امروزه همه چیز به سمت آنلاین شدن می‌رود و احتمالا تا چند دهه‌ی دیگر، اکثر شغل‌ها به صورت آنلاین انجام می‌گیرند. اما موفقیت در کسب و کار آنلاین کار هر کسی نیست و نیاز به دانستن نکات و فرمول‌هایی دارد.

افرادی که تصمیم می‌گیرند از کار کارمندی خود صرف‌نظر کنند تا به جای آن شروع به ساخت یک کار تجاری یا راه اندازی وب‌سایت تجارت الکترونیک، یا نهایتا نوشتن و انتشار یک کتاب الکترونیکی کنند، تقریبا همیشه به موفقیت می‌رسند. اما ممکن است درک درستی از آنچه برای موفقیت در کسب و کار نیاز است نداشته باشند. البته این خوب است که اهداف و رویاهای بزرگی در سر دارید، اما شاید باور نکنید که بسیاری از کارآفرینان در مراحل مختلف کسب‌و‌کار نمی‌توانند درک کنند که چه چیزهایی ممکن است به اهدافشان آسیب جدی وارد کند. مطمئنا ایجاد درآمد یک میلیون دلاری ظرف پنج سال از زمان شروع کسب و کار آنلاین، کاری تحسین برانگیز است. با این حال آیا می‌دانید برای رسیدن  به آن نقطه چه مسیرهایی باید طی شود و چگونه باید اطمینان حاصل کنید که در تله‌های مسیر گرفتار نمی‌شوید؟

اقدامات لازم برای موفقیت در کسب و کار آنلاین

به همین منظور در این مقاله از استارتاپت، پنج نکته در مورد موفقیت در کسب و کار آنلاین آورده‌ایم که در صورت پیروی از آن‌ها، به شما و کسب و کار شما کمک می‌کند تا به سرعت پیشرفت کنید و به اهداف خود برسید:

۱. خودتان باشید

کسب و کار شما فارغ از اینکه در حال حاضر چقدر بزرگ یا کوچک است، جلوه‌ای از خود شماست. موفقیت یا شکست آن به این بستگی دارد که دیگران چه احساسی به برند شما دارند و در نهایت اینکه در مورد کسب و کار شما چگونه فکر می‌کنند. تمام جنبه‌های کسب و کار شما (خدمات مشتریان، تولید محصول، عملکرد در پشت صحنه) باید بر اساس ارزش‌های درونی شما شکل بگیرند.

ضرب المثل قدیمی که می‌گوید «مردم تمایل دارند با افرادی که آن‌ها را می‌شناسند، دوستشان دارند و به آن‌ها اعتماد دارند تعامل داشته باشند» برای امروز کاربردی‌تر است. حتی در بزرگترین شرکت‌ها، مردم می‌خواهند ببینند مدیرعامل شرکت همواره آمادگی دفاع از عملکرد شرکتش را دارد یا نه.

صداقت، کلید اصلی موفقیت در کسب و کار است. شما باید خودتان باشید، چه فردی صاف و ساده و با رفتارهای تصنعی باشید و چه شخصی دارای روحیات خشک و خشن باشید. فقط شمایید که می‌دانید چه چیزی برای شما و جامعه‌ی مخاطبان شما بهتر کار می‌کند.

اگر خودتان به عنوان نماینده کسب و کارتان در تعامل با دیگران راحت نیستید، می‌توانید شخص دیگری را برای معرفی شرکت و برند تجاری خود و بهتر کردن هر چه بیشتر کسب و کارتان استخدام کنید.

موفقیت در کسب و کار آنلاین با راهکارهای ساده

۲. فروش بالا

برای موفقیت در کسب وکار خود معیارهایی برای خودتان، محصولات و خدماتتان تنظیم کنید و سعی کنید تا از آن‌ها پیروی کنید. به همین سادگی!

این امر در کنار پیشنهادات اولیه‌ی شما اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا ساخت ذهنیت اولیه‌ی قوی، ممکن است منجر به جذب مشتریان زیادی در کسب و کارتان شود. فقط یک لحظه خوشحالی را در چهره‌های مردم تصور کنید وقتی احساس می‌کنند که بهتر از این نمی‌شد معامله‌ای داشته باشند! این پاداش شماست در ازای ارزش فراوانی که با هزینه‌ای کم (یا نسبتا کم) می‌پردازید. مطمئنا انتظارات دائما بالا خواهد رفت، اما این مسیری است که باید طی شود.

توجه: هنگامی که از «هزینه پایین» صحبت می‌کنم، در حقیقت به قیمت واقعی اشاره نمی‌کنم. من واقعا به این اعتقاد ندارم که رقابت در قیمت بهترین راه برای رقابت است؛ بلکه درک قیمت باید با لحاظ کردن بالا بودن ارزش از نقطه نظر مشتریان شما باشد؛ حتی اگر شما با حداقل سود پیش می‌روید.

فروش بالا به معنی فراتر از انتظار و وظایفتان ظاهر شدن در همه‌ی زمان‌ ها است که سبب تبدیل شدن به یک کسب و کار بادوام و همچنین در دست گرفتن بازار، که تحسین و حسادت همه را بر می‌انگیزد،می‌شود.

به یاد داشته باشید که هدف ازیافتن یک مشتری، فروش نیست، بلکه هدف فروش، پیدا کردن یک مشتری است. نخستین تجربه‌ی مشتریان خود از خرید از شما را به یکی از عالی‌ترین تجربه‌هایشان تبدیل کنید و خواهید دید که همچنان به خرید محصولاتتان بارها و بارها ادامه خواهند داد. با تبدیل مشتری‌هایتان به مشتری وفادار یکی از راه‌های افزایش درآمدتان را طی کرده‌اید و در نهایت به موفقیت در کسب و کار خود خواهید رسید.

