زمانی که وارد یک محیط کار جدید می‌شوید، درمی‌یابید که مسائل بسیاری وجود دارند که شما از آن‌ها اطلاع ندارید و متاسفانه در مورد این مسائل، آموزشی هم ندیده‌اید. لازم است، مدت زمانی صبر کنید و مرتکب چندین اشتباه شوید.

با وجودی که بسیاری از شرکت ها می‌توانند به راحتی این مسائل را از طریق برنامه‌های آموزشی حل کنند، اما به دلیل این‌که مقوله کارمند‌ جدید یک شرکت بودن را فراموش کرده‌اند؛ انرژی خود را صرف آموزش کارمندان جدید نمی‌کنند. ما در این مقاله از استارتاپت، ۱۱ نکته در مورد محیط کار جدید به شما معرفی می‌کنیم که مدیران منابع انسانی شرکت جدید، دوست دارند شما از قبل، با آن‌ها آشنا باشید.

آداب محیط کار جدید از دیدگاه مدیر

۱. سر وقت حاضر شدن در محل کار، قسمتی از کار است

برخی اوفات افراد فکر می‌کنند که اگر شغل حرفه‌ای دارند، می‌توانند برنامه‌ی زمانی خود را کاملا کنترل کنند. در حالی که بسیاری از شرکت‌ها اجازه می‌دهند که کارمندان ساعات کاری منعطفی داشته باشند، اما شرکت‌های زیادی نیز وجود دارند که از کارمندان انتظار دارند که سر ساعت در محل کار حضور داشته باشند. در نتیجه، سروقت در محل حاضر شوید و آماده‌ی کار باشید.

۲. به انواع بیمه نیاز دارید

بیمه در محیط کار جدید

اگر نتوانید بیمه درمانی را از منبع دیگری مانند شرکت همسر خود دریافت کنید، بهترین روش برای اخذ بیمه درمانی، اخذ آن از کارفرمای شرکت جدید است. بیمه‌ی از کار افتادگی کوتاه مدت را نیاز دارید، زیرا ممکن است اتفاقاتی از جمله تصادف رخ دهد. بیمه‌ی از کار افتادگی بلند مدت را نیز احتیاج دارید. هیچ چیز بدتر از این نیست که مدیر منابع انسانی بخواهد کارمند شرکت را بعد از یک تصادف شدید بدون بیمه‌ی ازکار افتادگی بلند مدت بیرون کند.

۳. مدیر شما، دوست شما نیست

ممکن است که برخی از مدیرها با شما مانند یک دوست رفتار کنند، اما این را بدانید که آن‌ها دوست شما نیستند. آن‌ها این قدرت را دارند که شما را استخدام و یا اخراج کنند و به شما امر و نهی کنند. علاوه بر این موارد، مدیرها این قدرت را دارند که اشکالات شما را بگیرند و آ‌ن‌ها را تصحیح کنند. اگر بیش از حد اطلاعات شخصی را در اختیار رئیس خود قرار دهید، ممکن است رابطه‌ی حرفه‌ای شما در خطر قرار گیرد. اگر رفتار شما خارج از محل کار آن چیزی نیست که بخواهید در رزومه‌ی خود ذکر کنید، نباید در مورد آن با مدیر و یا همکار‌های خود صحبت کنید.

۴. مقررات مربوط به نوع پوشش را جدی بگیرید

مقررات پوشش محیط کار جدید

جمله‌ی «رئیس من می‌گوید که باید مدل لباس پوشیدن خود را تغییر دهم، اما واقعا استایل خود را دوست دارم» ممکن است منجر به اتفاقات بدی در پروسه‌ی کاری شما شود. ممکن است که شما طبق اصول شرکت لباس بپوشید و با این حال مدیر شما از شما بخواهد که مدل لباس پوشیدن خود را تغییر دهید. اگر می‌خواهید که در کار خود پیشرفت کنید، باید به حرف او گوش دهید.

