با بالا رفتن سن به نظر می‎رسد عمل کردن در مقام یک بزرگسال غریزی است. با این حال، اینکه چه زمانی و چطور باید امور مالی خود را مدیریت کنیم چیزی نیست که به طور طبیعی به ذهن همه ما وارد شود. طبق نظرسنجی اخیر انجام شده توسط Wealthsimple در زمینه مدیریت امور مالی، از نظر ۴۰ درصد نسل جدید، پول یکی از بزرگترین فاکتورهای استرس‎زا در زندگی آن‌ها است و داشتن سیاست در این امر آرزوی آن‌ها است.

راحت باشید و یک لیوان از نوشیدنی دلخواهتان را بردارید. وقت صحبت کردن از پول رسیده است. به شما قول می‎دهم این مقاله مانند بسیاری از دیگر مقالات شما را برای خرید نان توست آواکادو (البته اگر در خانه تهیه کنید برایتان ارزان‎تر تمام می‌شود) سرزنش نخواهد کرد یا این که میزان شهریه دانش‎آموزان‌تان در آن نادیده گرفته نمی‌شود.

این مقاله از استارتاپت با تماس و همکاری بیش از ۴۰ حسابدار خبره دولتی، متخصصان سرمایه‎گذاری و آژانس‎های بیمه نوشته شده است. این عزیزان کمک کردند تا لیستی واقع‌گرایانه از مواردی که جوانان باید قبل از رسیدن به دهه سوم زندگی خود در حوزه مسائل مالی بدانند ایجاد شود.

۱. پیگیری بودجه

آیا می‌دانید پولتان چطور خرج می‌شود؟ پایان هر ماه در یک اسپریدشیت اکسل خریدهای خود را وارد کنید و هر تراکنش را در قسمت مجزا بنویسید. برای شرح خرید از لغات کلی مانند «حمل و نقل» استفاده نکنید. جزء نگر باشید و مشخص کنید کدام هزینه‌ها ضروری بوده و چه هزینه‌هایی ضرورت نداشته است. قبل از هر چیز اگر عادات خرید خود را نشناسید و ندانید پولتان چطور خرج می‌شود نمی‌توانید این عادات را بهبود دهید.

آنا کیسلر (Anna Keisler) یک برنامه‌ریز امور مالی است او به شهروندان اروپایی توصیه می‌کند با استفاده از نرم‌افزار Mint پیگیری جریان نقدینه خود را خودکارسازی کنند. Mint یک نرم‌افزار رایگان است که به کاربران خود اجازه می‌دهد تقریبا تمامی حساب‌های بانکی و سرمایه‌گذاری و وام (در صورت داشتن) خود را ببینند. در صورت نیاز به نرم‌افزاری با قابلیت‌های بیشتر آنا توصیه می‌کند از نرم‌افزار You Need a Budget یا به عبارت دیگر YNAB استفاده کنند البته برای استفاده از این نرم‌افزار باید به طور ماهانه هزینه پرداخت کرد. وقتی یک دیدگاه سالم از عادات خرید و پس‌انداز خود داشته باشید لذت واقعی شروع می‌شود.

لزلی تناگلیا (Lesley Tenglia) یکی از عوامل شرکت Ultimate Mortgage and Financr Solution به نسل جدید توصیه می‎کند برای مدیریت امور مالی خود یک لیست از اهداف مالی و زندگی خود بنویسند. جدول اهدافتان را براساس عادات مخارج و پس‎انداز خود به برنامه ۵، ۱۰ و حتی ۲۰ ساله تقسیم کنید.


اطمینان پیدا کنید که اهداف و بودجه شما منطقی و شدنی است. خودتان را برای موفقیت آماده کنید. به خاطر داشته باشید که تجربه هم در زندگی نقش ایفا می‎کند بنابراین مطمئن شوید که بودجه و اهدافتان به شما اجازه می‎دهد تا فرایند مدیریت امور مالی خود را با موفقیت پیش ببرید.


