محتوایی تولید کرده‌اید که مردم به دنبال آن هستند، به سوال‌های آن‌ها جواب می‌دهد و در عین حال تمامی آن را موتورهای جستجو می‌توانند بفهمند، اما تمام این کیفیت‌ها به معنای رتبه گرفتن نیستند. برای به برتری رسیدن با این سطح از کیفیت، نیاز به این دارید تا اعتبار خود را ثبت کنید. این امر می‌تواند از طریق لینک سازی از سوی سایت‌های معتبر، ساخت برند خود و پرورش دادن کاربرانی صورت بگیرد که به شما در تقویت محتوا کمک می‌کنند.

گوگل تایید کرده که لینک‌ها و محتوای با کیفیت (که در قسمت‌های قبلی آموزش سئو به آن‌ها اشاره کردیم) دو مورد از سه مورد مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی در سئو هستند. سایت‌های مورد اعتماد تمایل زیادی به لینک شدن به دیگر سایت‌های معتبر دارند، و البته سایت‌های هرز (اسپمی) نیز تمایل به لینک شدن به دیگر سایت‌های هرز دارند.

اما یک لینک دقیقا چه چیزی است؟ چطور می‌توان آن‌ها را از سوی دیگر سایت‌ها به دست آورد؟ بگذارید از پایه شروع کنیم.

لینک‌ها چه چیزی هستند؟

لینک ورودی که با نام‌های Inbound Links، Backlinks یا External Links شناخته می‌شود، لینک‌های HTML هستند که از یک سایت به یک سایت دیگر اشاره دارند. مانند یک منبع، مانند یک مرجع و نمونه‌های دیگر. آن‌ها به نوعی داد و ستد اینترنت هستند و مانند شهرت و اعتبار در دنیای واقعی عمل می‌کنند. اگر به یک مسافرت بروید و از سه نفر که هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند سوال کنید کدام کافه این منطقه بهترین است، همه آن‌ها به یک مکان اشاره می‌کنند و نسبت به آن اعتماد دارند. لینک‌ها نیز دقیقا همین نقش را برای موتورهای جستجو ایفا می‌کنند.

از سال ۱۹۹۰، موتورهای جستجو با لینک‌ها همانند رای عمومی، مهم و محبوب در اینترنت برخورد می‌کنند. لینک‌های داخلی یا لینک‌هایی که شما را به دیگر قسمت‌های همان سایت منتقل می‌کند، عملکرد بسیار مشابهی همانند بک لینک‌ها، اما برای سایت خودی ایفا می‌کنند. تعداد زیادی از لینک‌های داخلی سرتاسر صفحات سایت شما که کاربران را فقط به یک صفحه خاص منتقل می‌کند، برای گوگل سیگنال ارسال می‌کند که این صفحه بسیار مهم است، البته تا زمانی که این کار را به صورت طبیعی و به دور از هرگونه اسپم انجام دهید.

موتورهای جستجو با استفاده از الگوریتم امروزی خود، سایت‌ها و صفحات را ارزیابی و لینک‌ها را پیدا می‌کنند. اما در این الگوریتم‌ها چه چیزی وجود دارد؟ چگونه موتورهای جستجو تمامی این لینک‌ها را ارزیابی می‌کنند؟ تمامی این‌ها، با مفهوم و تصویر کلی E-A-T آغاز می‌شود.

E-A-T در لینک سازی

دستورالعمل کیفیتی موتور جستجوی گوگل اهمیت بسیار ویژه‌ای به مفهوم E-A-T می‌دهد که مخفف کارشناس (Expert)، معتبر (Authoritative) و قابل اعتماد (Trustworthy) است. سایت‌هایی که این مشخصات را از خود نشان نمی‌دهند، از چشم موتور جستجو کیفیت پایینی دارند و آن‌هایی که این کار را به خوبی انجام می‌دهند، متعاقبا پاداش می‌گیرند. هر چه که جستجوها پیشرفته‌تر شدند و اهمیت پاسخگویی به خواسته کاربران بیشتر از هر مسئله دیگری بالا رفت، E-A-T مهم‌ و مهم‌تر شد.

خلق یک سایت که این مسائل را رعایت کرده است، باید چراغ هدایت شما در عمل سئو باشد. نه تنها به سادگی نتیجه آن، تبدیل شدن به یک سایت بهتر خواهد بود، بلکه غیر قابل منسوخ شدن است. هر چه که باشد، ایجاد ارزش عالی به جستجوگران، دقیقا مسئله‌ای است که گوگل سعی به رسیدن به آن دارد.

