یکی از مباحثی که همیشه در دنیای کسب و کار وجود داشته، این است که چرا بسیاری از مدیران زن، به بالاترین جایگاه مدیریتی یک شغل یا شرکت، دست پیدا نمی‌کنند. به اعتقاد عده‌ای، این مسئله به دلیل عدم کمبود یک پدیده ذاتی برای ایجاد روابط سازمانی و شبکه‌های صنعتی است که نقش مهمی در عملکرد در مقام بالای یک شرکت دارد. برخی دیگر این مشکل را از جنسیت می‌دانند و بر این باور هستند که آقایان، راحت‌تر می‌توانند با دیگر مردان صنعت و تجارت، ارتباط برقرار کنند. تعدادی هم این مسئله را ناشی از تعهدات شخصی و حرفه‌ای می‌دانند و آن را به امور خانه‌داری و تربیت فرزندان، ربط می‌دهند که روی روابط و زندگی زنان، تاثیر می‌گذارد. اما آیا واقعا همین مسائل، باعث می‌شوند تا برخی از خانم‌ها به یک مدیر زن موفق تبدیل نشوند؟

کاملا واضح است که پاسخ، منفی است. زیرا آنچه می‌تواند این باورهای غلط را سرکوب کند تا اشتباه بودن‌شان را نشان دهد، زنان موفقی هستند که شبکه قدرتمند کسب و کار خود را فراهم کرده‌اند و نسبت به برخی از مدیران مرد، به جایگاه بسیار مستحکم‌تری رسیده‌اند. پس فرق آن‌ها با زنانی که قادر نبودند به چنین موقعیتی برسند، چیست؟ آیا باور‌هایی که در ابتدای مطلب بیان کردیم، صحیح دارد؟ پاسخ برای برخی از زنان مثبت و برای عده‌ای از آن‌ها، منفی است. پس با توجه به این بحث، قطعا زنان می‌توانند به جایگاهی برابر و حتی فراتر از مدیران مرد، برسند!

در ادامه این مطلب از استارتاپت نگاهی به دلایل قدرت زنان در مدیریت می‌اندازیم و عناصر مهم تبدیل شدن به یک مدیر زن موفق را بیان می‌کنیم.

مدیر زن موفق و باور کهنه جنسیت

باور کهنه جنسیت، در مدیریت کسب و کار

طبق یک مطالعات جدید روی چند مدیر زن موفق، مشخص شده که بسیاری از تحقیقات و مقاله‌های گذشته با موضوع قدرت مدیر زن در دنیای کسب و کار، در باورهای قدیمی و کهنه جنسیت سیر می‌کردند. طبق تحقیقات دانشگاه کسب و کار William & Mary، نتایجی که امروزه از مطالعه روی زنان و چگونگی قدرتمندتر شدن آن‌ها در کسب و کار، ایستادگی در برابر چالش‌ها و بهبود تشکیلات تجاری به دست آمده؛ تفاوت‌های زیادی نسبت به تحقیقات چند سال پیش، داشته است.

محققین برای دستیابی به این نتیجه که دنیای مدرن امروزی با سال‌های قبل فرق دارد؛ به تحلیل و جمع آوری اطلاعات بیش از ۱۶.۵۰۰ زن و مرد در ۳۰ سازمان و صنایع مختلف، طی ۱۵ سال اخیر پرداخته‌اند. همچنین آن‌ها با صدها مدیر زن موفق امروزی، مصاحبه کرده‌اند. این تحقیق و مقایسه، باعث شد تا نه تنها به تاثیر باور قدیمی جنسیت در تحقیقات گذشته پی ببرند؛ بلکه ۴ عامل مهمی که یک مدیر زن موفق را از زنان دیگر متمایز می‌کنند، بشناسند. حتی در بعضی موارد، این عوامل نشان می‌دهد که هیچ تفاوتی بین مدیر زن موفق و یک مدیر مرد موفق وجود ندارد و عامل موفقیت آن‌ها یکسان است.

۴ عامل مهم در ایجاد یک مدیر زن موفق

در ادامه مطلب، ۴ عامل مهمی که در شکل‌گیری شبکه حرفه‌ای کسب و کار مدیران زن موفق تاثیر داشته‌، مرور می‌کنیم. همچنین راه‌‌حل‌هایی برای صاحبان کسب و کار معرفی می‌کنیم تا موقعیت‌های بهتری برای رشد زنان تیم‌ خود، ایجاد کنند.

۱. برقراری ارتباط به شکلی صحیح

برقراری ارتباط مدیر زن موفق

تحقیقات جدید و قدیمی نشان داده است که به طور کلی، زنان بیشتر از همکاران و هم رده‌های مرد خود، علاقه به همکاری از خود نشان می‌دهند. اما با بررسی مدیران خانم قدرتمند، این مسئله روشن شده که یک مدیر زن موفق با توجه به شبکه تجاری قوی و مستحکمی که ایجاد کرده؛ به خوبی آگاه است که هر جواب مثبت، به معنای یک جواب منفی به موقعیت‌های دیگر است.

