این روزها حضور پر رنگ در شبکه های اجتماعی می‌تواند موجب پیروزی یا شکست یک کسب و کار شود. در دنیای دیجیتال امروزی که به راحتی، ۲ یا ۳ نمایشگر در دسترس کاربران قرار دارد؛ با استفاده از مدیریت شبکه های اجتماعی می‌توان تاثیر ماندگاری در مخاطب ایجاد کرد. بسیاری از بازاریابان، وقت کافی برای فعالیت در فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام و لینکدین ندارند. از این رو، محتوایی که در شبکه های اجتماعی پست می‌کنید، باید جالب و تاثیرگذار باشد و بدون اینکه فعالیت تجاری سنگینی در آن مشهود باشد، شما را به مشتریان معرفی کند.

ما در این مقاله از استارتاپت، به شما کمک می‎کنیم تا مدیریت شبکه های اجتماعی کسب و کار کوچک خود را بدون صرف زمان زیاد و بهتر از قبل، انجام دهید.

مدیریت شبکه های اجتماعی و تمرکز روی یک پلتفرم

۱. هر بار روی یک پلتفرم تمرکز کنید

سازمان‌های کوچک و متوسط، از صفحات خود در پلتفرم‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی سود می‌برند. اما یکی از نکاتی که شاید این سازمان‌ها نمی‌دانند، این است که برای پیش بردن کار خود در حساب‌های متفاوت، نیازی نیست تا پلتفرم‌های مختلف را در یک زمان، به روز کنند. اگر زمان کافی ندارید، بهتر است هر بار به سراغ مدیریت یکی از پلتفرم‌ها بروید. به این ترتیب بدون احساس خستگی، در پیش بردن همه صفحات خود، مداومت کافی خواهید داشت.

اگر کار با شبکه های اجتماعی را به تازگی شروع کرده‌اید، ابتدا یک پلتفرم مناسب را انتخاب کرده و تمام تمرکز خود را روی اداره و پیش برد موثر آن بگذارید. بعد از چند وقت، کم کم کار بازاریابی شبکه های اجتماعی را با سایر پلتفرم‌ها گسترش بدهید.

اگر برنامه برندسازی خود را قبل از شروع فعالیت در شبکه های اجتماعی آماده کنید، سود بیشتری به دست می‌آورید و از همان آغاز کار، تاثیر خوب و هدفمندی روی مخاطبان می‌گذارید. همچنین با تعریف روشنی از کسب و کار خود، در ذهن مشتریان احتمالی ماندگار می‌شوید. بعضی از آن‌ها به عقب برگشته و با خود فکر می‌کنند:

از آن صفحه خوشم می‎آید، طراحی خوبی دارد. شاید هم از آن‌ها خرید کنم.

چرا باید صفحه شبکه های اجتماعی را بروز کنیم؟

چگونگی مدیریت شبکه های اجتماعی

احتمال اینکه در مدیریت شبکه های اجتماعی دچار سردرگمی شوید، زیاد است. ممکن است یک هفته کامل از صفحه خود در شبکه های اجتماعی مختلف، غافل شده و آن‌ها را به روز نکنید. چه اتفاقی می‌افتد اگر شخصی از طریق شبکه های اجتماعی، قصد خرید از شما را داشته باشد و متوجه شود که از هفته قبل، در آن فعالیت ندارید؟

سال‌های گذشته مشتریان، در صورت به روز نبودن سایت، تماس تلفی برقرار می‌کردند اما مشتریان امروز با مشاهده فعال نبودن شما، از خرید منصرف می‌شوند. اگر محتوا و کیفیت حساب‌های مختلف شما در شبکه های اجتماعی، سیر نزولی داشته است، مجددا دست به کار شوید. هیچ قاعده و قانونی نمی‌تواند فرصت شروع دوباره فعالیت در شبکه های اجتماعی را از شما بگیرد. هر روز روی یکی از پلتفرم‌ها کار کنید، برنامه خود را به طور متناوب پیش ببرید تا بالاخره توجه مخاطبان را به سوی خود جلب کنید.

زمانی که حضور شما در این فضا تثبیت شد و با روند انتشار پست، اشتراک گذاری و پاسخ به فالوورها، سازگار شدید؛ با ایجاد یک برنامه هدفمند، زمان مشخصی را در روزهای مناسب، برای مدیریت هر یک از پلتفرم‌ها اختصاص دهید.

