این روزها سرعت تغییرات لحظه‌ای و محیط تجاری بی ثبات، باعث ایجاد تغییر در بسیاری از حوزه‌های کسب و کار شده است؛ اما معنای مدیریت و رهبری، همچنان به قوت خود باقی انده است. به این ترتیب، هر شخصی که در هدایت و اداره امور، پشتیبانی کار و نتایج به دست آمده، نقشی داشته باشد؛ باید بداند که چگونه، زمان به انجام رساندن کارها را تا حد ممکن، کاهش دهد. ما در این مطلب استارتاپت، به معرفی راه‌هایی برای دستیابی هرچه سریع‌تر، به موفقیت در زمان تغییر پرداخته‌ایم.

راز رهبری و موفقیت در زمان تغییر

رمز و رازهای رهبری چیست؟

عبارت «سرعت، کشنده است» در دوره‌ای شکل گرفت که روند پیشرفت‌ امور نسبت به امروز، بسیار کندتر بود. دیگر زمان برنامه‌های بلند مدت استراتژیک یا پیشبرد آهسته پروژه‌ها یا محصولات جدید، گذشته است. البته هرگز نمی‌توان منکر مزایای داشتن چشم اندازهای بلند مدت شد؛ اما امروزه، رسیدن به مقصد و هدف نهایی، در تلاش‌های منفصل و ناپیوسته، آظاهر می‌شود.

در ادامه مطلب، ۳ نکته کلیدی برای به کارگیری صحیح قدرت رهبری و مدیریت، در جهت پیشبرد امور، بیان شده است. این رموز در واقع، روش‌هایی رادیکال هستند که ویژگی‌های کلیدی نقش مدیریتی شما را به شکلی صحیح، منعکس می‌کنند. به این ترتیب، عملکرد تیم‌تان با جهشی فوق‌العاده رو به رو شده و راه رسیدن به موفقیت در زمان تغییر برای شما هموارتر می‌شود.

۱. ترویج اعتماد، بین اعضای تیم

رویکرد خود را به سمت ترویج اعتماد بین اعضای تیم، تغییر داده و اعتماد خود را به آن‌ها نشان دهید. هیچ چیز به اندازه اعتماد بین اعضای تیمی که با هم کار می‌کنند، قدرت غلبه بر سختی‌ها و استفاده از فرصت‌های جدید را تقویت نمی‌کند. از تحقیقاتی که روی تیم‌های پیشرو در موقعیت‌های خطرناک، به عمل آمده است؛ می‌فهمیم که اعتماد، یک رکن اساسی برای ایجاد کارایی بالا در تیم است و عدم اعتماد، به منزله سقوط و شکست محسوب می‌شود. هر چه اعتماد بین شما و اعضای تیم، بیشتر باشد؛ آن‌ها سریع‌تر روند انجام امور را یاد می‌گیرند. پروسه ایجاد اعتماد بین اعضای تیم، غالبا به کندی صورت می‌گیرد و این می‌تواند نکته‌ای بسیار منفی برای آن، محسوب شود.

ترویج اعتماد و موفقیت در زمان تغییر

اکثر ما برای اعتماد به دیگر افراد گروه، زمانی طولانی سپری می کنیم؛ اما اگر شما رهبر این گروه باشید، باید قدم اول را در این رابطه، خودتان بردارید. برخی از رهبران، تنها زمانی به افراد خود اعتماد می‌کنند که آن‌ها، خودشان را ثابت کرده باشند. چنین رویکردی باعث افزایش انگیزه و سرعت کار بالا در افراد زیردست نمی‌شود؛ پس چه باید کار کرد؟

به جای اینکه اعضای تیم خود را مجبور کنید تا برای به دست آوردن اعتماد شما، از آتش عبور کنند؛ اول باید خودتان به اعضای تیم ثابت کنید که به آن‌ها اعتماد دارید. سعی کنید به این جمله معتقد شوید که «همه قابل اعتماد هستند، مگر آنکه خلاف آن ثابت شود.» اعتقاد خود را با عمل، ثابت کنید تا به تدریج، در محل کارتان رواج پیدا کند. به اعضای تیم اجازه دهید تا اولویت‌های خود را با نظارت شما، تعریف کنند و با استفاده از ابتکار عمل، وظایف‌شان را پیش ببرند. به این ترتیب اعضای تیم، احترامی را که برایشان قائل شده اید، درک می‌کنند و کار خود را با انگیزه، احساس مسئولیت و البته سرعت عمل بیشتری، به انجام می رسانند.