این عقیده به قدری مهم است که برخی از مدیران زن، آن را به عنوان شعار کاری خود برگزیده‌اند. اگرچه آن‌ها ممکن است با توجه به قدرتی که به دست آورده‌اند مایل به همکاری با دیگر اعضای تیم و کمک به آن‌ها باشند، اما سعی کرده‌اند تا در برابر این کار، مقاومت کنند. آن‌ها قرار‌های غیر ضروری داخل یا خارج از شرکت را از تقویم خود پاک می‌کنند، از تصمیمات و درخواست‌های کم اهمیت خیلی زود عبور می‌کنند، جلسات را ساده برگزار می‌کنند و زمانی را برای تفکر عمیق درمورد مسائلی که به تصمیمات مهم نیاز دارند، کنار می‌گذارند. درعین حال این افراد، از قدرت همکاری بالا و تمایلات منحصر به فرد یک مدیر موفق برای کار با دیگران بهره می‌برند. اما به روشی که باعث عمیق‌تر شدن روابط کلیدی آن‌ها و دیده شدن در صنعتی که فعالیت دارند، شود؛ زیرا در غیر این صورت، این روابط را چندان در مراحل کاری خود، سفت و سخت نمی‌چسبند.

موضوع دیگری که در تحقیقات به چشم می‌خورد، این است که زنان در هر مرتبه شغلی، بیشتر به دنبال مشورت هستند و زمانی که در تجارت جواب منفی می‌گیرند، احساس بدی می‌کنند. اما برعکس، یک مدیر زن موفق که در جایگاه بالایی قرار دارد؛ نسبت به زمانی که در یک کسب و کار صرف می‌کند، بیشتر از زنان دیگر متفکرانه رفتار می‌کند. اگر در کسب و کار خود به دنبال ایجاد یک فضای جذاب‌ هستید تا زنان بیشتری را درگیر مسائل کاری کنید، باید به عنوان صاحب کسب و کار، همکاری‌های دیده نشده در فضای تجارت خود را دنبال کنید. همچنین مطمئن شوید که همکاری‌ بین زنان و مردان کارمند به شکلی برابر و درست انجام شود. پس مدیران، رهبران یا افراد ممتاز هر بخش از ارگان خود را برای این کار به جلو هل دهید تا مطمئن شوید زنان شرایطی برابر با مردان را تجربه می‌کنند.

۲. پویایی در ایجاد روابط با سایرین

مدیر زن موفق و پویایی در ایجاد روابط

تحقیقات در مورد روابط زنان نشان داده که اگر ۲ زن در کنار هم باشند، نسبت به مردان رابطه‌ چسبنده‌تری دارند. آن‌ها با هم رشد قوی‌تری خواهند داشت، احساس همکاری ۲ طرفه بیشتری دارند و زمان خود را بیشتر با یکدیگر تقسیم می‌کنند. این مسئله می‌تواند بعضی اوقات بسیار مثبت و در برخی شرایط، منفی باشد. مثلا یک ارتباط قدیمی باعث می‌شود تا در محیط کاری، موقعیت‌های جدید و جذابی شکل بگیرد و برخی پروژه‌ها به بهترین نحو، تکمیل شوند. اما در عین حال اگر در یک سازمان و شرکت پویا فعالیت می‌کنید که دائما به اصلاح و تغییر نیاز دارید؛ همیشه تکیه بر یک شخص، می‌تواند روی عملکرد شما تاثیرگذار باشد.

بنابراین در نقطه مقابل، تحقیقات نشان داده که یک مدیر زن موفق بیشتر سعی دارد تا فردی پویا در روابط خود باشد. زنانی که جایگاه بالایی در کسب و کار دارند، می‌دانند که در چه زمانی برای رسیدن به یک رابطه جدید، رابطه قدیمی خود را کم‌رنگ کنند. حال ممکن است آن‌ها فعالیت این رابطه قدیمی را کم رنگ کنند یا از آن فاصله بگیرند. یک مدیر زن موفق در نقطه‌ای از انعطاف کاری خود در پروژه‌ای جدید، به دنبال این است که ارتباط با چه کسی می‌تواند به آن‌ها برای رسیدن به اهداف‌شان کمک کند. فرقی نمی‌کند این هدف چه چیزی باشد. یک هدف سیاسی نیاز به دریافت عقاید مختلف رهبران حاضر در مجموعه دارد، یک هدف توسعه‌بخش نیاز به مکملی برای رفع جای خالی برخی توانایی‌ها و مهارت‌ها دارد. پروژه‌ای با هدف ایجاد خلاقیت، نیاز به دیدگاه‌های جدید و تازه دارد یا حتی یک هدف به منظور بهترین عملکرد در یک پروژه، نیاز به همکاری با افرادی دارد که تاثیر و کارایی بسیار بهتری دارند.

