مشاهده اشخاصی که از هیچ، به همه چیز رسیده‌اند؛ همان‌هایی که توانستند از پست‌ترین جایگاه، به اهداف خارق‌العاده خود دست یابند، برای بسیاری از ما الهام‌بخش است. اگر بخواهیم صادق باشیم، همه افراد به یک منبع الهام‌بخش نیاز دارند و فیلم‌ها، یکی از بهترین منابع در این زمینه هستند. تماشای یک فیلم انگیزشی به راحتی می‌تواند محرکی قوی، درون ما ایجاد کند.

زمانی که زندگی خود را با داستان این گونه فیلم‌ها شبیه‌سازی می‌کنیم، احساس و تاثیر بزرگی روی زندگی ما به جا می‌گذارد. این روزها با وجود رقبای سرسخت در عصر دیجیتال، گاهی احساس خستگی فراوانی به ما دست می‌دهد و ادامه مسیر تلاش برای داشتن زندگی بهتر، سخت می‌شود. این دقیقا زمانی است که می‌خواهیم دست از تلاش برداریم و دیگر برای رسیدن به آرزوهای خود، شجاع و مشتاق نیستیم. اما تعدادی فیلم انگیزشی برای موفقیت در کسب و کار، وجود دارند که تماشای آن‌ها باعث می‌شود تا دوباره به سمت خود و اهداف‌مان، رو بیاوریم. گاهی یک فیلم‌ به حدی تاثیرگذار است که تا آخر عمر، می‌توان از آن‌ به عنوان یک منبع الهام، یاد کرد.

فیلم انگیزشی موفقیت چند کسب و کار

بعضی اوقات، این هنر است که از زندگی تقلید می‌کند و گاهی هم، این زندگی است که از هنر تقلید می‌کند. اما یک فیلم، این ۲ کار را هم‌زمان انجام می‌دهد. چنین فیلم‌هایی، این قدرت را دارند که زندگی هر شخص را پس از تماشای آن، به سرعت تغییر دهند. ما در این مطلب از استارتاپت، ۲۵ فیلم انگیزشی که هر شخص لازم است برای موفقیت کسب کار خود، آن‌ها را تماشا کند؛ به شما معرفی می‌کنیم.


۱. فیلم Pursuit of Happyness

فیلم انگیزشی Pursuit of Happyness

فیلم انگیزشی «در جستجوی خوشبختی» یک فیلم بیوگرافی درام آمریکایی است که ایفای نقش کاراکتر اصلی آن را ویل اسمیت (Will Smith) برعهده دارد. در این فیلم انگیزشی برای موفقیت کسب و کار، ویل اسمیت نقش یک فروشنده بی‌خانمان را ایفا می‌کند که اعتماد بسیار زیادی به محصولی دارد که به راحتی قادر به فروش آن نیست.

این فیلم بر اساس یک داستان واقعی از زندگی شخصی به نام کریستوفر گاردنر (Christopher Gardner) ساخته شده است. او کسی بود که بخش بزرگی از پول خود را روی دستگاهی به نام «اسکنر چگالی استخوان» سرمایه گذاری کرد. زمانی که کریس در تلاش برای به دست آوردن پول از طریق این دستگاه بود، در نهایت دار و ندار خود را از دست می‌دهد، خانه خود را می‌بازد، همسرش از او طلاق می‌گیرید و آن قدر بی پول می‌شود تا به جایی می‌رسد که شب‌ها در سرویس‌های بهداشتی عمومی می‌خوابید.

این فیلم پر است از سلسله اتفاقات احساسی که با پایانی بسیار خوش، فروشنده بی‌خانمان را همراه با پسر کوچکش، به فردی میلیونر تبدیل می‌کند.


۲. فیلم The Aviator

فیلم انگیزشی The Aviator

این فیلم بر اساس کتاب زندگی هوانورد، تهیه کننده و کارگردان سینمای مشهور آمریکایی یعنی هاوارد هیوز (Howard Hughes) ساخته شده است. فیلم The Aviator (هوانورد) انعکاسی از زندگی هاوارد است که فردی پیشگام در پرواز بود و همچنین فیلم Hell’s Angels را کارگردانی کرده است.

