آیا به دنبال شغل پردرآمدی هستید که نیاز به صرف ۴ سال زمان و هزینه، برای تحصیل و کسب مهارت نداشته باشد؟ خوشبختانه برخلاف تصور بسیاری از افراد، برای به دست آوردن شغل مناسب، صرفا نیازی به داشتن مدارک دانشگاهی نیست. شغل‌های متنوعی وجود دارند که بر پایه تجربه و مهارت عملی، شکل گرفته اند. شغل‌هایی که تنها نیازمند کسب مهارت‌های خاصی بوده و داشتن مدرک دانشگاهی یا سابقه طولانی تجربه کاری در آن‌ها، مزیت چندانی ندارد. مهارت‌های لازم برای به دست آوردن این قبیل مشاغل را می توانید از طریق آموزش‌های فنی و حرفه ای، کارآموزی یا دوره‌های آموزشی معتبر، کسب نمایید. ما در ادامه این مطلب از استارتاپت، به بررسی ۱۰ مورد از مشاغل پردرآمد بدون مدرک دانشگاهی می‌پردازیم.

برنامه‌نویسی از مشاغل پردرآمد بدون مدرک دانشگاهی

۱. برنامه نویسی کامپیوتر

برنامه‌نویسان کامپیوتر، لازم است با زبان‌های متنوع برنامه‌نویسی مانند جاوا (Java) و سی‌پلاس‌پلاس (C++) آشنا باشند تا بتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند. مسئولیت این افراد، کدنویسی و ارزیابی آن، برای بهبود عملکرد برنامه‌های رایانه و سایر برنامه‌های کاربردی است. برنامه‌نویسان می‌توانند موقعیت‌های شغلی متفاوتی داشته باشند؛ از فعالیت در شرکت طراحی سیستم‌های رایانه‌ای گرفته تا کار برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و شرکت‌های مالی. از آن جایی که برنامه نویسان با رایانه سر و کار دارند، بسیاری از آن‌ها می‌توانند به صورت دورکاری به انجام وظایف خود بپردازند که کاملا نشان‌دهنده انعطاف‌پذیری این شغل است.

بسیاری از برنامه‌نویسان، مدرک تحصیلی لیسانس دارند؛ در حالی که برخی دیگر صرفا با مدرک کاردانی یا تکیه بر تجربیات فراوان خود، در این عرصه مشغول به این کار هستند. این افراد می‌توانند با گذراندن دوره‌ زبان‌‌های برنامه‌نویسی خاص، گواهی‌نامه دریافت نمایند تا راحت تر به شغل دلخواه خود برسند. یک راه دیگر، ثبت‌نام در سایت بوت‌کمپ‌ (Boot Camp) جهت ارتقای دانش برنامه‌نویسی خود می باشد.

۲. تحلیل‌گر امنیت رایانه

تحلیل‌گر از مشاغل پردرآمد بدون مدرک دانشگاهی

حفاظت از شبکه‌ها و سیستم‌های رایانه ای یک سازمان، از وظایف تحلیلگران امنیت رایانه است که گاهی به عنوان تحلیلگر امنیت اطلاعات هم شناخته می شوند. برخی کارفرمایان به دنبال استفاده از تحلیلگرانی هستند که مدرک کارشناسی علوم رایانه یا رشته‌های مربوط در این زمینه و کارشناسی ارشد سیستم‌های اطلاعاتی دارند. در این میان شرکت‌هایی هم هستند که پیش از مدرک دانشگاهی فرد، به مهارت‌های او در زمینه علوم رایانه، برنامه‌نویسی و امنیت فناوری اطلاعات اهمیت می‌دهند. سرعت پیشرفت در این شغل، از میانگین نرخ رشد بالاتر است.

۳. متخصص پشتیبانی رایانه

کمک به افراد و سازمان‌ها با استفاده از تجهیزات یا نرم افزارهای رایانه ای از وظایف یک متخصص پشتیبانی رایانه است. این کمک‌ها که به صورت حضوری، تلفنی و آنلاین انجام می‌شوند؛ می‌توانند برای حل مشکلات کارشناسان فناوری اطلاعات یک سازمان یا فقط یک کاربر عادی رایانه به کار روند. این متخصصان برای انجام کار خود لزوما به مدرک دانشگاهی نیازی ندارند؛ در عوض باید دانش کامپیوتری و مهارت برقراری ارتباط داشته باشند. این مهم، اغلب با گذراندن دوره‌های مربوط به رایانه و فناوری اطلاعات به دست می‌آید؛ در غیر این صورت، با تحصیلات دانشگاهی قابل دستیابی است. در این میان، تعدادی از شرکت‌ها دریافت گواهینامه را برای متخصصان پشتیبانی خود، ضروری می‌دانند.