برخی از زنان این مسئله را غیر معتبر می‌دانند و در نقطه مقابل، یک مدیر زن موفق آن را در کسب و کار خود پیش می‌گیرد. البته این موضوع برای خیلی‌ها حتی مردان هم ممکن است جالب نباشد؛ اما آن دسته از زنان و مردان موفق، در دنیای کسب و کار ابتدا تجارت خود را مقدم می‌شمارند. لازم به ذکر است که چنین کاری در دنیای تجارت و روابط حرفه‌ای، هیچ ایرادی ندارد. قرار نیست به کلی روابط قدیمی خود را نابود کنید. زنانی که به دنبال جایگاه بهتری هستند، با این که نیاز به حفظ روابط قدیمی خود دارند، باید دائما به دنبال آغاز روابط جدید باشند. کسب و کارها می‌توانند با ایجاد موقعیت‌های مختلف در پروژه‌های خود، تیم‌‌سازی پویا و ایجاد برخی تغییرات در جایگاه کارمندان، به ایجاد این گونه روابط جدید برای مردان و زنان، کمک شایانی کنند.

۳. گسترش مرز

مدیر زن موفق و گسترش مرز

مدیران زنی که در بالاترین جایگاه و بهترین شبکه‌های کسب و کاری قرار دارند، ارتباط گسترده‌ای با افراد مختلف در زمینه‌های عملکردی، جغرافیایی و کسب و کار دارند. همانطور که گفته شد، زنانی که نتوانستند به جایگاه بالاتری برسند، همان‌هایی هستند که نسبت به این تاکتیک، از خود شجاعت به خرج ندادند. چرا که این کار به آن‌ها احساس نادرست یا بیش از حد تبلیغاتی می‌دهد. در طول تحقیقات انجام شده، بسیاری از این زنان بیان کرده‌اند که جامعه‌ای که در آن قرار دارند یا خودشان ساخته‌اند را دوست دارند. به این ترتیب گسترش مرزهای اجتماع آن‌ها، برای‌شان احساس ترس از واکنش شدید، پس‌زدگی یا ایجاد شرایط استرس‌زا خواهد داشت.

اما مدیران زن موفق برعکس این مسئله را دنبال می‌کنند. یک مدیر زن موفق و حتی مردان موفق، می‌دانند که گسترش مرزها، باعث دسترسی به اطلاعات جدید، شجاعت در خلاقیت‌ و پیشرفت آ‌ن‌ها می‌شود. دائما از خود بپرسید که چه فردی باید در شبکه ارتباطی من باشد که در حال حاضر با او در رابطه نیستم؟ البته نباید به سراغ این افرادی بروید و سریعا به آن‌ها بگویید:

من به این کار نیاز دارم و برایم انجامش بده.

بلکه بهتر است از روشی دوستانه‌ و البته حرفه‌ای‌، روابط خود را گسترش دهید. مثلا بگویید:

چطور است قهوه‌ای بخوریم و در مورد کارهایی که می‌توانیم با هم انجام دهیم، صحبت کنیم؟

زمانی که پروژه‌ جدیدی آغاز می‌کنید، مطمئن شوید که افراد تیم، ترکیبی از زنان و مردانی هستند که می‌توانند مکمل یکدیگر باشند و از آن‌ها بخواهید برای تکمیل هرچه بهتر اعضای تیم خود، افراد جدیدی را وارد گروه کنند.

۴. متعادل سازی انرژی

مدیر زن موفق و متعادل سازی انرژی

جای تعجبی نیست که تحقیقات ۲ دهه اخیر نشان داده، افرادی که بهترین عملکرد را دارند، آن‌هایی هستند که در شبکه‌های کاری خود، بسیار پر انرژی هستند. اما انتظار می‌رود تا مردان و زنان، انرژی متفاوتی را در روابط کاری خود داشته باشند و این دقیقا جایی است زنان موفق در شبکه‌های کاری از زنان کمتر موفق، فاصله می‌گیرند.

یک مدیر زن موفق، صلاحیت، گرمی رفتار و هوش هیجانی را در کار خود، ثابت می‌کند و به دنبال اعتماد سازی است. زنانی که به بهترین موفقیت‌ها در کار خود رسیده‌اند،‌ از دانش، مهارت‌ و دستاوردهای خود، دست بر نمی‌دارند. آن‌ها همیشه مدارکی رو می‌کنند که نشان می‌دهد، توانایی انجام کارهای مختلفی را دارند. اما در عین حال، آن‌ها از شوخ طبعی و حرکات زیرکانه برای نشان دادن اهمیت طرف مقابل، استفاده می‌کنند. همچنین یک مدیر زن موفق در کنار این موارد، مهارت شنوایی خود را افزایش می‌دهد تا بتواند بین همکاران خود، افکار خلاقانه را به خوبی پیدا کند.

محققان امید دارند که نسبت به تحقیقات و عقاید گذشته در مورد مدیر زن موفق، تغییرات بیشتری در دنیای مدرن امروزی رخ دهد. آن‌ها معتقد هستند که زنان باید اهمیت ویژه‌ای به این ۴ عنصر مهم بدهند. همچنین تاکید دارند که ارگان‌ها و شرکت‌های مختلف، نقش مهمی در ساخت این زنان قدرتمند دارد.