داستان این فیلم با نقش آفرینی لئوناردو دی کاپریو و کارگردانی مارتین اسکورسیزی، داستان زندگی هاوارد هیوز را در اواخر سال ۱۹۲۰ که حدود ۴۰ سال سن داشت به تصویر می‌کشد. جایی که او به فردی شناخته شده و موفق در زمینه تهیه کنندگی فیلم و هوانوردی تبدیل شده بود.

چیزی که داستان او را جذاب می‌کند، دچار بودن او به بیماری اختلال وسواسی جبری است که باعث شد با سختی‌های زیادی در مسیر موفقیت خود رو به رو شود، اما هاوارد در برابر رقیبان خود و همچنین شایعه‌های نفرت انگیز ایستادگی می‌کند و به موفقیت می‌رسد. جدا از تمام ثروتی که او به دست آورد، او چیزی فراتر داشت که بتوان روی آن تمرکز کرد.

او فردی بود که همیشه میل به ساخت چیزی داشت که تا پیش از این در دنیا دیده نشده باشد. همین میل بود که او را از رقیبان خود جدا می‌کرد. او به سختی تلاش کرد، با موانع زیادی رو به رو شد، اما هیچ کدام از آن‌ها نتوانستند جلوی او برای چیزی که می‌خواست را بگیرند.


۳. فیلم American experience Henry Ford

فیلم انگیزشی American experience Henry Ford

این فیلم انگیزشی برای موفقیت کسب و کار، داستانی عالی از یک پسر به نام هنری فورد را روایت می‌کند که از فرش به عرش رسید و به یکی از مبتکرین تاثیر گذار آمریکایی در قرن ۲۱ تبدیل شد.

او رویایی داشت که می‌توانست دنیا را برای همیشه تغییر دهد. او بر خلاف جهت سرمایه گذاران خود شنا کرد و بر این باور بود که باید اتومبیلی وجود داشته باشد که به راحتی قشر کارگر بتوانند آن را خریداری کنند.

این فیلم به شدت الهام بخش است. بیشتر از آن، این فیلم به سمت اهریمنان پنهانی شیرجه می‌زند که هنری فورد در ماجرای خود برای رسیدن به هدفش با آن‌ها رو به رو شده بود.۴. فیلم Wall Street

فیلم انگیزشی Wall Street

این فیلم داستان شخصی به نام باد فاکس (Bud Fox) را روایت می‌کند،‌ یک کارگزار بورس جاه طلب که هر کاری می‌کند تا راهش را به صدر آن چیزی که می‌خواهد برساند. او برای این که بتواند به بالاترین سطح از وال استریت برسد، از جان گذشتگی‌های فراوانی را تجربه می‌کند.

در این داستان، باد فاکس تکنیک‌های معاملات غیرقانونی و پر از ریسکی را انجام می‌دهد تا به هدفش برسد. فاکس در طول این فیلم رفته رفته غرق در نقشه‌های عجیب و غریب کم نظیر و پر از طمع می‌شود که در نهایت روی زندگی و معیشت پدر خود تاثیر می‌گذارد.
۵. فیلم Wolf of Wall Street

فیلم انگیزشی Wolf of Wall Street

یکی از فیلم‌های انگیزشی دیدنی است که داستان زندگی جوردن بلفورت (Jordan Belfort) با بازی بی‌نظیر لئوناردو دی کاپریو را به تصویر می‌کشد. شخصی که از هیچ چیز، به هر چیزی که در آرزو‌های خود می‌پروراند رسید.

داستان گرگ وال استریت ترسیم کننده فرمول چگونگی خلق کمپانی‌هایی با گام‌های سریع در صنعت است و فرهنگ درون آن‌ها را نشان می‌دهد. این فیلم نشان می‌دهد که چطور می‌توان از پایین‌ترین نقطه کسب و کار به بالاترین نقطه رسید و در عین حال چگونه می‌توان از اوج آسمان به عمق اقیانوس سقوط کرد.۶. فیلم The Social Network

فیلم انگیزشی The Social Network

این فیلم انگیزشی کسب و کار بر اساس داستان واقعی جوان‌ترین میلیاردر دنیا، خالق فیسبوک یعنی مارک زاکربرگ ساخته شده است. او یک مرد جوان، موفق و باهوش است که انگیزه او باعث شد تا امروزه شبکه‌های اجتماعی تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین پدیده‌های بشر تبدیل شود.

