برای داشتن زندگی شاد و سالم، لازم است راه‌های مراقبت از خود را بیاموزیم. نباید در روزمرگی غرق شده و از سلامت تن و روح خود غافل شویم. باید این نکته را درک کنیم که زندگی فراتر از روزمرگی‌ها است؛ پس راه و رسم زندگی سالم را بیاموزیم و آن را سرلوحه همه کارهای خود قرار دهیم.

با استفاده از مثالی که برای همه ما ملموس است، بحث را آغاز می‌کنیم:

تصور کنید ساعت ۷ صبح یک روز کاری است و زنگ ساعت شما به صدا درمی‌آید. شما با یک حرکت سریع، هشدار ساعت را در حالت اسنوز (Snooze) قرار می‌دهید، دوباره روی تخت دراز کشیده و به خواب می‌روید. پس از آن، ۲ بار دیگر این اتفاق تکرار می‌شود و شما ناگهان با استرس چشم‌هایتان را باز می‌کنید و متوجه می‌شوید که دیرتان شده و زمان را از دست داده‌اید.

بنابراین بدون گرفتن دوش و خوردن صبحانه، با سرعت لباس‌هایتان را می‌پوشید و از خانه خارج می‌شوید. بعد از رسیدن به محل کار، با حالی پریشان پشت میز خود می‌نشینید و با کوهی از کارهای عقب افتاده روبه‌رو می‌شوید. درست زمانی که سعی می‌کنید به سرعت کارها را انجام دهید، معده شما قار و قور کرده و شکایت خود را بابت نایده گرفتن صبحانه اعلام می‌کند.

چیزی نمی‌گذرد که روز کاری به پایان می‌رسد، بدون اینکه کارهایتان را به جایی رسانده باشید. باز به سرعت به دنبال بخشی از کارهای شخصی خود رفته و با فرا رسیدن شب به رخت‌خواب می‌روید. فردا صبح هم مجددا اوضاع به همین شکل، پیش می‌رود. به این ترتیب، شما دچار روزمرگی شده و روال زندگیتان می‌شود کار، خواب و باز هم کار. اما این روش زندگی، درست نیست و زندگی فقط به کار کردن محدود نمی‌شود.

در این مقاله از استارتاپت با ما همراه شوید تا نظر یک مشاور کارآفرین موفق و جوان را در مورد راه‌کارهای رسیدگی و مراقبت از خود پیش از رفتن به محل کار، مطلع شویم و در ادامه پیشنهادهای او را در مورد داشتن زندگی سالم و مراقبت از خود را، مطالعه خواهیم کرد.

۱. تعیین زمانی برای کار نکردن

بعضی‌ها تمامی وقت و انرژی خود را صرف کار می کنند و گمان می‌برند که این، توجیه قابل قبولی برای کوتاهی آن‌ها، در اهمیت دادن به خودشان است. اما روش صحیح این است که، زمانی را مشخص کنید که در آن به کار فکر نکرده و استراحت کنید و این زمان را به مراقبت از خود و پرداختن به امور شخصی و خانوادگی اختصاص دهید.

باید زمانی را برای صرف صبحانه و شام، در نظر بگیرید و در این بازه زمانی از کار کردن اجتناب کنید. هنگام خوردن شام، بدون این‌ که ایمیل‌های خود را چک کنید یا به فکر پروژه‌های کاری باشید، همراه با خانواده غذا میل کرده و گفت‌وگو کنید. مطمئن باشید که این کار ساده، قدم بزرگی برای داشتن یک زندگی سالم خواهد بود.

۲. شروع روز با مدیتیشن

مدیتیشن و مراقبت از خود

بعد از بلند شدن از خواب، حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه را به مدیتیشن بپردازید تا به افزایش تمرکز و آرامش درونی خود کمک کرده و کنترل استرس‌ را در دست بگیرید. مدیتیشن به شما این فرصت را می‌دهد که شادی را درون خود بیابید و از داشته‌های خود، احساس رضایت و خوشبختی کنید. امروزه تاثیر مدیتیشن بر سلامت روح و روان بر کسی پوشیده نیست؛ پس با وارد کردن آن در برنامه روزانه خود، قدمی برای مراقبت از خود بردارید.

۳. ورزش کردن

سعی کنید صبح‌ها کمی زودتر از خواب بیدار شده و برای پیاده روی، از خانه خارج شوید. همین تحرک ساده در آغاز روز، نه تنها تاثیر بزرگی روی سلامت جسمتان می‌گذارد؛ بلکه باعث آرامش ذهنی شما هم می‌شود.

