افشای جنبه‌های منفی شخصیتی خود در محیط کاری می‌تواند تاثیرات مخربی بر شغل شما داشته باشد. دکتر تراویس بردبری (Dr. Travis Bradberry) در مقاله‌ای که در لینکدین پالس (LinkedIn Pulse) منتشر کرده است، توضیح می‌دهد که چگونه می‌توان این شرایط را کنترل کرد. ما در این مقاله از استارتاپت، توضیحات او را گردآوری کردیم تا شما با ۱۲ نباید محیط کاری خود، آشنا شوید.

اگر نتوانید با همکاران خود ارتباط خوبی برقرار کنید، نمی‌توانید یک ارتباط قوی و حرفه‌ای داشته باشید. انجام این کار، به زیرکی نیاز دارد؛ چون افشای موارد اشتباه، تاثیرات مخربی بر وجهه کاری شما خواهد داشت. اشتراک‌گذاری جنبه‌های مثبت شخصیت شما با روش‌های صحیح، یک هنر است. زیرا افشاگری‌هایی که به نظر می‌رسد، سازنده روابط هستند؛ ممکن است در یک لحظه، همه چیز را بر هم بزنند. نکته مهم همین است، باید قبل از عبور از این مرز متوجه شوید و جلوی خود را بگیرید؛ زیرا در لحظه‌ای که رازی را افشا می‌کنید، دیگر راه برگشتی ندارید.

در برنامه‌ای به نام «استعداد هوشیار (TalentSmart)» با بررسی بیش از یک میلیون نفر دریافته‌اند، ۹۰ درصد افرادی که در این زمینه دارای عملکرد مناسب هستند، هوش هیجانی بالایی دارند. اشخاصی که از نظر احساسی باهوش هستند، توانایی خواندن ذهنیت سایر افراد را دارند؛ این توانایی به آن‌ها کمک می‌کند که چه چیزی را در مورد خود افشا کنند و چه چیزی را نکنند.

فهرست زیر شامل ۱۲ موضوع متداول است که افراد در محیط کاری خود افشا می‌کنند و همین باعث هدایت شغل آن‌ها به مسیرهای نادرست می‌شود.

برقراری ارتباط در محیط کاری

۱. از شغل خود متنفر هستید

آخرین چیزی که هر فرد می‌خواهد در محیط کاری خود بشنود، این است که شخصی در مورد حس تنفر از کارش، شکایت کند. این عمل، شما را به عنوان یک شخصیت منفی معرفی می‌کند که با تیم همراه نیست و سطح اخلاقی کل گروه را پایین می‌آورد. مدیران در شناسایی چنین افرادی سریع هستند و می‌دانند که همیشه نیروی آماده به خدمت و مشتاق دیگری، برای جابجایی با این افراد وجود دارد.

۲. فکر می‌کنید که همکارتان، شخصی نالایق است

نالایق بودن همکار در محیط کاری

همیشه در تمامی گروه‌های کاری، افراد نالایقی حضور دارند و احتمال اینکه همه، آن‌ها را بشناسند؛ زیاد است. اگر شما این توانایی را ندارید که در بهبود کیفیت کارشان به آن‌ها کمک کنید؛ با پخش کاستی‌های آن‌ها هم، چیزی به دست نخواهید آورد. اعلام بی‌کفایتی همکاران برای بهتر جلوه دادن خود، یک تلاش غیرمطمئن است. این بیزاری شما، مطمئنا در قالب نظرات منفی سایر همکاران نسبت به شما، به خودتان باز می‌گردد.

۳. درآمدتان چقدر است

پدر و مادر شما ممکن است دوست داشته باشند بدانند که درآمدتان چقدر است، اما گفتن این موضوع در محیط کاری فقط یک موج منفی ایجاد می‌کند. تخصیص حقوق با انصاف کامل، تقریبا غیرممکن است و اینکه بخواهید مقدار حقوقی را که دریافت می‌کنید را با همکارانتان در میان بگذارید؛ فرصتی برای مقایسه به وجود می‌آورد. به محض اینکه همه بدانند درآمد شما چقدر است، هر کاری که در محل کارتان انجام دهید را به خاطر آن، در نظر می‌گیرند. اینکه از روی کنجکاوی مبلغ حقوق خود و دیگر همکارانتان را با هم در میان بگذارید، ابتدا وسوسه‌انگیز است؛ اما درست بعد از گفتن آن، دیگر نمی‌توانید یکدیگر را مثل سابق ببینید.