۴. مدیر پایگاه داده

مدیر پایگاه داده به شخصی اطلاق می‌شود که به ذخیره‌سازی و سازماندهی داده‌ها به وسیله نرم‌افزارهای تخصصی می‌پردازد و دسترسی امن به اطلاعات را برای افراد، ممکن می‌سازند. اغلب این مدیران پایگاه داده، امکان کار در هر صنعتی را دارند؛ اما معمولا در شرکت‌های فعال در زمینه طراحی و پشتیبانی سیستم‌های رایانه‌ای، مشغول به فعالیت می‌شوند. هرچند در برخی از مشاغل، برای رسیدن به سمت مدیریت پایگاه داده، نیاز به مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در زمینه سیستم‌های مدیریت اطلاعات است؛ ولی برخی از کارفرمایان در پی یافتن مدیرانی هستند که تنها آشنایی خوبی با زبان‌های پایگاه داده مثل SQL، داشته باشند.

۵. سونوگرافی تشخیص پزشکی

سونوگرافی از مشاغل پردرآمد بدون مدرک دانشگاهی

تهیه تصاویر سونوگرافی برای بیماران تحت نظر پزشک هم، یکی از مشاغل پردرآمد بدون مدرک دانشگاهی است. این افراد در بیمارستان‌ها، مطب‌ها، مراکز پزشکی و آزمایشگاه‌ها کار می‌کنند. برای اشتغال در این زمینه، علاوه بر مدرک کارشناسی می‌توان از مدرک کاردانی یا گواهینامه‌های ‌آموزشی یک ساله بهره برد.

۶. ساخت ابزار آلات صنعتی

سازندگان ابزارآلات صنعتی، در واقع مکانیک‌هایی هستند که وظیفه سر هم بندی و جمع‌آوری انواع ابزارهای مکانیکی مورد نیاز در فرآیند تولید را دارند. این افراد می‌توانند مهارت‌های لازم در زمینه شغلی خود را با استفاده از برنامه‌های کارآموزی، مدارس فنی حرفه‌ای و آموزشکده‌های فنی کسب کنند. همچنین بسیاری از آن‌ها، مهارت‌های موردنیاز خود را از طریق آموزش حین کار می‌آموزند. در صورت نیاز به کار با ماشین آلات کنترل شده رایانه‌ای، این افراد به دانش و تجربه کافی در حوزه فناوری اطلاعات هم نیازمند خواهند بود. شغل ساخت ابزار آلات صنعتی را می‌توان به نوعی یکی از پردرآمدترین شغل‌های مربوط به خطوط تولید کارخانه‌ها دانست.

۷. سرپرست سیستم‌های کامپیوتری و شبکه

وظیفه نصب و راه اندازی سیستم‌های کامپوتری در شرکت‌ها، از وظایف مدیران سیستم و شبکه است. از آنجایی که سیستم‌های شبکه‌ای و کامپیوتری، تقریبا در هر صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ حیطه شغلی این افراد، بخش‌های گسترده‌ای چون فناوری اطلاعات، امور مالی، آموزش و پرورش و … را در بر می‌گیرد. برخی مشاغل در زمینه مدیریت سیستم‌های کامپیوتری و شبکه، نیازمند مدرک کارشناسی هستند. اما تعداد زیادی از موقعیت‌های شغلی این حوزه، صرفا با گواهی‌نامه‌های آموزشی و مهارت‌های رایانه‌ای، قابل دستیابی هستند. بنابراین می‌توان گفت که سرپرستی سیستم‌های کامپیوتری و شبکه ای هم یکی از مشاغل پردرآمد بدون مدرک دانشگاهی به حساب می‌آید.

تکنسین داروخانه از مشاغل پردرآمد بدون مدرک دانشگاهی

۸. تکنسین داروخانه

کمک به داروسازان جهت تهیه داروهای موردنیاز مشتریان یا متخصصان بهداشت، وظیفه تکنسین داروسازی است. اغلب این افراد در داروخانه‌ها یا داروسازی‌ها مشغول به کار هستند و برخی هم در بیمارستان‌ها یا بخش خصوصی، فعالیت می‌کنند. به طور کلی گذراندن دوره ۴ ساله دانشگاهی برای دستیابی به مهارت در این زمینه، ضروری نیست؛ زیرا اکثر تکنسین‌های داروسازی، می‌توانند مهارت‌های لازم را از طریق دوره کارآموزی حین کار کسب کنند. بسیاری از دانشکده‌های فنی و حرفه ای با برگزاری دوره‌های یک ساله یا کمتر در زمینه فناوری داروسازی، به اعطای گواهینامه در این زمینه می‌پردازند.

