قدرت تصمیم گیری یکی از مهمترین ویژگی‌های انسان‌ است که مرزی میان او و دیگر موجودات ایجاد می‌کند. انسان‌ها این قدرت را دارند که در مراحل مختلف برای خود تصمیماتی بگیرند. اما این تصمیم گیری در زندگی حرفه‌ای مخصوصا در جایگاه مدیر اهمیت فوق‌العاده‌ای می‌یابد.

قدرت تصمیم گیری

همه ما در روز تصمیمات بی‌شماری می‌گیریم. برای مثال این که چه لباسی به تن کنیم یا برای ناهار چه غذایی آماده کنیم. حتی این که هنگام رانندگی به سمت محل کار چه موزیکی را گوش کنیم. در این میان بعضی تصمیم گیری ها اهمیت بیشتری داشته و سرونوشت‌ساز هستند. به میزانی که یک تصمیم گیری اهمیت پیدا می‌کند شک و تردید و استرس ما هنگام انتخاب بیشتر می‌شود. در راس هر کسب و کار بزرگ باید مدیری حاذق سکان را در دست گرفته باشد که راه و روش تصمیم گیری موثر را بشناسد. در این مقاله ۴ مرحله اصلی تصمیم گیری موثر را نام می‌بریم.

۴ مرحله تصمیم گیری موثر

مرحله اول. ابتدا باید تعیین کنیم که چرا باید در آن مورد مشخص تصمیم گیری کنیم.

مرحله دوم. در این مرحله باید نتایج مطلوبی که انتظار داریم عایدمان شود را معین کنیم.

مرحله سوم. گزینه‌های پیش رو را به دقت بررسی می‌کنیم. هر تصمیمی هزینه‌ای دارد پس باید عواقب و هزینه‌های هر انتخاب را به درستی بشناسیم. همچنین باید تمام جوانب و فاکتورهای دخیل را در نظر گرفته و آن‌ها را با دقت بررسی کنیم. هر چه یک تصمیم اهمیت بیشتری داشته باشد به طور متقابل باید با دقت بالاتر و جزئیات بیشتری روی آن دقیق شویم.

مرحله چهارم. بر اساس سلسله ارزش‌ها، تصمیم گیری کنیم. سیستم ارزش‌گذاری ما بر اساس تجربیات و پیروزی‌ها و شکست‌هایی که متحمل شدیم شکل می‌گیرد. بنابراین برای تصمیم گیری باید تجربیات خود را به کار گیریم و براساس آن‌ها انتخاب کنیم.

امروزه پیشرفت تکتولوژی روی تمام جنبه‌های زندگی ما تاثیر می‌گذارد. رد پای این اثرات را روی روش‌های تصمیم گیری نیز می‌توان مشاهده کرد. برای مثال نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های گوناگونی طراحی شده‌اند که با استفاده از آن‌ها می‌توان اطلاعات بی‌شماری را در کمترین زمان بررسی نمود. در نتیجه هنگام انتخاب یک گزینه تنها لازم نیست بر تجربیات شخصی خود تکیه کنیم. زیرا می‌توانیم به دریایی از اطلاعات دسترسی پیدا کنیم که تصمیم گیری را برایمان ساده‌تر می‌کنند. اما آیا این به معنای آن است که چندی بعد تصمیم‌گیری‌ها بر عهده ماشین‌ها خواهد بود؟ البته که اینطور نیست. زیرا تکنولوژی اهرمی است که انسان با استفاده از آن می‌تواند گستره دید خود را وسیع‌تر کند. بنابراین با ابزارهای تکنولوژی می‌توانیم به عنوان نیروهای کمکی برای تصمیم گیری موثر بنگریم.

همه مدیران اعم از گرداننده کسب و کارهای کوچک تا رئیسان بزرگترین و قدرتمندترین شرکت‌ها باید این ابزارها را در مراحل تصمیم گیری خود به کار گیرند تا بتوانند به بهترین شکل کسب و کار خود را اداره کرده و در راه پیشرفت آن گام بردارند. به طور کلی در هر جایگاهی که باشید با استفاده از ابزارآلات تکنولوژی می‌توانید تصمیمات بهتر و موثرتری بگیرید.