۳. به جای فروش بر خدماتتان تمرکز کنید

شما همه‌ی چیزهایی را که در زندگی می‌خواهید به دست می آورید، اگر به دیگران کمک کنید که آنچه را که می‌خواهند، بدست آورند.

این یک نقل قول مشهور از زیگ زیگلار (Zig Ziglar) و گفته‌ای است که فراتر از یک عبارت کلیشه‌ایست. در قرن بیست و یکم، کسب و کارها بیشتر باید تکنیک های خود را برای تامین اعتماد مشتری تنظیم کنند و در آخرکار به فروش بیشتر فکر کنند.

بیاموزید چگونه مشکلات، نگرانی ها و مسائل مربوط به بازار هدف خود را شناسایی کنید تا پیشنهادات خود را به عنوان بهترین راه حل در بازار ارائه و تثبیت کنید. بهتر است بتوانید به طور موثری با آن‌ها ارتباط برقرار کرده و صحبت کنید، زیرا از این طریق آن‌ها بهتر متوجه خواهند شد که کلید مشکلاتشان دست شماست.

چقدر می‌توانم برای خودم درآمد ایجاد کنم؟

پاسخ: یک جمله‌ی همیشگی که ممکن است همه‌ی ما شنیده باشیم این است که حتی در مورد پول فکر هم نکنید. به عنوان یک فرد صاحب کسب و کار می‌گویم که پول واقعی همیشه از ثابت کردن مزایای خدمات و محصولاتتان به مشتری ایده آل به دست می‌آید.

اهمیت موفقیت در کسب و کار آنلاین

۴. با مشتری‌هایتان دیدار کنید

به خاطر نقش بزرگ شبکه‌های اجتماعی، جهان از یک اقتصاد مبتنی بر مبادلات تجاری به یک اقتصاد مبتنی بر اعتماد در حال انتقال است. در گذشته اغلب شرکت‌ها می‌توانستند روی وفاداری کورکورانه‌ی مشتریان خود برای اطمینان از سود ثابتی که دریافت می‌کنند حساب کنند، حتی اگر محصولات و خدمات پس از فروششان به شدت مشکل داشت.

اما دیگر این‌طور نیست. امروزه در بسیاری از صنایع رقابت سراسری وجود دارد و کوچکترین اشتباه یا ضعف نشان داده شده توسط شرکت‌ها به سرعت در معرض دید عموم قرار می‌گیرد و از طریق اینترنت توسط مصرف کنندگان پخش می‌شود و توسط رقبا بی‌رحمانه مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد. صنعت خودرو یک نمونه‌ی بارز این امر است. مهم نیست که تا چه اندازه شرکت بزرگی باشد (مثلا تویوتا) افراد این توانایی را دارند تا در صورتی که توقعاتشان برآورده نشود، آن شرکت را به زانو درآورند. همچنین شبکه‌های اجتماعی برای صنعت هواپیمایی هم دوست خوبی نیستند، اما خطرات برای کسب و کارهای کوچکتری که زمان و پولی برای سرمایه‌گذاری در مدیریت اعتبار آنلاین ندارند، بیشتر است.

از سوی دیگر، هنگامی که از آن به درستی استفاده می‌شود، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و فیسبوک فرصتی عظیم برای کارآفرینان و صاحبان کسب و کارهای کوچک فراهم می‌کند؛ زیرا راهی عالی برای یافتن مشتریان وفادار و مشتاق شما و برای به اشتراک گذاشتن عشق و هیجانشان نسبت به شرکت و نام تجاری شما است.

۵. برای موفقیت در کسب و کار، قدردان باشید

خیلی راحت است که افرادی که به شما مشاوره دادند، شما را به تامین کنندگان خوبی معرفی کردند و یا به راحتی از ایده‌های شما حمایت کردند را فراموش کنید. رک و پوست کنده می‌گویم، بسیاری از آن‌ها اینکه شما دیگر از آن‌ها خبری نمی‌گیرید را به دل نمی‌گیرند. آن‌ها می‌دانند که شما سرتان شلوغ است و مسئولیت‌های زیادی روی دوش شماست.

با این حال یکی از دلایلی که داستان‌های موفقیت افراد را برجسته می‌کند، توجه به جزئیات کوچک است و تماس با مربی‌هایتان برای «تشکر» واقعا کار کوچکی به شمار می‌آید. بنابراین حتی اگر یک معلم، کارمند سابق یا مربی کسب و کار شما بازنشسته شود و دیگر جلوی چشمتان نباشد، این رفتار شما را درک می‌کند، زیرا این امر به آن‌ها یادآوری می‌کند که به کسی کمک کرده‌اند تا به اهداف خود برسد. همچنین می تواند به آن‌ها این فرصت را بدهد تا شما را به اطرافیان خود نشان دهند، از موفقیت شما به عنوان یک نمونه موردی استفاده کنند و ذاتا فروش بیشتری را در کسب و کار شما به وجود آورند.

به عنوان یک نکته‌ی عملی‌تر، حفظ ارتباط با اعضای کلیدی حلقه درونی کسب و کار شما، به آن‌ها دلیلی برای پیگیری پیشرفت شما و کمک بیشتر به شما در آینده را خواهد داد.

این پنج مرحله ساده را دنبال کنید و مطمئنا پایه‌ای محکم برای کسب و کار درازمدت، پایدار و سودآور خواهید داشت. امیدواریم موفقیت در کسب و کار آنلاین را تجربه کنید.