پیشتر در مقالات گذشته، با موضوع شغل دوم و موفقیت در آن، آشنا شدیم. حال نوبت آن است که به بررسی مشکلاتی بپردازیم که ممکن است در طول این مسیر، سر را‌همان سبز شوند. با ما در این مطلب از استارتاپت، همراه باشید تا نگاهی به برخی از مشکلات شغل دوم بیندازیم.

معضلات و مشکلات شغل دوم

بسیاری از ما انتظار داریم که شغل دوم، یک زندگی شادتر با درآمد قابل قبول، برای‌مان به ارمغان بیاورد. اما نباید فراموش کنیم که دستیابی به این موارد در یک شغل جانبی، هزینه‌هایی را هم به همراه خواهد داشت.

شما قرار است کنار حرفه اصلی خود، شغلی داشته باشید که هر چه روی آن بیشتر تمرکز کنید و وقت بگذارید؛ منفعت بیشتری هم ببرید. بنابراین مهم است که بین ۲ شغل خود و حتی بین شغل‌ها و زندگی شخصی خود، تعادل برقرار کنید. اما چطور این امکان وجود دارد؟

سوزی مور (Susie Moore) مربی کسب و کار و نویسنده کتاب «What if it does work out? How a side hustle can change your life»، از مشکلات شغل دوم می‌گوید و ۳ امر مهم برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی را بررسی می‌کند.

آگاهی برند و حفظ سلامت روانی

فرض کنیم شغل جانبی که انتخاب کرده‌اید، جزو آن دسته مشاغلی محسوب می‌شود که برای رسیدن به جایگاهی بهتر و باکیفیت‌تر، باید تبلیغات کنید. به این امر مهم، «آگاهی برند یا Brand Awareness» گفته می‌شود که کلید دستیابی شما به هدف‌تان است. از طرف دیگر با استفاده از روش «آگاهی برند»، راه‌های زیادی برای ارسال بازخوردهای مختلف، به سمت شما باز می‌شود که از اهمیت بسیار زیادی، برخوردار است.

مشکلات شغل دوم و آگاهی برند

اما این امر کاملا طبیعی است که در کنار بازخوردهای خوب و سازنده، گاها نظرات منفی و بی‌رحمانه هم به سمت شما سرازیر شوند. طبق تحقیقات، ثابت شده که فضاهای مجازی می‌توانند از عزت نفس شما بکاهد و خلاقیت شما را از بین ببرد. بنابراین چگونه می‌توان بین برند آگاهی و سلامت روان، که یکی از مشکلات شغل دوم است؛ تعادل برقرار کرد؟ سوزی مور، در این باره می‌گوید:

چه چیزی مهم‌تر است؟ این مهم است که می‌خواهید مخفی بمانید یا این که واقعا می‌خواهید از شغل جانبی خود، پیروز بیرون بیایید تا مردم کار شما را ببینند؟ بهتر است در ابتدا بدون انتظار خاصی از درآمد، شروع به خلاقیت کنید. اصلا به پول فکر نکنید، به این فکر کنید که قصد انجام یک کار با ارزش را دارید که حس واقعی و خوبی به شما خواهد داد. تا زمانی که در اطراف‌تان فردی وجود ندارد که بتواند مانند شما کار انجام دهد یا در حد شما ظاهر شود؛ بنابراین نباید به برخی از بازخوردهایی که می‌دانید سمی و نادرست هستند، اهمیت دهید.

سوزی مور

پتانسیل رشد بی‌حد و مرز با حفظ تعادل در زندگی

در زمینه خود اشتغالی، همیشه امکان جذب مشتری‌های بیشتر و رشد فراتر از حد وجود دارد تا استعدادهای‌ خود را بیشتر از قبل، شکوفا کنیم. هنگامی که به این حقیقت پی ببریم، دوست داریم بیشتر و بیشتر، به کار خود بچسبیم. همانطور که قبلا گفتیم، شغل جانبی اید بتواند برای شما زندگی بهتر و درآمد قابل توجه‌تری به ارمغان بیاورد؛ اما اگر این کار، به یک اعتیاد ناسالم تبدیل شود چه؟ سوزی مور در این باره می‌گوید:

مشکلات شغل دوم و پتانسیل رشد

اگر فقط شما هستید که شغل مورد نظر خود را می‌سازید، قطعا امکان چنین اتفاقی وجود دارد که یکی از مشکلات متداول شغل دوم است. اما زمانی می‌توانید واقعا از شغل جانبی‌تان خوشحال باشید که برای خود تعیین کنید: «من چقدر قرار است از این کار پول در بیاورم؟» بسیاری از مردم این کار را نمی‌کنند. آن‌ها بر این باور هستند که همیشه باید بزرگ‌تر شوند و هرچه بزرگ‌تر شوند، بهتر است؛ اما همیشه اینطور نیست.

هرچند، اگر می‌خواهید مقیاس شغل جانبی خود را بزرگ‌تر کنید،به کمک نیاز دارید. اما در چنین شرایطی هم بسیاری از مردم، خیلی دیرتر از زمانی که باید، به سراغ کمک گرفتن می‌روند.

سوزی مور

لطف‌ها در برابر بازپرداخت‌ها

به عنوان یک کارآفرین، شما و برندی که ساخته‌اید؛ به یکدیگر متصل هستند. این موقعیت ادغام شده، درهایی را به سمت برقراری رابطه با برخی مشتریان، دوستان و حتی خانواده باز می‌کند که شاید تا پیش از این، با آن رو به رو نشده بودید. اینکه می‌توان هر شخص را به عنوان یک مشتری، قلمداد کرد؛ چه معنایی برای شما خواهد داشت؟ مرز بین تقاضای یک دوست و تقاضای یک مشتری از شما کجاست؟ سوزی مور درباره این مورد از مشکلات شغل دوم می‌گوید:

مشکلات شغل دوم و لطف به دیگران

احتمالا در برخی مواقع شما برای مدت طولانی، بدون این که اصلا آگاه باشید؛ به رایگان توانایی‌های خود را در اختیار دیگران گذاشته‌اید. این عمل، یکی از مواردی است که به ما برای شروع و ادامه دادن یک شغل جانبی اعتماد به نفس می‌دهد.

اگر در تلاش هستید تا برند خود را بسازید، سعی کنید همیشه قیمتی را ارائه دهید تا احساس معقولی به شما بدهد. مخصوصا قیمتی برای شروع کار مشخص کنید و حتی برای کاری که انجام می‌دهید، یک تاریخ معین، قرار دهید. باید این را بدانید که هر شخص قادر نیست کاری را که شما در آن خبره هستید، انجام دهد؛ پس قدردان استعدادتان باشید و خود را تحسین کنید.

سوزی مور