صاحبان کسب‌وکار، کارآفرینان، مدیران و هر کسی که مسئول یک تیم باشد، لازم است در یک مقطع زمانی در شغل خود میانجی‌گری کنند. حتی اگر این یک اتفاق نادر باشد و شما روابط تیمی خوبی داشته باشید، زمانی فرا می‌رسد که باید برای حل مشاجره در محیط کار بین کارمندان خود میانجی‌گری کنید.

میانجی‌گری مسئولیتی نیست که کسی بتواند به آسانی آن‌ را انجام دهد. مناقشات حل نشده تنها روی طرفین درگیر تاثیر نمی‌گذارند. این مناقشات بر کل تیم تاثیر می‌گذارند. بدون میانجی‌گری مناسب، این مناقشات و هم عقیده نبودن همکاران می‌تواند به یک محیط کار خصمانه منجر شود که به طور چشمگیری روی بهره‌وری تاثیر خواهد گذاشت.

وقتی یک گروه ارزشمند از کارمندان فوق‌العاده دارید، باید راهی برای خوشحال کردن همه آن‌ها بیابید. در مطلب استارتاپت سه مورد از مهم‌ترین اقدامات برای زمانی که همکاران نتوانند با هم همکاری کنند، بیان شده است.

راهکار حل مشاجره در محیط کار

 ۱.جمع‌آوری اطلاعات قابل اعتماد برای حل اختلاف نظر کارمندان

بسته به میزان آگاهی شما در مورد اختلاف، یکی از اولین مراحل برای هرگونه وساطت، جمع‌آوری اطلاعات خواهد بود تا اطمینان حاصل کنید که شما دیدگاه همه افراد درگیر را متوجه شده‌اید. این امر ممکن است به معنای نشستن در کنار هم در یک گروه یا تماس یا ملاقات با هر کارمند به طور جداگانه باشد.

مهم است که هنگام جمع‌آوری اطلاعات در مورد یک مناقشه، حساسیت زیادی به خرج دهید. اگر یک کارمند، گله و شکایت خود را با اطمینان به شما اعلام کند، بدیهی است که درست نیست آن نارضایتی‌ها را برای کارمند دیگری بازگو کنید. هنگام تصمیم‌گیری در مورد این ‌که چگونه می‌توانید مسئله مورد نظر را به بهترین شکل درک کنید، سعی داشته باشید بهترین قضاوت را ارائه دهید.

علاوه بر این، اطمینان از صحت اطلاعات شما اهمیت دارد. هنگام گوش دادن به هر یک از طرفین اختلاف، تعصبات را در نظر بگیرید و مراقب باشید که حقیقت را از نظرات شخصی جدا کنید.

 ۲. راه حل‌های بالقوه را شناسایی کنید

یک اشتباه که اغلب در میانجی‌گری اتفاق می‌افتد، شناسایی راه حل‌های کلی است نه راه حل‌های خاص. از هر یک از طرفین درگیر بخواهید، به وضوح مشخص کنند که چه چیزی باعث رضایت بیشتر آن‌ها خواهد شد. اگرچه این راه حل‌ها اغلب بلافاصله با هم هماهنگ و تنظیم نمی‌شوند، برای این‌ که همه را راضی کنید، نقطه شروعی برای یافتن راه حلی مناسب هستند.

مطمئن باشید که از اتخاذ راه حل‌های «چاره موقت» خودداری کنید. اگر دو کارمند در کار مشترک با یکدیگر در پروژه مشکلی داشته باشند، راه حل «چاره موقت» جدا کردن آن‌ها است. اگرچه این کار، نشانه و علامت مشکل را برطرف می‌کند، خود مسئله را که در آن دو کارمند در تعامل با یکدیگر می‌جنگند، حل نمی‌کند. علت را دریابید و آن‌ها به طور دائم حل کنید. شما نمی‌توانید وقت ارزشمند را صرف تلاش برای جدا کردن دو نفر از کارمندان خود کنید.

همچنین در نظر بگیرید که چگونه محیط کار یا توزیع مسئولیت می‌تواند به حل مناقشه کمک کند. به عنوان مثال، شاید این کارمندان در یک ضرب‌الاجل محدود قرار دارند که باعث ایجاد تنش شده است. با طولانی کردن این ضرب‌الاجل یا مشخص کردن نقاط عطف کوچک‌تر برای هر کارمند در پروژه، ممکن است بتوانید مقداری از آن تنش را برطرف کنید. به عنوان یک سرپرست، شما می‌توانید با تغییر ساختار محیط کار، به طور مستقیم در راه حل مشارکت کنید.

 ۳. برای حل مشاجره در محیط کار همیشه بازبینی کنید

در حالی ‌که باید به کارمندان خود اعتماد کنید تا اقداماتی را که در طول وساطت متعهد شده‌اند، انجام دهند، هرگز نباید فرض کنید این اتفاق افتاده است. یک مناقشه همیشه باید دوباره بررسی و بازبینی شود. بازگشت به مسئله نه تنها به شما امکان می‌دهد بدانید که راه حل شما موثر بوده است، بلکه امکان بحث در مورد چگونگی جلوگیری از اختلافات آینده را نیز فراهم می‌آورد.

اگر کسی هنوز درگیر است، ممکن است مایل باشد تا به جای حضور یافتن در یک جلسه گروهی، نگرانی‌های خود را برای شما به صورت خصوصی اذعان کند.

پس از توافق در مورد راه حل با طرفین درگیر، زمانی را برای گزارش پیشرفت، برنامه‌ریزی کنید. در میان میانجی‌گری و جلسه گزارش پیشرفت، در روزها یا هفته‌های آینده به طور جداگانه با هر فرد تماس گرفته یا آن‌ها را ملاقات کنید. اگر کسی هنوز درگیر است، ممکن است مایل باشد تا به جای حضور در جلسه گروهی، نگرانی‌های خود را برای شما به صورت خصوصی بیان کند.

اگر راه حل شما موثر به نظر نمی‌رسد، آن‌ها کنار بگذارید و راه حل دیگری را امتحان کنید. هنگامی ‌که شما اختلاف نظر را رصد می‌کنید، شناسایی یک عامل منفرد یا یک فرد مجزا که بیشترین مشارکت در این مسئله را دارد، برای شما آسان‌تر می‌شود. اگر چنین باشد، مسئولیت رسیدگی به این موضوع بر عهده شما است.

میانجی‌گری در مشاجره در محیط کار باید به ندرت انجام شود

اگرچه خوب نیست که اجازه دهید احساسات ناخوشایند در تیم شما در جریان باشد، گاهی بهترین راهکار این است که کاری انجام ندهید. یکی از ویژگی‌های بارز رهبری خوب این است که بدانیم چه موقع باید مداخله کنیم و چه زمانی باید عقب بایستیم.

باید به ندرت اتفاق بیفتد که به میانجی‌گری شما نیاز باشد. اگرچه اجتناب‌ناپذیر است، نباید امری عادی باشد. کارمندان شما باید به اندازه کافی بالغ و حرفه‌ای باشند تا بیشتر اوقات، خودشان به سازش و حل‌وفصل اختلافات بپردازند. مشارکت شما فقط باید پس از آن صورت گیرد که طرفین درگیر تمام تلاش خود را برای حل مشکل به کار گیرند.

با این حال، زمانی که نوبت به میانجی‌گری شما رسید، این سه مرحله را دنبال کنید تا به سرعت به یک راه حل مناسب برای مشاجره در محیط کار دست پیدا کنید.