لینک سازی (Link building) یا پیوند سازی، یک روش بهینه‌سازی موتور جستجو در بازاریابی دیجیتال است که رتبه شما را در نتایج موتورهای جستجو افزایش می‌دهد. لینک‌ها یکی از اصلی‌ترین راه‌های تعیین ارتباط میان صفحات برای الگوریتم‌های موتور جستجو هستند. وجود پیوندهای زیاد به یک وب سایت نشان می‌دهد که محتوای سایت ارزشمند است. پیوند خارجی و داخلی هر دو بازدید بیشتری را برای وب سایت شما به ارمغان می‌آورند. علاوه بر این، لینک دهی کمک می‌کند تا گوگل و دیگر موتورهای جستجو بازدیدکنندگان بیشتری را به سوی وب سایت شما هدایت کنند. برای خواندن مهم‌ترین نکات درباره لینک سازی در این مقاله با استارتاپت همراه باشید.

مهم‌ترین نکات درباره لینک سازی

عواملی که تعیین می‌کنند که یک پیوند خاص برای رتبه‌بندی موتورهای جستجو و سئو وب سایت شما مفید است، عبارتند از:

محبوبیت جهانی

وب سایت‌های محبوب، لینک‌های خارجی بیشتری را دریافت می‌کنند. به همین دلیل است که ویکی پدیا به خاطر پیوندهی توسط بسیاری از وب سایت‌ها در بالای نتایج صفحات موتور قرار دارد.

محبوبیت محلی

محبوبیت محلی به لینک‌های ورودی که از سایت‌های مشابه می‌آیند، اشاره دارد. به عنوان مثال، اگر شما یک فروشگاه کفش داشته باشید و به یک وبلاگ محبوب و معروف کفش لینک شوید، در نتایج رتبه‌بندی موتورهای جستجو نسبت به لینک‌دهی به یک وب سایت غیر مرتبط، تاثیر بیشتری را از خود نشان می‌دهد.

انکر تکست

انکر تکست (Anchor Text) یا متن قابل کلیک در لینک سازی یکی از قوی‌ترین سیگنال‌هایی است که بر رتبه‌بندی موتورهای جستجو تاثیر می‌گذارد. برای مثال هنگامی که وب سایت دیگری برای لینک‌دهی به فروشگاه کفش شما از انکر تکست «فروشگاه کفش» استفاده می‌کند، این سیگنال را برای موتورهای جستجو ارسال می‌کند که وب سایت شما یک منبع خوب برای خرید کفش است. اما توجه داشته باشید که اگر متن انکر تکست‌ها که بازدید کنندگان را به صفحه شما سوق می‌دهند،‌ بیش از حد از کلمات کلیدی مشابه استفاده کنند، ممکن است موتورهای جستجو به تاکتیک‌های اسپم شک کنند.

محتوای لینک

لینک ها زمانی با ارزش‌تر هستند که محتوای آن‌ها به طور مستقیم به موضوع وب سایت شما مرتبط باشد. انتقال از صفحه فعلی به یک صفحه مرتبط باید نسبتا یکپارچه باشد.

اعتبار مبدا لینک

لینک دهی به وب سایت‌های معتبر نسبت به سایت های کم اعتبار، در بهبود رتبه شما در موتورهای جستجو ارزش بیشتری دارند. به عنوان مثال، یک لینک که از وبلاگ رسمی گوگل می‌آید، معتبرتر از لینکی است که از یک وبلاگ شخصی در وردپرس نشات می‌گیرد. موتورهای جستجو دارای روش‌های خاصی برای تعیین وب سایت‌های اسپم و محتواهای نامناسب هستند و علاوه بر این گوگل نیز دارای یک سیستم رتبه بندی است که صفحات وب را براساس اعتبار خود طبقه‌بندی می‌کند.

روش لینک سازی

نحوه کار با لینک سازی

برای توسعه لینک‌ها به وب سایت شما اساسا دو راه وجود دارد:

۱. لینک سازی داخلی

۲. لینک سازی خارجی

معمولا به دست آوردن لینک های خارجی دشوار است، چون از وب سایت‌های دیگر می‌آیند. اما لینک‌های داخلی چون ارجاع به صفحات دیگر وب سایت شما هستند، کار با آن‌ها آسان‌تر است و نحوه ایجاد ارتباط‌‌‌‌ میان آن‌ها کاملا به خود شما بستگی دارد. بنابراین بهتر است لینک بیلدینگ را با لینک‌های داخلی آغاز کنید. لینک بیلدینگ داخلی سریع‌ترین و آسان‌ترین راه برای بهبود رتبه سئو وب سایت شما است که می‌توان با برنامه‌ریزی دقیق از آن‌ها بهره برد.

دیپ لینکینگ (Deep linking) یا لینک‌دهی عمیق به روند لینک سازی داخلی به صفحاتی غیر از صفحه اصلی یا صفحه تماس شما اشاره دارد. هر صفحه در وب سایت شما باید حداقل از طریق یک لینک متنی قابل دسترس باشد. لینک‌های داخلی خود را با پیوند دادن به پست های مربوط به وبلاگ و صفحات محصول، به جای هدایت بازدیدکنندگان به صفحه اصلی خود، افزایش دهید.

ایجاد یک وبلاگ در وب سایت خود کمک می‌کند تا لینک سازی های داخلی برای پیوند به محصولات خاص یا سایر صفحات داخلی فرصت بیشتر داشته باشند. فراموش نکنید که به سیستم عامل رسانه‌های اجتماعی خود نیز پیوند دهید.

بهترین استراتژی برای به دست آوردن لینک های خارجی، خلق محتوای عالی و غیرتکراری برای سایت است. شما همچنین می‌توانید از وبلاگ نویسان و سایت‌های معتبر بخواهید که لینک وبلاگ شما را در سایت خود مهمان کنند. هرگز تکنیک‌های کلاهبرداری از سئو مانند لینک‌های پولی را استفاده نکنید؛ زیرا این‌ها عمدتا لینک‌ها از وب سایت‌های اسپم نشات می‌گیرند.