قصه‌ موفقیت‌های افراد بزرگ، سرشار از کارها و فعالیت‌هایی است که باعث پیشرفت آن‌ها شده است. یکی از این حرکت‌ها، قوی و با اعتماد به نفس بودن است. ما در این مقاله از استارتاپت، نمونه‌هایی از اعتماد به نفس افراد موفق را بررسی می‌کنیم تا راهی برای رسیدن شما به هدف باشد.

من بهترین هستم. این جمله را حتی قبل از این که بدانم بهترینم، به خودم گفته بودم.

محمد علی کلی (Muhammad Ali)

وقتی بیل گیتس (Bill Gates) دانشجو بود، توانست اولین قرارداد خود را که در نهایت منجر به پیدایش ماکروسافت شد، به دست آورد. او جلسه‌ای برای ساخت یک نرم‌افزار جدید تشکیل داد و در کمال اعتماد به نفس، خود را رییس بخش مدیریت کامپیوتر معرفی کرد؛ در حالی که تا آن لحظه، حتی یک کد هم ننوشته بود!

دیوید بویی (David Bowie) خواننده و هنرمند بریتانیایی است. بویی محافظان زیادی برای خود استخدام کرده بود که پشت سرش راه بروند تا زمانی که به آمریکا سفر می‌کند، آدم مهمی به نظر بیاید.

وین دایر (Wayne Dyer) مشاور شخصی و مذهبی، با کتاب ‌فروشی‌های مختلف تماس می‌گرفت، با لهجه‌های متفاوت صحبت می‌کرد و کتاب خود را سفارش می‌داد.

چطور قوی و با اعتماد به نفس باشیم؟

بنی بلانکو (Benny Blanco) شاعر آهنگ‌های ریحانا (Rihanna) و جاستین بیبر (Justin Bieber)، در مورد زمانی که مشهور نبود می‌گوید.

من با شرکت‌های مختلف تماس می‌گرفتم و با اعتماد به نفس کامل وانمود می‌کردم، وکیل یکی از خوانندگانشان هستم. مثلا می‌گفتم من وکیل جیزی (Jay-Z’s) هستم و باید با ایشان صحبت کنم.

بنی بلانکو

آن‌ها موافقت می‌کردند، سپس به خواننده می‌گفتم:

لطفا به ترانه‌ من گوش بده!

بنی بلانکو

بدون داشتن تجربه‌ کافی، پیشرفت در یک صنعت یا به دست آوردن شغل رویاها، ممکن است دشوار باشد. این‌ها موانعی هستند که شما را از رسیدن به رویاهای خود باز می‌دارند. بدون داشتن نمونه کار یا یک مشتری واقعی، شما باید بتوانید یک تغییر بزرگ ایجاد کنید؛ آن هم تغییری در کیفیت اعتماد به نفس!

جادوی درونی باور به خود و توانایی‌ها، قوی و با اعتماد به نفس بودن می‌تواند شما را به سوی پیشرفت سوق دهد. این نیرو باعث می‌شود تا نقاط ضعف سیستم را پیدا کنید و از آن‌ها به نفع خود بهره ببرید.

چطور قوی و با اعتماد به نفس باشیم؟

قوی و با اعتماد به نفس با احساسات مثبت

شاون آکور (Shawn Achor) روانشناس مثبت اندیش و نویسنده‌ کتا‌ب‌های پرفروش است. اعتقاد دارد که تامین انرژی‌ برای کسب موفقیت، تنها از طریق شادی، خواهد بود نه هیچ راه دیگر!

در موقعیت‌های مثبت، ذهن ما به صورت خلاقانه و مثبت‌اندیش‌، درگیر پروژه‌‌های جدید می‌شود.

احساسات مثبت و قوی داشته باشید

برای اینکه ایده‌های جدید کسب کنید، ابتدا باید مثبت‌اندیش شوید. سپس می‌توانید شاخصه‌های مورد علاقه‌ خود را در ذهن مرور کنید یا حتی آنها را با صدای بلند فریاد بزنید.

این یک دروغ است. شما بارها به خودتان دروغ می‌گویید و یک روز آن دروغ به واقعیت تبدیل می‌شود.

لیدی گاگا (Lady Gaga)

شرایط لیدی گاگا، گفته‌های او را منعکس نمی‌کرد و زمانی که شما قصد دارید چنین کاری را شروع کنید، مسائل اینگونه‌اند. شما باید به عقیده خود ایمان داشته باشید و با آن زندگی کنید. پشت تمام دروغ‌های زیبایی که به خود می‌گویید، باید اطمینان وجود داشته باشد؛ اطمینان به آن زندگی که آرزوی آن را دارید.

ذهنتان را به هدف مورد نظر خود متمرکز کنید

وقتی به نظر می‌رسد که هیچ چیز با اهداف شما هم‌تراز نیست، کلا آن‌ها را نادیده بگیرید. شما باید به خود اطمینان بدهید. از خودتان بپرسید، اگر به هدفم رسیده بودم، چه حسی داشتم؟ آن موفقیت چه حسی دارد؟

قوی و با اعتماد به نفس با تمرکز ذهن

برای حس کردن آنچه می‌خواهید، زمان بگذارید. به علاقه‌مندی‌های خود اطمینان داشته باشید. قوی و با اعتماد به نفس باشید تا هیجان ناشی از رسیدن به هدف را در خودتان ایجاد کنید.

وقتی از مدونا (Madonna) پرسیدند، قبل از اینکه به این شهرت برسد، در چه وضعی بود؛ او پاسخ داد:

همیشه در ذهن خود مدونا بودم!

مدونا اولین بار سیمور استین (Seymour Stein) مدیر یکی از استودیوهای ضبط آهنگ را برای اولین بار، در بیمارستان ملاقات کرد. او نسخه‌ اولیه‌ آهنگ خود را روی دستگاه ضبط صوت برای استین پخش کرد. موسیقی و رفتار مدونا، مورد توجه استین قرار گرفت. همین باعث شد تا مدونا در سن ۲۰ ساگی، بدون هیچ سابقه کار بازیگری، اولین نقش سینمایی خود را به دست بیاورد.

خود را در اولویت قرار دهید

خود و احساس خود را ۲ اولویت مهم زندگیتان قرار دهید. شما لایق هر آنچه که دوست دارید، هستید. پس به اهدافتان باور داشته باشید و شاد زیستن را تجربه کنید. قوی و با اعتماد به نفس بودن موضوعی تعیین‌کننده در موفقیت شما باشد. کارهایی که دیگران به دلیل اعتماد به نفس پایین انجام دهند، می‌تواند برای شما راهی به سوی یک زندگی متفاوت باشد.

زکریا بورن (Zachariah Bourne) ترانه‌نویس مثبت اندیش است که کتابش به نام Blissed Out به زودی منتشر می‌شود، می‌گوید:

موفقیت تنها در افرادی که در جستجوی آن هستند، وجود دارد.

زکریا بورن

او بر رشد شخصی با تکیه بر شادی، تمرکز و علاقه به خود تاکید دارد. زکریا سال‌ها است که به افراد زیادی از طریق جلسه‌های هدایت شخصی، مصاحبه‌های رادیویی و اینترنت، انگیزه می‌دهد. او به تقسیم ایده‌های خلاقانه خود با افراد، علاقه دارد تا بتواند به آن‌ها برای ساختن زندگی بهتر کمک کند.