۴. چه عقاید سیاسی و مذهبی دارید؟

عقاید سیاسی در محیط کاری

عقاید سیاسی و مذهبی افراد، بسیار شخصی است و نباید بر حسب تصادف در محیط کاری در مورد آن‌ها بحث شود. عدم موافقت با نظرات دیگران به سرعت می‌تواند نظر آن‌ها را در مورد شما تغییر دهد. مقابله با شخصی‌ترین ارزش‌های فردی، یکی از اهانت‌آمیزترین کارهایی است که می‌توان انجام داد. افراد مختلف، گرایش‌های سیاسی و مذهبی متفاوتی دارند، ولی اینکه بخواهید ارزش‌های خود را به دیگران تحمیل کنید، باعث می‌شود آن‌ها به سرعت با شما احساس غریبگی کنند. حتی مطرح کردن یک موضوع مهم روز جهان بدون اثبات نظر قدرتمندی درباره آن، می‌تواند باعث بحث و جدل شود.

افراد زندگی خود را بر اساس ایده‌ها و عقاید خود می‌سازند و اینکه بخواهید نظر خود را که برای آن‌ها کمترین ارزشی ندارد، با آن‌ها در میان بگذارید، ریسک دارد. سعی کنید به دیگران گوش کنید، بدون اینکه بخواهید در پایان، نظرات خود را اضافه کنید، زیرا یک نظر مخالف می‌تواند به آسانی یک درگیری را شروع کند. عقاید سیاسی و مذهبی در هر کس به حدی عمیق است که به چالش کشیدن آن‌ها ممکن است در نهایت باعث قضاوت شما بشود، نه تغییر عقیده افراد دیگر.

۵. در فضاهای مجازی، چه کاری انجام می‌دهید؟

آخرین چیزی که رئیستان دوست دارد ببیند، این است که وقتی صفحه‌های فضای مجازی‌اش را باز می‌کند، تصاویری از شما ببیند. شما ممکن است در صفحه‌های شخصی خود کارهایی انجام دهید که از نظر رئیستان مناسب نیست و ممکن است تاثیر بدی روی او بگذارد. لباس، افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید، کاری که انجام می‌دهید یا دوستانتان ممکن است این تاثیر را ایجاد کنند. این چیزهای کوچک ممکن است سایه‌ای از شک و تردید را در ذهن رئیس یا همکارتان ایجاد کند، درست وقتی که قرار است با شما قرارداد بزرگی ببندند یا سمت شما را بالا ببرند. اینکه بخواهید جلوی همکارانتان در فضاهای مجازی مدام خود را سانسور کنید، بسیار دشوار است. خود را از مشکل دور نگه دارید و همکارانتان را در فضاهای مجازی خود وارد نکنید. اجازه دهید تا حساب لینکدین شما حساب اجتماعی حرفه‌ای‌تان باشد و حساب‌های دیگر برای سایر افراد.

افشای زندگی شخصی در محیط کاری

۶. در زندگی شخصی خود، چه کاری انجام می‌دهید؟

اطلاعات مربوط به زندگی شخصی شما هیچ جایی در محیط کاری ندارد. چنین اظهار نظرهایی ممکن است از سمت برخی افراد مشکل ایجاد کند و باعث ناراحتی و توهین بیشتر شود. عبور از این مرز فورا باعث بدنام شدن شما می‌شود.

۷. در مورد مسائل خصوصی دیگران در محیط کاری کنجکاو هستید

درصد زیادی از افرادی که با آن‌ها کار می‌کنید، نمی‌خواهند بدانید که در زندگی شخصی آن‌ها چه می‌گذرد. مطمئن‌ترین راه برای ترساندن دیگران این است که به آن‌ها بفهمانید از زندگی شخصی آن‌ها خبر دارید. هر گونه اظهار نظری در رابطه با مسائل خصوصی افراد، باعث می‌شود تا از نظر سایر همکارانتان یک شخصیت منفی قلمداد شوید. افکار شما متعلق به خودتان است. هر نظری که راجع به دیگران دارید را پیش خودتان نگه دارید.

۸. دنبال شغل فرد دیگری هستید

اعلام جاه‌طلبی شما در تضاد مستقیم با منافع کارکنان دیگر قرار می‌گیرد و نوعی خودخواهی و بی‌تفاوتی، نه تنها برای کارکنان، بلکه برای کل سازمان خواهد بود. کارمندان بزرگ به موفقیت کل تیم فکر می‌کنند، نه فقط به موفقیت خود! صرف نظر از انگیزه‌های واقعی، بعضی از ما تنها برای پول کار می‌کنیم، اعلام اهداف خودخواهانه‌تان به شما کمک نمی‌کند تا به آن‌ها برسید.

