مدیتیشن روی جنبه‌های مختلف زندگی ما، از سلامت جسم گرفته تا قدرت تصمیم‌گیری، تاثیر می‌گذارد و اگر بخواهیم فواید مدیتیشن را معرفی کنیم، به فهرست بلند بالایی می‌رسیم. اما مهمترین آن‌ها کدام‌ است؟

در این مقاله از استارتاپت نویسنده برنت استولر (Brent Stoller)، تجربه‌های شخصی خود را در به کارگیری تمرین‌های مدیتیشن و فواید استفاده از آن، برای ما بازگو می‌کند و بر اساس یافته‌های خود، ۳ مورد از مهمترین فواید مدیتیشن را تفسیر می‌کند.

آغاز تمرین‌های مدیتیشن

مدت‌ها بود که راجع به فواید مدیتیشن و تاثیر آن بر زندگی شخصی و حرفه‌ای شنیده بودم و تصمیم گرفتم تمرین‌های مدیتیشن را به صورت خودآموز انجام دهم. با استفاده از اپلیکیشن‌ها و از طریق مطالعه شخصی، روش‌های مختلفی را پیش گرفتم و برای انجام تمرین‌‌‌ مدیتیشن، ذهن خود را از هر فکری خالی می‌کردم؛ اما متاسفانه نتیجه مطلوبی نگرفتم و حتی در طول زمان تمرین، لحظه‌ شماری می‌کردم تا زودتر مدت آن به پایان برسد. کم‌کم ناامید شدم و به این نتیجه رسیدم که شاید این تمرین‌ها برای من موثر نیست.

اما پس از آن، قدم در راه دیگری گذاشتم که به طور کلی نظرم را عوض کرد؛ در کلاس‌های آموزش مدیتیشن ثبت نام کردم و به صورت حرفه‌ای روش‌های مختلف آن را آموختم. تنها آن زمان بود که توانستم تاثیر حقیقی مدیتیشن را بر روح و روان خود احساس کنم و از فواید مدیتیشن آگاه شوم. از آن پس انجام تمرین‌های مدیتیشن به یکی از عادات روزانه من تبدیل شد و امروز می‌توانم با توجه به تجربیات خود، ۳ مورد از مهمترین فواید مدیتیشن را توضیح دهم:

بررسی فواید مدیتیشن

۱. مدیتیشن به من کمک کرد تا خودم باشم

ما در اکثر مواقع هنگام توصیف جنبه‌های شخصیتی خود، نظرهای اشتباهی می‌دهیم. مثلا من شخص عجول و استرسی هستم، اما گاهی خود را به عنوان فردی صبور و آرام جا می‌زنم. زمانی که در ترافیک هستم تاخیر راننده ماشین جلویی در راه افتادن بعد از سبز شدن چراغ، مرا عصبی می‌کند؛ همچنین ماشین‌هایی که در اتوبان زیر سرعت مجاز حرکت می‌کنند، من را کلافه می‌کنند. بیشتر از همه زمانی عصبانی می‌شوم که راننده‌ای در آخرین لحظه، وارد خروجی می‌شود تا در صف انتظار معطل نشود، انگار سایرین در صف منتظر ماندن را دوست دارند و از ترافیک لذت می‌برند.

تمامی این ویژگی‌ها از ویژگی‌های رفتاری من هستند و نمی‌توانم آن‌ها را کتمان کنم. اما می‌توانم ادعا کنم، از زمانی که تمرینات مدیتیشن را به‌ صورت روزانه انجام می‌دهم؛ چنین مسائلی کمتر آزارم می‌دهند. نه این‌ که رانندگی دیگران آزاردهنده نباشد، بلکه من آرامش درونی بیشتری پیدا کرده‌ام و نقطه جوش عصبانتیم بالاتر رفته است. امروزه زمانی که مجبور می‌شوم به خاطر بی‌احتیاطی راننده جلویی ۵ ثانیه صبر کنم، دیگر خونم به جوش نمی‌آید و با خود فکر می‌کنم که با این اتفاق آسمان به زمین نمی‌رسد.

هنوز هم خلقیات من سر جایشان هستند و فردی عجول و کم‌تحمل هستم اما در همین حال، احساس آرامش بیشتری دارم. اکنون احساس می‌کنم بیشتر شبیه فردی رفتار می‌کنم که والدینم از تربیت من، انتظار داشته‌اند و این موضوع باعث می‌شود تا رضایت بیشتری از خود داشته باشم.