E-A-T در لینک سازی

منظور از خواسته کاربران چیست؟

منظور از خواسته یا قصد کاربران (User Intent) اهداف پشت جستجوی کاربران در موتورهای جستجو است. برای مثال، جستجوی کلمه «سگ» هیچ مقصود قوی و مشخصی ندارد. آیا آن‌ها به دنبال عکس سگ هستند؟ آیا به دنبال اطلاعات هستند؟ در دستی دیگر، جستجوی جمله «تربیت سگ در تهران» مقصودی کاملا قدرتمند دارد. کاربری که این جمله را جستجو می‌کند، به دنبال کمک در جهت تربیت سگ خود در منطقه تهران است و امیدوار است تا در موتور جستجو، نقشه‌ یا آدرسی در مورد خواسته خود پیدا کند.

E-A-T و لینک سازی به سایت

هر چه که یک سایت مهم‌تر و محبوب‌تر باشد، لینک‌های بیشتری در آن سایت دیده می‌شود. سایتی مانند ویکیپدیا، صدها هزار لینک مختلف را در خود جای داده است. این نشان می‌دهد که این سایت تعداد بی‌شماری تجربه و تخصص، اعتبار و اعتماد را در میان آن سایت‌ها به دست آورده است.

برای به دست آوردن اعتبار و اعتماد از موتورهای جستجو، نیاز به لینک‌هایی از سوی سایت‌هایی که نشانه کیفیت E-A-T را در خود جای داده‌اند، دارید. اصلا نیاز نیست این سایت‌ها در حد و اندازه ویکیپدیا باشند، اما به هر حال این سایت‌ها باید برای جستجوگران خود محتوای قابل اعتماد ارایه داده باشند. این یکی از بخش‌های مهم لینک سازی یا لینک بیلدینگ است.

لینک‌های Follow شده در برابر لینک‌های Nofollow

پیش از این گفتیم که لینک‌ها چگونه همانند رای‌ها عمل می‌کنند. نشانه rel=nofollow اجازه می‌دهد تا شما لینکی را در سایت خود قرار دهید اما در عین حال رای خود را از روی آن لینک در هدف موتورهای جستجو بردارید. با این کار موتورهای جستجو دیگر آن لینک را به عنوان یک رای محسوب نمی‌کنند.

همانطور که از نام آن مشخص است، گزینه Nofollow به موتورهای جستجو می‌گوید تا لینک مورد نظر را دنبال نکند. برخی موتورها این لینک‌ها را تنها در جهت پیدا کردن دیگر صفحات دنبال می‌کنند، اما در هر صورت چنین لینک‌هایی هرگز از سوی موتورهای جستجو به عنوان لینک با اهمیت یاد نمی‌شوند (یا به نوعی رای محسوب نمی‌شوند)، بنابراین این گزینه برای زمان‌هایی به درد بخور است که نمی‌خواهید منبع غیرقابل اعتماد یا لینک‌های تبلیغاتی از سوی موتورهای جستجو در صفحات شما دنبال شوند.

برای مثال، شما یک مطلب در مورد عمل لینک سازی می‌نویسید و قصد دارید با استفاده از یک لینک ضعیف و هرز، مثالی در طول مطلب خود بزنید. با استفاده از گزینه Nofollow می‌توان به گوگل اشاره کرد که به این سایت اعتمادی ندارید و آن را دنبال نکند. یا حتی فرض کنید شخصی قصد دارد در سایت شما تبلیغاتی انجام دهد، اما نمی‌خواهید از تمامی قدرت سایت شما در گوگل بهره ببرد. می‌توانید با استفاده از این گزینه، لینک‌های تبلیغاتی مورد نظر را از نگاه گوگل دور کنید.

در لینک سازی، لینک‌های استاندارد که از گزینه Nofollow استفاده نکرده‌اند، به این شکل هستند:

<a href=” “>I love Startupet</a>

لینک‌های Nofollow نیز همانند زیر هستند:

<a href="" rel="nofollow">I love Startupet</a>

البته شاید برای شما سوال باشد آیا ما فقط نباید به دنبال لینک‌های Follow باشیم؟ لزوما نه. به تمام مکان‌های قانونی مجازی فکر کنید که می‌توان لینک سایت خود را در آن قرار داد. یک پروفایل فیسبوک، در یک اکانت توییتر و هر جای دیگری. تمام این مکان‌ها می‌توانند به سایت شما لینک اضافه کنند، اما به عنوان یک رای برای سایت نمی‌توان از آن‌ها یاد کرد.

