مدیریت سرمایه و تامین آن، یک اصل مهم در راه‌اندازی و اداره کسب و کارهای کوچک محسوب می‌شود. اینکه بدانیم کی، کجا و چه مقدار هزینه کنیم؛ بسیار حائز اهمیت است. استفان اوکانل (Stefanie O’Connell) نویسنده و کارشناس مالی، به تازگی مقاله‌ای در با موضوع مدیریت سرمایه منتشر کرده است. ما در این مطلب از استارتاپت، مقاله استفان را از زبان خودش به شما ارائه می‌دهیم تا هرچه بیشتر با اصول مدیریت پول و سرمایه خود آشنا شوید.

در طول یک سال، ممکن است اوضاع و شرایط ما، دستخوش تغییرات زیادی شود. من سال ۲۰۱۸ را با احساس شکست شروع کردم. چون بعد از رشد کسب و کارم در سال ۲۰۱۶ و رسیدن به درآمد ۶ رقمی، مجددا در سال ۲۰۱۷ به وضعیت بد قبلی یعنی درآمد نزولی و هزینه‌های صعودی، برگشتم. چطور ممکن بود که من به عنوان یک نویسنده مدیریت امور مالی شخصی، در مدیریت سرمایه کسب و کارم، تا این حد با مشکل مواجه شوم؟

خلاصه بگویم، من یاد گرفتم که مدیریت پول به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچک، مجموعه‌ای بی‌نظیر از چالش‌های مالی را فراهم می‌کند که بسیار فراتر از اصول مدیریت سرمایه شخصی است. از آن زمان به بعد، روش خود را اصلاح کردم و در پایان سال ۲۰۱۸ چنان پیشرفت کردم که درآمدم در آن سال، به بیش از ربع میلیون دلار رسید. تصمیم گرفتم که شما را هم با برخی از مهم‌ترین آموخته‌هایم در این فرآیند، آشنا کنم.

مدیریت سرمایه و سود

۱. در مبحث مدیریت سرمایه، سود با درآمد یکسان نیست

ممکن است با نگاه به عدد سود خود مثلا ۲۵۰,۰۰۰ دلار، گمان کنید که شما بیشتر از مقدار لازم برای صرف هزینه‌های آزاد، پول به دست آورده‌اید. اما به یاد داشته باشید که سود کسب و کار شما با درآمد شخصیتان، یکسان نیست.

هنگام رشد کسب و کارتان، یک حقوق منظم و منطقی برای خودتان در نظر بگیرید. مبلغی ‌که با آن امورات زندگی خود را بگذرانید و در عین حال، پایه‌های آینده مالی شما را هم ایجاد کند. با در نظر گرفتن حقوق خود و کنار گذاشتن مالیات‌‌ها، در می‌یابید که تا چه حد از پس سرمایه‌گذاری مجدد در کسب و کار خود، بر می‌آیید.

۲. شما بخش منابع انسانی خودتان محسوب می‌شوید

مدیریت سرمایه و منابع انسانی

مسئولیت‌ اداره کسب و کار خودتان، بسیار فراتر از اصول ابتدایی خدماتی است که به مشتریان ارائه می‌دهید. زیرا شما باید تمام امور کسب و کار، از حسابداری گرفته تا منابع انسانی را، شخصا اجرا و نظارت کنید. این‌ نکات، از اصول ضروری راه‌اندازی کسب و کار شخصی شما به حساب می‌آیند. اگر قصد توسعه و پایداری کسب و کار خود در درازمدت را دارید، باید با این اصول مقابله کرده و مهارشان کنید.

۳. کسب و کار شما، به بودجه اضطراری خاص خود نیاز دارد

اگر با اصول مدیریت سرمایه شخصی آشنا هستید، می‌دانید که بودجه اضطراری با توانایی پرداخت ۳ تا ۶ ماه مخارج زندگی، برای تامین هزینه‌های غیر منتظره، ضروری است. وجود واسطه پس‌انداز مشابه برای کسب و کار شما، می‌تواند به همان اندازه تامین هزینه‌های غافلگیرانه، با ارزش باشد. به این ترتیب شما می‌توانید یک مانده نقدی خالص برای موقعی که پرداخت مشتری، بیشتر از زمان پیش‌بینی شده طول می‌کشد، داشته باشید.

۴. در مدیریت سرمایه، نقدینگی پادشاه است

مهم نیست که چند هزار دلار، در صورتحساب‌های خود فاکتور کرده‌اید؛ زیرا هنگامی که زمان پرداخت قبض‌ها برسد، هیچ ‌یک از این دلارها در حساب شما نخواهند بود.

مدیریت سرمایه و نقدینگی

من به این نتیجه رسیدم که برای رهایی از استرس سر رسیدن زمان بدهی‌های سنگین که حساب بانکی را خالی می‌کند، باید چند منبع درآمدی کوچک و ثابت داشته باشم. به این ترتیب ورودی‌های نقدی، جریان نقدیگی حساب بانکی را کنترل می‌کند. آگاهی از وجود یک نقدینگی مطمئن، احساس امنیت از جریان نقدینگی در من ایجاد خواهد کرد تا بتوانم فشار روزهای پرداخت قبوض سنگین را تحمل کنم.

۵. همیشه می‌توانید درآمد بیشتری کسب کنید

در روزهای پرداخت حقوق، پتانسیل واقعی سود کسب و کار خود را دست کم نگیرید. به یاد داشته باشید که کسب درآمد بیشتر، همیشه به معنای انجام کار بیشتر نیست بلکه گاهی اوقات، به معنای ایجاد تغییر در پیشنهادات کاری یا بازار کار شما می‌باشد.

به منظور مدیریت سرمایه کسب و کار شخصی خود، فرصت‌ها و محورهای اصلی سودتان را دائما بررسی کنید تا مطمئن شوید که از حداکثر پتانسیل خود استفاده می‌کنید.