اگر از آن دسته افرادی باشید که دچار منفی گرایی هستند و همیشه نیمه‌ی خالی لیوان را می‌بینند حتماً شعارهای مثبت‌نگری به گوشتان خورده‌است.

داشتن تفکرات مثبت می‌تواند تاثیر خوبی روی ارتباطات اجتماعی شما، سبک زندگی و روحیه و حتی سلامتی‌تان داشته باشد. تمام آن افرادی که منفی‌نگر هستند از صمیم قلب می‌خواهند تفکرشان مثبت باشد اما نمی‌دانند چه کار کنند.

در گام اول مثبت‌نگر شدن، باید منفی گرایی را کنار گذاشت. در ادامه 9 روش را برای کنار گذاشتن تفکرات منفی بررسی خواهیم کرد. بعد از خواندن این مطلب نیمه‌ی پر لیوان منتظر شماست.

۱. اهدافتان را منطقی انتخاب کنید

بسیاری از افرادی که دچار منفی ‌گرایی هستند اهداف بسیار بزرگ و غیرقابل دسترسی انتخاب می‌کنند و طبیعتاً به آن نمی‌رسند. همین امر باعث می‌شود تا ناامید شوند و دست به منفی گرایی بزنند.

به عنوان مثال به جای این که بگویید «امسال می‌خواهم یک کتاب بنویسم» بهتر است در یک دوره‌ی آموزش نویسندگی شرکت کنید و چند صفحه برای خود بنویسید. وقتی اهدافتان را مقطعی و کوچک و البته منطقی انتخاب می‌کنید با هر بار رسیدن به آن‌ها انگیزه‌ی شما برای ادامه‌ی راه و انتخاب اهداف بزرگ‌تر بیشتر خواهد شد.

۲. مشکلات را به چالش تبدیل کنید

کلمات از قدرت زیادی برخوردار هستند. یک لیست از کلماتی با بار منفی که در طول روز خیلی آن‌ها را به کار می‌برید تهیه کنید. بعد از تهیه لیست سعی کنید تا با جایگزینی آن‌ها با کلمات مثبت، کمی از منفی‌گرایی خود بکاهید.

به عنوان مثال اگر خیلی از شرایط زندگی گلایه می‌کنید و به اصطلاح خیلی غر می‌زنید احتمالاً کلمه‌ی «ای کاش…» را خیلی به کار می‌برید؛ این عبارت به خاطر حسرت خوردن و نارضایتی از شرایط فعلی‌تان بر سر زبان می‌ آید. بهتر است این عبارت را با عبارت «من می‌توانستم …» جایگزین کنید.

با همین جایگزینی ساده بخشی از بار معنایی منفی جمله‌هایتان کاسته می‌شود.

۳. در جواب‌هایتان تجدید نظر کنید

افرادی که منفی گرایی را در دستور کار خودشان قرار می‌دهند اولین جوابشان به ایده‌ها و تجربیات جدید، «نه» است. این «نه گفتن» به مرور زمان تبدیل به یک امر ناخودآگاه می‌شود که افراد برای صرف زمان بیشتری برای فکر کردن ابتدا «نه» می‌گویند.

برای این که زمان بخرید تا فکر کنید بهتر است به جای «نه» گفتن بگویید: «مطمئن نیستم. چند دقیقه فرصت دهید تا فکر کنم». بعد از فکر کردن جواب مثبت یا منفی‌تان را منطقی اعلام کنید.

۴. موفقیت‌هایتان را به خود یادآوری کنید

رهایی از منفی گرایی

یادآوری نکات مثبت زندگی‌تان امری مهم و انگیزه بخش است که می‌تواند افکار منفی را تا حدودی از ذهنتان بیرون کند.

هر چیزی که زمانی به شما حس خوبی داده است (مانند جوایزی که برنده شده‌اید، هدیه‌هایی که از رئیستان بخاطر عملکرد خوبتان گرفته اید، تقدیرنامه‌ها و…) و هر چیزی که شما را به یاد روابط موفقتان می‌اندازد (عکس‌های خانوادگی و دوستانه، کاردستی‌ فرزندتان و…) را در معرض دید خود قرار دهید و هر روز آن‌ها را ببینید.

۵. مقتدرانه ژست بگیرید

در طول تاریخ، انسان و حیوانات برای نشان دادن قدرت و تسلط خود از بدنشان کمک می‌گرفتند و آن را در حالت‌های خاصی قرار می‌دادند. مثلاً یک طاووس دُمش را باز کرده و تکان می‌دهد. یا یک سخنران را در نظر بگیرید؛ در حالی که تمامی حضار نشسته‌اند او ایستاده و محکم به صحبتش ادامه می‌دهد.

همان طوری که قدرت و تسلط با زبان بدن قابل تشخیص است به همان مقدار هم ضعف و ناتوانی افراد از طریق بدنشان ظاهر می‌شود. مثلاً کودکی که ترسیده‌است و یک گوشه کز می‌کند یا یک فرد خجالتی با شانه‌های خمیده و چشم‌های رو به پایین را در نظر بگیرید.

