در بحث موفقیت استارتاپ در واقع هیچ فرمولی جهت رسیدن به این موفقیت وجود ندارد. در مقابل، همیشه تلاش و روش‌های درست برای موفق شدن در هر کاری از قوانین تربیتی برای دوستی گرفته تا راه اندازی کسب و کار وجود داشته است. بعضی از بهترین رهنمودها برای موفقیت، فارغ از این‌ که در کجای زندگی به آن‌ها عمل کنید، شما را در جایگاه مناسبی قرار می‌دهند. در این‌ مقاله ۵ گام پنهان در مسیر موفقیت استارتاپ شما بیان شده است. با ما همراه باشید تا شما نیز یکی از افراد موفق در حوزه استارت آپ خود باشید.

۱. اولین گام برای موفقیت استارتاپ شما شناختن خودتان و افتخار کردن به خودتان است

افراد زیادی هستند که یک استارت‌ آپ را از مرحله راه اندازی نوپا تا زمانی‌ که تبدیل به مجموعه‌ای جهانی شود، با موفقیت به‌ راه انداخته‌اند و به احتمال زیاد می‌توانند راهنمای مفیدی برای شما باشند. با این‌ حال، آن‌چه که برای موفقیت استارت آپ آن‌ها کارساز بوده، لزوما برای شما نیز کارآمد نخواهد بود. افراد بسیار موفقی مانند Tim Cook مدیر عامل شرکت Apple و Michelle Obama بانوی اول سابق آمریکا، روز کاری خود را قبل از طلوع خورشید آغاز می‌کنند. آیا آغاز کار قبل از طلوع خورشید برای شما نیز کارآمد خواهد بود؟

با این‌ حال، در مقابل هر فرد موفقی که کار خود را چند ساعت پیش از طلوع خورشید انجام می‌دهد، افراد زیادی نیز وجود دارند که پربارترین ساعات کاریشان تازه در همان زمان به پایان می‌رسد. کدام‌ یک از این موارد برای شما مناسب بوده و آن‌ را انجام می‌دهید؟

۲. در گام دوم موفقیت استارت آپ خود باید بدانید چه توصیه‌ای را انجام ندهید

گاهی اوقات، بهترین توصیه برای شما نمی‌تواند موثرترین آن‌ها باشد. برخی از توصیه‌ها کاملا صحیح و منطقی به نظر می‌رسند و ممکن است توصیه خوبی وجود داشته باشد که هر شخص که مشاوره کسب و کار در جهان انجام می‌دهد با آن موافق باشد، اما در مورد شما کاملا اشتباه باشد.

هر تصمیمی که استیو جابز گرفت صحیح نبود و او بیش از آن که استحقاقش را داشته باشد، شکست را تجربه کرد. در حالی‌ که بسیاری از فیلم‌ها و کتاب‌ها سعی دارند تا او را به این صورت به تصویر بکشند، ممکن است اشتباها این‌ طور تصور شود که استیو جابز هرگز از توصیه‌های کسی استفاده نکرده است. آن چه که به حقیقت نزدیک‌تر است، این است که جابز می‌دانست چه توصیه‌ای برای او مناسب نیست. در نهایت، این استیو جابز بود که برای تاسیس نخستین شرکت تریلیون دلاری در خاطره‌ها ماند. شاید موفقیت او به این دلیل باشد که او می‌دانست چه توصیه‌ای را فارغ از این که چه شخص لایقی به او ارائه کرده است، به کار نبندد.

۳. در گام سوم دستیابی به موفقیت استارت آپ خود باید بدانید یک برنامه اقتصاد قوی باید شامل چیزی فراتر از داده‌های آماری باشد

امروزه، داشتن یک اقتصاد قوی فقط در مورد چگونگی ساخت، بازار و فروش محصول شما نیست، بلکه در مورد این است که چگونه کسب‌وکارتان را راه می‌اندازید. اگر شما فرهنگ سازمانی خود را به صورت استراتژیک طراحی نکنید، به‌ زودی از دور خارج خواهید شد.