این فیلم تمامی درگیری‌ها، اتفاقات و دلایل به وجود آمدن محبوب‌ترین شبکه اجتماعی دنیا را به نمایش می‌گذارد. در فیلم The Social Network ما از ابتدای نوجوانی مارک زاکربرگ که یک دانشجوی هاوارد با کلی پتانسیل و اشتیاق بود داستان را آغاز می‌کنیم و سپس به چگونگی به وجود آمدن و خلق شبکه اجتماعی فیسبوک می‌رسیم.۷. فیلم Forrest Gump

فیلم انگیزشی Forrest Gump

فیلم فارست گامپ نه تنها یک فیلم انگیزشی برای موفقیت کسب و کار است، بلکه یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ نیز محسوب می‌شود. این فیلم داستان زندگی یک مردم معمولی را روایت می‌کند که دارای هوش پایین اما قلبی بزرگ است. فیلم Forrest Gump یکی از آثار کمدی درام است که بر اساس رمانی به همین نام در سال ۱۹۸۶ ساخته شد و نقش اصلی آن را تام هنکس (Tom Hanks) برعهده دارد.

این فیلم داستان زندگی طولانی فارست گام را به تصویر می‌کشد که شاهد برخی از بزرگ‌ترین وقایع قرن ۲۰ آمریکا بود. جذابیت فیلم به این است که او هیچ شباهتی به افراد موفق و الهام بخش زندگی ما ندارد، بلکه فارست گامپ تنها از این طریق به موفقیت بی‌نظیری رسید که زندگی خود را به بهترین شکلی که بلد بود ادامه داد.

در طول این فیلم او در نهایت صاحب یک شرکت عظیم و در عین ناباوری، به منبع الهامی برای مردم سرتاسر دنیا تبدیل می‌شود. او حتی در این فیلم به ارتش می‌پیوندد و چندین مدال شجاعت و افتخار دریافت می‌کند. در نهایت، او ثابت می‌کند که نیازی نیست برای این که بتوانید به موفقیت برسید حتما باید فردی به شدت باهوش باشید. تمام کاری که باید بکنید این است که تلاش خود را تا رسیدن به موفقیت ادامه دهید.


۸. مستند The Corporation

فیلم انگیزشی The Corporation

The Corporation یک مستند جالب است که چگونگی کسب و کارهای مدرن را نمایش می‌دهد. البته این فیلم تمرکز اصلی خود را روی شرکت‌های موجود در منطقه آمریکای شمالی قرار داده است.

چگونگی به رسمیت شناختن یک شرکت کسب و کار به عنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی، متمایز کردن آن با افرادی که این شرکت را تشکیل داده‌اند و سایر مواردی را که نیاز به دانستن آن‌ها در یک کسب و کار وجود دارد، می‌توانید در این مستند مشاهده کنید.

این اثر سعی دارد تا مفاهیم شرکت‌های کسب و کار و سو تفاهم‌های ذاتی طبیعی موجود در کسب و کارها را تشریح و کاوش کند.۹. فیلم Jerry Maguire

فیلم انگیزشی Jerry Maguire

این فیلم انگیزشی در مورد مردی به نام جِری است که در میان همه فردی قابل احترام و دوست داشتنی به شمار می‌رود. او دارای یک همسر زیبا است و در بالاترین سطح از زمینه کاری خود قرار دارد.

زمانی که همه چیز خوب و عالی به نظر می‌رسید، او ناگهان تصمیم می‌گیرد تا عقب بکشد. او حالا تفکرات جدیدی برای شرکت خود برنامه ریزی کرده بود. اما در نهایت، او همه چیز را از دست می‌دهد.

پس از نابود شدن دار و ندار جری، همه او را ترک می‌کنند و چیزی برای او باقی نمی‌ماند. اما یکی از مشتریان او به نام راد دیتول همچنان از او پشتیبانی می‌کند. در همین زمان بود که او متوجه اشتباهات خود می‌شود و به سختی تلاش می‌کند تا دوباره همه چیز را به چرخه در بیاورد.


