اولین نسل از مهاجران ایالات متحده آمریکا، با هدف ایجاد یک زندگی بهتر به این کشور، نقل مکان کردند. در این میان مهاجران موفق و خوش فکری وجود داشتند که به افراد مهمی تبدیل شدند و با مهاجرت خود، بزرگ‌ترین شرکت‌های تاریخ ایالات متحده و حتی دنیا را تاسیس کنند. در حال حاضر هر کدام از این شرکت‌ها، سالانه میلیاردها دلار درآمد دارند و میلیون‌ها شغل، ایجاد می‌کنند.

ما در این مطلب از استارتاپت، قصد داریم تا برخی از مهاجران موفق و کارآمدی را که با مهاجرت به کشور دیگر، ایده خود را عملی کرده‌اند؛ به شما معرفی می‌کنیم.

دنیای بدون مهاجران موفق

دنیای بدون مهاجرت و مهاجران موفق

قبل از هر چیز، به خاطر داشته باشید که این فهرست، فقط مربوط به اولین نسل از مهاجرانی است که کشور خود را به مقصد آمریکا ترک کر‌دند و نسل دوم، یعنی فرزندان مهاجرین نسل اول را شامل نمی‌شود. استیو جابز از مهاجران موفق نسل دوم، محسوب می‌شود که اگر پدرش یعنی «عبدل فتاح جندلی»، به عنوان اولین نسل از مهاجران، اجازه ورود به خاک آمریکا را پیدا نمی‌کرد؛ شاید هیچ‌وقت شرکت بزرگی به نام اپل، تاسیس نمی‌شد.

با ورود این پناهنده سوری به ایالات متحده، دنیای تکنولوژی به کلی تغییر کرد. کافی است به این موضوع فکر کنید که اگر پدر استیو جابز، هیچ‌گاه به آمریکا نمی‌آمد یا به او اجازه اقامت در این کشور را نمی‌دادند، چه اتفاقی می‌افتاد؟ بدون شک، دنیای تکنولوژی در چنین سطحی از پیشرفت که امروزه شاهدش هستیم، نبود. نه تنها استیو جابز، بلکه جف بزوس (Jeff Bezos) موسس شرکت آمازون هم، از مهاجران موفق و فرزند یک پناهنده کوبایی بود.

آمازون و اپل، ۲ نمونه از بزرگ‌ترین شرکت‌های تاریخ آمریکا و جهان هستند که از نسل دوم مهاجران آمریکایی، به شمار می‌روند. جالب است بدانید که ۲۱۶ مورد از فهرست ۵۰۰ کمپانی بزرگ آمریکایی اعلام شده در سایت فرچون (Fortune 500)، توسط مهاجران موفق یا فرزندان آن‌ها تاسیس شده‌اند. فقط لحظه‌ای فکر کنید که اگر کشور آمریکا، اجازه ورود این افراد را به خاک خود نمی‌داد؛ دنیا چقدر متفاوت بود؟

در ادامه مطلب، با ۱۳ نمونه از مهاجران موفق و ثبت ایده‌های کارآفرینی‌شان در کشور آمریکا، آشنا می‌شویم.

۱. شرکت AT&T

مهاجران موفق و شرکت AT&T

اختراع تلفن، بی‌شک یکی از مهم‌ترین اتفاقات تاریخ و جزو اولین اقدامات بشر، به سمت عصر ارتباطات بوده است. برای وقوع این رویداد بزرگ، باید قدردان مهاجرت یک اسکاتلندی نام آشنا به نام الکساندر گراهام بل (Alexander Graham Bell) بود. او در سال ۱۸۷۵ شرکت AT&T را تاسیس کرد و با این کار خود، دنیای ارتباطات را هم دگرگون کرد. درآمد شرکت AT&T در سال ۲۰۱۷، بیش از ۱۹۰ میلیارد دلار بود و امروزه این شرکت بیش از ۲۵۰ هزار کارمند دارد.

۲. فروشگاه Big Lots

مهاجران موفق و فروشگاه Big Lots

بسیاری از مردم، عاشق خرید از فروشگاه‌هایی با تخفیف‌ ویژه هستند تا پول بیشتری هم پس‌انداز کنند. جالب است بدانید که اولین بار، شخصی به نام سول شنک (Sol Shenk) یک مهاجر کارآفرین روسی، این اتفاق را رقم زد. او در سال ۱۹۶۷ اولین فروشگاه Big Lots را تاسیس کرد که امروزه بیش از ۱۴۰۰ شعبه دارد. درآمد این برند در سال ۲۰۱۶، بیش از ۵ میلیارد دلار بود و امروزه حدود ۱۱ هزار نفر در آن، مشغول به کار هستند.

