معمولا صندلی‌های یک دفتر کاری مشکلات کوتاه قامتان را زیاد می‌کنند چراکه برای آن‌ها طراحی نشده اند و این افراد به مشکلات زیادی برمی‌خورند. اما شما با چند روش ساده می‌توانید این مشکل را حل کنید.

اگر شما هم مثل من جزء افراد کوتاه قامت هستید، قطعا متوجه شدید که بسیاری از وسایل در دور و اطراف مناسب شما طراحی نشده‌اند.

 برای مثال کابینت‌های خانه بسیار بلند هستند، میزها و صندلی‌ها در دفاتر کاری برای افراد درشت طراحی شده‌اند. در اصل صندلی‌های استاندارد برای افرادی با قد ۱۵۸ به بالا طراحی شده‌اند.

در این طراحی به طور میانگین۴ میلیون کارمند در نظر گرفته نشده اند و پشت این میز و صندلی‌ها احساس راحتی نمی‌کنند.

با توجه به این که اکثریت ما بیشتر روز را پشت میزهایمان نشسته ایم این مسئله می‌تواند به دردی مزمن و زجرآور تبدیل شود.

هیلاری برایان (Hilary Bryan) مدیر شرکت The Body at Work Ergonomics در سن فرانسیسکو، تجربه دو دهه توصیه به کارمندان در زمینه بهبود عملکرد کاریشان را دارد.

بهبود عملکرد کارمندان در محیطی که به جای آرامش فیزیکی کارمندان تنها به تولید توجه دارد ممکن نیست.

او می‌گوید:« ما حقوق می‌گیریم تا بدنمان را فراموش کنیم. حتی توجه کردن به بدن خود حرکت بزرگ رو به جلویی برای افراد است. این کمک می‌کند در محیط کار عملکرد بهتری داشته باشید.»

چند نکته مفید را برای حل مشکلات کوتاه قامتان با یکدیگر مرور می‌کنیم.

با استفاده از این نکات شما یاد می‌گیرید، پشت میزها و یا صندلی‌های بسیار بزرگ چگونه بنشینید و همیشه احساس راحتی کنید.

راهکارهایی برای حل مشکلات کوتاه قامتان

صندلی را مانند یک اسب ببینید

مشکل شما با این صندلی‌ها به این دلیل است که شما بر روی آن احساس راحتی نمی‌کنید.

برایان می‌گوید :«وقتی پشت کامپیوتر نشسته اید چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ آیا باید قسمت پایینی بدن شما بدون هیچ حالت خاصی قرار بگیرد؟»

نشستن به حالت خمیده می‌تواند دردهای زیادی را به همراه داشته باشد. شما فکر می‌کنید نشستن نامناسب می‌تواند چه عواقبی به همراه داشته باشد؟

 نشستن نامناسب باعث فشار به ستون فقرات می‌شود و به دنبال آن مشکلات کمر و گردن را به همراه خواهد داشت. شما باید طوری بنشینید که قسمت پایینی بدنتان هم فعالیت کند.

برایان به شما پیشنهاد می‌کند، طوری بنشینید که انگار روی زین اسب قرار دارید. در این مدل نشستن باید پاهایتان را صاف و محکم روی زمین قرار دهید.

شما باید صندلی را به گونه‌ای تنظیم کنید که پاهایتان از زمین مثل یک اسب سوار حرفه‌ای از رکاب استفاده کند. زاویه مناسب بدن و پاها به ستون فقرات کمک می‌کند تا بهترین موقعیت ممکن را پیدا کند.

روی قسمت جلویی صندلی بنشینید

نشستن در قسمت جلویی صندلی به جای تکیه دادن به پشت صندلی یکی از بهترین روش‌ها برای کارمندان کوتاه قامت است.

همچنین می‌توانید برای بهبود شرایط خود از پارچه‌های نازک استفاده کنید و آن‌ها را روی صندلی بگذارید تا به لباس شما گیر کنند و شما راحت‌تر بنشینید.

الن کولبر (ellen kolber) موسس شرکت ErgonomicsNYC با ۱۷ سال تجربه، به شما تنظیم کردن ارتفاع صندلی را قبل از هرگونه راه‌حل موقت دیگری پیشنهاد می‌‌کند.

او می‌گوید:« اول تلاش کنید در محیط اطراف خود تغییراتی ایجاد کنید. یعنی اول سعی کنید صندلی خود را تنظیم کنید سپس به سراغ بقیه چیزها بروید.»

برای حل مشکلات کوتاه قامتان به پشت صندلی فشار وارد نکنید

اگر می‌خواهید از پشتی صندلی استفاده کنید، اجازه بدهید خودش به سمت شما بیاید.

