هیچ کسی از استرس لذت نمی‌برد. به خصوص مدیران تیم‌هایی که تلاش می‌کنند افسردگی کارکنان خود را رفع کنند. هرچند که همه استرس‌ها هم بد نیست؛ استرس برخلاف ناراحتی، برای فردی که بتواند آن را مدیریت کند مفید است. افرادی که یاد می‌گیرند با استرس به شیوه‌ای مثبت رفتار کنند، بهتر می‌توانند برای رسیدگی به چالش‌ها و اجتناب از فرسودگی شغلی کار کنند. با استارتاپت همراه باشید تا شما را با راه‌های مدیریت استرس آشنا کنیم.

مدیریت استرس

استرس بخش طبیعی زندگی است. اگر نتوانیم آن را مدیریت کنیم و تسلیم آن شویم شکست می خوریم. اما اگر بتوانیم آن را کنترل کنیم از پس موقعیت‌های سخت زندگی نیز بر خواهیم آمد.

رهبران می‌توانند به تیم‌های‌شان کمک کنند تا از فرسودگی شغلی جلوگیری کنند و در نتیجه کارآمدتر باشند، اما برای انجام این کار، ابتدا باید ایده‌های خود را درباره چگونگی تنش‌ها تغییر دهند.

استرس چیست؟

در واقع، استرس زمانی به بدن وارد می‌شود که احساس کند در مقابل تهدید ناگهانی قرار گرفته است.

استرس کم می‌تواند به شما انگیزه دهد تا از پس چالش‌ها و کارهای سختی که با آن برخورد می‌کنید؛ برآئید. با این حال استرس بیش از حد انگیزه مثبت را به واکنش‌های منفی تبدیل می‌کند. در واقع، استرس بیش از حد می‌تواند باعث بیماری شود، روابط منفی را تحت تاثیر قرار دهد و مانع بهره‌وری شود.

متأسفانه رهبران همواره نمی‌توانند میزان استرس‌های تیم‌شان را کنترل کنند. مهلت کم، خواسته‌های مشتریان و نگرانی‌های مربوط به بودجه می‌تواند روزهای عادی را به شرایط نگران کننده تبدیل کند. رهبران باید به جای تلاش برای مدیریت عوامل خارج از کنترل، وضعیت‌های استرس زا را به شرایطی برای کسب موفقیت بیشتر تبدیل کنند.

چگونه استرس را مدیریت کنید؟

سعی کردیم بهترین روش‌های مدیریت استرس را برای شما جمع آوری کنیم. رهبران می‌توانند از این روش‌ها برای تغییر استرس از یک مانع تحمیل شده به یک سلاح قدرتمند استفاده کنند:

۱. عوامل استرس را شناسایی کنید

اولین گام برای مدیریت استرس، این است که آن را بپذیرید. تحقیقات گروهی از دانشمندان علوم اعصاب نشان می‌دهد زمانی که شما استرس را می‌پذیرید و می‌خواهید آن را مدیریت کنید به مغز خود فرمان می‌دهید که این وضعیت پر تنش را به یک حالت پایدار تبدیل کند. پس به جای پنهان کردن استرس، روی آن تمرکز کنید تا قدرت آن را محدود کنید.

اگر به استرس قدرت دهید او شما را کنترل می‌کند. هنگامی که کسی خبر بدی به شما می‌دهد، اجازه ندهید که تمام روز شما از بین برود. روی آن متمرکز شوید و آن را کنترل کنید.

۲. عامل استرس زا را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید

مشکلات بزرگ باعث خلق استرس بزرگ می‌شوند. به جای حمله به عوامل استرس‌زا به طور مستقیم، آن‌ها را به اجزای کوچک‌تر تقسیم کنید و مسئولیت هر یک از اجزا را به شخص دیگری اختصاص دهید.

این نگرش دو هدف دارد. اولا، موجب افزایش مشارکت تیمی شده و کارمندان به ارزش حضور خود پی خواهند برد. دوما عامل استرس تقسیم شده و اینگونه استرس را کمتر کرده‌اید.

۳. استرس مبهم را به حقایق مشخص تبدیل کنید

تحقیقات نشان داده است زمانی‌که افراد در یک محیط استرس زا قرار می‌گیرند این تنش روی تمام کارهای آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارد. مگر اینکه فرد آنقدر قدرت داشته باشد که آن عامل استرس زا را از بین ببرد.

پس اگر احساس کردید بدون دلیل مشخصی استرس دارید؛ دلیل آن را پیدا کنید و با مدیریت شرایط از آن برای موفقیت استفاده نمائید.

استرس در محل کار اجتناب ناپذیر است، اما لازم نیست ناخوشایند باشد. با پیروی از این راهنمایی‌ها و مدیریت استرس، رهبران می‌توانند به تیم‌های‌شان کمک کنند تا تمرکز بیشتری داشته باشند و کارهای بیشتری را انجام دهند! مهم نیست که این کار چقدر بزرگ است.