۹. اقرار به اینکه در زمان دانشجویی، دانشجوی سرکشی بودید

قرار به سرکشی در محیط کاری

گذشته شما می‌تواند چیزهای زیادی درباره شما بگوید. فقط به این دلیل که ۲۰ سال پیش، کار احمقانه یا عجیبی انجام داده‌اید، به این معنی نیست که تصور کنند از آن زمان تا کنون کاملا تغییر کرده‌اید. بعضی رفتارها که ممکن است، کاملا عادی به نظر برسند، از دید دیگران رفتارهایی ضعیف در نظر گرفته می‌شوند. رئیس جمهورهای بسیاری بوده‌اند که برخلاف گذشته ناخوشایندشان انتخاب شده‌اند، اما شما باید تیمی داشته باشید تا از وجهه‌تان محافظت کنند و محبوبیتتان را افزایش دهند، در غیر این صورت باید گذشته‌تان را پیش خود محفوظ نگه دارید.

۱۰. تا چه حدی پذیرای صفات منفی هستید؟

ممکن است فکر کنید صحبت کردن در مورد اضافه وزنی که طی تعطیلات آخر هفته داشته‌اید، هیچ تاثیری در کار شما ندارد. چون به هر حال کارمند خوبی هستید و این موضوعی است که در محیط کاری شما اهمیتی ندارد. اما متاسفانه اینطور نیست. به اشتراک گذاشتن چنین مواردی باعث نمی‌شود دیگران فکر کنند که شما فرد بامزه‌ای هستید. به عکس، آن‌ها شما را غیرقابل پیش‌بینی، نابالغ و ناتوان در قضاوت صحیح تشخیص می‌دهند. افراد بسیار زیادی وجود دارند که در مورد مواد مخدر و الکل، افکار منفی دارند و افشا کردن این موارد یک ذهنیت منفی ایجاد می‌کند.

۱۱. شوخی‌های توهین‌آمیز در محیط کاری انجام می‌دهید

شوخی‌های توهین‌آمیز در محیط کاری

این شوخی‌ها به دیگران احساس بسیار ناخوشایندی می‌دهد و باعث می‌شود شما نیز ناخوشایند به نظر برسید. همچنین خیلی کمتر از شوخی‌های هوشمندانه، جالب به نظر می‌رسند. شما ممکن است موقع گفتن جک به این توجه کنید که چقدر به فرد مقابلتان نزدیک هستید، ولی باز هم ممکن است از مرز آن عبور کنید. اگر فکر می‌کنید که ممکن است کسی از گفتن جک یا شوخی شما ناراحت شود، بهتر است اصلا آن را عنوان نکنید. شما نمی‌دانید دیگران در زندگی خود چه تجربه‌هایی داشته‌اند و این شوخی شما ممکن است آن‌ها را به یاد چیزی بیاندازد که برایشان مسئله‌ای جدی است.

۱۲. علام کنید که به دنبال کار دیگری هستید

وقتی بچه بودم به مربی بیس‌بالم گفتم که تا دو هفته آینده، این ورزش را کنار می‌گذارم. دو هفته بعد دیدم که روی نیمکت نشسته‌ام. وقتی تصمیم به ماندن گرفتم دیدم که شرایط بدتر شد، من به فردی تبدیل شدم که دیگر حتی نمی‌خواست آنجا بماند. من خرد شدم و آن تقصیر خودم بود. زیرا قبل از اینکه چیزی مشخص شود، تصمیم خود را به مربی‌ام گفتم.

وقتی به دیگران می‌گویید که به دنبال شغل دیگری هستید نیز همین اتفاق می‌افتد. وقتی می‌فهمید که قصد خروج دارید، ناخودآگاه وقتتان را هدر می‌دهید. این احتمال وجود دارد که شغلی که به دنبالش هستید را نتوانید به دست بیاورید. بنابراین بهتر است صبر کنید و تا زمانی که چیزی قطعی نشده، این موضوع را به دیگران نگویید. در غیر این صورت شما هم نیمکت نشین خواهید شد.

به من بگویید که نظرتان در مورد این لیست چیست؟ آیا با این موارد مخالف هستید یا موافق؟ لطفا نظراتتان را با من در میان بگذارید زیرا همان اندازه که از من می‌آموزید، من نیز از شما یاد می‌گیرم.