کسب مهارت های جدید مدیریت به شما کمک می‌کند تا نگرشی نسبت به آینده کسب و کار خود داشته باشید. ما انتظار داریم که پیش‌بینی آینده کسب و کار را فقط در فیلم‌های علمی تخیلی ببینیم. ممکن است نتوانید به طور کامل دنیای کسب و کار خود را بشناسید؛ اما با استفاده از فناوری و استراتژی‌های مدیریت و رهبری، به سادگی می‌توانید شرایط بازار هدف را به سود خود تغییر  دهید.

اگر می‌خواهید ماندگاری کسب و کار خود را تضمین کنید، مهارت‌هایی را که در این مقاله از استارتاپت به شما معرفی می‌کنیم، به کار گیرید. ابتدا بررسی می‌کنیم که فناوری چه تغییراتی را در روند کسب و کارهای امروزی به وجود آورده است و از طرفی، چه دستاوردهایی را باید از فناوری، انتظار داشته باشیم.

مهارت های جدید مدیریت در عصر فناوری

تاثیر فناوری و مهارت های جدید مدیریت در پیشرفت کسب و کارها

 • فناوری‌های ارتباطی پیوسته در حال پیشرفت هستند. به این ترتیب، اعضای گروه‌ها و انجمن‌های نامتمرکز، می‌توانند به صورت لحظه‌ای و با کیفیت بالا، با یکدیگر در تماس باشند.
 • گردآوری اطلاعات در ابعاد مختلف کسب و کارها رواج یافته است. امروزه حجم زیادی از اطلاعات، در پایگاه‌های داده‌ عظیم گردآوری می‌شوند. هوش مصنوعی و بسترهای مربوط به ماشین‌های فراگیر، همان طور که در سایر ابعاد تجاری کاربرد دارند؛ در  زمینه خرید، فروش و فناوری‌های مالی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • امور ثابت و روزمره‌ که به ندرت دچار تغییر می‌شوند؛ با استفاده از فناوری‌های امروز، به صورت خودکار اجرا می‌شوند.
تاثیر مهارت های جدید مدیریت در پیشرفت
 • رهبرانی که به مهارت های جدید مدیریت پایبند هستند، به اعضای گروه خود توصیه می‌کنند تا با استفاده از شیوه‌ متن باز، به راحتی مشکلات احتمالی را برطرف کنند. به این ترتیب آن‌ها می‌توانند ایده‌های خود را با دیگر همکاران به اشتراک بگذارند و بازخوردی را که از کار یکدیگر می‌گیرند، در اختیار هم قرار دهند.
 • در دنیای تجاری امروز، پروژه‌های بزرگ به عنوان موتور محرکی برای خلاقیت شناخته می‌شوند. البته تمرین‌های مدیریت پروژه هم روز به روز در حال توسعه است تا بتواند با استفاده از ابزارهای جدید، قابلیت رهبران را در برقراری ارتباط، نظارت، گزارش‌دهی و همکاری با دیگران افزایش دهد و مهارت های جدید مدیریت را در آن‌ها تقویت کند.
 • امروزه بسیاری از وظایف نظارتی که پیش از این بر عهده مدیران بود و در بخش‌های مختلف، ساز و کار متفاوتی داشت؛ به لطف مهارت های جدید مدیریت به صورت خودکار اجرا می‌شود.
 • در کسب و کارهای مدرن، اعضای گروه اجرای پروژه و مدیر آن، از آزادی عمل کافی برخوردار هستند. به این ترتیب می‌توانند به خوبی روی فرایند حل مسئله تمرکز کنند و در عین حال، به شیوه‌هایی که خود صلاح می‌بینند، با یکدیگر هماهنگ شوند.
 • در تجارت‌های جدید، به لطف پیشرفت فناوری‌ ارتباطات، گروه‌ها و دستیارهای مجازی به گزینه‌ مورد علاقه‌ کارآفرینان و رهبران، تبدیل شده‌اند. چون می‌توانند کار با کیفیتی دریافت کنند و در کنار آن کاهش چشمگیری در هزینه‌های خود داشته باشند. به این ترتیب فریلنسرها در کسب و کارهای متکی به مهارت های جدید مدیریت نقش مهمی را بر عهده دارند.
 • تصمیم گیری در تجارت جدید، داده محور است.
 • حمل و نقل‌های امروزی می‌توانند با استفاده از خودروها، کامیون‌ها یا هواپیماهای بدون سرنشین انجام شود.

