ویرایشگرانهمان طور که قبلا گفتیم، تولید محتوا همیشه ساده نیست و گاهی بسیار پیچیده می شود. از این رو ما در استارتاپت، مقاله‌ای برای آشنایی با ابزار و منابع رایگان تولید محتوا تهیه کردیم. در قسمت اول این مطلب، با ابزار و منابع رایگان تولید محتوا برای محققین و نویسندگان آشنا شدیم. حال در این قسمت، ابزارهایی برای تولید محتوای ویرایشگران و طراحان معرفی می‌کنیم.

ابزار و منابع رایگان تولید محتوا برای ویرایشگران محتوا

بخشی از منابع رایگان تولید محتوا مربوط به استفاده ویرایشگران محتوا است. با این ابزارها آشنا می‌شویم.

۱۶. قالب آماده‌ تقویم ویرایشی

ساخت یک تقویم ویرایشی کار آسانی نیست، مخصوصا اگر یک تقویم اصلی سازمانی نداشته باشید. قالب‌های آماده‌ای برای اکسل و تقویم گوگل وجود دارد که می‌توانید پس از تکمیل، آن‌ها را با تیم خود به اشتراک بگذارید تا ماه یا سال آتی را به صحیح‌ترین روش ممکن آغاز کنید.

۱۷ و ۱۸. گرامرلی و کورکتیکا (Grammarly & Correctica)

ویرایشگران معمولا قادر به پیدا‌کردن مشکلات گرامری مقاله‌ها هستند اما ابزار‌هایی مانند ‌«گرامرلی» و «کورکتیکا» ابزار‌های خیلی خوبی برای بررسی مقاله برای بار سوم قبل از انتشار و ارسال هستند. این ابزار‌های رایگان ایراد‌های گرامری و امکان سرقت ادبی را چک می‌کنند.

۱۹. برنامه‌ همینگوی (Ernest Hemingway)

«ارنست همینگوی» که به خاطر سبک ساده‌ی نویسندگی اش مورد تحسین قرار می‌گرفت، علت نام‌گذاری این اپلیکیشن است. آیا دوست دارید نوشته‌ی خود را ساده‌تر کنید؟ محتوا را وارد این برنامه کنید تا گزینه‌های ساده‌تر کردن متن را به شما نشان دهد.

منابع رایگان تولید محتوا و برنامه‌ همینگوی

۲۰. آنالیزگر هدلاین (Headline Analyzer)

«سرصفحه» اولین و تنها شانس شما برای تشویق خواننده به خواندن کل متن است. در نتیجه صرف زمان کافی برای نوشتن عالی‌ترین «سرصفحه» کاری ارزشمند است.

یک «سرصفحه» باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ «آنالیزگر هدلاین» کیفیت «سرصفحه» را بررسی می‌کند و توانایی آن برای به اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی، ترافیک و ارزش سئویی آن را رتبه‌بندی می‌کند.

ابزار و منابع رایگان تولید محتوا برای طراحان

تعدادی از منابع رایگان تولید محتوا برای طراحان مناسب است. با ما همراه باشید تا آن‌ها را معرفی کنیم.

۲۱. اسکرین‌شات نیمبوس (Nimbus Screenshot)

قطعا ابزار‌های متعددی برای اسکرین‌شات گرفتن از صفحه‌ی دسکتاپ وجود دارد. برای مثال، با استفاده از چند کلید در کیبورد می‌شود به آسانی از صفحه عکس گرفت. اما اگر بخواهید از عناصری اسکرین‌شات بگیرید که روی صفحه قابل مشاهده نیست، چکار می‌کنید؟

«اسکرین‌شات نیمبوس» به شما اجازه می‌دهد تا از صفحه‌ی قابل رویت یک سایت، یک قسمت انتخاب شده‌ی آن، اسکرول انتخابی، تمام صفحه‌ی سایت یا تمام صفحه‌ی مرورگر عکس بگیرید.

پس از این‌که از قسمت انتخابی خود عکس گرفتید، می‌توانید تغییرات مدنظر را روی آن عکس اعمال کنید.

