبلیغات بود و برخی از داده‌های موجود در پس پرده آن را شرح داد. آن‌ها فاش كردند كه این آگهی‌ها توسط ۱۰ میلیون شهروند آمریكا دیده شده‌اند و ۳ تا ۵ میلیون نفر قبل از انتخابات، آن‌ها را دیده‌اند. این آگهی‌ها، از موضوعات مربوط به مسابقه گرفته تا قوانین اسلحه را پوشش می‌دادند.

موفقیت فیسبوک و مشکلات قدیمی

در همین حال، یکی دیگر از مشکلات قدیمی، مجددا در مرکز توجه قرار گرفت و هرچند که هرگز از بین نرفته بود. در ماه دسامبر، فیسبوک ابزارهای جدیدی برای مقابله با آزار‌ و اذیت، منتشر کرد. این شرکت اعلام کرد که برای جلوگیری از تماس ناخواسته، جدی‌تر عمل می‌کند، در حالی که به کاربران اجازه می‌دهد مکالمات مسنجر را بدون نیاز به بلاک کردن فرستنده، نادیده بگیرند.

تمام این مسائل پس از اتهامات تجاوز جنسی علیه فیلم مغول هاروی واینستین (Harvey Weinstein) در ماه اکتبر و اجرای کمپین MeToo# که در اینترنت پخش شد، اتفاق افتاد. از این گذشته، در یک نظرسنجی که در ژوئیه سال ۲۰۱۵ منتشر شد، مشخص شد که ۵۷ درصد از زنان در فیسبوک، با سو استفاده یا آزار ‌و ‌اذیت روبه‌رو شده‌اند. واضح است که این شرکت دریافت که باید اقدامات بهتری در این زمینه انجام دهد.

سال جدید، فید جدید

در ژانویه سال ۲۰۱۸، فیسبوک سال جدید را با یک تغییر بزرگ و الگوریتم جدید، آغاز کرد؛ خبرخوانی که بیشتر مورد توجه خانواده و دوستان شما قرار خواهد گرفت. یعنی وضعیت‌ها و عکس‌های شخصی شما بسیار بیشتر دیده می‌شوند اما این امر، منجر به افت شدید ترافیک ارگانیک برای شرکت‌ها، خیریه‌ها و سازمان‌ها شد و به آن‌ها صدمه وارد کرد. برای افرادی که در فیسبوک، کسب درآمد می‌کردند، این امر می‌توانست وضعیت معیشتی آن‌ها را مختل کند.

اولین نتایج این تغییر هم مثبت نبود و فیسبوک اعلام کرد که مردم ۵ درصد وقت کمتری را در این پلتفرم می‌گذرانند. با این وجود، داستان موفقیت فیسبوک همچنان در حال پیشرفت بود. در فوریه ۲۰۱۸، داده‌های مالی سال ۲۰۱۷ منتشر شد. آن‌ها برای سال ۲۰۱۷ سود ۹/۱۵ دلاری به دست آوردند که نسبت به سال قبل، ۵۶ درصد افزایش داشت. پس از آزار و اذیت، مسائل مربوط به حفظ حریم خصوصی و اخبار جعلی، سرمایه فیسبوک هنوز هم در حال افزایش بود.

قطعا زاکربرگ مطمئنا پشیمان نیست که پیشنهاد بیل گیتس (Bill Gates) خالق مایکروسافت (Microsoft) و AOL را نپذیرفته است!

مشکلی در راه است

با الگوریتم جدید و در حال اجرا و خبرهای خوب اقتصادی، سال ۲۰۱۸ می‌رفت که سال قدرتمندی برای فیسبوک باشد.

آزمایش‌های بیشتری انجام شده بود، فیسبوک از دکمه Downvote رونمایی کرد تا در کنار واکنش‌ها (Reactions) قرار بگیرد. اما مسائل مربوط به حریم خصوصی، همچنان ادامه داشت.

در اروپا اعلام شد که فیسبوک با ردیابی مردم در اینترنت، قانون را زیر پا گذاشته است و در مورد آن به اندازه کافی، صادق نبوده است. در همین حال، وب‌گاه گیزمودو (Gizmodo) نگرانی‌هایی در مورد سایت تحلیل وب اسرا‌ئیلی اوناوو (Onavo) ایجاد کرد.

گیزمودو و موفقیت فیسبوک

اوناوو، یک ابزار VPN است که به کاربران امکان می‌دهد تا بدون این که ارائه‌دهنده بداند شما کجا هستید، وب را مرور کنند. این ابزار توسط فیسبوک در سال ۲۰۱۳ خریداری شد و در فوریه ۲۰۱۸، فیسبوک، اوناوو را در اپلیکیشن خود تحت گزینه «محافظت» در دسترس قرار داد.