طبیعی است که سایت شما بالانسی میان لینک سازی بین لینک‌های nofollow شده و لینک‌های follow شده داشته باشد. درست است که لینک‌های nofollow از کیفیت اعتبار موتورهای جستجو عبور نمی‌کنند، اما می‌توانند باعث ایجاد ترافیک باارزشی به سوی سایت شما شوند که آن‌ها را به لینک‌های Follow هدایت کند.

پروفایل لینک سایت

ممکن است در مسیر لینک سازی سایت خود، با پرفایل لینک رو به رو شوید. پروفایل لینک شما، ارزیابی کلی تمامی لینک‌های داخلی است که سایت شما به دست آورده. تعداد کل لینک‌ها، کیفیت یا هرز بودن آن‌ها، تنوع آن‌ها (اینکه یک سایت، سایت شما را صد بار لینک کرده باشد یا صد سایت یک بار شما را لینک کرده باشند!) و بسیاری موارد دیگر. موقعیت پروفایل لینک شما، به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا به چگونگی رابطه سایت شما با دیگر سایت‌های روی اینترنت پی ببرند. ابزارهای سئو بسیار زیادی هستند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها به ارزیابی کلی پروفایل خود دست پیدا کنید.

چگونه می‌توان گفت چه سایت‌های، سایت شما را لینک کرده‌اند؟ با استفاده از ابزار Moz Link Explorer و تایپ نام سایت خود، قادر خواهید بود تا ببینید چه تعداد و چه سایت‌هایی شما را لینک کرده‌اند.

کیفیت‌های لازم برای داشتن یک پروفایل لینک سالم چیست؟

زمانی که مردم شروع به یادگیری قدرت لینک‌ها و لینک سازی می‌کنند، آغاز به دستکاری آن‌ها به نفع خود می‌کنند. راه‌هایی پیدا می‌کنند تا لینک‌های مصنوعی به دست بیاورند تا رتبه خود را در موتورهای جستجو بالا ببرند. در حالی که این تاکتیک‌های خطرناک گاهی کارساز است و لینک سازی مصنوعی آن‌ها جواب می‌دهد، کاملا برخلاف جهت جریان دستورالعمل گوگل شنا می‌کنند و به راحتی سایت آن‌ها از ایندکس گوگل خارج می‌شود و هیچگاه در نتایج صفحات جستجو پدیدار نخواهید شد. همیشه، همیشه و همیشه باید سعی کنید پروفایلی سالم و طبیعی داشته باشید.

یک پروفایل لینک سالم آن است که به خوبی نشان دهد شما لینک‌ها و اعتبار خود را با نهایت انصاف به دست می‌آورید. درست همانند وقتی که نباید دروغ بگویید، تقلب کنید یا دزدی کنید، باید تلاش کنید تا مطمئن شوید پروفایل شما صادق است و از طریق تلاش فراوان به چنین جایگاهی رسیده است.

با هم به کیفیت‌های لازم برای داشتن پروفایلی سالم نگاهی می‌اندازیم:

لینک‌هایی که به صورت سرمقاله به دست می‌آیند

این لینک‌ها یا Editorial Links، لینک‌هایی هستند که به صورت طبیعی توسط سایت‌ها و صفحاتی اضافه می‌شوند که می‌خواهند به سایت شما لینک شوند.

پایه دستیابی به چنین کیفیت و جایگاهی، همیشه از طریق خلق محتوایی بسیار باکیفیت به دست می‌آید که مردم واقعا می‌خواهند آن را مرجع خود قرار دهند. اگر یادتان باشد، در مقاله‌های گذشته گفتیم که سعی کنید مقاله‌های خود را ده برابر بهتر از هر سایت دیگری که در رتبه‌های بالا قرار دارد انجام دهید. این موضوع بسیار حیاتی است! اگر می‌توانید بهترین و جذاب‌ترین منابع روی اینترنت را خلق کنید، مردم به صورت طبیعی آن را لینک سازی می‌کنند.

این روش به طور طبیعی نیاز به هیچ عملی از سوی شما ندارد، البته به جز این که باید یک محتوای با ارزش و عالی خلق کنید و آن را به خوبی نشر دهید.

لینک سازی مربوط و معمولا از سوی سایت‌های مشابه باشند

لینک‌هایی که به طور کلی در یک زمینه تخصصی فعالیت می‌کنند، به صورت کلی بهتر از لینک‌هایی هستند که از سوی سایت‌های نامربوط صورت می‌گیرند. اگر یک سایت ورزشی دارید، مثلا یک لینک از سوی یک سایت فوتبال بسیار بهتر از یک لینک از سوی سایتی مربوط به فیلم و سریال است. و صدها مثال تخصصی و غیر تخصصی. به‌علاوه، لینک‌هایی که معمولا از منابع غیرمربوط صورت می‌گیرند، بدون در نظر گرفتن موضوعی که روی آن فعالیت دارید، می‌توانند سیگنال‌های گیج کننده‌ای را به موتورهای جستجو ارسال کنند.