لزلی تناگلیا

۲. ایجاد شبکه امن

شاید بازار کار رونق خوبی داشته باشد اما باز هم نمی‎توان انکار کرد که پیدا کردن یک شغل جدید کار بسیار دشواری است. تقریبا تمامی مشاوران امور مالی که ما با آنها صحبت کردیم معتقدند که نسل جدید باید یک بودجه برای مواقع اضطراری (مانند اخراج شدن از کار) داشته باشد. به گفته امی کمپ (Amy Kemp) مشاور امور مالی از شرکت Paragon Financial Servises باید یک زمانبندی دقیق داشته باشید که نشان می‎دهد در صورت به وجود آمدن وضعیت اضطراری بعد از چه مدت می‎توانید از شرایط اقتصادی نامطلوب رهایی پیدا کنید.

کمپ اظهار می‎کند داشتن یک دستورالعمل سالم برای زمانی بین ۶ تا ۱۲ ماه ارزش این را دارد که کمی از پولتان را برای آن کنار بگذارید. این پول باید در گاوصندوق یا حساب جداگانه نگه‏داری شود تا بتوانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید. پس‎انداز چنین پولی آن هم یک شبه ممکن نیست بنابراین صبور باشید و در بانک‎های معتبری آن را پس‎انداز کنید که بهره یا کارمزدی بابت نگه‎داری پولتان از شما دریافت نمی‎کنند.

۳. اعتبارسازی

به دنیای بزرگسالان خوش آمدید جایی که امیدوارم نمره اعتبار خوبی برای خود دست و پا کرده باشید. درو پارکر (Drew Parker) برنامه‎ریز کامل دوره بازنشستگی، در راستای مدیریت امور مالی جوانان را تشویق می‎کند هر سال اعتبار خود را بررسی کنند تا جایی که بتوانند آن را به مقداری برسانند که بهترین وام‎ها را دریافت کنند.

مواردی که در نمره اعتبار شما موثر هستند عبارتند از داشتن چندین حساب، پرداخت کامل صورت حساب‎ها، پرداخت به موقع قبوض و خرج کردن ۳۰ درصدی یا کمتر از اعتبارتان در هر ماه. برای شهروندان اروپایی Credit Karma یک منبع خوب و رایگان برای پیگیری پیشرفت نمره اعتبار محسوب می‎شود.

اگر سعی دارید نمره اعتبار خود را افزایش دهید مراقب باشید – داشتن کارت‎های اعتباری بیشتر همیشه برای تقویت نمره اعتبار، کارگر نیستند. دیوید دیک (David Dick) از شرکت Financial Plan به شما توصیه می‏کند برای دریافت کارت اعتباری از مواردی استفاده کنید که بدون درخواست شما برایتان ایمیل نمی‎فرستند و با توجه به شرایط، برایتان مناسب هستند و به تبلیغات اهمیت ندهید.

۴. پیدا کردن یک شغل جانبی سرگرم کننده

برد راتنبرگ (Brad Ruttenberg) معتقد است نباید فقط به درآمد اصلی خود وابسته باشید. یک شغل جانبی راه بیندازید یا اینکه یک کار پاره وقت جالب پیدا کنید. شغل جانبی می‎تواند برای شما دو فایده داشته باشد. یکی اینکه درآمدتان را تقویت می‎کند که یک مزیت واضح در امور مالی محسوب می‌شود و دوم اینکه در روزهای سخت زندگی می‎تواند یاری رسان شما شود. بعلاوه کسی چه می‎داند شاید این شغل جانبی شما با گذشت زمان رشد کرده و به چیز بزرگ‎تری تبدیل شود.

سخن پایانی ما این است که مدیریت امور مالی شما یک فرایند است اما باید یاد بگیرید که این فرایند را چطور باید پیش ببرید. آماندا آبلا (Amanda Abella) مربی کسب‎وکار است او می‎گوید «قبلا فکر می‎کردم مدیریت امور مالی و ریاضی یکی هستند و بعد متوجه شدم اینطور نیست. کنترل داشتن روی امور مالی بیش از این که یک مسئله ریاضی باشد موضوعی روانشناسی است. وقتی برای مدیریت امور مالی پس‎انداز کردن را شروع می‎کنید، برای خود در امور مالی هدف تعیین می‏کنید و برای رسیدن به اهداف برنامه می‎ریزید باید ذهنی باز داشته و صبور باشید. به خاطر داشته باشید که زندگی کردن روی زمین هزینه دارد.