اگر قصد دارید در بخش فناوری، شروع به کار کنید اما مهارت خوبی در برنامه نویسی ندارید؛ به شما مژده می‌دهیم که برخی از مشاغل حوزه فناوری و اطلاعات، به هیج وجه به مهارت برنامه نویسی احتیاج ندارند.

ما در این مقاله از استارتاپت، ۱۰ نمونه‌ پردرآمد از مشاغل حوزه فناوری را به شما معرفی خواهیم کرد. همچنین به پیش‌بینی میزان درآمد هر شغل در سال ۲۰۱۹ که توسط موسسه معتبر  PayScale صورت گرفته است، اشاره کرده‌ایم.

مشاغل حوزه فناوری و طراحی رابط کاربری

۱. طراحی رابط کاربری

طراحی رابط کاربری، یکی از مشاغل حوزه فناوری است. شغل یک طراح رابط کاربری (UI)، شباهت زیادی با طراحی تجربه کاربری (UX) دارد. اما تفاوت این ۲ شغل در آن است که در طراحی رابط کاربری، شما تاکید بیشتری بر ظواهر مورد استفاده‌ کاربر دارید.

در این شغل فرد، ظاهری را که قرار است رابط برنامه از طریق آن در دسترسی کاربر قرار بگیرد، طراحی می‌کند و اوست که تعیین می‌کند که کاربر در هنگام استفاده از برنامه، باید چه میزان راحتی باشد و دردسترسی آزادی داشته باشد.

مسئولیت‌های طراح رابط کاربری

مسئولیت‌های مشاغل حوزه فناوری
 • در هر مرحله از کار خود، با استفاده از روش‌های مختلف، مانند روش طوفان فکری یا مهندسی سازی محیط کاربری، جلوه‌ بصری مناسبی را برای نرم افزار تهیه کند.
 • با استفاده از ابزارهایی چون وایرفریم‌، استوری‌برد‌، مسیر کاربری و ارائه نقشه‌های مناسب از سایت، انتقال ایده‌ها و دستورالعمل‌ها را برای کاربر روشن‌تر کند.
 • اجزای مختلف سایت یا برنامه را به گونه‌ای طراحی کند که از هماهنگ بودن آنها اطمینان داشته باشد و به این ترتیب رابط کاربری منسجمی را در اختیار کاربر بگذارد.

میانگین حقوق طراحان رابط کاربری در سطح بین الملل: ۶۱٫۳۰۸ دلار

۲. طراح تجربه‌ کاربری

طراح تجربه‌ کاربری(UX)، با در نظر گرفتن انتظارات کاربر نهایی، سعی در بهبود محصول دارد. در واقع وظیفه‌ طراحان تجربه‌ کاربری این است که رضایت کاربر را جلب کنند. بنابر این طراحی تجربه‎‌ کاربری، یکی از مشاغل تاثیرگذار در حوزه فناوری است.

مسئولیت‌های کلیدی طراح تجربه‌ کاربری

 • تحقیق در مورد کاربران: او وظیفه دارد از طریق روش‌هایی مانند مصاحبه با کاربران یا دسته بندی اطلاعات کاربران، انتظارات آنها را شناسایی کند.
 • دسته بندی اطلاعات: یک طراح تجربه کاربری باید راه‌های زیادی را برای سازمان دهی محتوای یک سایت یا برنامه بداند.
 • طراحی داده محور: او باید با استفاده از تحلیل داده‌های موجود، طرح مناسبی را برای کار انتخاب نماید.
 • طراحی ساختار و ارائه نمونه‌ اولیه: ساخت نسخه آزمایشی یک وبسایت یا برنامه بر عهده‌ طراح تجربه‌ کاربری است.

میانگین حقوق طراحان تجربه‌ کاربری در سطح بین الملل: ۷۲,۷۸۰ دلار

۳. کنترل کیفی نرم افزار

مشاغل حوزه فناوری و کنترل کیفی نرم افزار

در مشاغل حوزه فناوری شخصی که کنترل کیفیت نرم افزار (SQTs) را بر عهده دارد، وظیفه دارد که محصول را پیش از عرضه به بازار تست کند و اطمینان حاصل کند که آن محصول به درستی کار می‌کند. کار این مجموعه، با بخش تضمین کیفیت مرتبط است، اما هر کدام نقش جداگانه‌ای را ایفا می‌کنند.