متن انکور توصیفی و مربوط، به دور از اسپم

متن انکور یا متن لینک یا عنوان لینک، کمک می‌کند تا به گوگل بگویید که موضوع صفحه شما چیست. اگر چندین لینک به یک صفحه با یک تغییر از یک کلمه یا عبارت اشاره داشته باشند، آن صفحه احتمال دریافت رتبه خوب برای آن نوع از کلمات و عبارت‌ها را دریافت می‌کند. هرچند، با احتیاط عمل کنید. تعداد زیادی لینک سازی با یک متن انکور می‌تواند به موتورهای جستجو نشان دهد که سعی دارید نتایج جستجوی سایت خود را دستکاری کنید.

این مثال را در نظر بگیرید. از ۱۰ دوست خود در زمان‌های مختلف سوال می‌کنید که روز آن‌ها چگونه گذشت و هر کدام از آن‌ها با یک جمله جواب دهند:

عالی، من سگم را به پیاده‌روی بردم.

عجیب به نظر می‌رسد! هر ۱۰ نفر، ۱۰ پاسخ یکسان؟ در این صورت به دوستان خود مشکوک می‌شوید.

همین موضوع برای گوگل هم صدق می‌کند. توضیح محتوای موجود در صفحه مورد نظر خود توسط متن انکور، به گوگل کمک می‌کند تا متوجه شود این صفحه در چه موردی است، اما استفاده و تکرار از یک توضیح چندین و چند بار از سوی چندین منبع، شما را در نگاه گوگل مشکوک می‌کند. بنابراین در انجام این کار، رابطه را مورد هدف قرار دهید، اما از اسپم و تکرار خودداری کنید.

لینک‌هایی که ترافیک قابل وصفی را به سایت هدایت می‌کنند

لینک سازی نباید صرفا در جهت بالا بردن رتبه موتورهای جستجو صورت بگیرد. اریک ادوارد، شخصی که بیش از ۱۰۰۰ سایت را طراحی و مراحل سئو و لینک سازی آن‌ها را انجام داده، عادت داشت که بگوید به گونه‌ای لینک سازی کنید که انگار گوگل فردا ناپدید می‌شود. ذاتا، شما باید لینک‌هایی را در بر بگیرید که ترافیک قابل توصیفی را به سمت شما هدایت می‌کند. این یک دلیل دیگر است که می‌گوییم لینک‌ سازی از سوی سایت‌های مرتبط با تخصص شما به دلیل هدایت کاربرانی که به دنبال یک چیز هستند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

مواردی که باید در لینک سازی اجتناب کنید

پروفایل‌های لینک هرز، پر از لینک‌هایی هستند که به صورت غیرطبیعی، دزدکی، یا از دیگر روش‌های بی‌کیفیت ساخته شده‌اند. عمل‌هایی مانند خرید لینک‌ها یا مواردی نظیر تبادل لینک، به نظر کارهای ساده‌ای برای عمل لینک بیلدینگ هستند، اما این کار بسیار خطرناک است و ممکن است تمامی تلاش‌ها و زحمات شما را به باد دهد. گوگل قطعا سایت‌هایی که پروفایل‌های اسپمی دارند را جریمه خواهد کرد.

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید رعایت کنید این است که هرگز سعی نکنید تا برای لینک سازی، رتبه بندی در نتایج جستجو را دستکاری کنید.

اما شاید برای شما سوال باشد: مگر رسیدن به رتبه بالا، هدف اصلی سئو نیست؟ این مسئله باعث سردرگمی برخی‌ها شده است. گوگل می‌خواهد تا شما لینک‌ها را به دست بیاورید، نه این که بسازید. اما مرز میان این دو عمل تار است. برای دوری از جریمه شدن به منظور لینک سازی غیرطبیعی (اسپمی) گوگل مشخص کرده است که از چه مواردی اجتناب کنید:

لینک‌های خریداری شده

هم گوگل و هم بینگ، هر دو به دنبال این هستند تا نفوذ لینک‌های پولی را در نتایج جستجوی خود کاهش دهند. در حالی که یک موتور جستجو تنها با دیدن خود لینک نمی‌تواند تشخیص دهد لینک‌های مورد نظر به دست آمده‌اند یا خریداری شده‌اند، سرنخ‌هایی وجود دارد تا با استفاده از آن‌ها، الگوهای چنین لینک‌هایی را شناسایی کند. وبسایت‌هایی که مشخص شود لینک‌ها را خرید و فروش می‌کنند، در ریسک کاهش چند پله‌ای رتبه قرار خواهند گرفت. توجه داشته باشید تبادل لینک نیز جزو خرید و فروش لینک محسوب می‌شود و جریمه خواهید شد.

