آیا به عنوان یک کارآفرین تا به حال به کار کردن در یک محیط کار مشترک فکر کرده‌اید؟ فضای کار اشتراکی به عنوان به اشتراک‌گذاری فضای اداری بین فریلنسرها، تیم‌های استارتاپی و افراد خلاق با تخصص‌های مختلف تعریف می‌شود و برخلاف مدل سنتی است که در آن فضای اداری توسط کارمندان یک سازمان واحد اشغال شده ‌است. چنین فضایی دارای مزایایی است که ممکن است تا به حال به ذهنتان خطور نکرده باشند. در حقیقت، فضای کار اشتراکی می‌تواند برای کارآفرینان ایده آل باشد. در این نوشتار استارتاپت به دلایل این امر می‌پردازیم.

ویژگی های فضای کار اشتراکی

خوداشتغالی در حال افزایش است و فضای کار اشتراکی گزینه مناسبی برای کارآفرینان است

مزایای خوداشتغالی، به خوبی شناخته‌شده هستند. داشتن انعطاف برای انتخاب ساعت و محل کار و نبود کسر هزینه‌های مالیات از درآمد، همه مشوق‌های موثری برای انتخاب خوداشتغالی هستند، به خصوص با توجه به اینکه «شغل سنتی» که بسیاری از والدین و پدربزرگ و مادربزرگ‌هایمان از آن‌ها لذت برده‌اند، ناپدید شده‌اند.

آمار نشان می‌دهد که خوداشتغالی افزایش ثابتی دارد و تا سال ۲۰۲۰، ۴۰ درصد نیروی کار در آمریکا و ۴۵ درصد نیروی کار در کانادا شامل فریلنسرها و پیمانکاران مستقل خواهد بود.

ترقی خوداشتغالی منجر به تقاضای بسیار زیاد برای فضای کار اشتراکی، به ویژه از سوی نسل هزاره جدید (دهه شصتی و هفتادی) برای راه‌اندازی شرکت‌های نوپا شده ‌است. بر اساس نظرسنجی انجام‌شده در سال ۲۰۱۷ تقاضا برای فضاهای خوداشتغالی به میزان ۲۲ درصد در سال در حال افزایش است. تکنولوژی‌هایی با ارزش چند میلیارد دلاری مانند اوبر و اینستاگرام در فضاهای کار اشتراکی راه‌اندازی شده‌اند.

بسته به وضعیت مالی و خانوادگی، کار کردن در خانه می‌تواند مفید باشد، اما در عین حال می‌تواند شما را منزوی کند یا در معرض عوامل حواس‌پرتی قرار دهد که می‌تواند بر بهره‌وری شما تاثیر بگذارد. اگر کار کردن در خانه برایتان میسر نیست و در عین حال توان مالی اجاره یا خرید یک دفتر خصوصی را ندارید، شاید زمان آن رسیده که فواید استفاده از فضاهای کار اشتراکی را بررسی کنید.

فضای کار اشتراکی برای کسب‌وکارهای نوپا با بودجه کم مناسب است

اجاره کردن یک فضای تجاری و اداری علاوه بر تامین بودجه‌ای چند برابر اجاره فضاهای مسکونی، نیاز به تمهیدات بسیاری دارد؛ از جمله: محل دفتر کار، داشتن پارکینگ برای اعضای گروه و در نظر گرفتن عواقب فسخ قرارداد اجاره‌نامه در صورت بروز هرگونه مشکل.

از سوی دیگر، فضای کار اشتراکی بیشتر شبیه به عضویت در یک انجمن است. فضا معمولا برای یک ماه اجاره می‌شود و برخی از ارائه‌کنندگان، خدمات هفتگی، ساعتی و یا حتی پرداخت به ازای استفاده از گزینه‌هایی همچون اینترنت یا موارد دیگر را پیشنهاد می‌کنند. از دیدگاه اقتصادی، فضای کار اشتراکی برای شرکت‌های نوپا برای داشتن یک فضای کاری حرفه‌ای بدون هزینه‌های بسیار بالا و تعهد بلندمدت ایده آل است.