اما چه مشکلی وجود داشت؟ اوناوو فقط به عنوان یک VPN عمل نکرد زیرا داده‌های مربوط به فعالیت‌های شما را در اینترنت و تلفن شما جمع‌آوری و تمام آن‌ها را مستقیما به فیسبوک ارسال می‌کرد. مثلا می‌توانست برنامه‌های مورد استفاده شما را ردیابی کند و این چیزی نبود که مورد علاقه مردم باشد.

در مارس ۲۰۱۸، ورق داستان موفقیت فیسبوک برای زاکربرگ برگشت!

رسوایی کمبریج آنالیتیکا

در هفدهم مارس ۲۰۱۸، برای اولین بار خبری منتشر شد. روزنامه نیویورک تایمز و گاردین گزارش دادند که اطلاعات در مورد ده‌ها میلیون کاربر فیسبوک (تا ۸۷ میلیون نفر از آن‌ها) از طریق برنامه‌ای تحت عنوان «This Is Your Digital Digital Life» حذف شده است.

افرادی که از این اپلیکیشن استفاده کرده‌اند، نه تنها اطلاعات شخصی خود را منتقل کرده‌اند، بلکه از اطلاعات دوستان فیسبوک آن‌ها هم استفاده شده است. افراد هرچه بیشتر و بیشتر از این اپلیکیشن استفاده می‌کردند (ظاهرا برای کمی سرگرمی)، این اپلیکیشن خیلی سریع‌تر تعداد قابل توجهی از داده‌ها را جمع‌آوری می‌کرد.

گذشته از این که این کار به خودی خود حقه‌بازی است، از داده‌ها برای اهداف سیاسی برای پشتیبانی از کمپین‌های مختلف، از جمله مواردی چون دونالد ترامپ (Donald Trump)‌ و تد کروز (Ted Cruz) استفاده شد. این اپلیکیشن همچنین توسط Vote Leave، گروهی که در حمایت از برگزیت (Brexit)، فعالیت‌های تبلیغاتی را انجام می‌داد، هم مورد استفاده قرار گرفت.

ناگهان تمام نگاه‌ها متوجه فیسبوک و کمبریج آنالیتیکا شد و مردم اصلا خوشحال نبودند. فراخوانی برای افزایش مقررات در مورد داده‌های شخصی داده شد، در حالی که بسیاری به دنبال حذف خود از فیسبوک بودند.

جستجوها پیرامون موضوع «حذف فیسبوک» نشان می‌دهد که مردم چقدر نگران شدند. فیسبوک هم به لطف این رسوایی، ۷۰ میلیارد دلار از ارزش سهام خود را از دست داد، در حالی که تبلیغ‌کنندگان محتاط شده بودند و نگران بودند.

زاکربرگ بابت این مسئله عذرخواهی کرد و کمبریج آنالیتیکا را معلق نمود (این شرکت عملیات خود را در تاریخ ۱ ماه می متوقف کرد) و اپلیکیشن‌هایی را برای حل مشکلات مردم معرفی کرد.

این رسوایی پر سر و صدا، سرانجام منجر به شهادت زاکربرگ مقابل کنگره و یک جریمه ۶۶۳.۰۰۰ دلاری از دفتر کمیساریای اطلاعات در انگلستان شد؛ در حالی که فیسبوک همچنان سعی داشت به کاربران و تبلیغ‌کنندگان، اطمینان دوباره‌ای ببخشد.

بسیاری از افراد، طعم بد این اتفاق را چشیده بودند و از طرفی به نگرانی بسیاری از مردم راجع به امن نبودن اطلاعات اضافه می‌شد. موضوع دسترسی فیسبوک به اطلاعات ما، هنوز هم نگران‌کننده است.

موفقیت فیسبوک و حرکت به جلو

حرکت رو به جلو

در اواخر ماه مارس، نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی و اطلاعات هنوز پابرجا بود. به همراه آن، نگرانی‌هایی راجع به چگونگی استفاده از فیسبوک برای تغییر دادن رویدادهای سیاسی آینده (خواه از طریق داده‌های استخراج‌ شده یا اخبار و محتوای جعلی) وجود داشت.

حتی زمانی که کنگره ایالات متحده، اطلاعات مربوط به تبلیغات خریداری شده توسط آژانس تحقیقاتی اینترنت، شرکتی با حمایت روسیه را بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ منتشر کرد، چندان کمکی نکرد. این مسئله، توجه جدیدی را به مداخله سیاسی در این پلتفرم به خود جلب کرد.