تبادل لینک، لینک‌ سازی دوجانبه

اگر شما ایمیلی با این متن که «اگر من را لینک کنی من هم تو را لینک خواهم کرد» از سوی شخصی که هیچ وابستگی به او ندارید رو به رو شدید، این شخص به دنبال تبادل لینک با شما است. در دستورالعمل کیفیتی گوگل، احتیاط در برابر تبادل لینک بیش از اندازه یا کارهایی مشابه وجود دارد، بنابراین نشانه‌هایی وجود دارد که این گونه تبادلات در مقیاس کوچک احتمالا خطر اسم را برای گوگل روشن نمی‌کند، اما استفاده زیاد از آن خطرناک است.

قابل قبول یا حتی با ارزش است که برای افرادی که با آن‌ها همکاری می‌کنید، لینک سازی کنید و گوگل کاملا این موضوع را درک می‌کند. اما تبادل لینک در مقیاس‌های بزرگ با سایت‌هایی که هیچ ارتباطی با شما ندارند، می‌تواند شما را با حکم جریمه رو به رو کند.

فهرست لینک‌های کم کیفیت

این مورد یکی از منابع محبوب دستکاری لینک سازی و رتبه بندی بود. فهرستی بلند بالا از وبسایت‌هایی به منظور پرداخت و لینک‌سازی که تنها با هدف کسب درآمد در زمینه لینک سازی فعالیت می‌کردند. استفاده از این گونه وبسایت‌ها به منظور رسیدن به رتبه بالاتر مورد قبول گوگل نیست.

راه‌های بسیار زیادی برای دستکاری در لینک سازی وجود دارد که موتورهای جستجو آن‌ها را کشف کرده‌اند. در بسیاری موارد، آن‌ها الگوریتمی یافته‌اند تا تاثیر این گونه دستکاری‌ها در لینک سازی را کاهش دهند. هر بار که سیستم هرزی ظهور می‌کند، مهندسین به نبرد در برابر این موارد با الگوریتم‌های جدید ادامه می‌دهند. اما به طور کلی، به دنبال استفاده از چنین راه‌هایی نباشید. اگر یک راه با ثبات و مطمئن می‌خواهید، خودتان تلاش کنید در غیر این صورت ممکن است امامی زحمات شما به باد برود.

لینک‌ها همیشه باید:

 • با تلاش به دست آمده باشند
 • از صفحات معتبر کسب شده باشند
 • در طول زمان پیشرفت کرده باشند
 • از منابع مرتبط آمده باشند
 • از متن انکور مربوط و طبیعی استفاده کرده باشند
 • ترافیک قابل وصف به سایت آمده باشند
 • بالانس سالمی از لینک‌های Follow و Nofollow داشته باشند
 • به صورت استراتژیک هدف گذاری شده باشند یا طبیعی به دست آمده باشند

چگونه بک لینک‌های باکیفیت بسازیم

لینک سازی از شکل و شمایل زیادی می‌آید، اما یک مورد همیشه در بین آن‌ها صدق می‌کند: کمپین‌های لینک سازی باید همیشه با اهداف منحصر به فرد شما همخوانی داشته باشند. متودهای محبوبی وجود دارد که وابسته به کار و تلاش خوب هستند.

لینک‌هایی از مشتریان و همکاران پیدا کنید

اگر همکاری دارید که دائما با او کار می‌کنید، یا مشتریانی دارید که عاشق برند شما هستند، راه‌هایی برای به دست آوردن لینک‌ها از سوی آن‌ها وجود دارد. می‌توان با ارسال مدال‌های همکاری به منظور احترام (به صورت گرافیکی روی سایت) یا پیشنهاد نوشتن توصیفات برای محصولات آن‌ها، چنین خواسته‌ای را از آن‌ها به عمل آورد.

انتشار یک بلاگ

این روش محتوا و لینک سازی، یک استراتژی محبوب و با ارزش است که حتی از سوی مهندسین گوگل شخصا پیشنهاد شده است. بلاگ‌ها قابلیت منحصر به فردی در ایجاد مشارکت‌های مختلف، تشکیل گفت و گوها در دنیای وب و به دست آوردن لینک‌های طبیعی از سایت شما به سایت‌های دیگر و برعکس دارند.

