اگر شما یک وب سایت را اداره می‌کنید یا تولید کننده محتوا هستید، حتما با اصطلاح متن جایگزین یا Alt Text هنگام آپلود تصاویر، رو به رو شده‌اید. اما شاید وبلاگ‌نویسان تازه‌کار آشنایی زیادی با این عبارت نداشته باشند. استارتاپت اینجاست تا این اصطلاح را برای شما شرح دهد و نکاتی را که برای نوشتن یک متن جایگزین مناسب لازم است، به شما گوشزد کند. پس با ما همراه باشید.

امروزه در اکثر وب سایت‌ها از تصاویر استفاده می‌شود چون کمک می‌کنند که سایت از لحاظ بصری، ظاهر گیراتری داشته باشد. در واقع عکس‌ها، ایده‌های موجود در محتوا را به نمایش می‌گذارند و ارزش محتوا را بالا می‌برند. به این ترتیب باید از تصاویر مرتبط با محتوا استفاده کنیم و قبل از آپلود کردن آن‌ها در سایت، عکس‌ها را برای نمایش در وب آماده کنیم. همچنین تمام تصاویر سایت باید متن جایگزین (Alt Text) داشته باشند. این متن یکی از بخش‌های بسیار مهم هنگام به کار گرفتن تصاویر برای وب است و باید به شکل صحیح در آن درج شده باشد.

متن جایگزین مناسب برای تصاویر وب سایت

متن جایگزین چیست؟

Alt Text یا متن جایگزین توسط مرورگرهای متنی و سایر عوامل کاربری که نمی‌توانند تصاویر را مشاهده کنند، استفاده می‌شود. این متن یکی از مشخصه‌های تصویر است و البته از مهم‎ترین آن‌ها به شمار می‌آید. با نوشتن یک متن مناسب، این اطمینان را پیدا می‌کنید که صفحات وب سایت شما برای افرادی که ممکن است از خواننده صفحه (اسکرین ریدر) یا سایر ابزارهای کمکی برای دسترسی به سایت استفاده کنند، هم قابل دسترس خواهد بود. همچنین مطمئن می‌شوید در صورتی که به هر دلیلی تصویر شما بارگذاری نشود، این متن به جای تصویر، نمایش داده شده و محتوای آن را نشان می‎دهد. این‌ دلایل، هدف اصلی استفاده از متن جایگزین است اما این مزیت هم وجود دارد که در صورت متناسب بودن متن جایگزین با سئوی صفحه، از طرف موتورهای جستجو امتیاز کسب کنید. به این ترتیب هیچ جریمه‌ای به خاطر تصاویر خود از طرف گوگل دریافت نخواهید کرد. در ادامه نکاتی را به شما معرفی می‌کنیم که هنگام نوشتن متن جایگزین از آن‌ها بهره ببرید و متن مناسب‌تری بنویسید.

۱. تکرار متن تصویر در متن جایگزین

تکرار متن تصویر در متن جایگزین

اگر تصویر شما دارای متن است، بهتر است از همان متن داخل تصویر برای پر کردن جایگاه متن جایگزین استفاده کنید. از لغات دیگر هم می‌توانید در جایگاه متن این تصاویر استفاده کنید اما تا جای ممکن باید منعکس کننده متن داخل تصویر باشد. مثلا اگر برای تصاویر خود از لوگو استفاده می‌کنید، در متن جایگزین باید نام نوشته شده در لوگوی گرافیکی تکرار شود.

به خاطر داشته باشید که تصاویر هم مانند لوگوها می‎توانند نشان دهنده یک متن باشند. برای مثال لوگوی سایت Dotdash به شکل یک نقطه قرمز و کلمه Dash است، معنی این لوگو همان Dotdash.com است. اگر این لوگو در تصویر موجود باشد، در پایان متن جایگزین باید این آدرس درج شود و به همان صورتی که لوگوی شرکت نوشته می‌شود، نباید ذکر شود.