۵. با رفتار توهین‌آمیز و اشتباه، به شدت برخورد می‌شود

اگر تفکر شما از محیط کاری طبق اصول نشان داده شده در شبکه‌های تلویریونی است، ممکن است فکر کنید که گفتن جوک‌های بد و یا حتی انجام شوخی‌های فیزیکی در محیط کاری اشکالی ندارد. اما این اصول درمحیط کار جدید و واقعی اصلا صحیح نیست. زندگی دوستانه و زندگی کاری را از هم جدا بدانید.

جک‌ها و شوخی‌های خود را برای دوست‌های بیرون محیط کار جدید نگه دارید. کمی خنده و شوخی خوب است اما کاری نکنید که همکار شما خجالت زده شود. هر کدام از این موارد می‌تواند موقعیت شغلی شما را در خطر قرار دهد.

۶. اکثر افراد مدعی هستند اما درصد ادعا در اشخاص تازه وارد، بیشتر است

ادعا در Things-Manager-Wishes-You-Knew-About-Workplace-4

همه‌ انسان‌ها این رویا را دارند که می‌توانند دنیا را تغییر دهند، اما بالاخره کسانی باید وجود داشته باشند که پکیج‌های اطلاعاتی جدید را برای نمایشگاه جدید گردآوری کنند، به مشتری‌ها پاسخگو باشند و آشپزخانه را تمیز کنند. ممکن است که لازم باشد شما این کار‌ها را انجام دهید.

اگر تازه وارد نیروی کار شرکت شده باشید، احتمالا سخت‌ترین و بدترین کارها را به شما واگذار کنند. این به معنای تبعیض و برخورد ناعادلانه نیست. قسمتی از کار به این صورت است. توانایی خود را در انجام کارهای خسته‌کننده نشان دهید تا مدیر شما کارهای بهتری را به عهده شما بگذارد.

۷. تلفن همراه خود را کنار بگذارید

ممکن است که نتوانید تلفن همراه را از خود دور کنید اما باید یاد بگیرید که شرایط به این صورت است که نمی‌توانید دائما گوشی به دست باشید. بله، می‌توانید از تلفن همراه برای پاسخگویی به ایمیل‌های کاری استفاده کنید، اما احتمالا همیشه مشغول به این کار نیستید. زمانی که در جلسه‌ای شرکت می‌کنید، باید تمام توجه خود را معطوف به آن جلسه کنید و به مسیج‌ها توجه نکنید.

بازی؟ شبکه‌های اجتماعی؟ مسیج‌های دوستان؟ با این حال که همه‌ی آدم‌ها به استراحت نیاز دارند، اما مطمئن شوید که زمان زیادی را صرف استراحت نمی‌کنید. ممکن است که بتوانید هم بازی کنید و هم همزمان به درستی فکر کنید، اما این رفتار پسندیده‌ای به نظر نمی‌رسد. پس تلفن همراه خود را کنار بگذارید.

۸. مدیر منابع انسانی، در پی موفقیت شماست

منابع انسانی محیط کار جدید

برخی اوقات ممکن است که در محیط کار جدید یک «ما بر علیه آ‌ن‌ها» به وجود بیاید، مخصوصا اگر آن‌ها همان مدیران منابع انسانی باشند. ممکن است که فکر کنید که بقیه‌ی افراد دوست دارند که شما را نابود کنند. در حالی که ممکن است که مدیران منابع انسانی بد هم وجود داشته باشند، اما بیشتر اوقات مدیران منابع انسانی همان کسانی هستند که به دنبال موفقیت شما هستند. اگر خیلی موفق باشید، شرکت عملکرد بهتری خواهد داشت و  همه‌ی کارمندان از آن بهره می‌برند.