هرچند باید مراقب باشید که از گفت و گو با مهمان‌های کم کیفیت (دیگر سایت‌ها) به منظور لینک سازی خودداری کنید. گوگل این موضوع را گوش زد کرده است و می‌خواهد تا انرژی خود را با سایت‌ها و مکان‌های قابل اعتماد صرف کنید.

خلق منابع منحصر به فرد

خلق منابع با کیفیت و منحصر به فرد، عملی آسان نیست، اما کاملا ارزشش را دارد. محتوای با کیفیت که به صورت درست ترویج داده شده‌ باشد، می‌تواند به شکل وسیعی به اشتراک گذاشته شود. این کار، روشی عالی برای جذب تعداد زیادی لینک از سوی سایت‌های مختلف به یک صفحه است. همچنین می‌توانید منبع بسیار به‌خصوصی را نیز تدارک ببینید که وبسایت‌های انگشت شماری را مورد هدف قرار می‌دهد. این نوع دستیابی به لینک سازی با کیفیت، اعتماد، اعتبار و رتبه بندی ارزشمندی را به همراه خواهد داشت.

ساخت صفحات منبع

این صفحات روشی عالی برای لینک سازی هستند. هرچند برای پیدا کردن آن‌ها نیاز به کمی کمک از سوی گوگل دارید تا پیدا کردن آن‌ها را کمی راحت‌تر کند.

برای مثال، اگر مشغول انجام لینک سازی برای یک کمپانی هستید که وسایل آشپزی تولید می‌کند، ممکن است چنین موردی را جستجو کنید:

cooking intitle:”resources”

آن‌گاه متوجه می‌شوید که کدام صفحات برای اهداف لینک سازی مناسب هستند. همچنین جستجو در این موارد می‌تواند ایده‌های جالبی برای خلق محتوا به شما بدهد.

شراکت در اجتماعات محلی

برای یک تجارت محلی، همان تجارتی که نیاز به حضور مشتری در محل دارد، توسعه و تماس با اجتماع تجاری می‌تواند لینک سازی و نتایج مطلوبی به بار داشته باشد.

 • شرکت در حمایت‌های مالی و تحصیلی
 • میزبانی یا مشارکت در مناسبت‌ها، سمینارها، ورکشاپ‌ها
 • اهدا به نهضت‌های محلی با ارزش و مهم
 • ارایه کارآموری
 • برنامه‌های ترویج وفاداری
 • رقابت محلی

و ده‌ها کار دیگر که باعث ترویج نام و شهرت کسب و کار شما می‌شود. تمام استراتژی‌های هوشمندانه و معتبر باعث ایجاد موقعیت لینک سازی خوب می‌شوند.

بازسازی موضوعات تاپ

احتمالا دیگر تا به حال می‌دانید در زمینه‌ای که فعالیت می‌کنید، چه محتوایی از بیشترین ترافیک برخوردار هستند، بیشترین مشتریان را دارند یا حتی بازدیدکنندگانی دارند که روزانه ساعت‌ها وقت خود را در برای آن‌ها می‌گذرانند.

این محتویات را مورد هدف قرار دهید، بازسازی کنید، برای دیگر پلتفرم‌ها آماده کنید (اینستاگرام، یوتیوب، توییتر و…) تا با این روش حاکمیت خود نسبت به آن محتوا را فراتر از گوگل ببرید.

همچنین می‌توانید محتوای جذابی که قبلا منتشر کرده‌اید را به نوعی گردگیری، آپدیت و دوباره منتشر کنید. اگر توانستید برخی از وبسایت‌های مورد اعتماد صنعت مورد نظر خود را پیدا کنید که همگی به یک منبع محبوب لینک شده‌اند که حالا از بین رفته‌ است، آن را آپدیت کنید و بگذارید آن وبسایت‌های محبوب از این اتفاق آگاه شوند. با این کار ممکن است آن سایت‌ها دوباره برای شما لینک سازی کنند.

قابل توجه باشید

به دست آوردن توجه مطبوعات، وبلاگرها، و رسانه‌های اخبار، روشی تاثیرگذار برای به دست آوردن لینک سازی است. این عمل می‌تواند به راحتی با انجام ارسال محصولات به صورت رایگان، عرضه یک محصول عالی یا بیان موضوعی قابل بحث انجام شود. از آنجایی که بخش اعظمی از سئو در مورد خلق بیانات و محتوا به منظور نشان دادن برند خود به دنیای واقعی است، برای موفقیت در سئو، باید برندی عالی باشید.