 برایان معتقد است  تکیه دادن به پشت صندلی کارمند را بی‌نظم نشان می‌دهد، پس او توصیه می‌کند از آن دوری کنید.

شما می‌توانید بالشتک‌های نازک را پشت صندلی خود قرار دهید و با این کار ستون فقرات خود را نیز در شرایط مناسبی قرار دهید.

اگر هنگام تکیه دادن به پشتی صندلی به مشکل برخوردید و احساس راحتی نمی‌کنید و امکان تغییر صندلی خود را ندارید، می‌توانید از حوله‌ی لوله شده یا پارچه‌ی ضخیم استفاده کنید تابه تکیه دادن شما کمک کنند.

راه‌های مختلف را امتحان کنید تا به راحت‌ترین شرایط ممکن برسید. بهترین شرایط ممکن برای بدن شما شرایطی‌ است که بدن شما در آن لحظه بخواهد و با آن راحت باشد.

مشکلات کوتاه قامتان در محیط کار

پاهایتان را روی زمین قرار دهید

متخصصان می‌گویند هیچ وقت نگذارید پاهایتان از صندلی آویزان شود، با این کار جریان خون در پاها کند می‌شود. اگر پاهایتان به زمین نمی‌رسد یک زیرپایی کوچک می‌تواند به شما کمک کند.

رسیدن پاها به زمین را تنها در راحتی خود نبینید. هنگامی که پاها در هوا تاب می‌خورند در گردش خون مشکل پیش می‌آید و به بدن صدمه می‌زند.

حتی اگر مجبور شدید استفاده از راه‌حل‎های موقتی را نیز دست کم نگیرید.

برایان می‌گوید:« بعضی کارمندان ریزنقش پاهای خود را به سمت زیر صندلی تا می‌کنند، باید به آن‌ها تبریک گفت آن‌ها راه حلی مناسب برای فعال بودن پاهایشان پیدا کرده اند.»

زیر صندلی شما نباید لیز باشد چون پاها مداوم روی آن لیز می‌خورند. صرف نظر از اینکه پاهایتان در چه شرایطی قرار دارد، ژست نشستن شما نیز بسیار مهم است. برایان می‌گوید :« پاهایتان را به پشتی صندلی گیر ندهید چون با این کار لگن خود را به عقب می‌کشید و به آن صدمه می‌زنید.» این راهکار ساده به حل مشکلات کوتاه قامتان کمک زیادی می‌کند.

به چشم‌هایتان استراحت دهید

چشم‌هایتان را بیش از حد باز نکنید، چون پلک‌ها و چشم‌های شما باید استراحت کنند.

برای بهبود شرایط چشمانتان باید بدنتان را در شرایطی قرار دهید که چشمانتان در موقعیت مناسبی قرار بگیرند.

برای مثال یک برگه را جلوی چشمان خود جابجا کنید تا بهترین فاصله برای خواندن را پیدا کنید. همچنین محل قرار گرفتن صفحه‌ی کامپیوتر خود را با محل نشستنتان تنظیم کنید.

قد مانتیور خود را متناسب به قد خود تنظیم کنید تا به گردنتان فشار وارد نشود.

برای پیدا کردن بهترین زاویه دید چشمان خود را ببندید، سپس سر خود را جابجا و بالا و پایین کنید، نقطه‌ای که سر متوقف می‌شود بهترین مکان ممکن است.

به دسته صندلی توجه نکنید

بسیاری از دسته‌های صندلی برای بدن کارمندان کوتاه قامت طراحی نشده اند و در اکثر اوقات به آن‌ها نیازی نیست.

دسته‌های صندلی برای تایپ کردن و یا کار با موس کامپیوتر مناسب نیستند اما می‌توان از آن‌ها برای استراحت کردن استفاده کرد.

برایان توصیه می‌کند به بدن خود اجازه دهید بهترین موقعیت را پیدا کند و او را مجبور به استفاده از دسته صندلی نکنید.

شانه‌های شما باید افتاده باشد اما بیشتر اوقات افراد و به خصوص کارمندان کوتاه قامت هنگام کار کردن مجبور می‌شوند شانه‌های خود را به سمت بالا ببرند.

حرکت کردن را فراموش نکنید

همه مواردی که در بالا گفته شد نشستن شما را راحت‌تر می‌کند، اما همیشه دقایقی را از جای خود بلند شوید و راه بروید.

نشستن دشمن طبیعی ما است. تحقیقات نشان داده‌اند که نشستن زیاد به بدن ما فشار زیادی وارد می‌کند.

پس حتی اگر شرایط مناسب خود را پیدا کردید حرکت کردن را فراموش نکنید و به یاد داشته باشید که هیچ شرایطی بیشتر از ۲۰ دقیقه مناسب نیست.