۲. مخاطب خود را به تعامل با شرکت، تشویق کنید

بسیاری از شرکت‌ها در صفحات شبکه های اجتماعی خود، اطلاعات خوبی پست می‌کنند اما بازبینی پست و پاسخ به کامنت‌های آن را از یاد می‌برند. این عمل، ضعف شما را در بخش خدمات مشتریان، نشان می‎دهد و در اثر منفی روی کسب و کار شما خواهد داشت.

در عوض، باید از این فرصت برای ایجاد تعامل فعال با مشتریان استفاده کنید؛ به نظرات آن‌ها توجه کنید و نشان دهید که حرف‌هایشان برای شما ارزشمند است. اضافه کردن نام و روایات شرکت در پست‌ها حین پاسخ به نظر مشتریان، به قوی‌تر شدن برند شما کمک می‌کند. در واقع این کار، باعث اتصال نزدیک‌تر با مشتری و بهبود میزان وفاداری او در بلند مدت می‌شود.

مدیریت شبکه های اجتماعی و نظرات کاربرا

به نظرات منفی سریع جواب بدهید و از آن‌ها به عنوان فرصتی برای بهتر کردن خدمات خود استفاده کنید. اگر شخصی به کسب و کار شما توهین کرد یا اینکه سعی کرد شما را از کارتان دلزده کند، بدون اینکه دلسرد شوید به راه خود ادامه دهید. افراد زیادی هستند که از اینترنت، برای ایجاد شرایط و فضای منفی استفاده می‌کنند.

شاید لازم باشد صفحات مختلف شبکه های اجتماعی خود را به چند کارمند مختلف بسپارید و به عبارت دیگر، چند نفر مسئول مدیریت شبکه های اجتماعی سازمان شما باشند. مثلا فردی را مسئول پاسخ‌گویی به سوالات آنلاین کنید تا در هر بخش به صورت هماهنگ و مداوم، خدماتتان پشتیبانی شود. به این ترتیب برای پاسخ به یک سوال، جواب‌های متفاوت و متناقض ارسال نمی‌شود؛ همچنین به امید اینکه مشاور دیگری به آن پاسخ خواهد داد، سوال مشتری بی‌جواب، فراموش نمی‌شود. بهتر است برای مدیریت شبکه های اجتماعی ۲ شیفت تعیین کنید و هر شیفت را به یک فرد بسپارید.

۳. از قاعده ۴۴۱۱ استفاده کنید

با اینکه حفظ هماهنگی و مداومت برای داشتن یک حضور قوی در شبکه های اجتماعی اهمیت زیادی دارد، باید حواستان باشد که مطالب نامربوط را به اشتراک نگذارید یا تعداد پست‌هایتان به قدری زیاد نباشد که کاربر را خسته کند.

مدیریت شبکه های اجتماعی و مداومت در آن

ما به سازمان‌های کوچک تا متوسط توصیه می‌کنیم، از قاعده ۴۴۱۱ استفاده کنند. یعی با هر بار وارد شدن، ۴ محتوای دیگران را به اشتراک بگذارند، ۴ تعامل داشته باشند، یک محتوای اصلی را به اشتراک بگذارند و یک تلاش فعال برای ارتقای شرکت انجام بدهند. در مورد زمان‌بندی و اینکه چه زمانی پست‌های خود را منتشر کنید، با برنامه عمل کنید. بررسی کنید که در چه ساعتی از شبانه روز، مطالب شما می‌توانند بیشترین بازدید را داشته باشند.

با پیروی از این راهنمای ساده، ممکن است شاهد بهبودهایی باشید و روی حضورتان در شبکه های اجتماعی تاثیر ایجاد کنید. امیدواریم به معاملات بیشتری نیز دست پیدا کنید.

اگر هنوز هم برای استفاده و مدیریت شبکه های اجتماعی خود مشکل دارید، به رویدادهایی که در اطرافتان انجام می‌شوند توجه کنید. شرکت در رویدادهایی که در زمینه شبکه های اجتماعی برگزار می‌شوند می‌تواند مهارت‌های لازم برای این کار را به شما بیاموزند.

اگر می‌خواهید سطح مهارت خود در کار با شبکه های اجتماعی را بالا ببرید به اپلیکیشن‌های کمکی موجود برای مدیریت شبکه های اجتماعی نگاهی بیندازید. به کمک این ابزار می‌توانید پست‌هایتان را زمانبندی کنید و از قابلیت‌های دیگر آن نیز بهره‌مند شوید.