افرادی که وظیفه‌ کنترل کیفی نرم افزار را بر عهده دارند، موظف هستند در کاربردهای متعدد، فشارهای بالا و مقیاس‌های گوناگون، تحت موقعیت‌های کاربری متفاوت محصول را مورد سنجش قرار دهند. آنها باید تلاش خود را برای شکست دادن نرم افزار انجام دهند تا بتوانند نواقص آن را کشف کرده و در هر مرحله از آزمون، قابلیت‌های آن را ارتقا دهند.

میانگین حقوق مسئول کنترل کیفیت نرم افزار در سطح بین الملل: ۵۳,۶۴۶ دلار

۴. بهینه سازی موتور جستجوگر

بهینه‌سازی موتور جستجو یا سئوسازی(SEO)، اغلب در دسته‌ مشاغل مربوط به بازاریابی قرار می‌گیرد. این شغل به دلیل ابعاد تاثیرگذار خود در فناوری، بسیار شناخته شده است. با تکیه بر مهارت‌های سئوسازی، قادر هستید که سایت خود را با الگوریتم‌های موتور جستجوگر تطبیق دهید و رتبه‌ سایت خود را در نتایج جستجوی این موتورها بالا بیاورید.

متخصصان سئو با برنامه نویسان و طراحان سایت همکاری می‌کنند تا از عملکرد سئوی سایت یا برنامه‌ اینترنتی خود اطمینان حاصل کنند.

سایر مسئولیت‌های متخصص سئو

مشاغل حوزه فناوری و متخصص سئو
 • جستجو کردن کلمه کلیدی مناسب
 • همکاری با تیم تولید محتوا برای به کار گرفتن کلمه کلیدی در مناسب‌ترین جای ممکن
 • بهینه سازی تعداد تکرارهای کلمه کلیدی در متن
 • استفاده از وبسایت‌های تحلیل محتوا برای برطرف کردن نواقص موجود در سئوسازی

میانگین حقوق یک سئوساز در سطح بین الملل: ۴۰,۷۵۰ دلار

۵. تحلیل داده‌ها

یکی از مشاغل حوزه فناوری تحلیل داده است. افراد در این شغل وظیفه دارند ارتباط دسته‌های متعددی از داده‌ها را با هم پیدا کنند، روندهای تکراری را شناسایی کنند و مفاهیم غیر مستقیمی را که به سادگی نمی‌توان از این داده‌ها متوجه شد، به همکاران دیگر خود در بخش‌های دیگر تولید، منتقل کنند.

مهارت کلیدی برای ایفای نقش تحلیل داده در یک تیم، قدرت مدل‌سازی ریاضی، تجزیه و استنباط است. برای آنکه بتوانید در این شغل موفق شوید، به دانش آماری بالایی نیاز دارید، همین طور باید توانایی سازمان دهی دسته‌های بزرگی از داده‌ها را داشته باشید. البته ممکن است برخی شرکت‌ها از شما انتظار داشته باشند که برای تحلیل داده، تا حدی با برنامه نویسی آشنایی داشته باشید.

میانگین درآمد یک تحلیل‌گر داده در سطح بین الملل: ۵۲,۹۸۱ دلار

۶. تحلیل وب

شغل یک تحلیل‌گر وب رابطه زیادی با سئوسازی و بازاریابی دارد. متخصصان این مورد از مشاغل حوزه فناوری، روی اندازه‌گیری ترافیک سایت متمرکز هستند، اجزای مختلف سایت را هدف گذاری می‌کنند، نتیجه کار طراح تجربه کاربری را از طریق تحلیل‌های گوگل بررسی کرده و نمایش‌های مختلف را بر روی سایت امتحان می‌کنند.

اغلب متخصصان تحلیل وب در بنگاه‌های مخصوص این کار مشغول به کار هستند، در نتیجه بسته به اندازه‌ بنگاه و حجم مشتریان، ممکن است به صورت همزمان چندین سایت مختلف را مدیریت می‌کنند.

میانگین درآمد یک تحلیل‌گر وب در سطح بین الملل: ۶۲,۴۶۴ دلار

۷. بازاریابی فروش نرم افزار

اگر مهارت خوبی در زمینه بازاریابی داشته باشید، در زمینه مشاغل حوزه فناوری می‌توانید به شغل بازاریابی فروش نرم‌افزار بپردازید. همانند سایر مشاغل فروش و بازاریابی، هر قدر عملکرد شما در فروشندگی بهتر باشد، مزد و پاداش بیشتری دریافت خواهید کرد. درآمد برخی از بازاریاب‌های نرم افزار که در شغل خود بسیار موفق هستند، می‌تواند به ۴۰۰,۰۰۰  دلار در سال برسد.