البته ضمن اعتماد به افراد گروه، همواره باید اوضاع را تحت نظارت خود هم داشته باشید. زیرا بعضی ممکن است با عمل نکردن به تعهدات کلیدی خود، به این اعتماد خیانت کنند. در این شرایط، شما درباره شخصیت و منش افراد، مطالب زیادی می آموزید. اگر خیانت به اعتمادتان رخ داد، باید به روش سنتی برگردید؛ یعنی این بار، کارمندان باید مجددا اعتماد شما را جلب کنند.

۲. نقش رهبر در پیشروی تیم

ما در دنیایی زندگی می کنیم که حاصل ابتکارات و نوآوری تیم‌های و گروه‌های مختلف است. غالب گروه‌های موجود در محل کار، بسیار عجولانه گرد هم جمع می‌شوند و از آن‌ها می‌خواهند تا کاری موقتی یا منحصر به فرد را انجام دهند. علاوه بر مولفه اعتماد بین اعضای گروه، نقش فردی که وظیفه رهبری گروه را بر عهده دارد هم، بسیار مهم است.

نقش رهبری در موفقیت در زمان تغییر

مطالعات نشان داده است که یک عامل بسیار مهم و موثر در به دست آمدن شکست یا پیروزی در کارهای گروهی، ماهیت و شیوه رهبری آن گروه است. از آنجا که نقش رهبری گروه در مسائلی چون وضوح هدف، جهت‌دهی به مسیر حرکت و مشخص کردن قالب کار، بسیار حیاتی است؛ پس نباید در انجام وظایف خود به عنوان یک رهبر، ناکام باشید. شاید فهرست وظایف یک رهبر، بسیار بلند و بالا باشد؛ اما بدون شک، اولین و مهم‌ترین وظیفه یک رهبر این است که در هر موقعیتی، درست‌ترین کار را انجام دهد. بهتر است از حالت سنتی فرمان دادن و کنترل همه امور، خارج شوید و شیوه جدیدی را به کار گیرید. مثلا در ابتدای کار، می‌توانید از اعضای گروه خود این سوال‌ها را بپرسید:

  • در صورتی که در پایان پروژه به اهداف خود رسیدیم و موفق شدیم، نظر شما راجع به عملکرد من، چه خواهد بود؟
  • اگر در پایان پروژه به اهدف خود نرسیدیم و شکست خوردیم، نظرتان در مورد عملکرد من چه تغییری خواهد کرد؟

این سؤالات را در جلسه هماهنگی مطرح کرده و حتی آن را به عنوان یک تکلیف به کارمندان خود، عرضه کنید. در پایان، نظرات را جمع آوری کرده و آن‌ها را بین اعضای گروه مرور کنید. مواردی که لازم است را توضیح دهید و از این فرصت، برای تفهیم نقش و وظایف خود به عنوان یک مدیر، استفاده کنید. حتی می‌توانید از اعضای تیم خود بخواهید تا صادقانه شما را ارزیابی کنند که تا چه اندازه در ایفای نقش خود موفق بوده‌اید. بهتر است در حین پروژه هم، فرصت‌هایی را برای آن‌ها به وجود بیاورید تا بتوانند عقیده و نظر خود را درباره عملکرد شما به عنوان یک رهبر و مدیر، به راحتی مطرح کنند.

۳. نوآوری و خلاقیت

در چند سال گذشته، کتاب‌های بسیاری با موضوع نوآوری و خلاقیت در کسب و کار، قفسه کتابخانه‌ها را پر کرده‌اند. ماهیت تمام این کتاب‌ها حاکی از این است که اول از همه شما نیاز به ایده‌ای بکر دارید و در مرحله دوم باید توانایی و پشتیبانی لازم برای عملی کردن آن ایده‌ را داشته باشید. در حالی که آموزه‌های خوبی در این منابع وجود دارند، اما گاهی اوقات، مسئله ساده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد.

۵ روش برای ایجاد نوآوری بین اعضای تیم‌ها

نوآوری و موفقیت در زمان تغییر

همان طور که مطرح شد، نوآوری یکی از راه‌های رسیدن به موفقیت در زمان تغییر است. در ادامه این مطلب به ۵ روش اساسی اشاره می‌کنیم که به کمک آن‌ها می‌توانید از فرایندهایی که به نوآوری ختم می‌شوند، بهره‌مند شوید.

۱. به توانایی خود اطمینان داشته باشید

این باور که هر شخص و هر تیمی می تواند به نوبه خود، دست به نوآوری بزند را جا بیاندازید. هیچ‌کدام از مراحل اساسی کار، از تحقیق و توسعه گرفته تا جنبه‌های فنی مربوطه را حذف نکنید. با توجه به اینکه درجه‌های مختلفی از نوآوری وجود دارد، از کارهایی که قبلا انجام نشده گرفته تا تغییر یک ایده قدیمی، همیشه فرصت کافی برای انجام کارهای جدید یا کارهای قدیمی به روشی جدید برای شما وجود دارد. برای شروع، اعضای گروه را دور هم جمع کنید تا برای رسیدن به یک ایده، دست به کار شوید.