شخصی و خالص باشید

یکی از عمومی‌ترین اشتباهاتی که در سئوهای جدید صورت می‌گیرد، زمانی که سعی داریم در لینک سازی، زمانی برای ساخت یک ایمیل شخصی و باارزش گذاشته نمی‌شود. شما به خوبی می‌دانید که ایمیل‌ها می‌توانند چقدر هرز و  آزاردهنده باشند. بنابراین مطمئن باشید که مردم با دیدن ایمیل شما چشم خود را برنگردانند.

تاثیرات و تلاش‌های لینک خود را اندازه‌گیری و بهبود ببخشید

تا اینجا، از اهمیت به دست آوردن لینک‌ سازی با کیفیت در طول زمان صحبت کردیم و همچنین به برخی از تاکتیک‌های مهم اشاره داشتیم. حالا باید راه‌های اندازه گیری بازخوردهایی که از سوی تحقیق و انجام لینک سازی و استراتژی‌هایی که پیاده کرده‌ایم را یاد بگیریم.

تعداد کل لینک‌ها

مستقیم‌ترین راه برای اندازه گیری تاثیرات لینک سازی، دنبال کردن نرخ رشد تمامی لینک‌ها به سایت‌ یا صفحات است. یکی از ابزارهایی که در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند، Link Explorer است. برای مثال، شما به تازگی یک مطلب منتشر می‌کنید که توجه بسیاری را به خود جلب کرده است و می‌خواهید تمام منابعی را  که به سوی صفحه شما لینک سازی شده‌‌اند دنبال کنید. تنها کافی است URL صفحه مورد نظر خود را در این ابزار قرار دهید.

پاکسازی لینک‌ها

برخی از موارد سئو، نه تنها نیاز به لینک سازی خوب دارند، بلکه نیاز به این دارند که از شر لینک‌‌های بد نیز خلاص شوید. اگر شما سعی در پاکسازی لینک‌های بد، همزمان با لینک سازی خوب دارید، توجه داشته باشید که رکود و کاهش آمار لینک سازی دامین‌ها در طول زمان امری عادی است. شما در ابزار Link Explorer قادر هستید با گزینه Discovered and Lost، دقیقا لینک‌هایی را که به دست آورده‌اید یا از دست داده‌اید نیز دنبال کنید.

آیا محتوایی ۱۰ برابر بهتر از هر محتوای موجود دیگر در زمینه خود را تولید کرده‌اید؟

این امکان وجود دارد دلیل این که تاثیر لینک سازی شما قابل توجه نباشد، به این دلیل است که محتوایی که تولید کرده‌اید، اساسا ارزش بیشتری نسبت به دیگر محتوای موجود در زمینه فعالیت خود ندارد. دوباره به عقب نگاه کنید و لینک‌هایی که رتبه خوبی در زمینه مورد نظر دارند را بررسی کنید. دوباره شروع به تولید محتوایی بهتر از آن کنید.

آیا محتوای خود را ترویج داده‌اید؟ چگونه؟

ترویج یک مطلب در دنیای اینترنت، شاید یکی از سخت‌ترین کارهای بخش لینک سازی باشد، اما در هر صورت بگذارید مردم از محتوایی که تولید کرده‌اید آگاه شوند. بهتر است برای موفقیت در این زمینه، آموزش‌های مارکتینگ در محتوا را به خوبی مطالعه کنید.

اصلا به چه تعداد لینک نیاز دارید؟

در نظر بگیرید که چه تعداد بک لینک برای بالا بردن رتبه خود برای کلمه کلیدی مورد نظر نیاز دارید. در قسمت آنالیز صفحه نتایج موتور جستجو ابزار Keyword Explorer، می‌توانید صفحاتی را که برای کلمه کلیدی مورد نظر شما در حال رتبه بندی هستند مشاهده و تعداد بک لینک‌های URLهای آن‌ها را بررسی کنید. این کار به شما بنچمارک خوبی برای تعیین مقدار لینک‌هایی که در حقیقت نیاز دارید می‌دهد تا اهداف خود را مشخص کنید.

کیفیت منبعی که از آن لینک سازی دریافت کرده‌اید در چه سطحی قرار دارد؟

یک لینک سازی از سوی یک منبع بسیار معتبر، ارزش خیلی بالاتری نسبت به ۱۰ سایت کم کیفیت دارد، پس در ذهن داشته باشید که کمیت همه چیز نیست. زمانی که بک لینک‌ها را مورد هدف قرار داده‌اید، می‌توانید آن‌ها را با میزان اعتبار دامین و اعتبار صفحات اولویت بندی کنید.