۱۰. فیلم StartUp

فیلم انگیزشی StartUp

این فیلم در مورد دو دوست به نام‌های کالیل و تام (Kaleil & Tom) و تلاش‌های آن‌ها در دنیای کسب و کار است. این دو که از زمان دبیرستان با یکدیگر دوست بوده‌اند، به یک ایده کسب و کار جدید می‌رسند. هدف آن‌ها از این ایده، خلق وبسایتی برای مردم بود تا کسب و کار خود را با ارتباط دولت هدایت کنند.

در این فیلم کالیل هزینه‌ها را روی میز می‌گذارد و تام تبدیل به مدیر فنی سایت می‌شود. فرد سومی نیز وارد این فیلم می‌شود تا با همکاری این دو، نقش خریدار را ایفا کند.

اما در طول این فیلم، تلاش آن‌ها برای کسب و کار و البته رابطه دوستی آن‌ها باعث اختلاف نظرهایی بین آن‌ها می‌شود. بنابراین سوالی پیش می‌آید، آیا اول کسب و کار نابود می‌شود یا دوستی آن‌ها؟۱۱. فیلم Tucker: The Man and His Dream

فیلم انگیزشی Tucker

این فیلم انگیزشی برای موفقیت کسب و کار، داستان واقعی پرستون تاکر (Preston Tucker) و تولید یکی از بهترین ماشین‌های ساخته شده دنیا را نمایش می‌دهد. او با رویای بزرگی که در ذهن داشت، توانست کارخانه خود تاسیس، ماشین رویایی خود را خلق کند و با قدرت فروشندگی بی‌نظیر خود به موفقیت بالایی برسد.

۱۲. فیلم Jobs

فیلم انگیزشی Jobs

این فیلم بر اساس زندگی استیو جابز، موسس بزرگ کمپانی اپل ساخته شده است که زندگی او از سال ۱۹۵۷ تا معرفی آی‌پاد در سال ۲۰۰۱ را به تصویر می‌کشد. استیو جابز پس از رها کردن درس و دانشگاه، توانست یکی از مورد احترام‌ترین و محبوب‌ترین کمپانی‌های مرتبط با تکنولوژی را در قرن ۲۱ تاسیس کند که همین امر تماشای این فیلم را جذاب می‌کند.

۱۳. فیلم The Founder

فیلم انگیزشی The founder

این فیلم بر اساس بیوگرافی موسس مک دونالد (McDonald) ساخته شده است. داستان فیلم حول محور زندگی یک تاجر به نام ری کروک (Ray Kroc) می‌چرخد که برگر فروشی خود را در جنوب کالیفرنیا تاسیس می‌کند.

در این فیلم، ری به عنوان فروشنده‌ای به تصویر کشیده می‌شود که توانست با ایجاد یک فست فود و موفقیت در آن، مک دونالد را به یکی از بزرگ‌ترین رستوران‌های دنیا تبدیل کند. ترکیبی از خلاقیت، اشتیاق، اصرار، سماجت و البته بی‌رحمی، باعث شده تا تماشای زندگی این فرد برای بسیاری از افراد دنیای کسب و کار دیدنی باشد.۱۴. فیلم Something Ventured

فیلم انگیزشی Something Ventured

این فیلم شرکت‌ها و ریسک‌هایی را که سرمایه داران برای موفقیت انجام می‌دهند به نمایش می‌گذارد. شخصیت‌های اصلی این فیلم اشخاص حقیقی هستند که به شرکت‌های بزرگ مانند اپل، اینتل، آتاری و غیره کمک می‌کنند تا کار خود را آغاز و رشد کنند.

این سرمایه گذاری شرکت‌های بزرگ، ریسک‌هایی بودند که امروزه بسیاری از آن‌ها را به موفقیت بزرگی رسانده است.
۱۵. فیلم Pirates of silicon Valley

فیلم انگیزشی Pirates of silicon Valley

این فیلم آغاز و قدرت گرفتن کپانی‌هایی مانند مایکروسافت، اپل و غیره را نشان می‌دهد. از طرفی استیو جابز موسسه اپل را می‌بینیم و از طرفی دیگر بیل گیتس موسس مایکروسافت را مشاهده می‌کنیم.