۳. بانک Capital One

مهاجرت کارآفرینی و بانک Capital One

Capital One یکی از بانک‌های معروف و پیشروان اقتصاد آمریکا است که توسط یک مهاجر انگلیسی به نام نیگل موریس (Nigel Morris) در سال ۱۹۹۴، تاسیس شد. این بانک در سال ۲۰۱۷، بیش از ۲۷ میلیارد دلار درآمد داشت و امروزه بالغ بر ۵۰ هزار نفر در شعبه‌های مختلف آن، مشغول به کار هستند.

۴. شرکت Colgate

مهاجرت کارآفرینی و شرکت Colgate

Colgate یک شرکت بهداشت دهان است که در سال ۱۸۰۶ توسط فردی به نام «بریت ویلیام کولگیت»، تاسیس شد. این کمپانی در ابتدای کار خود، روی فروش محصولاتی مثل نشاسته، صابون و شمع، تمرکز داشت؛ اما استراتژی آن‌ها در سال ۱۸۷۳ تغییر کرد و به تولیدکننده خمیردندان، تبدیل شدند. در سال ۲۰۱۴، بیش از ۳۷.۷۰۰ نفر در این شرکت مشغول به کار بودند و درآمد ۱۶ میلیارد دلاری را در سال ۲۰۱۶، تجربه کرد.

۵. کمپانی eBay

مهاجرت کارآفرینی و کمپانی eBay

پیر امیدیار (Pierre Omidyar) یکی از مهاجران موفق ایرانی-آمریکایی است که از کشور فرانسه به خاک آمریکا، مهاجرت کرد تا کمپانی مشهور ای‌بی (eBay) را تاسیس کند. این فروشگاه آنلاین توانست، مسیر تازه و متفاوتی را در دنیای خرید و فروش، باز کند و به پلتفرمی برای هزاران کسب و کار بزرگ و کوچک در کشور آمریکا، تبدیل شود. این شرکت در سال ۲۰۱۷، نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار درآمد داشت و امروزه بیش از ۱۴ هزار نفر در آن، مشغول به کار هستند.

۶. شرکت Kraft Foods

مهاجرت کارآفرینی و شرکت Kraft Foods

این شرکت توسط یک کانادایی به نام جیمز کرفت (James L. Kraft) در سال ۱۹۲۳ تاسیس شد که امروزه بازار آن در ۱۷۰ کشور دنیا، گسترش پیدا کرده است. با درآمد بیش از یک میلیارد در سال، این شرکت مستقیما برای ۲۲ هزار نفر از مردم دنیا، شغل ایجاد کرده است.

۷. محصولات Kohl’s

مهاجرت کارآفرینی و محصولات Kohl's

یکی از برندهای کفش و لباس معروف در کشور آمریکا، برند Kohl’s است که در سال ۱۹۶۲ توسط مکسول کوهل (Maxwell Kohl) مهاجر لهستانی، تاسیس شد. این شرکت در سال ۲۰۱۶، درآمد ۱۸ میلیارد دلاری داشت و امروزه بیش از ۱۳۶ هزار نفر در آن، مشغول به کار هستند.

۸. کمپانی Google

مهاجرت کارآفرینی و کمپانی Google

موتور جستجوی غول پیکر دنیای امروز که روزانه میلیون‌ها نفر از آن استفاده می‌کنند، در سال ۱۹۹۸ توسط سرگی برین (Sergey Brin) و با همکاری لری پیج (Larry Page) آمریکایی، تاسیس شد و توانست دنیای اینترنت را متحول کند. برین که از مسکو به آمریکا سفر کرده بود، توانست یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های دنیا را تاسیس کند. امروزه گوگل، نه تنها در زمینه موتورهای جستجو، بلکه در زمینه‌های مختلفی از جمله سیستم عامل گوشی‌های هوشمند به نام اندروید، فعالیت می‌کند. بیش از ۸۵ هزار نفر در کمپانی گوگل، مشغول به کار هستند و در سال ۲۰۱۷، درآمدی بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار داشت.