اگر در کار خود موفق باشید، مدیر منابع انسانی و مدیر بخش کاری شما، دیگر نیازی به آموزش و اصلاح شما ندارند. این افراد دیگر نیازی به اخراج شما و یا قرار دادن شما در برنامه بهبود عملکرد کاری ندارند. این به این معناست که این افراد دیگر نیازی به پیدا کردن جایگزین برای شما نیستند. استخدام و آموزش نیروی جدید زمان بر و پرهزینه است. پس این افراد دوست دارند که شما موفق باشید.

۹. نیروهای منابع انسانی، اکثر اطلاعات را محرمانه نگه می‌دارند اما ممکن است برخی از آن‌ها را فاش کنند

اگر در مورد سرطان یکی از اعضای خانواده و یا استرس خود با نیروهای منابع انسانی صحبت کنید، آن‌ها این اطلاعات را در خبرنامه‌ی شرکت قرار نمی‌دهند. آن‌ها به شما برنامه‌های کمک به کارمندان را معرفی می‌کنند و حتی به شما پیشنهاد می‌دهند که در صورت نیاز برای کمک به فرد بیمار از مرخصی استفاده کنید. اگر نخواهید که رئیس شرکت در این مورد چیزی بداند، قطعا منابع انسانی این راز را به کسی نمی‌گوید.

اما اگر مشکل شما با رئیس شرکت باشد، منابع انسانی نمی‌تواند این اطلاعات را کاملا محرمانه نگه دارد. چرا؟ چون منابع انسانی باید این مشکل را حل کند.

در این مرحله ممکن است که منابع انسانی بتواند نام شما را دقیقا به رئیس شرکت نگوید، اما به هرحال وظیفه دارد که مشکل را بررسی و حل کند.

۱۰. مدیر منابع انسانی، مسئول میزان افزایش حقوق شما نیست

افزایش حقوق در محیط کار جدید

ممکن است که نیروهای منابع انسانی در پروسه‌های افزایش حقوق همکاری کنند و به مدیران شرکت مشاوره دهند که چه مقدار بودجه به چه صورت باید تقسیم شود. اما این‌که دقیقا چه مبلغی به شما تعلق می‌گیرد، به بخش منابع انسانی ربطی ندارد. اولا، بودجه‌ی افزایش حقوق کارمندان توسط کسب و کار تعیین می‌شود و سرمایه بیشترین نقش را در این پروسه دارد.

دوما، سازمان باید بودجه را بین همه‌ی کارمندان تقسیم کند و این به این معناست که هیچ کس افزایش حقوق چشم‌گیر نخواهد داشت. سوما، مدیر شما بر مبنای بودجه، عملکرد شما، پایه حقوق فعلی شما و میزان تفاوت بین حقوق شما و حقوق میانگین، درصد افزایش حقوق را تعیین می‌کند. پس اگر از افزایش حقوق خود راضی نیستید، این مساله را با رئیس خود در میان بگذارید.

۱۱. منابع انسانی هم مثل شما، از کاغذبازی متنفر است

درست است که منابع انسانی مدام از شما می‌خواهد که فرم‌های متفاوتی را پرکنید، اما این را بدانید که آن‌ها نیز مانند شما از کاغذ بازی متنفر هستند.

هر سال منابع انسانی فرم‌های قرارداد و بیمه را به شما می‌دهد و از شما می‌خواهد که آن ها را پر کنید. چرا؟ چون اگر این کار را نکند، شما گله می‌کنید که چرا بیمه‌ی شما تمدید نشده است. اگر تمام این کاغذبازی‌ها را به محض اعلام منابع انسانی انجام دهید، آن‌ها دیگر مدام شما را بابت پر کردن فرم‌ها اذیت نمی‌کنند.

خوشبختانه با دانستن این ۱۱ نکته در مورد محیط کار جدید و همچنین قصد و هدف مدیر و نیروهای منابع انسانی شرکت جدید، روز کاری شما به بهترین نحو می‌گذرد. این را بدانید که آن‌ها برای شما این‌جا هستند. این افراد به دنبال موفقیت شما هستند و از شما می‌خواهند که از قوانین پیروی کنید.