نوشتن متون تبلیغاتی همواره با چالش همراه است. این نوع مقاله نویسی، با مخاطبان خاصی ارتباط برقرار می‌کند و احساسات آن‌ها را تحریک می‌کند. متون تبلیغاتی به سهولت یک ایمیل شخصی، قابل فهم هستند؛ اما عموم مردم را هدف قرار می‌دهند.

متون تبلیغاتی، فروش را در مقیاس‌های بزرگ‌تر امکان‌پذیر می‌کند؛ اما این سوال وجود دارد که متن تبلیغاتی مؤثر چه ویژگی‌هایی دارد؟ ما در این مقاله از استارتاپت، نحوه نوشتن متون تبلیغاتی مفید را با شما در میان می‌گذاریم.

نحوه نوشتن متون تبلیغاتی موثر

نوشتن مقاله تبلیغاتی، یک نوآوری فنی است. تمرین، تمرین، تمرین و بعد می‌بینید که کامل شده است. این نوع مقاله‌نویسی با درونی‌‌سازی اصولی آغاز می‌شود که آن را از سایر رشته‌های تحریری متمایز می‌کند. اما چگونه باید این کار را انجام داد؟

مطالعه آثار بوکوفسکی برای نوشتن متون تبلیغاتی را امتحان کنید

خواندن آثار بوکوفسکی برای نوشتن متون تبلیغاتی

چارلز بوکوفسکی (Charles Bukowski) یک نویسنده متون تبلیغاتی نیست، بلکه شاعر و نویسنده داستان‌های کوتاه است. او در نیمه اول زندگی خود، هزاران پیش‌نویس از نوشته‌هایش را برای ناشران ارسال کرد؛ اما بیشتر کارهایش رد شد. زیرا سردبیران اظهار داشتند که نوشته‌های او، بسیار پیشرفته است. بوکوفسکی در مورد عشق، سختی‌ها و مشکلات، از دست دادن، شکست و عدم موفقیت می‌نوشت و اکثر نوشته‌هایش در قالب بیوگرافی بودند. او در سن ۴۶ سالگی با جان مارتین (John Martin) ناشر آثار خود، آشنا شد.

وقتی برای اولین بار، آثار بوکوفسکی را خواندم؛ با خود گفتم او قطعا، ویتمن ( Walt Whitman) قرن حاضر است. او مرد خیابان‌ها است و برای مردم کوچه بازار می‌نویسد.

جان مارتین

به این ترتیب، کار بوکوفسکی آغاز شد. او یک سکوی پرتاب پیدا کرد، آثارش به هم متصل شدند و مخاطبان هم، او را یافتند. بوکوفسکی در نیمه دوم زندگی‌اش، میلیون‌ها کتاب فروخت. او متون خود را به نحوی نوشت که بتواند نظر مخاطبان را جلب کند و همین امر باعث موفقیت او شد. آیا شما هم می‌خواهید به شکلی موثر، بنویسید؟ پس کتاب بوکوفسکی را بخوانید تا اصول نوشتن را بیاموزید. این اصول عبارتند از:

۱. با احساس بنویسید

اکثر خریدها، ناشی از تصمیمات منطقی نیستند. مردم خریدهای خود را بر اساس احساسات انجام می‌دهند؛ بنابراین نوشته شما باید احساسات آن‌ها را برانگیخته کند. برای این منظور باید خصوصیات انسانی را به خوبی بشناسید و با خاطراتی که تصاویر دلپذیری را برای خوانندگان ایجاد می‌کند، با احساساتشان بازی کنید.

متون تبلیغاتی با احساس

بوکوفسکی شخصی احساساتی بود. مطالبی که می‌نوشت، شخصی و در عین حال، عادی بود. او در مورد موضوعاتی می‌نوشت که همه می‌توانستند آن‌ها را درک کنند، حتی اگر قبلا تجربه‌شان نکرده بودند. به این ترتیب، خوانندگان با او احساس همدردی می‌کردند.

