همیشه از خودم می‌پرسیدم، چه اهمیتی دارد که چه ساعتی از خواب بیدار شوم؟ با وجود تمام نکات مثبتی که درباره‌ سحرخیزی شنیده‌ام، باز هم برایم سوال بود که فواید سحرخیزی چیست؟ در چند ماه گذشته، سعی کردم تغییرات مهمی در شیوه‌ زندگی خود ایجاد کنم. اما موضوعی که بیشتر از همه در بهبود شرایط، به من کمک کرد؛ تغییر ساعت بیدار شدن از خواب است.

مدت زمانی است که تصمیم گرفتم به جای ساعت ۹، ساعت ۵:۳۰ صبح از خواب بیدار شوم. برای سهولت کار، مقدار زیادی قهوه مصرف می‌کنم. به طور کلی، فواید سحرخیزی آنقدر زندگی من را تحت تأثیر قرار داد که به سادگی می‌توانم سختی‌ها و معایب آن ازجمله خستگی مفرط پس از ساعت ۱۰ شب، را نادیده بگیرم. در این مقاله از استارتاپت، می‌خواهم شرح دهم که فواید سحرخیزی چگونه زندگی من را تغییر داده است.

فواید سحرخیزی در زندگی

۱. سحرخیز بودن، بهره‌وری شما را افزایش می‌دهد

به عقیده‌ من، ساعت اولیه روز، وقت مناسب‌تری برای کارهای مهم و موثر است. تجربه‌ شخصی من نشان می‌دهد، شب‌هایی که تا ساعتی از بامداد بیدار می‌مانم و به کار می‌پردازم؛ نمی‌توانم به خوبی فکر کنم و بهره‌وری لازم را ندارم. در گذشته، بیشتر از ۴ ساعت از روزم را با تماشای برنامه‌های تلویزیون و چک کردن صفحات مجازی می‌گذراندم. این کار به هیچ عنوان، شیوه مناسبی برای استراحت نبود؛ چون بیش از اندازه ذهنم را آرام می‌‌کرد و انگیزه‌ ادامه‌ کار را به کلی از بین می‌برد.

فواید سحرخیزی و بهره‌وری

در چند ماه گذشته، سعی کردم اوقات استراحتم را به شکل بهتری بگذرانم و گذشته از آن، اگر بخواهم وقت بیشتری را به کار اختصاص دهم؛ سعی می‌کنم این زمان اضافی، در ساعات ابتدایی روز باشد. زیرا متوجه شدم کاری که در این زمان‌ها انجام می‌دهم، می‌تواند تا ۵ برابر بیشتر از سایر زمان‌ها مؤثر باشد و این یکی از مهمترین فواید سحرخیزی است. در ابتدای روز، ذهن من کاملا آمادگی کار کردن دارد؛ در نتیجه انگیزه‌ زیادی دارم تا خودم را درگیر کار کنم. حتی گاهی اوقات این انگیزه، من را وادار ‌می‌کند تا پیش از طلوع خورشید، از خواب بلند شوم و کار را آغاز کنم. به این ترتیب می‌توانم در زمان‌های مشابه با روزهای دیگر، کار بیشتری انجام دهم و در نتیجه وقت آزاد بیشتری هم در ادامه‌ روز داشته باشم.

با اینکه ادعا می‌شود افرادی که تا دیر وقت بیدار می‌مانند، اغلب خلاق‌تر و اجتماعی‌تر هستند؛ اما همواره افراد سحرخیز در بهره‌وری و کارآمدی، حرف اول را می‌زنند.

۲. کاهش اضطراب، از مهمترین فواید سحرخیزی است

کاهش اضطراب، از مهمترین فواید سحرخیزی

با وجود اینکه مقدار زمان خواب من نسبت به قبل تفاوتی نداشته، اما از موقعی که ساعت بیدار شدن صبح را تغییر دادم، بسیار کمتر از قبل موقع کار، احساس خستگی و خواب ‌آلودگی می‌کنم. هنوز هم در برخی ساعات روز احساس خستگی می‌کنم؛ اما دیگر این خستگی از زمان کار، به زمان استراحت و ساعات شب، منتقل شده است. از مزایای سحرخیز بودن این است که به جای خستگی و خواب‌آلودگی در محل کار، موقع استراحت و تماشای تلویزیون، احساس خستگی می‌کنم. حتی با این روشِ، ممکن است که از استراحت خود لذت بیشتری ببرم.