کاربران فضا یک توافقنامه عضویت امضا می‌کنند که هزینه‌ها، قوانین استفاده از فضا و هر جنبه قانونی دیگری را تعیین می‌کند که زیرمجموعه رابطه بین عرضه‌کننده و عضو است.

در ایران، قیمت‌گذاری برای فضای کار اشتراکی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • محل: هزینه‌ها برای محل‌هایی که دسترسی مناسبی به مترو، اتوبوس و تاکسی دارند، می‌تواند به طور قابل‌توجهی بالا باشد.
 • فضا و امکانات رفاهی: مانند پارکینگ، امنیت محل، کافی‌شاپ، سالن ورزش و غیره.
 • مزایای اضافی عضویت: برخی از ارائه‌دهندگان چنین فضاهایی مزایایی مانند دسترسی ۲۴ ساعته به فضا، اتاق‌های کنفرانس و خدمات مدیریتی از قبیل تحویل پستی، کارگاه‌ها و رویدادهای آموزشی، تخفیف برای شرکای شرکت، قهوه، تنقلات و غیره ارائه می‌دهند.
فضای کار اشتراکی ویژه استارتاپ ها

امکانات کاری چنین فضاهایی، جامع و کامل است

یکی دیگر از مزایای مهم برای فضای کار اشتراکی، اجتناب از هزینه‌های راه‌اندازی فضای اداری خصوصی شامل مبلمان، خدمات رفاهی، هزینه‌های مربوط به شارژ ساختمان و وسایل برقی (ماشین قهوه، یخچال، ماکروویو و غیره) است. همچنین پیدا کردن فضای مناسب برای دفتر خصوصی می‌تواند بسیار وقت‌گیر باشد.

عضویت در فضای کار اشتراکی معمولاً شامل موارد زیر است:

 • میز و صندلی
 • اینترنت پرسرعت وای فای
 • دسترسی به چاپگر، اسکنر و دستگاه کپی
 • فضایی برای نگهداری کتاب
 • قهوه و چای رایگان و امکانات آشپزخانه از جمله یخچال و ماکروویو
 • استفاده از یک اتاق کنفرانس

یکی از مهم‌ترین موارد جذابی که در مورد فضای کار اشتراکی، به خصوص برای کارآفرینان نسل جوان قابل ذکر است، داشتن مسئولیت‌های کمتر است. مدیر ساختمان، مسئول نگهداری و تمیز کردن بخش‌های داخلی ساختمان است.

فضاهای کار اشتراکی به سرعت می‌توانند مسیر را برای شروع یک کسب‌وکار جدید تسهیل کنند و همچنین زمانی که کسب‌وکار شما در حال رشد است، انعطاف‌پذیری ایجاد کنند. شما می‌توانید اعضای تیم را در هر زمانی بدون هزینه و تعهد برای اجاره فضاهای تجاری اضافه کنید.

فضای کار اشتراکی پیشنهاد همکاری و هم‌افزایی می‌دهد

متاسفانه، یکی از جنبه‌های منفی خوداشتغالی، تنهایی است. بسیاری از فریلنسرها در خانه کار می‌کنند و همکاری و تعامل اجتماعی را که یک فرد با کار در یک دفتر با گروهی از افراد کار می‌کند، به دست نمی‌آورند.

بسته به وضعیت خانواده شما، محیط خانه نیز می‌تواند بسیار حواس‌پرت کننده باشد، مانند سایر مکان‌هایی که کارآفرینان گاهی اوقات انتخاب می‌کنند، مانند کافی‌شاپ‌ها یا مراکز خرید که مدیریت کسب و کار را دشوار می‌کند.