۴. داشتن خواب کافی

اهمیت خواب کافی، بر سلامت جسم و روان، بر کسی پوشیده نیست. خوابیدن، قدرت تصمیم‌ گیری را بالا می‌برد، شادی و نشاط را افزایش می‌دهد و سموم مغز را از بین می‌برد. اگر می‌خواهید بازدهی کارتان بالا رود و کیفیت زندگی‌ شما بهتر شود، باید خواب کافی داشته باشید.

۵. نوشتن شعر

صبح‌ها کمی از وقت خود را به نوشتن شعر اختصاص دهید. شاید در نظر اول، این‌ کار کمی بیهوده به نظر بیاید اما باعث کنترل استرس و افزایش خلاقیت فرد می‌شود.

۶. ثبت خاطرات شخصی

در پایان هر روز، زمان خاصی را برای نوشتن خاطرات روزانه خود، در نظر بگیرید؛ اتفاقاتی که برایتان رخ داده، اشخاصی که ملاقات کردید و احساساتی که تجربه کرده‌اید را، به قلم بیاورید. این‌ کار علاوه بر کمک به تقویت حافظه و یادآوری خاطرات، به کاهش استرس‌ و افزایش قدرت تصمیم ‌گیری شما کمک می‌کند.

۷. گپ زدن با دوستان و خانواده

مراقبت از خود از طریق صحبت با دوستان

خانواده و دوستان، بزرگترین حامیان شما هستند؛ حتی در روزهای پرمشغله و شلوغ سعی کنید زمانی کوتاهی را به گفتگو با یک یا ۲ نفر از آن‌ها، اختصاص دهید. کافی است در زمان استراحت ناهار، تلفن را برداشته و با مادر یا دوست صمیمی خود تماس بگیرید. در این گفتگوی کوتاه می‌توانید اتفاقاتی که برایتان رخ داده را توضیح دهید و از چگونگی حال آن‌ها جویا شوید.

۸. برخاستن از خواب به آرامی

خیلی وقت‌ها پیش‌ می‌آید که بلافاصله بعد از بیدار شدن، ایمیل خود را چک کرده و به یکی دو تا از آن‌ها پاسخ می‌دهیم. وقتی روز خود را به این شیوه آغاز کنیم، بعد از چند ساعت احساس استرس و آشفتگی خواهیم کرد. بهتر است به آرامی بیدار شویم، دوش بگیریم و حداقل ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بعد از بیدار شدن، به انجام کارهای جدی خود بپردازیم. به این ترتیب روز خود را با نشاط آغاز کرده و سطح انرژی بالاتری خواهیم داشت.

۹. خواندن داستان‌های تخیلی

هر روز زمان کوتاهی را به خواندن مطالب تخیلی اختصاص دهید. با خواندن این قبیل داستان‌ها، بخش راست مغز شما که مسئول تفکر خلاقانه، تحریک می‌شود. بنابران با مطالعه داستان‌های تخیلی، خلاقیت خود را تقویت کرده و آرامش بیشتری پیدا می‌کنید. این عمل به افزایش قدرت تصمیم گیری شما هم کمک می‌کند.

۱۰. انجام حرکات یوگا

انجام ورزش‌های گوناگون بسیار مفید است؛ اما آنچه که یوگا را از دیگر ورزش‌ها متمایز می‌کند، تمرکزی است که هنگام تمرین آن، به دست می‌آورید. هنگام انجام حرکات یوگا، تمام حواستان متوجه حرکات بدن و عضلات کوچک و بزرگ آن است. همچنین با تمرکز روی نفس کشیدن، ذهنتان را از منفی گرایی بازداشته شده و به سمت افکار مثبت، هدایت می‌کنید؛ با این کار آرامش فکری بیشتری هم پیدا می‌کنید.

۱۱. بازی کردن

تمایل به بازی کردن، بخشی از طبیعت انسان‌ها است. با این ‌کار، به دوران کودکی سفر کرده و دقیقا مثل آن‌ها در لحظه بودن را تجربه می‌کنیم و لذت ببریم.

۱۲. گوش دادن به پادکست‌ها

در طول روز، چند دقیقه قدم بزنید و به پادکست‌ها گوش دهید. به این ترتیب به ذهنتان را به مطالبی خارج از حوزه کار و حرفه خود منحرف کرده و از استرس‌ها دور می‌کنید.

۱۳. برنامه‌ریزی کردن

اگر برای کارهای روزانه خود برنامه ریزی کرده و طبق آن پیش بروید، تداخلی بین قرارهای کاری با امور خانوادگی و شخصی، پیش نمی‌آید و زمان لازم برای رسیدگی به خود را خواهید داشت. سعی کنید در برنامه ریزی‌ها، مقوله مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید تا سلامت زندگیتان را تضمین کنید.