بوکوفسکی در کتاب داستان خود به نام «زنان (Women)» بیان می‌کند:

من در مورد خیلی مسائل خیال‌پردازی می‌کردم. کفش‌های زنانه‌ای که زیر تخت قرار داشتند؛ گیره مویی که روی میز آرایش مانده است؛ شیوه راه رفتن ۲ نفر به تنهایی در خیابان، ساعت ۱:۳۰ بامداد.

چارلز بوکوفسکی

بوکوفسکی زیبایی‌های دنیا را می‌دید و عمق آن‌ها را درک می‌کرد. او با نوشتن در مورد همین موضوعات، باعث شد تا مردم فکر کنند، به یاد بیاورند و از همه مهم‌تر، احساس کنند.

۲. خلاصه بنویسید

افراد توجه کمی به مسائل دارند. اگر به چیزی علاقه‌مند نباشیم، حتی در عرض چند ثانیه توجه خود را به آن از دست می‌دهیم. بنابراین نوشته شما باید نکته قابل توجهی داشته باشد و فورا نظرات را جلب کند. اگر یک کلمه بتواند به جای ۲ یا ۳ کلمه استفاده شود و معنی آن‌ها را برساند، نویسنده باید از همان تک کلمه استفاده کند؛ مگر اینکه روایت عاطفی به توضیح بیشتری نیاز داشته باشد.

خلاصه نویسی متون تبلیغاتی

بوکوفسکی خلاصه می‌نوشت. او در کتاب داستان زنان می‌نویسد:

تنها بودن هرگز حس درستی ندارد. گاهی اوقات حس خوبی است، اما هرگز احساس درستی نیست.

چارلز بوکوفسکی

بوکوفسکی به تصورات خوانندگان، احترام می‌گذاشت. او همه مسائل را باز نمی‌کرد و به خوانندگان اجازه می‌داد تا خود به نتیجه برسند. به هر حال این ما هستیم که قرار است از اثر لذت ببریم و شکاف‌ها را با تصاویر و خاطرات خود پر کنیم که بسیار لذت‌بخش است.

۳. واضح بنویسید

سردرگمی، اشتیاق به خواندن را از بین می‌برد. نوشتن به طور واضح، افراد را به خواندن ادامه مطلب، مشتاق می‌کند. وضوح هم مانند اختصار، توجه خواننده را جلب می‌کند. پس نوشته شما باید قابل فهم باشد؛ به نحوی که خواننده متمرکز، نباید یک جمله را ۲ بار بخواند تا متوجه شود. برای اطمینان از حصول این امر، نویسندگان باید:

 • از کلمات ساده استفاده کنند. مثلا به جای واژه « آغاز کردن» از «شروع کردن»، استفاده کنید.
 • از کلمات خاص استفاده کنند.
 • از افعال معلوم استفاده کنند. فهوم افعال در حالت معلوم، راحت‌تر از حالت مجهول، درک می‌شوند.
 • از انتقال‌دهنده‌ها استفاده کنند. انتقال‌دهنده‌ها، کلمات و عباراتی هستند که بین ایده‌های نوشته ارتباط ایجاد می‌کنند. عباراتی مثل: در حالی که، در نتیجه، اگرچه، زیرا.
واضح نویسی متون تبلیغاتی

واضح‌نویسی به خوانندگان کمک می‌کند تا منظور شما را تجسم کنند و به خواندن متون تبلیغاتی شما، ادامه دهند. بوکوفسکی واضح می‌نوشت و یکی از قابل درک‌ترین نویسندگان قرن ۲۱ بود که نقطه قوت او محسوب می‌شد. بوکوفسکی در کتاب اداره پست (Post Office)، می‌نویسد:

صبح بود و من هنوز زنده بودم. فکر کردم که شاید رمانی بنویسم و بعد آن را نوشتم.

چارلز بوکوفسکی

بوکوفسکی مثل همینگوی (Hemingway) و ونگوت (Vonnegut)، از کلمات ساده و جملات واضح استفاده می‌کرد. یکی از دوستانش در این باره گفته است:

بوکوفسکی، زمانی برای استفاده از استعاره‌ها نداشت. او می‌خواست به استخوان برسد، دقیقا به مغز استخوان موضوع.

