متا دیتا (Metadata) یکی از عناصر HTML است که قابل مشاهده نیست اما اطلاعات سایت را مستقیما به موتور‌های جستجو منتقل می‌کند. متا دیتا اطلاعات را برای موتور‌های جستجو تصریح می‌کند، از این رو نقش مهمی در بهبود سئوی سایت دارد. همچنین عنوان صفحه و تگ‌های توضیحی مواردی هستند که اهداف، مشخصات و محتوای اصلی سایت را توضیح می‌دهند.

متا دیتا روشی سازمان یافته برای تبادل اطلاعات در بانک اطلاعاتی است و از این روش در کسب و کار‌های تجارت الکترونیک استفاده می‌شود. ما در این مقاله از استارتاپت، به توضیح اجمالی در خصوص متا دیتا و نقش مؤثر آن در سئوی سایت می‌پردازیم.

متا دیتا و اهمیت آن

متا دیتا برای سئو و شبکه های اجتماعی

متا دیتا به نرم افزارهایی که بر مبنای XML هستند، اجازه می دهد تا دیتا را برای بازاریاب‌ها دسته بندی کنند. این دیتا معمولا در قالب صفحه‌های وب است. کار موتور جستجو، چرخیدن در یک صفحه وب و بررسی ارتباط آن صفحه با کلمه جستجو شده است. ارتباط کلمه کلیدی با محتوا و بک لینک‌های یک صفحه، نقش اساسی در تعیین رتبه (ranking) صفحه دارد. اما متا دیتا بیشتر با موضوع و هدف آن صفحه، سر و کار دارد. موتور‌های جستجو در یک صفحه وب، می‌چرخند و هدف کلی خود را بر مبنای این عناصر، ارزیابی می‌کنند. متا دیتا به وبمستر‌ها این امکان را می‌دهد تا موضوع صفحه و ارتباط آن با کلمه‌های جستجو شده را در اختیار موتور‌های جستجو قرار دهند.

متا دیتا در شبکه‌های‌ اجتماعی مانند فیسبوک (Facebook) هم استفاده می‌شود. پروتکل اپن گرف (Open Graph Protocol)، صفحه‌های وب را با اطلاعاتی نشانه‌گذاری می‌کند. بعدها این اطلاعات، هنگام به‌ اشتراک‌گذاری آن صفحه در فیسبوک، نشان داده می‌شود.

تگ‌های رایج متا دیتا

تگ‌های متادیتا شامل کلمه‌های کلیدی پایه، تگ‌های توضیحی برای خلاصه محتوا و ربات‌ها برای ایندکس کردن صفخه، هستند.

متا دیتا و کلمه کلیدی

۱. تگ‌‌های موضوعی (Title Tags)

یکی از مهمترین فاکتور‌های تعیین‌کننده رتبه هر صفحه هستند که باید شامل اصلی ترین کلمه‌های کلیدی، محصولات و نام مقاله باشد.

۲. تگ‌‌های تصویری (Image Tags)

تگ های تصویر، URL‌ها را تعیین می‌کنند. تگ جایگزین تصاویر، متن مرتبط و سیگنال‌های سئو ارائه می‌دهد.

۳. تگ‌های متعارف (Canonical Tags)

این تگ‌ها به منظور یکی کردن صفحات مشابه استفاده می شوند. به کمک تگ متعارف، رتبه و ارزش فقط به یکی از آن صفحات داده می‌شود تا از جریمه شدن صفحه‌های مشابه جلوگیری به عمل آید. به این ترتیب تجربه کاربری خوبی برای کاربران ایجاد می‌شود.

۴. اطلاعات ساختاری (Structured Data)

دیتای ساختاریافته، بخش هایی از محتوا را که به بهبود نتایج موتور‌های جستجو کمک می‌کند، نشان می‌دهد. این اطلاعات در بهبود نتایج در قسمت پاسخ‌ها و نقشه‌ی گوگل، بسیار مؤثر است.

در مبحث تجارت الکترونیک، متا دیتا یک ابزار قدرتمند محسوب می‌شود. طبق مطالعاتی که Social Media Today انجام داده است، ۳۲ درصد شرکت کنندگان، نتایج مثبتی از شبکه‌‌های اجتماعی دریافت کرده بودند. با این وجود، حجم اطلاعاتی که این ابزارهای جستجو در اختیار کاربران قرار می‌دهند، می‌تواند گیج کننده باشد و ارزیابی نرخ تعامل مشتری را سخت می‌کند.

سازمان‌دهی بانک اطلاعاتی و تشخیص روند‌ کار ابزارهای جستجو، بازاریابی مؤثر ایجاد می‌کند و خدمات با کیفیت‌تری به مشتریان ارائه می‌دهد. امروزه با اضافه شدن متا دیتای مخصوص گوگل، آنالیز دیتاها تاثیر مثبتی برای بازاریابی شرکت‌ها خواهد داشت. تگ‌های نویسنده و منتشر کننده، همچنین پلاگین‌های سیستم‌های مدیریت محتوا مثل وردپرس از جمله متا دیتاهای مخصوص گوگل هستند.