۹. شرکت غذایی Panda Express

مهاجرت کارآفرینی و شرکت غذایی Panda Express

پاندا اکسپرس است که توسط یک زن و شوهر چینی به نام اندرو و پگی چرنگ (Andrew and Peggy Cherng) تاسیس شد، یکی از فودکورت‌هایی است که غذاهای جذابی را به مردم ارائه می‌دهد. این شرکت توانست در سال ۲۰۱۴، به درآمد ۲ میلیارد دلاری برسد و حدود ۲۴ هزار نفر را شاغل کند.

۱۰. شرکت دارویی Pfzier

مهاجرت کارآفرینی و شرکت دارویی Pfzier

Pfzier یکی از شرکت‌های دارویی بسیار بزرگ آمریکا است که توسط یک مهاجر آلمانی به نام چالز فایزر (Charles Pfizer) در سال ۱۸۴۹، تاسیس شد. فایزر در حقیقت، بزرگ‌ترین شرکت تولید داروی جهان است که توسط این شیمی‌دان تاسیس شده است. این شرکت در سال ۲۰۱۷، بیش از ۵۲ میلیارد دلار درآمد داشت که امروزه بالغ بر ۹۷ هزار نفر، در آن مشغول به کار هستند.

۱۱. فروشگاه‌ Radioshack

مهاجرت کارآفرینی و فروشگاه‌ Radioshack

رادیوشک (Radioshack) یکی از فروشگاه‌های لوازم کامپیوتری و موسیقی در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی است که توسط ۲ مهاجر انگلیسی به نام‌های تئودور و میلتون دویچمن در سال ۱۹۲۱ تاسیس شد. رادیوشک در روزهای اوج خود، ۷۳۰۰ مغازه در آمریکا داشت؛ یعنی تقریبا ۹۵ درصد از کشور آمریکا را پوشش داده بود و در ۳ مایلی هر خانه، یک مغازه رادیوشک وجود داشت.

۱۲. شرکت Tesla

مهاجرت کارآفرینی و شرکت Tesla

شرکت بزرگ تسلا که باعث شد محبوبیت خودروهای الکترونیکی به سطح بسیار بالایی برسد، توسط ایلان ماسک مشهور، تاسیس شد. آیا می‌دانستید که او یک مهاجر از آفریقای جنوبی، در سال ۲۰۰۲ بوده است؟ تسلا و دیگر کمپانی‌های بزرگ او مثل SpaceX، هر سال میلیاردها دلار درآمد دارند و برای بیش از ۱۸ هزار نفر، شغل ایجاد کرده‌اند.

۱۳. کمپانی Yahoo

مهاجرت کارآفرینی و کمپانی Yahoo

یکی از موتورهای جستجوی قدرتمند که پیش از ظهور گوگل، برای خود نام و نشانی داشت؛ Yahoo بود که توسط جری یانگ (Jerry Yang)، یکی از مهاجرین تایوانی، درسال ۱۹۹۴ تاسیس شد. جری یانگ در آن زمان، تنها ۳۴ سال داشت و توانست یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مرتبط با تکنولوژی و اینترنت را تاسیس کند. در حال حاضر، کمپانی یاهو بیش از ۸۶۰۰ کارمند دارد و در سال ۲۰۱۷، درآمدی بالغ بر ۵ میلیارد دلار داشته است.  

حجم بالای مهاجرت کارآفرینی موفق

اگر چه این اشخاص به عنوان افرادی که با مهاجرت کارآفرینی خود توانستند تا بزرگ‌ترین شرکت‌های آمریکا و جهان را تاسیس کنند، معرفی کنند؛ اما موفقیت در مهاجرت کارآفرینی تنها به این افراد کامروا، محدود نمی‌شود. تحقیقات نشان داده که درصد راه‌اندازی کسب و کار موفق، توسط افراد مهاجر بالاتر از افراد اصیل و متولد شده آمریکا است. در حال حاضر، ۲۵ درصد از کارآفرینان ایالات متحده آمریکا، اشخاصی هستند که با مهاجرت کارآفرینی به موفقیت رسیده‌اند و تعداد زیادی از آن‌ها توانسته‌اند برای مردم آمریکا، شغل‌های بزرگی ایجاد کنند.