۲. دیواری از ایده‌ها بسازید

در حالی که اکثر دیوارها در دنیا برای نقاشی و تصویرسازی در نظر گرفته شده اند، شاید جالب باشد که بدانید راه‌های دیگری هم برای استفاده موثر از آن‌ها وجود دارد. دیوارهای محل کار خود را از وایت بردهایی پر کنید که ایده‌های خود و سایر اعضای گروه، در آن‌ها نوشته شده است. این امر باعث الهام‌بخشی و رسیدن ایده‌های جدید به ذهن افراد دیگر هم می شود. پس همیشه اعضای گروه را تشویق کنید که تفکرات و ایده‌های خود را روی این وایت بردها بنویسند تا از این طریق، آن را در معرض دید دیگران قرار دهند.

۳. فقط به دیوار ایده‌ها متکی نباشید

همانطور که گفته شد، یکی از فواید نوشتن ایده‌ها روی دیوار این است که دیگران را هم برای پیدا کردن ایده و به اشتراک گذاشتن آن، تحریک می‌کند؛ اما برای موفقیت بیشتر، باید پا را از این حالت فراتر بگذارید. از تیم خود بخواهید در همه حال، چه در حال صحبت با مشتریان و چه تبادل نظر با شرکای داخلی و خارجی شرکت، در جستجوی ایده‌های نو باشند.

۴. ایده‌ها را به عمل تبدیل کنید

تبدیل ایده به عمل و موفقیت در زمان تغییر

سعی کنید بهترین ایده‌های موجود را تا حد امکان، عملی سازید. در حالت ایده‌آل شما روی ایده‌های کوتاه مدت، میان مدت یا بلند مدت کار می‌کنید. برای تجربه و آزمایش این ایده‌ها، پشتیبانی مدیر و سایر سهام داران را به دست آورید. در صورت عدم موفقیت، آموخته‌ها و تجربیاتی که کسب کرده‌اید را به اشتراک بگذارید. اگر ایده‌ای را شایسته سرمایه‌گذاری و توجه بیشتر دانستید، پس وقت آن رسیده است که بخش‌های اجرایی شرکت را برای عملی کردن آن ترغیب کنید.

۵. پیروزی‌های کوچک را جشن بگیرید

همه تیم‌ها بر اساس احساس وظیفه مشترکی که بین آن‌ها وجود دارد، پیش رفته و کار می‌کنند. در این بین هرگاه موفق شدید تا یکی از ایده‌های خود را در عمل به ثمر بنشانید، این موفقیت را با صدای بلند اعلام کنید و جشن بگیرید. تمام افرادی که در این موفقیت در گیر بودند را در اعتبار به دست آمده از آن، سهیم کنید و داستان موفقیت خود را به الگویی برای شرکت تبدیل نمایید.

البته برای این که همه موارد و نکاتی که گفته شد، به خوبی پیاده‌سازی شوند و بتوانید به موفقیت در زمان تغییر دست یابید؛ شما به عنوان یک مدیر، باید محیطی ایجاد کنید که در آن تجربه کردن و یاد گرفتن موارد جدید، تشویق می‌شود. همچنین مطالبی را که در رابطه با حس اعتماد و نقشی است که یک رهبر می‌تواند ایفا کند، به خاطر داشته باشید.

نکته پایانی

مدیریت در این دوره، در گرو درگیر شدن در کار، ایجاد تعاملات و پشتیبانی از تیم است. با اینکه اساس و اصول رهبری در طول قرن‌ها تغییری نکرده است؛ اما حوزه‌هایی که ما در آن رهبری می‌کنیم بسیار متفاوت از هر زمان دیگری در تاریخ بشریت شده است. از این رو یادگیری نکاتی برای رسیدن به موفقیت در زمان تغییر اهمیت ویژه‌ای دارد. بهترین رهبران و مدیران دائما در خصوص نقشی که باید ایفا نمایند، تجدید نظر می‌کنند. آن‌ها برای گرفتن بازخورد تلاش کرده و موفقیت خود را وابسته به موفقیت اعضای تیم‌شان می‌بینند. همه این‌ها تنها در صورتی به دست خواهند آمد که مدیران بتوانند با افزایش چابکی مجموعه تحت فرمان خود، آن‌ها را با سرعت سیر تحولات همراه ساخته و از قافله عقب نمانند.