۲. مدیتیشن نگرش من را عوض کرد

فواید مدیتیشن و تغییر نگرش

مانند هر شخص دیگری من هم گاهی با ندای درون خود به اختلاف نظر می‌رسم چون بعد از انجام کاری، عمل من را نقد می‌کند و ایراد می‌گیرد. حتی زمانی که در حال انجام کاری هستم، این صدا دست از سرزنش کردن برنمی‌دارد و من را راحت نمی‌گذارد. پیش از آن‌که به کلاس‌های مدیتیشن بروم، حتی هنگام مدیتیشن، نحوه تمرین کردن من توسط ندای درونم، مورد قضاوت قرار می‌گرفت. اما بعد از شرکت در کلاس‌ها فهمیدم، چیزی به اسم تمرین مدیتیشن خوب و بد وجود ندارد؛ زیرا هر تمرین مدیتیشن، آن‌ چیزی را در اختیار شخص قرار می‌دهد که خودش خواسته بود. مثلا گاهی سبب حفظ آرامش و کنترل استرس‌ می‌شود و گاهی هم به افزایش تمرکز فرد کمک می‌کند.

امروز یاد گرفته‌ام که آن چه پیش می‌اید را بپذیرم و قدرت مقابله با شکست را دارم. بنابراین با این نگرش، دیگر صدای درونم فعالیت‌ها و رفتارهایم را قضاوت نمی‌کند.

۳. مدیتیشن من را قوی‌تر از قبل کرد

همه دوستان من می‌دانند که بازی گلف و نویسندگی، 2 علاقه اصلی من هستند.

فواید دیتیشن در قوی‌تر شدن

به عنوان یک نویسنده، همیشه نوشته‌های خود را بیشتر از عمل نوشتن، دوست دارم؛ دقیقا مثل مسافری که از طی کردن مسیر لذت نمی‌برد و بیشتر تمرکزش روی مقصد است. زمانی که صفحه سفیدی مقابلم قرار می‌گیرد؛ یا هیچ‌ کلمه و داستانی در ذهنم نقش نمی‌بندد یا هم‌زمان میلیون‌ها کلمه هرکدام با خط داستانی خود در ذهنم شکل می‌گیرند.

در مورد بازی گلف هم اوضاع به همین منوال است؛ هنگامی که مقابل توپ کاشته شده قرار می‌گیرم، باید عواملی مثل شیب زمین، وزش و جهت باد را به دقت در نظر بگیرم. تا زمانی که به توپ ضربه نزدم همه چیز قابل تغییر است، اما همان لحظه‌ای که ضربه خود را وارد می‌کنم، دیگر راه بازگشتی نیست و اگر ضربه من خطا برود، تنها من هستم که سزاوار سرزنش خواهم بود.

خوشبختانه انجام تمرین‌های مدیتیشن باعث شده‌ مشکلاتم به عنوان یک نویسنده و بازی‌کن گلف، برطرف شود و عملکردم در این زمینه‌ها بهبود یابد. همچنین این فعالیت‌ها بیشتر از قبل برایم لذت‌بخش هستند.

به یاد دارم که شخصی از مدیتیشن، به عنوان استحمام مغز یاد کرد. بر اساس تجربه من این تفسیر مناسبی به نظر می‌آید، زیرا انجام تمرین‌های روزانه مدیتیشن ترس‌، استرس‌ و تردید را از ذهن من پاک می‌کند. به این ترتیب بعد از هر تمرین، خود را آرام‌تر از قبل احساس می‌کنم. بنابراین می‌توانم ادعا کنم که انجام تمرینات مدیتیشن، من را قوی‌تر و منعطف‌تر از قبل کرده است.

می‌توانم بگویم یکی از فواید مدیتیشن بهبود عملکرد حرفه‌ای من بود که می‌توانم نتیجه آن را به وضوح، در کار خود مشاهده کنم. امروزه با آرامش و تمرکز بهتری هنگام بازی گلف، به توپ ضربه می‌زنم و نسبت به قبل حرفه‌ای‌‌تر شده‌ام. همچنین زمان نوشتن، ذهنم به بیراهه کشیده نمی‌شوند و می‌توانم با فکر باز روی موضوعات فکر کنم و افکارم را به قلم بیاورم.