این افراد روز و شب تلاش می‌کنند تا چیزی منحصر به فرد و تازه خلق کنند. اساسا، این فیلم رقابت میان بیل و استیو برای خلق کامپیوترهای شخصی را به تصویر می‌کشد که هر دوی آن‌ها به موفقیت خارق العاده‌ای دست پیدا کرده‌اند.۱۶. فیلم Money Ball

فیلم انگیزشی Money ball

این فیلم انگیزشی برای موفقیت کسب و کار، بر اساس داستان واقعی تیم ورزشی اوکلند (Oakland A) و بیلی (Billy) را نشان می‌دهد. فیلم در مورد تلاش فراوان و موفقیت آن‌ها برای تاسیس و رشد تیم بیسبال خود است.

این فیلم با نقش آفرینی برد پیت (Brad Pit) برای همه آن افرادی است که رویای به دست گرفتن یک سیستم و تلاش برای بهبود آن را دارند. این فیلم نشان می‌دهد که چطور یک فرد توانست با به دست آوردن بودجه مورد نظر و استخدام یک آنالیزور کامپیوتری و کشیدن بازیکن‌ها، تیم بیس بال خود را تشکیل دهد.۱۷. فیلم Ctrl+Alt+Complete

فیلم انگیزشی Ctrl+Alt+complete

این فیلم کوتاه انگیزشی، در مورد استارتاپ و ظهور کسب و کارها است که از نگاه ۵ موسس و تیم‌های آن‌ها به نمایش گذاشته می‌شود.

در این فیلم شاهد اشتیاق، بردباری و جنونی هستیم که باعث شدند چشم استارتاپ‌ها رو به دنیا باز شود، به آن‌ها نفس بدهند و طریقه موفقیت‌شان را به تصویر می‌کشد. فیلم Ctrl+Alt+Complete حقایق تلاش‌های مردم برای یک کسب و کار را به نمایش می‌گذارد. فیلم در مورد این است که به ثمر نشاندن یک ایده چقدر سخت است یا چه مسیرهای طولانی و موانع بزرگی سر راه محصولی است که در نهایت همه از آن استفاده کنند.۱۸. فیلم Towelve Angry Man

فیلم انگیزشی Towelve Angry Man

در این فیلم یک گروه بزرگ ۱۲ نفره از افرادی وجود دارد که در تلاش هستند تا بتوانند شیوه اجماع را پیدا کنند. آن‌ها با سختی‌های فراوانی برای جستجوی این روش رو به رو می‌شوند. به جای نام، این افراد با شماره‌های خود شناخته می‌شوند.

با این حال که فیلم در مورد موفقیت در یک کسب و کار نیست، اما پیامی در این فیلم ووجود دارد که برای افراد حاضر در هر کسب و کاری ضروری است. با اینکه در ایجاد یک کسب و کار به نظر تمامی شانس‌ها و احتمالات بر علیه ما هستند، اما ما باید گاهی بر اساس غریزه خود به جلو پیش برویم.۱۹. فیلم How to get ahead in advertising

فیلم انگیزشی How to get ahead in advertising

این فیلم به عنوان یکی از شگفت آورترین فیلم‌های ترسناک انگلیسی شناخته می‌شود. داستان فیلم در مورد زندگی یک مرد جوان است که به دنبال یک شعار برای محصول آرایشی خود است. او به دنبال هر راهی می‌رود تا محصول خود را به فروش برساند، اما همیشه شکست می‌خورد. او یک همسر دلسوز دارد که البته تلاش و غرق شدن او برای فروختن محصولی که تولید کرده، باعث خدشه دار شدن روابطش با خانواده، دوستان و این همسر شده است.

در انتهای این داستان،‌ او متوجه می‌شود که برای فروختن محصول خود چقدر دیوانه شده است.۲۰. فیلم The Startup Kids

فیلم انگیزشی The startup kids

این فیلم در مورد کارآفرینان جوان در ایالات متحده آمریکا و اروپا است و داستان تاسیس و رشد صفحات وب محبوب امروزی مانند Vimeo، SoundCload، Dropbox و غیره را در امریکا و اروپا نشان می‌دهد.