۲. استفاده از متن کوتاه

هر چه متن جایگزین شما بلندتر باشد، خواندن آن برای مرورگرهای متنی دشوارتر خواهد بود. شاید وسوسه شوید یک جمله طولانی برای متن جایگزین بنویسید، که معمولا هم این کار را می‌کنند زیرا اغلب سعی دارند کلیدواژه‌ها را در این قسمت جا بدهند. اما کوتاه نگهداشتن متن جایگزین باعث می‌شود صفحات سایت شما کوتاه‌تر باشد و صفحه کوتاه‌تر هم، سریع‌تر دانلود می‌شوند. توصیه ما این است که عبارت جایگزین را بین ۵ تا ۱۵ کلمه بنویسید.

۳. استفاده از کلیدواژه‌های سئو

متن جایگزین و استفاده از کلیدواژه‌های سئو

اغلب افراد به اشتباه فکر می‌کنند که هدف از نوشتن متن جایگزین، نمایش دادن کلیدواژه‌ها به موتورهای جستجو است. بله این مزیتی است که می‌توانید از آن استفاده کنید اما فقط در صورتی این کار را انجام دهید که وجود آن در متن جایگزین واقعا معنادار باشد. یعنی متنی هوشمندانه را نمایش دهید که برای افراد دارای مشکل بینایی توضیح می‌دهد تصویر شما در چه رابطه‌ای است و وجود کلیدواژه در این توضیح خلل وارد نمی‌کند.

حال که سخن از سئو شد، لازم به ذکر است که متن جایگزین یک ابزار سئو نیست اما می‎توانید از کلیدواژه‌ها در آن استفاده کنید. این مشخصه برای تصاویر اهمیت زیادی دارد و یک ضرورت است. اگر کلیدواژه‌های نوشته شده در آن با محتوا همخوانی داشته باشند، احتمال اینکه موتورهای جستجو شما را جریمه کنند، کم خواهد بود. فقط به خاطر داشته باشید که توجه به خواننده‌ها را در اولویت خود قرار دهید. اسپم‌سازی کلیدواژه در متن جایگزین ممکن است توسط موتورهای جستجو شناسایی شود و با گذشت زمان، برای جلوگیری از اسپمرها، قواعد مربوط به آن دستخوش تغییر شوند.

نکته مهم این است که در صورت تناسب داشتن، بهتر است کلیدواژه هم در توصیف تصویر گنجانده شود و حواستان باشد بیش از یک بار کلیدواژه را در متن جایگزین تصویر خود تکرار نکنید.

۴. معنادار بودن متن

 معنادار بودن متن جایگزین

به خاطر داشته باشید که هدف از متن جایگزین، تعریف و توصیف تصویر برای خوانندگان است. بسیاری از توسعه‌دهندگان وب از این جایگاه، برای خود استفاده می‌کنند و در آن مواردی مثل اندازه تصویر، نام فایل و … را قرار می‌دهند. با اینکه شاید این کار برای شما مفید باشد اما هیچ استفاده‌ای برای خوانندگان ندارد. بنابراین باید این تگ‌ها را از قسمت متن جایگزین حذف کنید.

۵. خالی گذاشتن جایگاه متن برای نمادها و سمبل‌ها

گاهی اوقات تصاویری مثل نمادها یا سمبل‌ها را در وب سایت خود قرار می‌دهیم که هیچ توضیح مفیدی نمی‌توان برای آن‌ها ارائه داد. بهترین روش برای استفاده از این نوع تصاویر، CSS است، جایی که نیازی به متن جایگزین وجود ندارد. اما اگر حتما باید آن‌ها را در HTML خود قرار دهید، بهتر است جایگاه مشخصه متن جایگزین مربوط به آن را خالی بگذارید.

 شاید وسوسه شوید یک کاراکتر مانند * در این بخش قرار دهید. اما این کار نسبت به خالی گذاشتن جایگاه متن جایگزین، بیشتر باعث سردرگمی و گیجی می‌شود. نوشتن واژه «سمبل یا Bullet» حتی از گذاشتن علامت هم برای مرورگر متن، عجیب‌تر به نظر می‌آید.