موفقیت بالقوه هر فرد، تحت تاثیر عوامل گوناگونی است و آرزوی دست‌یابی به موفقیت در زندگی فردی و حرفه‌ای همه افراد، وجود دارد. مرحله اول برای رسیدن به موفقیت، شناخت عوامل موثر در موفقیت بالقوه است که با اعمال آن‌ها می‌توان موفقیت خود را تضمین کرد.

۲ عامل اصلی که می‌توان میزان موفقیت بالقوه فرد را از طریق آن‌ها سنجید؛ سخت کوشی و صبوری هستند. مطمئنا هر شخص موفقی که در اطراف خود می‌بینید، ویژگی سخت‌ کوشی را در خود دارد. به طور کلی موفقیت بالقوه محصول تلاش و سخت‌ کوشی است و تلاش مستمر می‌تواند موفقیت‌های بزرگی را برای ما در پی داشته باشد. عامل مهم دیگری موفقیت بالقوه فرد را نشان می‌دهد، صبر و شکیبایی است. باید این نکته را در نظر داشته باشید که نمی‌توان راه ۱۰۰ ساله را یک شبه طی کرد و برای رسیدن به موفقیت باید صبور بود و با انگیزه بالا به تلاش ادامه داد.

ما در این مقاله از استارتاپت، به بررسی این ۲ عامل موثر بر موفقیت بالقوه می‌پردازیم.

۱. کسب موفقیت اتفاقی نیست

کب موفقیت بالقوه با تلاش مستمر

دست یابی به موفقیت بالقوه نتیجه خوش شانسی نیست؛ بلکه از طریق تلاش مستمر فرد، به دست می‌آید. افراد موفق با سخت کوشی و ایجاد انگیزه در کار، برای رسیدن به موقعیت کنونی خود، بسیار تلاش کرده‌ و در این راه هزینه‌های زیادی پرداخت کرده‌اند.

گری وینرچاک (Gary Vaynerchuk) یکی از کارآفرینان جوان و موفق است. زمانی که هم‌شاگردی‌های او در دبیرستان وقت آزاد خود را به تفریح می‌پرداختند، گری در کافی شاپ پدرش، مشغول کار بود. او سال‌ها به مطالعه و تحقیق در مورد قهوه و انواع مختلف آن پرداخت و بعد از مدتی تصمیم گرفت یک برنامه تلویزیونی ترتیب دهد. او به مدت ۲ سال و ۵ روز در هفته، ویدئوهای آموزشی در مورد قهوه می‌ساخت. زمانی که تعداد ویدئوهای ساخته شده به حد مشخصی رسید، آن‌ها را در یک برنامه تلویزیونی به نمایش گذاشت. او می‌گوید «از آن پس هر روز ایمیل‌هایی دریافت می‌کردم که در آن‌ها افراد غریبه، دوستان و آشنایان به من تبریک می‌گفتند. آن‌ها به من می‌گفتند تو خیلی خوش شانسی که چنین موقعیتی به دست آوردی. اما من در پاسخ به آن‌ها می‌گفتم که در این زمینه شانس تاثیری نداشت و این موفقیت فقط از سخت‌ کوشی و تلاش من طی در سالیان دراز بود.»


از نوجوانی در کافی‌شاپ پدرم مشغول به کار شدم، زیرا می‌خواستم بازار و قوانین کسب و کار را بیاموزم. بعد از این که اولین برنامه تلویزیونی من نماش داده شد؛ هر روز ایمیل‌های تبریک زیادی از دوستان، آشنایان و افراد غریبه دریافت می‌کردم. آن‌ها به من می‌گفتند، تو خیلی خوش شانسی که چنین موقعیتی به دست آوردی. اما من در پاسخ به آن‌ها می‌گفتم که شانس تاثیری در این زمینه نداشت و این موفقیت فقط از سخت‌ کوشی و تلاش من طی سالیان دراز، به دست آمده است.

گری وینرچاک

بنابراین دریابیم که رسیدن به موفقیت اتفاقی نیست و این خودتان هستید که باید آن‌ را به دست بیاورید. تلاش و سخت کوشی، عامل بسیار مهمی در کسب موفقیت بالقوه است اما تنها یک بخش از معادله را ایجاد می‌کند.

۲. موفقیت یک شبه به دست نمی‌آید

رسیدن به موفقیت بالقوه با صبر و تحمل

طرف دیگر معادله، صبر و شکیبایی است. صبور نبودن، عاملی است که می‌تواند مانع از رسیدن ما به اهدافمان شود. برخی افراد تصور می‌کنند که سخت کوشی برای مدت زمانی محدود، می‌تواند موفقیت‌های بزرگی را در پی داشته باشد؛ اما این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد. بسیاری افراد اقدام برای شروع کسب و کار جدید می‌کنند و وقتی بعد از یک یا ۲ ماه، نتایج مطلوب به دست نمی‌آورند؛ دلسرد و ناامید می‌شوند. اما نکته مهم این است که هرگز موفقیت یک شبه به دست نمی‌آید و باید به تلاش بی‌وقفه ادامه داد تا پیروزی حاصل شود.

با انتشار اولین ویدئو و تا ۱۹ ماه بعد از آن نتوانستم مخاطبان زیادی را جذب کنم، اما خودم را نباختم و دست از تلاش برنداشتم؛ بلکه با بررسی اوضاع دریافتم که باید بیشتر تلاش کنم و نام خود را به عنوان برند به ثبت برسانم. بالاخره با صبر و کوشش زیاد توانستم شهرتی دست و پا کنم و مخاطبان بی‌شماری را جذب کنم.»

گری وینرچاک

قدم در راه موفقیت

حال دریافتیم که بدون صبر و تحمل، دستیابی به موفقیت امکان‌پذیر نیست و تنها با تلاش مستمر می‌توان به اهداف مورد نظر رسید؛ و با ترکیب این ۲ اصل، دستیابی به موفقیت بالقوه تضمین شده است. اگر یک کسب و کار کوچک برای خود راه‌اندازی کردید، در یک تا ۲ سال ابتدایی تاسیس، منتظر رسیدن به نتایج شگفت‌انگیز نباشید؛ بدانید که زمان عامل مهمی در رسیدن به موفقیت است و در این راه تعجیل جایز نیست.

در پیمودن راه موفقیت بالقوه، باید با خود صادق باشید و به شناخت کاملی از خود برسید. میزان ۲ عامل صبر و تلاش را در خود بسنجید و صادقانه به آن‌ها نمره دهید. اگر تصور می‌کنید به اندازه کافی صبور یا سخت‌ کوش نیستید، سعی کنید این ویژگی‌ها را در خود تقویت کنید.