انتظارات ما از تاثیر فناوری در آینده کسب و کارها

انتظارات ما از مهارت های جدید مدیریت
 • با پیشرفت فناوری در آینده نزدیک، سازمان‌ها می‌توانند اساس پیشرفت خود را بر واگذاری سهام قرار دهند تا مجبور به انجام فعالیت‌های سطح بالا نشوند. با استفاده از این روش، می‌توانند به صورت سطحی توسعه یافته و ریشه‌های خود را در ابتدای کار تثبیت کنند.
 • تعریف نقش مدیران در سازمان‌های امروزی به کلی تغییر خواهد کرد و مهارت های جدید مدیریت می‌توانند شخصیت جدیدی از مدیران را به جامعه معرفی کنند.
 • کسب و کارها، با هوش مصنوعی تحت نظارت و کنترل قرار خواهند گرفت. به این صورت می‌توان تعداد نیروی انسانی کارگر را در شرکت‌ها کاهش داد.
 • دستگاه‌های مدرن در آینده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی پیروی می‌کنند و پایگاه‌های ارتباطی با دسترسی بالا را به خود اختصاص می‌دهند. به این ترتیب آن‌ها می‌ةوانند بدون دخالت انسان، استراتژی تولید را تعیین کنند؛ پیشنهادهای مناسب ارائه دهند و روی فرایند تولید، نظارت داشته باشند.
 • کارخانه‌های آینده، قابلیت تولید محصول با استفاده از تکنولوژی کنترل از راه دور را خواهند داشت.
 • با استفاده از موتورهای تحلیلی و داده‌های دریافتی از حسگرهای متصل به دستگاه‌ها، می‌توان اتفاقاتی که در آینده نزدیک در فرایند تولید رخ می‌دهند را پیش بینی کرد. به این ترتیب با استفاده از مهارت های جدید مدیریت می‌توان مشکلات را پیش از اینکه به وقوع بپیوندند، برطرف نمود.

تغییر نقش مدیران در کسب و کارهای آینده

در حال حاضر، بسیاری از ما این آینده تجارت را امری فراسوی باور خود تصور می‌کنیم. بدیهی است که هیچ کسب و کاری نمی‌تواند از ابتدا خود را با اصول تجارت دیجیتال، سازگار کند. اما بسیاری از سازمان‌ها سعی دارند خود را با سرعت بیشتری، در مسیر فناوری قرار دهند. هدف اغلب این سازمان‌ها، پیشی گرفتن در بازار رقابتی صنعت خود است. هر چند اگر بیش از حد برای استفاده از فناوری‌های جدید عجله داشته باشید، سرعت نهایی شما توسط نیروهای بیرونی کنترل می‌شود.

با وجود موج عظیم آشفتگی و تحول در دنیای تجارت، جایگاه مدیریت و رهبری هیچ تغییری نمی‌کند و یک رهبر بزرگ و توانا، همواره باید از قابلیت بالایی برخوردار باشد تا علاوه بر حفظ مهارت‌های قبلی، مهارت های جدید مدیریت را هم فرا بگیرد. به این ترتیب، تمام افراد ملزم هستند تا دانش حرفه‌ای خود را به روز نگه دارند و در پی یافتن مطالبی باشند که ممکن است در آینده به کارشان بیاید. در این میان، مدیران به عنوان یک بخش اساسی از سازمان، باید برای رشد مهارت‌های خود در زمینه مدیریت جدید، سرمایه‌گذاری کنند.