۴. با صداقت بنویسید

نسخه‌های نوشتاری در صورت دارا بودن مطالب معتبر، به فروش می‌رسند. عدم صداقت بالاخره خود را نشان می‌دهد؛ بنابراین نسخه نوشتاری شما باید حقیقت را بگوید، حتی اگر زشت باشد.

نویسندگان اصولا به این شکل، می‌نویسند:

 • آیا شما برند برتر نیستید؟ اَویس این کار را انجام داد.
 • آیا محصول شما، یک محصول فرعی و غیرضروری است؟ دومینو این کار را انجام داد.

صداقت، به اَویس کمک کرد تا نقاط قوت خود را برجسته‌ کند و از طرفی به دومینو کمک کرد تا اعتماد مشتریان را به دست آورد. در نهایت این استراتژی، الهام‌بخش مردم برای یک همدلی عمومی بود و باعث رشد سریع هر ۲ شرکت شد.

بوکوفسکی صادق بود. او هرگز موضوعی را مخفی نمی‌کرد. او در نوشته‌هایش کاملا حساس، آسیب‌پذیر و در معرض دید بود و مردم به او خیره می‌شدند.

۵. با سبک خاص متون تبلیغاتی

تمام امور شخصی‌ام به اندازه همان روزی که به دنیا آمده بودم، بد است. تنها تفاوت آن، این است که حالا، هر از گاهی می‌توانم نوشیدنی بنوشم. احتمالا هرگز قادر به خوشحال بودن، ازدواج کردن و بچه‌دار شدن نیستم. حتی نمی‌توانم شغلی به عنوان یک ظرف‌شوی داشته باشم.

بوکوفسکی یک بار هنگام خواندن یک شعر گفت: من را ببخشید. شما روح من را به دست می‌آورید و من در ازای آن پول شما را می‌گیرم.

۵. با سبک خاصی بنویسید

هرچند یک نسخه موثر، به کمک محتوایش هدایت می‌شود، اما نباید متن آن سخت به نظر برسد بلکه باید به راحتی در زبان بچرخد. پس در نوشته خود از ابزارهای ادبی استفاده کنید تا آن را پیش ببرید. نویسندگان از تکرار صداها برای ایجاد تمرکز روی جمله‌ها، استفاده می‌کنند:

 • استفاده از کلمات با صداهای مشابه
 • استفاده از کلمات هماهنگ
 • استفاده از کلماتی با قافیه وزنی

همچنین نویسندگان از تکرار کلمات، برای ساختن ریتم در متن، استفاده می‌کنند:

 • تکرار یک یا چند عبارت متوالی مانند تکرار یک کلمه مشابه در آغاز چند جمله متوالی
 • تکرار یک کلمه مشابه در پایان جملات
 • تکرار کلماتی با ریشه یکسان
متون تبلیغاتی به سبک بوکوفسکی

بوکوفسکی، سبک منحصر به فردی داشت. او ابزارهای ادبی خاصی را در نوشته‌هایش به کار می‌برد تا آن‌ها را سرشار از احساس و محرک کند. بوکوفسکی در داستان دایناسور (Dinosauria)، می‌نویسد

مثل این متولد شد

‌و به این تبدیل شد

مثل لبخند چهره‌های گچی

مثل خنده‌های خانم مرگ

مثل آسانسورهای خراب

مثل مناظره‌های سیاسی که حل نشده باقی می‌مانند

مثل کیسه خرید فروشگاهی که مدرک دانشگاهی را حمل می‌کند

مثل ماهی روغنی که طعمه روغنی خود را تف می‌کند

مثل خورشیدی که نقاب‌پوش شده است

ما مثل این به دنیا می‌آییم

و به این تبدیل می‌شویم.

سبک بوکوفسکی باعث شد تا پیام نوشته‌هایش به یادماندنی‌تر شوند. او مقاله‌نویس نبود؛ اما مانند بهترین مقاله‌نویس‌ها می‌نوشت. آثار او را مطالعه کنید تا شما هم خوب بنویسید.