در تلاش برای کاهش ترس ‌و وحشت، فیسبوک در ماه می اعلام کرد که در شش ماه منتهی به ماه مارس، ۳/۱ میلیارد حساب کاربری جعلی را غیرفعال کرده است. در این مدت، اتاق خبر آن‌ها، پست‌ وبلاگ‌های زیادی را در مورد امنیت و حفظ حریم خصوصی هم قرار داد، موضوعاتی شامل اطلاعاتی که فیسبوک جمع‌آوری می‌کند و اطلاعاتی که تبلیغ‌کنندگان در مورد کاربران نگهداری می‌کنند.

ماه می همچنین شاهد برگزاری کنفرانس توسعه‌دهنده فیسبوک F8 بود. همزمان با آن، زاکربرگ در مورد ایده استفاده از فیسبوک برای استفاده هرچه بیشتر و بهتر از نرم‌افزارهای راستی آزمایی صحبت کرد، همچنین اعلام شد که فیسبوک، سرویس دوست‌یابی (dating) خود را منتشر می‌کند.

از دست رفتن فرصت‌ها

هرچند زاکربرگ امیدوار بود که آینده داستان موفقیت فیسبوک درخشان باشد، ماه ژوئن با بررسی یک واقعیت شروع شد. مطالعه‌ای از مرکز تحقیقات Pew نشان داد که نوجوانان دیگر مانند سابق، شیفته این پلتفرم نیستند.

Pew دریافت که ۵۱ درصد افراد بین ۱۳ تا ۱۷ سال از فیسبوک استفاده می‌کنند که در مقایسه با مطالعه Pew در سال ۲۰۱۵، این یک افت قابل توجه بود، به طوری که فیسبوک نسبت به پلتفرم‌های دیگر مانند اسنپ ‌چت، اینستاگرام و یوتیوب عقب افتاده بود.

در همین حال، نگرانی‌های امنیتی همچنان بدون کاهش ادامه داشت. همچنین در اوایل ماه ژوئن فاش شد که فیسبوک به خاطر وجود یک اشکال (باگ)، پست‌های خصوصی ۱۴ میلیون نفر را عمومی کرده است. چند روز قبل از این‌، مشخص شده بود فیسبوک داده‌های کاربران را با شرکت‌های چینی به اشتراک گذاشته است تا از طراحی اپلیکیشن مطلع شوند.

در میان این‌ها، فیسبوک در سایر زمینه‌ها جلو می‌رفت. آن‌ها اعلام كردند كه بودجه برنامه‌های تهیه شده از شبكه‌هایی مانند ABC News و CNN را كه توسط Facebook Watch، پلتفرم‌های ویدئویی درخواستی منتشر می‌شوند، تامین می‌کنند.

آن‌ها همچنین با راه‌اندازی Facebook.gg وارد عرصه ‌بازی‌سازی شدند. فیسبوک، مانند سایر خدمات مثل Twitch، امیدوار بود که در این زمینه هم موفق شود.

در ماه جولای همچنین مسئله دیگری در مورد اطلاعات مشاهده شد که فیسبوک دسترسی Crimson Hexagon (یک شرکت شنفت اجتماعی(social listening)) به API خود را به حالت تعلیق درآورد. در حالی که این دسترسی در ماه بعد دوباره برقرار شد، این سرویس باعث می‌شد نگرانی‌های مربوط به فیسبوک و اطلاعات در ذهن مردم همچنان باقی بماند.

ضربه زدن به جایی که صدمه دیده است

ضربه به موفقیت فیسبوک

فیسبوک در پایان جولای ۲۰۱۸، رکورد جدید خود را به دست آورد. در تاریخ ۲۵ جولای، این پلتفرم گزارش درآمد Q2 2018 خود را منتشر کرد. گزارشی که درآمدهای از دست رفته و کاربران جهانی از دست رفته را نشان می‌داد.

در پی رسوایی‌های حریم خصوصی و اطلاعات، این گزارش فیسبوک را ترساند که بیشترین میزان از دست دادن ارزش را در یک روز نسبت به سایر شرکت‌ها در تاریخ بازار سهام ایالات متحده مشاهده کرده بود.

هنگامی که همه این‌ها گفته و انجام شد، شرکت حدود ۱۱۹ میلیارد دلار ارزش خود را از دست داده بود، این در حالی بود که خود زاکربرگ ۱۵ میلیارد دلار از دست داد.

هرچند در نهایت، این گزارش، پیشرفت‌هایی را نشان می‌داد که درآمد آن ۴۲ درصد افزایش یافته و تعداد کاربران فعال روزانه ۲۲ میلیون نفر افزایش یافته است. اگرچه این پیشرفت خیلی امیدوارکننده نبود، مسئله ناامیدی از شکست بیشتر مطرح بود.