۹. تحلیلگر ارائه خدمات

اطلاع و اطمینان از دریافت خدمات با کیفیت توسط ارباب رجوع و ارزیابی نحوه تحویل کالا یا خدمت و چگونگی اصلاح و بهبود آن وظیفه تحلیلگر ارائه خدمات است. این افراد معمولا با استفاده از نرم افزارها به بررسی میزان کیفیت خدمت ارائه شده، بازخورد کاربران و تجربیات آن‌ها می پردازند. هرچند ملزومات اینگونه مشاغل به صنعت موردنظر بستگی دارد، اما بطور کلی افراد شاغل در این زمینه نیازمند داشتن مهارت‌های بالای رایانه ای هستند. این شغل نیازی به دریافت مدرک دانشگاهی نداشته و کسب تجربه‌ای حداقل سه ساله در صنعت مورد نظر و فراگیری دانش استفاده از نرم افزار مورد استفاده شرکت، برای افراد شاغل در این حوزه ضروری است.

۱۰. تکنسین رادیولوژی

تکنسین رادیولوژی از مشاغل پردرآمد بدون مدرک دانشگاهی

همان طور که می‌دانید، اشعه ایکس و سایر روش‌های تصویربرداری تشخیصی، کاربرد بسیاری در زمینه پزشکی دارند و این عمل، توسط تکنسین‌های رادیولوژی صورت می‌گیرد. تکنسین رادیولوژی زیر نظر یک پزشک مشغول به فعالیت است و با کمک او تصاویر مورد نیاز را تهیه می‌کند و مورد ارزیابی قرار می‌دهد. محل کار این افراد، در بیمارستان‌ها، مطب پزشکان، آزمایشگاه‌ها و مراکز مراقبت پزشکی سرپایی است. اکثر تکنسین‌های رادیولوژی، با گذراندن دوره‌های ۱۸ تا ۲۴ ماهه، می‌توانند صاحب مدرک دانشگاهی فناوری رادیولوژی (MRI) شوند. البته در این زمینه، دوره‌های آزاد آموزشی یک تا ۲ ساله به همراه اعطای گواهی‌نامه به دانش آموختگان هم وجود دارد.

۱۱. دیگر مشاغل مناسب

همانطور که پیش از این گفته شد، تعداد مشاغل پردرآمد بدون مدرک دانشگاهی آن چنان زیاد است که نتوان دریک مطلب به توضیح همه آن‌ها به تفصیل پرداخت. از این رو تصمیم گرفته شد که در انتهای این پست به برخی از این مشاغل به تفکیک حوزه‌ها یا صنایعی که در آن مشغول هستند اشاره شود. شاید بتوانید در میان آن‌ها شغل مورد علاقه خود را نیز پیدا کنید:

شغل‌های مربوط به حوزه سلامت

 • تکنسین قلبی عروقی
 • ثبت اطلاعات و سوابق پزشکی
 • متخصص بهداشت / ایمنی محیط کار
 • دستیار فیزیوتراپی
 • تنفس درمانی

شغل‌های مربوط به حوزه فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات از مشاغل پردرآمد بدون مدرک دانشگاهی
 • تحلیلگر هوش تجاری
 • مدیر سرویس های ابری
 • معمار شبکه های کامپیوتر
 • مهندس سیستم های رایانه‌ای
 • سرپرست امنیت سایبری
 • تحلیلگر امنیت اطلاعات
 • مدیر شبکه
 • پشتیبانی شبکه
 • تکنسین سرور
 • توسعه دهنده نرم افزار
 • مهندس نرم افزار
 • تحلیلگر تضمین کیفیت نرم افزار
 • تست کیفیت تضمین نرم افزار
 • مدیر وب

شغل های مربوط به خط تولید

 • اپراتور CNC
 • برنامه نویس CNC
 • اپراتور ابزار کنترل رایانه‌ای
 • تعمیرکار برق / الکترونیک
 • تکنسین مهندسی الکترومکانیکی و صنعتی
 • مکانیک
 • قالب‌کاری / ریخته گری
 • اپراتور کارخانه