به این ترتیب یک معامله‌ برد-برد با خودم ترتیب دادم. کاهش خستگی و خواب آلودگی در محل کار، استرس و اضطراب من را هم به میزان چشم‌گیری کاهش داده است. زیرا بر اثر نشاطی که در خودم احساس می‌کنم، به خوبی می‌توانم روی موضوعات کاری تمرکز کنم و خیلی منطقی در مورد آن‌ها فکر کنم. به علاوه آشفتگی و پریشانی‌هایی که در اثر دیر خوابیدن وجود داشت و همیشه حواسم را پرت می‌کرد، دیگر به کلی از بین رفته‌ است.

زمانی که در محل کارم مؤثر و کارآمد هستم، در پایان روز احساس پیروزی دارم و حتی برای موفقیتی که در روز آینده به دست خواهم آورد، به خود افتخار می‌کنم. اکنون که این مقاله را برای شما می‌نویسم، ساعت ۶:۱۵ صبح است. دقیقا پیش از نوشتن این مقاله و قبل از اینکه به سراغ وظایف روزانه خود بروم؛ تمام کارهای روزمره‌ام را در یک لیست یادداشت کردم. زمانی که از درست انجام شدن کارها مطمئن می‌شوم، جلوی آن‌ها علامت می‌گذارم؛ این کار واقعا احساس خوبی به من می‌دهد.

۳. سحرخیز بودن، انضباط و آزادی عمل شما را افزایش می‌دهد

انضباط از فواید سحرخیزی

در گذشته، زمانی که شب‌ها تا دیر وقت بیدار بودم؛ تصور می‌کردم که هیچ آغاز و پایانی برای کارهای روزانه‌‌ام وجود ندارد. اما حالا که صبح خیلی زود از خواب بیدار می‌شوم، احساس می‌کنم در ساعات ابتدایی روز، کارها با روندی منطقی و پی در پی انجام می‌شوند و در همه‌ روزهای هفته بدون هیچ تغییری تکرار می‌پذیرند. به این ‌صورت، برای ساعات اولیه روز که مشغول کار هستم، برنامه‌‌ای ثابت و منظم دارم که کمک می‌کند تا وظایفم را به شکلی سازمان یافته‌تر انجام دهم. به علاوه می‌توانم باقی روز را آن طور که دوست دارم، برنامه‌ریزی کنم.

قبل‌ از اینکه دست به تغییراتی در شیوه‌ زندگی خود بزنم، مسئولیت‌های شغلی‌ام در تمام طول روز پراکنده بود. در نتیجه زمان کافی نداشتم تا به علایق شخصی خود برسم یا حتی ساعتی تفریح کنم. اما حالا، به لطف مزایا و فواید سحرخیزی آموخته‌ام که چگونه ساعت کاری خود را سازمان‌دهی کنم تا بتوانم زمانی را به زندگی شخصی خود اختصاص دهم.

عده‌ای معتقدند که بهتر است آموزشگاه‌ها و ادارات، به افرادی که شب‌ها دیر می‌خوابند و برای آن‌ها سخت است که قبل از ساعت ۹ صبح بیدار شوند؛ بیشتر اهمیت دهند و زمان‌ بندی خود را با آن‌ها تنظیم کنند. این پیشنهاد می‌تواند خوب و سازنده باشد و چه بسا کمک زیادی به پیشرفت‌های کاری نماید. اما همیشه نسبت به این‌گونه افراد که زیبایی‌ها و فواید سحرخیزی را از دست می‌دهند، احساس دلسوزی می‌کنم. به یاد چند ماه پیش می‌افتم که خودم هم درگیر دیر خوابیدن و خستگی‌ در محل کار بودم. مطمئن باشید که اگر شما هم مانند من برنامه روزانه‌ خود را بر اساس سحرخیزی بچینید، دیگر به خود اجازه نخواهید داد تا زیبایی‌ها و فواید سحرخیزی را از دست بدهید.