متا تگ نوعی متا دیتا است که محتوای صفحه‌ی سایت را به شکل کدنویسی بهتر توضیح می‌دهد تا موتورهای جستجو به راحتی بتوانند صفحه را پیدا کنند و از این رو متا تگ در سئو اهمیت دارد.

اهمیت متا تگ‌ها در فروشگاه‌های اینترنتی یا «ای کامرس» (ecommerce) بسیار بیشتر احساس می‌شود. متا تگ ها دارای عنوان متا (meta title) و توضیحات متا (meta description) هستند. این دو پارامتر هر دو توسط کاربر قابل مشاهده‌اند. اما کدنویسی‌های خود متا تگ به هیچ وجه توسط کاربر دیده نخواهد شد.

متا تگ را کجا بنویسیم؟

متا تگ‌ها را باید در قسمت HTML و بخش Head وارد نمود. به عنوان مثال

<meta name="keywords" content="france, francais, french, la poisson, european union">

برای این که نمونه‌هایی از متا تگ های کامل موجود در سایت‌های موفق و پربازدید را ببینید، یک وب سایت معروف مثل صفحه یکی از محصولات فروشگاه آمازون را باز کرده و روی صفحه کلیک راست کنید. سپس روی گزینه View Page Source کلیک کنید تا صفحه کد HTML آن سایت باز شود. کافی است به دنبال بخش <head> بگردید. سپس می‌توانید متا تگ های آن را مشاهده نمائید.

3 نوع متا تگ

انواع متا تگ در سئو
  • عنوان تگ: عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های متا تگ است که اطلاعات مهمی را در اختیار موتورهای جستجو و کاربر قرار می‌دهد. سعی کنید که عنوان تگ خود را با کلمه کلیدی شروع کرده و با نام برند یا وب‌سایت‌تان به اتمام برسانید. عنوان تگ را بین 60 تا 70 کاراکتر بنویسید.
  • توضیحات متا: توضیحی مختصر در مورد متن است که تاثیر چندانی روی رتبه‌بندی سایت ندارد اما از آن جایی که کاربر هنگام جستجو آن را مشاهده خواهد کرد پس بهتر است توضیحی مختصر و جذاب در مورد متن بنویسید تا بازدیدهای بیشتری نصیب سایت‌تان شود. البته حواستان باشد که این توضیح از 150 کلمه بیشتر نشود. بهتر است در توضیحات متا عبارت کلیدی کانونی موجود باشد. اگر توضیحات متا را وارد نکنید الگوریتم‌های گوگل پاراگراف اول متن را به طور پیش فرض به عنوان توضیحات متا وارد می‌کند.
  • ربات‌های متا: گاهی اوقات نیاز دارید که بخشی از صفحه یا برخی از لینک‌های موجود را در گوگل ایندکس نکنید. چه کار باید کرد؟ دستور “noindex” برای همین منظور طراحی شده است تا بتوان بخشی از محتوا را از دید گوگل مخفی کرد تا در آن ایندکس نشود. دستور دیگری هم به نام “nofollow” وجود دارد که برای جلوگیری از دنبال شدن لینک‌ها توسط ربات‌های موتور جستجو طراحی شده است.

با دیدن متا تگ‌های سایت‌های موفق دنیا از جمله فروشگاه‌های اینترنتی و همچنین سایت‌های خبری و… می‌توانید بدون نیاز به متخصص سئو، متا نویسی کنید و وب‌سایت‌تان را روز به روز بهبود دهید.