هدف اصلی نمایش این فیلم، مقایسه بین محیط‌ها، منابع و رفتار مختلف کارآفرینان است.
۲۱. فیلم Brunt

فیلم انگیزشی Brunt

این فیلم داستان زندگی یک فرد ساده به نام آدام جونز (Adam Jones) با بازی بردلی کوپر (Bradley Cooper) را که یک سرآشپز است به تصویر می‌‌کشد. اما او زندگی خود را با مواد مخدر و اعتماد به نفس کاذب از بین می‌برد. در نهایت در طول فیلم شاهد تلاش او هستیم تا اعتیاد خود را ترک و با درست کردن رفتار خود، به لندن و ساخت دوباره زندگی‌اش بازگردد.

این فیلم در مورد تلاش او برای بازگشت به شخصیت واقعی خود است. او حالا پس از بازگشت به زندگی، قوی‌تر از همیشه به شغل خود مشغول می‌شود.۲۲. فیلم The Big Short

فیلم انگیزشی The Big Short

این فیلم انگیزشی برای موفقیت کسب کار، برخی از بزرگ‌ترین ستارگان هالیوود از جمله‌ برد پیت، کریستین بیل، استیو کرل و رایان گاسلینگ را در خود جای داده است و ترکیب این چهار نفر به خودی خود ارزش تماشای این فیلم را بالا می‌برد. فیلم در مورد یک بحران اقتصادی است که در سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ جریان دارد. فیلم به طور واضح واقعیت‌های بازار مسکن، بحران مسکن در سال ۲۰۰۸ و تبادل افول اعتبار را نمایش می‌دهد.


۲۳. فیلم Margin Call

فیلم انگیزشی Margin Call

این فیلم انگیزشی آمریکایی در مورد گروهی از کارمندان است که مسئول پاسخ و اجرای عملیات ۲۴ ساعته در مورد بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ هستند.

داستان فیلم Margin Call بر اساس یک شرکت اقتصادی پیش می‌رود که در حال کوچک‌تر شدن است و هیچ کس از ایده این اتفاق با خبر نیست. در نهایت، یک نفر بالاخره تلاش می‌کند تا با آنالیزهای مختلف، متوجه دلیل اصلی پشت سقوط اقتصادی شرکت شود.
۲۴. فیلم Indie Games

فیلم انگیزشی Indie Games

فیلم ایندی گیمز، در اصل یک فیلم مستند محسوب می‌شود که توسط دو فیلم ساز کانادایی ساخته شده است. این فیلم سعی دارد تا نگاهی به پشت پرده صنعت بازی‌های ویدیویی، سازندگان بازی‌های مستقل، پول‌هایی که در این صنعت خرج می‌شود و سلامت جسمی و عقلی آن‌ها را که برای ساخت یک بازی فدا می‌کنند به تصویر بکشد.

این فیلم که توانسته جوایزی را هم از آن خود کند، تلاش‌ها، تنش‌ها و درامی که سازندگان بازی برای خلق اثر خود در قرن ۲۱ پشت سر می‌گذارند را به تصویر می‌کشد.
۲۵. فیلم Catch Me if You Can

فیلم انگیزشی Catch me if you can

داستان این فیلم انگیزشی حول محور یک خلبان ترابری هوایی آمریکایی می‌چرخد. شخصیت اصلی این فیلم توانسته است با موفقیت به جعل هویت یک خلبان هواپیما، دکتر، قاضی و پروفسور بپردازد تا به اعمال فریبکارانه خود ادامه دهد و از دست ماموران دولت فرار کند.

جالب‌ترین مسئله در مورد این فیلم، تلاش برای مدیریت و رسیدن به موفقیت توسط شخصیت اصلی تحت شرایط پر استرس است، جایی در محیط‌های کاری سخت که دائما توسط ماموران FBI تحت تعقیب است قصد دارد تا به موفقیت ببرسد. ایفاگر نقش اصلی این فیلم کسی نیست جز لئوناردو دی کاپریو که نقش مکمل آن را تام هنکس بر عهده دارد!