در سال ۱۳۹۵ کسب و کار من رشد چشمگیری داشت. اما در سال ۱۳۹۶ اوضاع به هم خورد، درآمدم کاهش پیدا کرد و هزینه‌ها افزایش یافت. چگونه می‌توانستم این بحران را پشت سر بگذارم؟ در این دوران متوجه شدم که مدیریت مالی کسب و کار به عنوان کسی که صاحب کسب و کار کوچکی هست، موضوع مهمی است و باید هر شخصی تکنیک‌های آن را رعایت کند. در اینجا برخی از مهمترین چیزهایی که در این دوران سخت آموخته‌ام برای شما بازگو می‌کنم. با استارتاپت همراه باشید.

۱. سود حاصل از کسب و کار، درآمد شما نیست!

همانطور که کسب و کارتان رشد می‌کند، حقوق و دستمزد شما نیز باید افزایش پیدا کند تا از زندگی شما حمایت کند. اما بعضی از افراد در مدیریت مالی کسب و کار خود اشتباه می‌کنند و سود حاصل از آن را درآمد خود قلمداد می‌کنند. به یاد داشته باشید درآمد کسب و کار شما همان درآمد شخصی شما نیست. شما باید کل هزینه‌ها، مالیات و … را از آن کسر کنید و به عدد واقعی درآمد خود دست پیدا کنید. اینگونه می‌توانید به درستی تخمین بزنید که چه مقدار خرج کنید و جه میزان از درآمد خود را پس‌انداز کنید.

۲. بر تمام بخش ها نظارت کنید

اگر می‌خواهید رشد کنید و کسب و کار خود را برای مدت طولانی حفظ کنید؛ شما باید به تمام جنبه‌های تجارت خود نظارت داشته باشید. از حسابداری غافل نشوید و فقط بر ارائه خدمات به مشتریان توجه نکنید. اینها واقعیت‌های لازمی هستند که شما نیاز دارید کاملا با آنها درگیر شوید.

لازم نیست در همه زمینه‌ها تخصص داشته باشید. کارهای تخصصی را به متخصصان واگذار نمائید اما نظارت کردن بر تمام بخش‌های کسب و کارتان را در برنامه کاری خود قرار دهید.

۳. کسب و کار شما نیاز به یک حساب پشتیبان دارد

پشتیبانی مدیریت مالی کسب و کار

اگر تا حدودی با مبانی امور مالی شخصی آشنا هستید، می‌دانید که باید کسب و کار شما یک حساب پشتیبان به مدت ۳ تا ۶ ماه داشته باشد. تا در صورتی که مشتریان در پرداخت حساب‌ها بدقولی کردند و کسب و کارتان با رکود مواجه شد مشکلی در بیزینس شما رخ ندهد.

۴. جریان نقدی پادشاه است

مهم نیست سرمایه شما چند میلیارد است، اگر هنگام پرداخت صورتحساب نقدینگی نداشته باشید در واقع هیچ کدام از این سرمایه‌ها در حساب شما نیستند و برای شما فایده‌ای ندارد.

۵. به فکر درآمد بیشتر باشید

همیشه می‌توانید بیشتر درآمد کسب کنید. اگر کسب و کار شما شرایط خوبی دارد به هیچ عنوان پتانسیل واقعی کسب و کار خود را نادیده نگیرید. به فکر روش‌های جدیدی باشید که می‌تواند به رونق بیشتر کسب و کار شما کمک کند.

سعی کردیم در این مقاله به معرفی پنج روشی که به من کمک کرد تا کسب و کار خود را نجات دهم بپردازم. امیدوارم توانسته باشم به رونق کسب و کار شما کمک ناچیزی کرده باشم. لطفا در صورتی که شما هم تجربه‌هایی اینچنینی دارید با سایر دوستان در کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.