درسال 2012 دانشمندان دانشگاه هاروارد در یک آزمایش دو گروه را آماده کردند. از گروه اول خواستند که روی یک صندلی بنشینند، پاهای خود را روی میز بگذراند و دستانشان را پشت سر قرار دهند(به حالتی که سرشان راحت قرار داشته باشد). از گروه دوم هم خواسته شد تا دست به سینه بنشینند و زانوهایشان را به هم بچسبانند.
قبل و بعد از انجام این آزمایش، تست ضربان قلب و تست خون روی داوطلبان آزمایش انجام شده بود. به طور عجیبی افرادی که در ژست اول یعنی حالت قدرتمدانه نشسته بودند هورمون «تستوسترون» (testosterone؛ هورمونی که باعث ایجاد حس اعتماد به نفس و تسلط می‌شود) آن‌ها افزایش یافت و سطح هورمون «کورتیزول» (cortisol؛ هورمونی که در هنگام استرس ترشح می‌شود) به شدت کاسته شد.

نتایج گروه دوم هم دققاً برعکس گروه اول شد.

این آزمایش نشان داد که اگر به دنبال افزایش اعتماد به نفس هستید، در گام اول می‌توانید ژست افراد مقتدر را بگیرید.

یکی از مربیان یوگا در رابطه با حالت بدن برای احساس آرامش و زدودن استرس از ذهن اینطور می‌گوید:

پاهایتان را به اندازه عرض شانه باز کنید. دستانستان را بالا برید. نفس عمیقی بکشید و نفستان را برای یک تا دو ثانیه درون سینه حبس کنید. چشمانتان را ببندید و ده بار نفس عمیق بکشید. در بازدم آخر کف دستانتان را وسط سینه قرار دهید. گوشه‌های لبتان را به حالت لبخند، بالا بکشید. در پایان هم دو یا سه نفس عمیق دیگر بکشید.

۶. تفکر منتقد داشته باشید اما منتقد نباشید

بسیاری از افرادی که بخاطر منفی گرایی به روانشناس مراجعه می‌کنند مشخص می‌شود که از خود و دیگران به شدت انتقاد می‌کنند تا جایی که این انتقاد را اصطلاحاً غر زدن می‌نامند. دید انتقادی داشتن نسبت به پیرامون، در حد متعادل، می‌تواند باعث پیشرفت انسان شود اما اگر انتقاد از حدی بگذرد باعث منفی گرایی و سیاه شدن دیدتان نسبت به اطراف خواهد شد.

۷. با انرژی مثبت از خواب بیدار شوید

در دقایق ابتدایی روز جدید، زمانی که از خواب بیدار می‌شوید، یا می‌توانید در مورد برنامه‌ی آن روزتان و کارهایی که قرار است انجام دهید فکر کنید و یا به این که شب گذشته چقدر بد خوابیده‌اید . به نظر خودتان فکر کردن به کدام‌ یک از این ها انرژی‌تان را بالاتر می‌برد؟ منفی گرایی یا مثبت‌نگری؟ در شرایط عادی، اگر اتفاق عجیب و غریبی نیفتد، روزتان را هر طور که شروع کنید همان طور هم ادامه پیدا می‌کند.

به جای این که افکار منفی را به ذهنتان راه دهید، می‌توانید از خود سه سوال بپرسید.

  • چقدر از شروع روزی تازه هیجان‌زده ام؟
  • امروز به چه کسانی می‌توانم کمک کنم؟
  • بخاطر داشتن چه چیزهایی می‌توانم شکرگذار باشم؟

ابتدای صبح سعی کنید به داشته‌هایتان و روابط موفق با عزیزانتان فکر کنید. این کار انرژی مثبت را برایتان به ارمغان می‌آورد.

۸. از اخبار بد دور شوید

ممکن است از عنوان این بخش این طور برداشت کنید که برای رهایی از منفی گرایی باید سرتان را مانند کبک درون برف کنید. نه! در واقع منظور این بخش این است که خودتان به دنبال اخبار بد نروید و یا خیلی درگیر آن‌ها نشوید.

به عبارتی دیگر اگر قرار باشد هر خبر بد جزئی ذهنتان را درگیر کند و باعث ناراحتی شما شود دیگر قادر به زندگی در دنیای امروز نیستید؛ دنیایی که هر لحظه خبر بدی می‌شنویم.

از سمتی دیگر هم به دلیل پیشرفت تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی مردم را در بمباران خبری قرار داده و غیرممکن است کسی از اخبار مهم دنیا باخبر نباشد. به همین دلیل بهتر است برای خود یک فضای روانی ایمن ایجاد کنید.

حتماً لازم نیست تمامی مطالب منفی را در شبکه‌های اجتماعی بخوانید. از کنجکاوی بیش از حد برای خواندن اخبار حوادث ناگوار هم بپرهیزید.

۹. دچار کج فهمی نشوید

بعضی از افرادی از شدت منفی گرایی آسمان را خاکستری می‌بینند از بسیاری از نکات مثبت پیرامونشان غافل‌اند چون در ذهن خود تصورات غلطی از خود و اطرافیان ساخته اند. به جرات می‌توان گفت اغلب نکات منفی که در ذهن آن‌هاست وجود خارجی ندارد.

همه‌ی ما گاهی دچار کج فهمی‌هایی شده‌ایم که درکمان از مسائل را تحت تاثیر قرار می‌دهد. کج فهمی زمانی سراغمان می‌آید که به اشتباه فکر می‌کنیم می‌توانیم ذهن بقیه را بخوانیم و منظورشان را درست متوجه شویم ولی سخت در اشتباهیم. اصلاً راجع به آن چیزی که دیگران نسبت به شما تصور می‌کنند فکر نکنید.

این 9 روش از بین کتاب‌ها و مقالات گوناگون روانشناسان و مربیان بزرگ دنیا گزینش شده اند. اگر دقیق و درست به آن‌ها عمل کنید و در طی روز با خود تمرین کنید، حتماً انسان مثبت‌بین‌تری خواهید شد.