تمام افراد شاغل، تقریبا نیمی از ساعات روز خود را مشغول کار و تجارت هستند. اگر کارمند یک شرکت باشید یا کارفرمای کسب و کار خود، قطعا رضایت شغلی و موفقیت در آن، اهمیت زیادی برای‌تان دارد. ما در این مفاله از استارتاپت، قصد داریم تا ۷ راه برای دستیابی به موفقیت در کسب و کار را به شما معرفی کنیم تا با استفاده از آن‌ها به اهداف خود برسید.

موفقیت در کسب و کار را واقعا بخواهید

۱. واقعا آن را بخواهید

اگر فکر می‌کنید شروع یک کسب و کار جدید، تنها ایده خوبی به نظر می‌رسد و برای انجام آن اشتیاق ندارید؛ شاید برای آن کار، مناسب نیستید. برای دستیابی به موفقیت در کسب و کار باید کاملا، به انجام آن علاقمند باشید و احساس مسئولیت کنید. منظور این نیست که هنگام راه‌اندازی یک کسب و کار، نباید هیچ ایده دیگری در سر داشته باشید یا حتما باید خطر کنید. مثلا ممکن است نخواهید کار فعلی خود را ترک کنید یا همه دارایی خود را در این کار، سرمایه‌گذاری کنید.

در واقع منظور است که وقتی، تصمیم به شروع کاری می‌گیرید؛ باید چیزهای زیادی را به خاطرش فدا کنید و بیشتر اوقات، آن را در اولویت خود قرار دهید. باید به گونه‌ای عمل کنید که حتی وقتی شرایط کاری مناسب نیست، شما در شرایط متعادلی به کار خود ادامه دهید و طوری کار خود را جدی بگیرید که حتی در اوج موفقیت هم، برای رسیدن به موفقیت بعدی تلاش کنید. به کار خود متعهد باشید و اگر همه چیز بر وفق مراد بود یا شرایط سختی داشتید، باز هم دست از تلاش نکشید. اگر انگیزه قوی برای شروع کسب و کار خود دارید، قطعا می‌دانید که به چه چیزهایی نیاز دارید.

۲. انتخاب کسب و کار

موفقیت در کسب و کار و انتخاب آن

گاهی افراد در انتخاب کسب و کار خود اشتباه می‌کنند و نمی‌توانند تشخیص دهند که در چه کسب و کاری، موفق می‌شوند. این انتخاب نیاز به تمرکز زیادی دارد و قبلا از هر اقدام جدی باید تمام جوانب را در نظر بگیرید.

افراد زیادی حرفه خاصی را به اشتباه، انتخاب می‌کنند و در عین حال معتقد هستند که دلیل قانع کننده‌ای دارند. مثلا این افراد در رشته خود، تجربه کافی را ندارند یا چون شخصی را در این رشته می‌شناسند که درآمد زیادی دارد؛ می‌خواهند وارد آن شوند. گاهی افراد تنها به موقعیت اجتماعی یک شغل، فکر می‌کنند و در واقع این، اشتباه‌ترین دلیل برای شروع یک کسب و کار است. تجربه می‌تواند باعث موفقیت در کسب و کار شود، اما به تنهایی کافی نیست.

فبل از شروع هر کسب و کار، باید فاکتورهای زیادی را بررسی کنید. در انتخاب خود مثل یک سرمایه گذار، دقیق باشید. مثلا موقعیت شغل مورد نظر خود را در بازار، بررسی کنید؛ رقبای خود، فرصت‌های قابل دسترسی و میزان تقاضا را در نظر بگیرید. همه چیز را با دقت کامل و قبل از شروع استارتاپ، بررسی کنید؛ در غیر این صورت به موفقیت در کسب و کار خود نمی‌رسید. در نظر بگیرید که شما سرمایه خود را وارد این کار می‌کنید و با کوچک‌ترین بی‌احتیاطی، ممکن است آن را از دست بدهید.

۳. برنامه کسب و کار مناسب

هیچ کسب و کاری بدون یک برنامه مناسب، موفق نمی‌شود. برنامه کسب و کار موفق را حتی باید قبل از شروع آن بنویسید و تمام اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را هم یادداشت کنید. وجود برنامه کسب و کار برای هر کاری، ضروری است.

۴. استراتژی ثابت

موفقیت در کسب و کار با استراتژی ثابت

استراتژی شما باید همراه تمام برنامه‌های کسب و کار شما باشد. بسیاری از کسب و کارها استراتژی مناسبی ندارند. یک استراتژی قوی می‌تواند کمک زیادی به موفقیت در کسب و کار هر فردی کند. برای ساخت استراتژی مناسب باید به سوالاتی مانند: «چه بخشی از بازار مورد نظر من است؟» یا «چگونه متفاوت با رقبا عمل کنم؟» پاسخ دهید.

۵. بهترین شیوه بازاریابی

همه ما می‌دانیم بازاریابی تاثیر زیادی روی موفقیت هر کسب و کاری دارد. برای داشتن بازاریابی حرفه‌ای نیاز نیست در شروع کار خود به سراغ روش‌های بازاریاب‌های بزرگ بروید. تنها با استفاده از چند مشاوره کوچک، می‌توانید روش‌هایی را پیدا کنید که برای کسب و کار شما مناسب‌ باشند و به شما برای دستیابی به اهداف‌تان کمک کنند.

۶. حسابداری اولیه و اصولی

اکثر افرادی که کسب و کاری جدید به راه می‌اندازند، نگرانی‌هایی درباره مسائل مالی و حسابداری دارند. حتی اگر هیچ تجربه‌ای درباره حسابداری ندارید، با کمی مطالعه و یادداشت همه نکات ریز و درشت مالی، می‌توانید کارهای خود را مدیریت کنید.

۷. از تجربه دیگران استفاده کنید

افراد زیادی در اطراف ما هستند که در کسب و کار خود به موفقیت رسیده‌اند و به درستی از پس کارهای خود بر آمده‌اند. از این افراد بخواهید تا تجربه‌های شان را برای شما بازگو کنند.

از اشتباهات خود درس بگیرید

همه ما ممکن است اشتباه کنیم و گاهی این اشتباه وارد محیط کاری هم می‌شود. به جای سرزنش خود، از آن‌ها درس بگیرید. شاید کار ساده‌ای نباشد، اما قطعا با کمی تلاش و بررسی، قابل دستیابی است.نیازی نیست تمام اشتباهات را انجام دهید تا از آن‌ها درس بگیرید، فقط کافی است که به نصیحت‌های دیگران گوش دهید.