استاندارهای کسب‌وکار شما باید در مورد کسب‌وکارهایی که راه می‌اندازید نیز اعمال شود. برای این که این اتفاق بیفتد، باید تصمیم بگیرید چه استانداردهایی در پیش رو دارید. شرکت‌های Nike ،H&M و Gap همگی شاید در معرض بدنامی‌های یک کارگاه بهره‌کشی قرار بگیرند، اما استارت‌ آپ شما مشابه آن‌ها نیست.

۴. در گام چهارم موفقیت استارت آپ باید بدانید کاری که نباید را انجام ندهید

یکی از بهترین کارهایی که یک کار‌آفرین موفق می‌تواند انجام دهد، استخدام افراد خوب و سپس اعتماد به ‌آن‌ها در انجام کارهایشان است. آن‌ها همیشه کارها را همان‌طور که شما انجام می‌دهید، انجام نمی‌دهند و این منطقی است. در بعضی موارد، آن‌ها کارها را بهتر به انجام می‌رسانند. به هر حال، این بدین معنی نیست که شما آن‌ها را آزاد بگذارید تا هر کاری که می‌خواهند بکنند. ابزارهای فناوری می‌توانند کمک کنند تا همه با هم اتفاق نظر داشته باشند و شما نیز در جریان امور باشید. ابزارهای مناسب را پیدا کنید و به افراد خود آزادی کافی بدهید تا تصمیم بگیرند، اما اطمینان یابید که از آن تصمیمات مطلع هستید.

اتوماسیون می‌تواند فشار کاری را به طور قابل توجهی کاهش دهد و وقت شما را برای کارهای دیگر آزاد کند. وقتی کاری اتوماتیک شود، راهی برای انجام آن پیدا کرده و اجازه دهید خودش پیش برود. ابزارهای فناوری امروز، حتی کوچک‌ترین کسب‌وکارها را قابل رقابت با شرکت‌های بزرگ می‌سازند.

۵. در گام پنجم باید در کار خود مصمم باشید

اگر از کسی که تازه مادر شده است بپرسند کدام کالج را برای فرزندش در نظر گرفته است، چه فکری می‌کنید؟ به احتمال زیاد، شما و او از این سوال متعجب می‌شوید. والدین یک نوزاد هیچ عجله‌ای برای اتفاقاتی نظیر فارغ‌التحصیل شدن فرزندشان از کالج ندارند. همین امر در مورد کسب‌وکار شما نیز صدق می‌کند.

گام پنجم موفقیت استارتاپ

به همین دلیل است که ما به اغلب پروژه‌ها و کسب‌وکارهای نوپا به عنوان “کودک شما” اشاره می‌کنیم. کار شما این است که از او محافظت کنید، به او غذا بدهید و او را از دوران طفولیت به دوران بزرگسالی هدایت نمایید. در عین حال، می‌خواهید برای پرورش او وقت گذاشته و از مراحل مهم زندگی در این مسیر لذت ببرید و فقط برای رسیدن به هدف عجله نمی‌کنید. از آن‌ جایی که هیچ دو کسب‌وکاری با یک سرعت رشد نخواهند کرد، مهم است به خاطر داشته باشید که رشد یک کسب‌وکار، یک ماراتن است نه یک مسابقه دو سرعت.

نتیجه‌گیری

کارآفرین موفق باید بیشتر از یک کسب و کار موفق باشد، او باید رهبر باشد. استیو جابز هیچ گاه از کالج فارغ‌التحصیل نشد، مدرک کسب و کار نداشت و اساسا یکی از شغل‌های خود را در صنعت الکترونیک با تقلب به دست آورد. با این حال او احساس گناه نمی‌کرد. در حالی‌ که این احساس گاهی می تواند غرورآمیز باشد، یکی از عوامل کلیدی بود که به او کمک کرد تا شرکت اپل را به یکی از شرکت‌های موفق روی زمین تبدیل کند. شما نیز می‌توانید! از همین حالا شروع کنید.