فراتر از  لینک‌ها، تاثیر آگاه‌سازی، تقویت و تمایلات روی اعتبار

متودهای زیادی که در جهت لینک سازی استفاده می‌کنید، به صورت غیرمستقیم برند شما را می‌سازد. در حقیقت، می‌توانید لینک بیلدینگ را راهی عالی برای افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی برند خود، موضوعاتی که در مورد آن‌ها اعتبار دارید و محصولات و سرویس‌هایی که ارایه می‌دهید بدانید.

زمانی که بازار مورد هدف خود با شما آشنایی لازم را پیدا کرد و شما محتوای با ارزشی برای به اشتراک گذاشتن تولید کرده‌اید، حتما بگذارید تا آن افراد از این موضوع آگاه شوند. محتوای خود را در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. این کار نه تنها باعث می‌شود تا دنبال کنندگان از محتوایی که منتشر کرده‌اید آگاه شوند، بلکه به آن‌ها این جرات را می‌دهد که این آگاهی را در پلتفرم خودشان با دیگران به اشتراک بگذارند و آن را در اطراف خود پخش کنند.

اما آیا اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی همانند لینک سازی است؟ نه. اما اشتراک محتوا برای افراد درست، لینک سازی را در پی خواهد داشت. شبکه‌های اجتماعی همچنین می‌توانند ترافیک ورودی و ورود بازدیدکنندگان جدید را تقویت کنند. و این امر به خودی خود باعث رشد برند سازی و اعتماد به منظور لینک سازی می‌شود. رابطه‌ی میان شبکه‌های اجتماعی و رنک بندی به نظر غیر مستقیم می‌رسد، اما حتی یک همبستگی غیر مستقیم نیسز می‌تواند در شکل گیری و به نتیجه رسیدن استراتژی‌ها کمک کننده باشد.

اعتماد سازی راهی طولانی است

برای موتورهای جستجو، اعتماد مشخصه بزرگی از کیفیت و کمیت لینک‌ها در دامینی است که به دست آمده‌اند، اما این موضوع نباید باعث شود تا بگوییم فاکتورهای دیگری در این بین نقش ندارند. به تمامی راه‌هایی فکر کنید که باعث ایجاد اعتماد به یک برند می‌شود:

 • آگاه‌سازی (مردم بدانند که وجود دارید)
 • مفید بود (جوابی برای سوال‌ها داشته باشید)
 • کمال (انجام کاری که قصدش را ندارید)
 • کیفیت (محصول یا سرویسی با ارزش تولید کنید)
 • ارزش ادامه دار (حتی بعد از ارایه محصول، به افزودن ارزش به آن‌ها ادامه دهید)
 • صدا (برقراری ارتباط با مشتری با روش‌های منحصر به فرد و به یاد ماندنی)
 • احساسات (مشتری‌ها پس از احساس رضایت، تجربیات خود را به اشتراک بگذارند)

آخرین نکته، موردی است که ما اینجا روی آن تمرکز کرده‌ایم. نقد برند، محصولات یا سرویس‌ها، قادر هستند تجارت شما را به موفیقت یا به ورشکستگی برسانند.

در تلاش برای ایجاد اعتبار در نقد و بررسی‌ها، این قوانین را رعایت کنید:

 • هرگز به شخص یا آژانسی پول ندهید تا نقدهای مثبت ساختگی یا نقد‌های منفی برای رقیب‌های شما منتشر کند.
 • خودتان تجارت خود یا رقیبان را نقد نکنید. حتی اجازه ندهید کارکنان نیز این کار را انجام دهند.
 • هرگز به منظور تبادل برای دریافت بررسی، انگیزه‌ای ایجاد نکنید.
 • تمامی بررسی‌ها باید مستقیما در اکانت‌های خود کاربران قرار بگیرند. هرگز از طرف یک مشتری، کارمند یا آژانس این کار را انجام ندهید.
 • در محل کار هرگز کیوسک یا ایستگاهی برای نقد و بررسی ایجاد نکنید.
 • همیشه دستورالعمل بخش نقد و بررسی‌های هر پلتفرم‌ را که فکر می‌کنید از آن طریق بررسی دریافت خواهید کرد را مطالعه کنید.

اعتبار زمانی به دست می‌آید که برند شما در دنیای واقعی کار خود را عالی انجام دهد، مشتریان را راضی و خوشحال کند، محتوای عالی خلق و منتشر کند و از سوی منابع معتبر لینک سازی به دست بیاورید.

در قسمت بعدی و پایانی مجموعه آموزش سئو، یاد خواهید گرفت که چگونه موفقیت تمامی تلاش‌های خود را برآورد کنید. و البته یاد می‌گیریم با چه تاکتیک‌هایی آن‌ها را بهبود ببخشیم.