منابع رایگان تولید محتوا و اسکرین‌شات نیمبوس

۲۲. کنوا (Canva)

اگر دوست دارید در مدت زمان خیلی کم محتوای تصویری بسازید، عاشق «کنوا» می‌شوید. این سایت دارای تعداد زیادی از قالب‌های آماده است و پس از ساخت عکس مدنظر شما، آن را ارزیابی می‌کند.

خوبی این سایت است است که بسیاری از ابزار‌های آن رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه ندارد.

۲۳. ثینگ‌لینک (ThingLink)

اگر دوست دارید که یک عکس را قابل کلیک کنید، می‌توانید از «ثینگ‌لینک» استفاده کنید. این ابزار به شما اجازه می‌دهد تا یک عکس را آپلود کنید و یک آیکون کوچک به آن اضافه کنید تا وقتی که کسی روی آن عکس نگه داشت، آیکون ظاهر شود. این آیکون‌ها به کابران اجازه می‌دهند تا از لینک‌ها بازدید کنند، ویدیو‌ها را ببینند یا مسیج‌های نوشته شده‌ی شما را بخوانند.

منابع رایگان تولید محتوا و ثینگ‌لینک

۲۴. اسکیچ (Skitch)

«اسکیچ» یک برنامه‌ رایگان است که به شما اجازه می‌دهد تا به صورت تصویری با هم در ارتباط باشید. این برنامه به شما این امکان را می‌دهد تا با کمان، متن و نشانه‌های دیگر روی عکس‌ها، پی‌دی‌اف‌ها و به صورت کلی دارایی‌های دیجیتالی نشانه‌گذاری کنید.

این برنامه رایگان است اما از آن‌جایی که این برنامه توسط توسعه‌دهندگان اورنوت ارائه شده است، برای استفاده از آن باید یک اکانت اورنوت داشته باشید.

منابع رایگان تولید محتوا و اسکیچ

۲۵. اینفوگرام (Infogram)

«اینفوگرام» ابزاری برای تولید محتوای تصویری است که به شما کمک می‌کند تا اینفوگرافیک، چارت و تصویرسازی دیتا داشته باشید. این اینفوگرافیک‌ها با تلفن‌های همراه نیز سازگار است.

۲۶. قالب‌های آماده‌ی اینفوگرافیک

به عنوان یک بازاریاب محتوا، شاید با تولید محتوای متنی ارتباط بیشتری برقرار کنید اما این دلیل خوبی برای حذف اینفوگرافیک و محتوای تصویری از سایت شما نیست. محتوای تصویری مخاطبان زیادی دارد و اینفوگرافیک معمولا توسط مخاطب‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود.

منابع رایگان تولید محتوا و  قالب‌های اینفوگرافیک

۲۷. فونت‌های گوگل

اگر دوست دارید که محتوای تولیدی برای سایت، ای‌بوک و ارائه‌ها را با فونت‌های خاص و متفاوت داشته باشید، گوگل 600 فونت رایگان و آماده برای دانلود و استفاده‌ی شما در نظر گرفته است.

فونت‌ مدنظر را انتخاب کنید تا کد HTML به شما داده شود. پس از آن این کد را در سایت خود وارد کنید.

منابع رایگان تولید محتوا و  فونت‌های گوگل

۲۸. انتخاب‌کننده‌ رنگ عکس

ممکن است برای شما اتفاق افتاده باشد که می‌خواستید رنگ عکس مربوط به یک رویداد را در سایت خود استفاده کنید اما به طراح آن عکس و در نتیجه اطلاعات دقیق آن رنگ دسترسی نداشتید. دفعه‌ی بعدی که این اتفاق افتاد، عکس مدنظر را در سایت ImageColorPicker.com وارد کنید یا آدرس آن عکس را در این سایت وارد کنید. هر قسمت از عکس را که دوست دارید انتخاب کنید تا HEX، RGB و HSV آن مشخص شود.

۲۹. قالب‌های آماده پاورپوینت

چیزی خسته‌کننده‌تر از ارائه با پاورپوینت سیاه و سفید وجود دارد؟ پاورپوینت‌ دارای قالب‌های آماده ای است که با استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های مختلف می‌تواند به جذاب‌تر شدن ارائه شما کمک کند و توجه مخاطبان را به شما جلب کند.