سپس، در سپتامبر همان سال، داستان موفقیت فیسبوک با مسئله امنیتی دیگری مواجه شد. این بار ۵۰ میلیون کاربر در معرض آسیب‌پذیری قرار گرفتند که به دیگران امکان می‌داد کنترل حساب‌های آن‌ها را به دست بگیرند. بعد از ماه‌ها صحبت در مورد حریم خصوصی، این اتفاق، جلب اعتماد دوباره مردم نسبت به فیسبوک را سخت‌تر می‌کرد.

فیسبوک در خانه

با شروع اکتبر ۲۰۱۸، فیسبوک از محصول بزرگی رونمایی کرد: پورتال. Portal و Portal +  دستگاه‌های ارتباط تصویری بودند که به افراد امکان برقراری تماس ویدیویی از منزل را می‌دهند.

با ساخت دستیار صوتی الکسا (Alexa) در آمازون، پورتال ایجاد شد تا در خانه تنظیم شود، اجازه تماس تلفنی ویدیویی را بدهد و حتی تماس‌گیرندگان را در هنگام حرکت دنبال کند.

البته، بلافاصله نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی به وجود آمد. مردم نگران وسیله‌ای بودند که بتواند از آن‌ها در خانه‌هایشان فیلم‌برداری کند. رافا کامارگو، رئیس وقت پورتال، در مصاحبه با بی بی سی گفت: «حریم خصوصی از پایه و به صورت کامل طراحی شده است.»

فیسبوک همچنین اعلام کرد که آن‌ها تماس‌ها را ضبط نکرده و شنود نمی‌کنند، اما آن‌ها قصد استفاده از رمزگذاری نقطه به نقطه را ندارند، در واقع راه دسترسی مقامات به تماس‌ها را باز می‌گذارند!

در همین حال، فیسبوک اعتراف کرد که داده‌های جمع‌آوری شده از طریق پورتال می‌توانند برای هدف قرار دادن تبلیغات استفاده شوند. پس از مشکلات و رسوایی‌های آن سال، این اصلا خبر خوبی برای مردم نبود.

این دستگاه‌ها از آن زمان به فروش گذاشته شده‌اند و در نوامبر سال ۲۰۱۸ عرضه شدند.

تنها چند مشکل دیگر

تنها با گذشت دو ماه از سال ۲۰۱۸، هنوز هم چند مشکل در داستان موفقیت فیسبوک وجود داشت. اول، یک خبر در مورد یک شرکت روابط عمومی که توسط فیسبوک برای تخریب جورج سوروس استخدام شده بود، به اوج خود رسید.

امور روابط عمومی شرکت مطبوعاتی Definers، توسط فیسبوک استخدام شد تا بتواند به ترسیم چهره‌ای بهتر از فیسبوک کمک کند. گزارشگران دریافتند که Definers در پشت کمپینی برای تخریب جورج سوروس، نیکوکار مجارستانی که ضد فیسبوک کار می‌کند، قرار دارد.

این مسئله پس از آن صورت گرفت كه سوروس ادعا كرد كه فیس‌بوك «تهدیدی برای جامعه» است.

این که تا چه میزان زاکربرگ و مدیر ارشد عملیاتی فیسبوک از شرکت روابط عمومی و فعالیت‌های آن آگاهی داشتند، دقیقا مشخص نیست. زاکربرگ می‌گوید اصلا دخالتی در این قضیه نداشت، در حالی که ساندبرگ اعتراف کرد که اطلاعات مربوط به Definers ممکن است «از زیردست او رد شده باشد.»

سپس برای پایان سالی ناگوار برای شهرت فیسبوک، یک مسئله جدید مربوط به حریم خصوصی در اواخر ماه دسامبر آشکار شد. یک بررسی نشان داد فیسبوک قوانین خود را نادیده گرفته است و به مشتریانی مانند Netflix و Spotify اجازه داده است پیام‌های خصوصی کاربران را بخوانند و حذف کنند.

معلوم شد که فیسبوک به برخی از مشتری‌های بزرگ‌تر خود اجازه داده است قوانین را نادیده بگیرند. در حالی که به نظر می‌رسد شرکت‌های درگیر، حتی از این دسترسی اضافی که به دست آورده بودند، آگاه نبودند، اما این راه خوبی برای پایان دادن به این سال برای فیسبوک نبود.

این شرکت با وجود تمام فرازونشیب‌ها همچنان به کار خود ادامه می‌دهد و هر بار از محصول جدیدی رونمایی می‌کند. باید دید داستان موفقیت فیسبوک به کجا می‌رسد؟!