بر اساس تحقیقات اخیری که در دانشگاه اقتصاد هاروارد صورت گرفته است، اختصاص دادن یک ربع ساعت در انتهای هر روز کاری به نوشتن دست‌آوردهایتان، کمک بزرگی به موفقیت شغلی می‌کند. این تمرین ساده، وقت کمی از شما می‌گیرد و ارزش امتحان کردن را دارد. پس اگر به دنبال راهی برای تضمین موفقیت شغلی خود هستید، این روش را به کار گیرید.

به طور کلی، هرگاه شخصی فرصتی برای بازخورد نتایج کارش داشته باشد، بهبودی در بازده خود تجربه خواهد کرد. دلیل این امر آن است که با مرور دست‌آوردهای خود، احساس اعتماد بنفس بیشتری می‌کند. همچنین این امر باعث می‌شود تا فرد روی کار خود دقت بیشتری داشته باشد و با سخت کوشی روزافزون به آن بپردازد.

نتایج تحقیقات محققان دانشگاه اقتصاد هاروارد

تیم تحقیقاتی دانشگاه هاروارد در مواردی که مطالعه کردند بهبود کارایی را در اثر مرور بازخوردها مشاهده کردند. مشهودترین این مشاهدات در آزمایشی که روی کارکنان یک شرکت هندی به نام ویپرو (Wipro) صورت گرفت، نمایان شد.

یادداشت روزانه برای موفقیت شغلی

در این آزمایش محققان، کارمندان جدید را در دو گروه مختلف قرار دادند. گروه اول تمرین مرور بازخورد را انجام می‌دادند و گروه دوم انجام نمی‌دادند. به هر یک از افراد گروه اول دفترهایی داده شد تا پانزده دقیقه از انتهای روز کاری، هر وظیفه‌ای که به خوبی انجام داده بودند را در آن بنویسند. این روند به مدت ده روز ادامه پیدا کرد.

بررسی نتایج بعد از گذشت این ده روز افزایش بازده ۲۲ درصدی کارکنان گروه اول را نشان داد.

اعضای گروه اول در حقیقت ۱۵ دقیقه کمتر از همکاران خود کار می‌کردند. اگرچه با صرف این پانزده دقیقه بازدهی کار آن‌ها بالا رفت. بنابراین نمی‌توان این زمان را تلف شده انگاشت.

ژینو، استاد دانشگاه هاروارد که در راس این تحقیقات قرار داشت، این فرضیات را بر اساس تجارب شخصی خود پایه‌گذاری کرده بود. او بعد از هر کلاس خود دقایقی را به نوشتن خلاصه‌ای از اتفاقات کلاس می‌پرداخت. در این خلاصه نویسی، نظرات و سوالاتی که دانشجویان حین درس دادن مطرح می‌کردند را یادداشت می‌کرد. او این خلاصه نویسی‌ها را در اختیار دانشجویان کلاس بعدی خود قرار می‌داد. نتیجه‌ای که او از این عمل مشاهده کرد سبب شد تا به فکر طرح تمرین مرور بازخوردها برای تضمین موفقیت شغلی بیفتد.

نوشتن دست‌آوردهای روزانه

درست است که بیشتر افراد مشاغلی روتین دارند و باید در طی روز وظایف از پیش تعیین شده‌ای انجام دهند. اما به هر حال در طی روز و حین انجام همین وظایف یکسان به نتایجی می‌رسد که نظری مثبت به او می‌دهد. با مرور این دست‌آوردها انرژی فرد بیشتر شده و تلاشش را برای رسیدن به این موفقیت‌ها در روز بعد بیشتر می‌کند.

برخی افراد تنها به صورت ذهنی این نتایج مثبت را با خود مرور می‌کنند. اما ژینو معتقد است زمانی که این افکار را روی کاغذ بیاوریم تاثیر بیشتری از خود به جای می‌گذراند.

به طور کلی تحقیقات روان شناسی نشان می‌دهند که نوشتن تجربیات شخصی نتیجه‌ای مثبت در پی دارد. این نتایج می‌توانند افزایش نمره‌های یک دانشجو، استخدام شدن در یک شغل خوب بعد از اخراج شدن از کار قبلی یا حتی بهبود حافظه فرد باشند. علت این امر آن است که نوشتن باعث کدگذاری داده‌ها در ضمیر ناخودآگاه ما می‌شود.

موفقیت شغلی نکته‌ای کلیدی در داشتن یک زندگی ایده‌آل است. شما هم این تمرین را انجام دهید تا بتوانید تاثیر آن را در شغل خود مشاهده کنید.