۳۰. قالب‌های آماده‌ اسلایدشیر (SlideShare)

استفاده از خود «اسلاید‌شیر» ممکن است سخت باشد اما برای استفاده از «اسلایدشیر» می‌توانید با استفاده از پاورپوینت، ارائه‌های مخصوص اسلایدشیر بسازید تا پروسه‌ی آسان‌تری پیش رو داشته باشید.

۳۱. هایکو دِک (Haiku Deck)

اگر به دنبال ایجاد یک ارائه در پاورپوینت یا «اسلایدشیر» در مدت زمان خیلی کوتاه هستید، «هایکو دِک» می‌تواند کمک زیادی به شما بکند. این ابزار به شما اجازه می‌دهد تا سریعا قالب‌های ساده، عکس‌های زیبا و فونت‌های خاص پیدا کنید. این ابزار برای نسخه‌های وب و آیپد در دسترس است.

۳۲. عکس‌های استاک رایگان هاب‌اسپات (HubSpot)

جستجو و خرید عکس‌های استاک کار آسانی نیست. با این حال، سایت «هاب‌اسپات» مجموعه‌ای از بیش از 550 عکس رایگان ایجاد کرده است. این عکس‌ها برای ای‌بوک‌ها، پست‌های بلاگ و … قابل استفاده است.

۳۳. پِلِیس ایت (PlaceIt)

«پلیس‌ایت» به شما اجازه می دهد تا عکس‌های سایت یا محصول خود را در محیط‌های واقعی آپلود کنید. این سایت به صورت اتوماتیک سایز عکس را با توجه به سایز صفحه‌ی کاربر تنظیم می‌کند و همین موضوع، امکان صرفه‌جویی در وقت را برای شما فراهم می‌کند.

برای این‌‌که عکس‌های خیلی باکیفیت و با سایز بزرگ داشته باشید، باید هزینه پرداخت کنید. با این حال، عکس‌های رایگانی وجود دارد که برای محتوای سایت مناسب است. در صورتی که هزینه را پرداخت کنید، واترمارک سایت نیز از قسمت سمت راست عکس حذف می‌شود.

۳۴. LICEcap

اگر به دنبال بهترین گیف برای پست بلاگ خود هستید و در سایت «گیفی» گزینه‌ی مدنظر را پیدا نمی‌کنید، می‌توانید با استفاده از« LICEcap» گیف مد نظر خود را بسازید.

۳۵ و ۳۶. پروژه‌ نَون (The Noun Project) و کلکسیون آیکون‌های هاب‌اسپات با قابلیت تغییر سایز

تولید‌کنندگان محتوا، علاوه بر پیدا کردن عکس‌های استاک، با چالش دیگری مواجه هستند. آن‌ها باید آیکون‌های خاصی را پیدا کنند که قابلیت تغییر سایز بدون خراب شدن داشته باشند. چند منبع برای پیدا کردن این نوع از آیکون‌ها وجود دارد.

«پروژه‌ی نَون»‌ مجموعه‌ای از هزاران آیکون است که با پرداخت هزینه قابل استفاده است.

«هاب اسپات» نیز دارای کلکسیونی از آیکون‌هایی است که قابلیت تغییر سایز دارند. این کلکسیون رایگان است. این مجموعه به همراه یک فایل آموزشی برای تغییر رنگ آیکون‌ها با استفاده از ابزار‌هایی نظیر فوتوشاپ و پاورپوینت ارائه شده است.

ابزار و منابع رایگان تولید محتوا که در این مقاله ذکر شد، به شما در پروسه‌ی تولید محتوا کمک می‌کند اما در نهایت این شما هستید که کیفیت محتوا را کنترل می‌کنید.

در پروسه‌ تولید محتوا شما باید چالش‌های پیش‌روی مشتری‌ها را بدانید و محتوایی تولید کنید که به آن‌ها در مواجه با این چالش‌ها کمک می‌کند.