آشنایی با مهارت های جدید مدیریت

آشنایی با مهارت های جدید مدیریت

با توجه به لزوم یادگیری مهارت های جدید مدیریت در دنیای امروز، ما در این قسمت تعدادی از قابلیت‌های مورد نیاز یک مدیر لایق را مطرح می‌کنیم تا با تقویت این ویژگی‌ها به مدیر و رهبری موثر تبدیل شوید.

۱. مهارت‌های فنی

می‌توان گفت که مهمترین بخش ویژگی‌های مدیر، توانایی‌های فنی او است. امروزه حتی در مشاغلی که کمتر به خلاقیت نیاز دارد، افرادی که توانایی‌های فنی بهتری دارند؛ مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرند. پس هیچ دلیلی ندارد که از یادگیری مهارت‌های فنی چشم پوشی کنید. در زندگی شغلی خود، از هر فرصتی برای تمرین و یادگیری نرم افزارهای جدید استفاده کنید. همچنین در زندگی شخصی خود، از فناوری‌های روز اطلاع پیدا کرده و آن‌ها را در زندگی روزمره وارد کنید.

۲. نتیجه‌گرایی

مهارت های جدید مدیریت و نتیجه گرایی

رفته رفته کیفیت نهایی کار شما، مورد توجه و اهمیت قرار می‌گیرد. مدیران باید روی فراهم کردن محیط کار مناسب برای کارمندان خود، تمرکز کنند. امروزه وجود محیط کاری که انگیزه‌ کارمندان را برای کارکردن ارتقا می‌دهد، بسیار مهمتر از بالا بردن تعداد ساعت کاری است.

مدیر یا کارفرما باید به دلیل نتایج کاری مثبت کارمند خود، به او پاداش دهد؛ نه برای تعداد ساعت‌های کاری او. هرچند ممکن است یک کارمند برای رسیدن به کارایی بهتر، مجبور باشد بیشتر را از حد معمول کار کند. اگر کارفرما، اعضای گروه خود را ترغیب کند تا نتایج خوبی را از کار خود به او ارائه دهند، اولین شخصی که از این عمل سود خواهد برد، کارفرمای شرکت است. بنابراین توجه به کیفیت نهایی کار، یکی از شروط برخورداری از مهارت های جدید مدیریت است.

۳. آگاه بودن از احساسات خود

هوش هیجانی به عنوان شاخه‌ جدیدی از روان شناسی مدیریتی شناخته می‌شود. به صورت کلی می‌توان گفت، هوش هیجانی از ۳ مرحله تشکیل شده است. ابتدا باید از احساسات خود آگاهی داشته باشید و بدانید چگونه باید آن‌ها را مهار کنید. سپس دریابید که چگونه احساسات خود را در جهت همدلی با دیگران مدیریت کنید.

محققان ثابت کرده‌اند، رهبرانی که هوش هیجانی بالاتری دارند یا بهتر می‌توانند احساسات خود را درک کنند؛ بیشتر مورد احترام مردم هستند.

۴. توانایی برقراری ارتباط

مهارت های جدید مدیریت و برقراری ارتباط

برای آنکه بتوانید با تشکیلات مختصری که در اختیار دارید، بیشترین صرفه را از کار خود ببرید؛ باید بیشتر از آنکه به توسعه‌ سخت افزاری تشکیلات خود بپردازید، به فکر برقرار کردن ارتباطات بیشتر و گسترش دامنه‌ تأثیرگذاری خود باشید. در دنیا تجارت امروزی، رهبران بیشتر به دنبال سازمان‌دهی انجمن‌های موقت هستند تا به این طریق، با رخدادهای غیرمترقبه‌ای که ممکن است در فضای تجاری رخ دهد؛ مقابله کنند.

به طور کلی، برای آنکه بتوانیم به بسیاری از سوالات بنیادینی که در حوزه کسب و کار مطرح می‌شود، پاسخ قطعی دهیم؛ ناگزیر هستیم تا از حیطه کارشناسی تجارت سنتی خارج شویم و به سمت مهارت های جدید مدیریت برویم. برای آنکه به راه حل‌های مؤثر برسیم، نیاز به برقراری روابط گسترده داریم تا بتوانیم در زمان‌ مناسب، به منابع مفید متصل شویم.