در شغل بازاریابی نرم‌ افزار، کسب و کار شما در درجه اول با یک کسب و کار دیگر که تولید کننده‌ نرم افزار است، سر و کار دارد. به این ترتیب شما نمایندگی فروش محصولات کسب و کارهای تولیدکننده را بر عهده دارید.

مانند هر شغل بازاریابی دیگری، میزان ریسک شما در شغل بازاریابی نرم افزار، درآمد شما را تعیین می‌کند. در این شغل ممکن است مجبور باشید به مذاکرات سنگین و پرفشار بپردازید یا پیوسته به جاهای مختلف سفر کنید. این مسائل ممکن است که زندگی خانوادگی شما را تحت الشعاع قرار دهد. بنابر این پیش از آنکه در این راه قدم بگذارید، باید با مصائب این کار آشنا شوید.

میانگین درآمد یک بازاریاب نرم افزار در سطح بین الملل: ۷۲,۳۲۵ دلار

۸. هک رشد

هک رشد به عنوان جذب کاربر هم شناخته می‌شود. در واقع هک رشد در دسته روش‌های بازاریابی جای می‌گیرد. کسانی که در زمینه هک رشد تخصص دارند، معمولا توسط کسب و کارهای نوپا استخدام می‌شوند. این افراد وظیف دارند بازاریابی، فناوری و اصول توسعه‌ کار را با هدف جذب کاربر، با هم ترکیب کنند. یک متخصص هک رشد، با استفاده از آزمایشات گسترده و نتایج اندازه گیری‌ها، تلاش می‌کند تا با تولید و پیاده‌سازی روش‌های جدید، برنامه‌ فروش را به سمت بهتر شدن سوق دهد. او سعی دارد تا نظرات و دیدگاه مشتری را جدی بگیرد و آنها را در نحوه‌ کار شرکت دخیل کند. مطمئنا برای دستیابی به موفقیت در این نوع از مشاغل حوزه فناوری نیاز به انعطاف پذیری و توانایی پردازش بالا دارید.

میانگین درآمد یک متخصص هک رشد در سطح بین الملل: ۷۴,۳۶۹ دلار

۹. پشتیبانی فنی

مشاغل حوزه فناوری و پشتیبانی فنی

 برخی از مشاغل پشتیبانی فنی در حوزه فناوری با توجه به میزان تخصصی بودن کار ارائه شده، نیازمند سطحی از تحصیلات هستند. در حالی که برای پیشتیبانی امور سطح پایین، نیازی به مدرک دانشگاهی و تحصیلات وجود ندارد.

شاید مهمترین شرط برای این شغل، انعطاف پذیری باشد. بسیاری از شرکت‌های پشتیبانی فنی، زمان بندی بسیار منعطفی دارند و برخی از آنها به صورت تلفنی به مشکلات مشتریان خود رسیدگی می‌کنند. مطمئنا هیچ مشکلی ندارد که شما روی کاناپه یا در اتاق خواب خود دراز بکشید و در همان حال به مشکلات مشتریان خود رسیدگی نمایید.

برای آنکه به این کار مشغول شوید، باید تعداد زیادی از محصولات فنی را تا حد خوبی بشناسید و با مشکلاتی که ممکن است برای آنها عارض شود آشنایی کامل داشته باشید.

میانگین درآمد یک مسئول پشتیبانی فنی در سطح بین الملل: ۴۰,۳۳۵ دلار

۱۰. استخدام افراد فنی

واسطه‌ استخدام فنی در واقع دریچه‌ای میان سازمان و متخصصان فنی مانند برنامه‌تویسان است. درست است که در این دسته از مشاغل حوزه فناوری افراد به طور مستقیم با کارهای فنی و برنامه نویسی سر و کار ندارند، اما برای موفقیت رسیدن در این کار باید از چشم اندازهای کار فنی در طولانی مدت، آگاهی داشته باشند تا به این ترتیب بتوانند تجربه و اعتیاری مورد نیاز شرکت را، به آن برسانند.

مهارت کلیدی مورد نیاز در این شغل، برقراری ارتباط است. بزرگترین مزیت در مشاغل حوزه فناوری تجربه کاری است، چرا که اعتماد به نفس شما را در زمینه کاری‌تان بالا می‌برد.

میانگین درآمد برای استخدام نیروی فنی در سطح بین الملل: ۴۵,۰۶۴ دلار