یک محیط کار اشتراکی می‌تواند این موارد را فراهم کند:

 • یک محیط کار انعطاف‌پذیر، مناسب و حرفه‌ای که بهره‌وری را تشویق می‌کند.
 • جداسازی و ایجاد تعادل لازم بین کار و زندگی که بسیاری از مردم به آن نیاز دارند.
 • تعامل اجتماعی مثبت؛ برقراری ارتباطات انسانی و ایجاد حس حضور در اجتماع (بعضی از محیط‌ها بسیار دوستانه هستند)
فضای کار اشتراکی مناسب کسب و کارها

دستیابی به کسب‌وکار جدید و ارتباطات ارزشمند

فضاهای کار اشتراکی محیط‌های ایده آلی برای ایجاد شبکه‌بندی با کارآفرینان دیگر، به ویژه برای شرکت‌های نوپا هستند. آیا نیاز به کمک در دفترداری، یک طراح وب برای وب‌سایتتان، یک عکاس برای پوشش دادن رویداد بعدی یا یک نفر برای کمک به کمپین بازاریابی رسانه‌های اجتماعی‌تان دارید؟ تخصص موردنیازتان ممکن است تنها چند میز آن‌طرف‌تر حضور داشته باشد.

بالعکس، ارائه خدمات به اعضای دیگر ممکن است مشتری‌های جدیدی را بدون دغدغه‌های بازاریابی به شما معرفی کند. ارتباط با تاجران جوان دیگر به صورت روزانه یک روش ایده آل برای بازاریابی دهان به دهان است و روشی بسیار مؤثرتر و ارزان‌تر از تبلیغات برای کسب مشتریان جدید است.

محیط‌های کار اشتراکی برای دانشجویانی که ترم تابستانی ندارند و کارآموزها، می‌توانند راه خوبی برای ملاقات با کارفرمایان احتمالی باشند.

آیا فضای کار اشتراکی برایتان مناسب است؟

در حالی که محیط کاری مشترک مزایای بسیاری دارد، لزوماً برای هر کارآفرین یا کسب‌وکاری مناسب نیست. یک کسب‌وکار نوپا که سرمایه کافی دارد یا وام مناسبی از بانک گرفته باشد، ممکن است فضای دفتر استیجاری را به چند دلیل ترجیح دهد:

 • داشتن محلی که به طور خاص به شما تعلق دارد به کسب‌وکارتان، ظاهری حرفه‌ای و رسمی برای مشتریان می‌دهد. تابلوها، چیدمان دفتر، مبلمان و غیره، بنا بر سلیقه شما خواهند بود.
 • فضای دفتر خصوصی برای انواع خاصی از کسب‌وکار مناسب است، به خصوص آن‌هایی که با مواد حساس و مسائل محرمانه مشتری سروکار دارند. در محیط فضای باز اشتراکی، سایر کارآفرینان ممکن است بتوانند مکالمات تلفنی با مشتریان را بشنوند یا اطلاعات مربوط به صفحات کامپیوتر مجاور را ببینند.
 • اگر محیط کار آرام را با حداقل میزان حواس‌پرتی برای تمرکز ترجیح می‌دهید، آنگاه فضای اشتراکی ممکن است مناسب نباشد. پس‌زمینه‌ای پر از سر و صدا شامل مکالمات تلفنی، ارتباطات بین کارمندان، موسیقی و غیره می‌تواند بسیار حواس‌پرت کننده باشد و از بهره‌وری شما بکاهد.
 • همکاری و شبکه‌سازی بعضی از مزایای اصلی فضای کار اشتراکی هستند اما یک کسب‌وکار تثبیت‌شده ممکن است به آن‌ها نیاز نداشته باشد.
 • عوامل فیزیکی محیط کار اشتراکی ممکن است حداقل استانداردهای مدنظرتان را داشته باشند مثل مسائل ارگونومیکی مانند نوع میز و صندلی. عدم کنترل بر نورپردازی، دمای اتاق، تهویه هوا، نزدیکی به پنجره‌ها و غیره، جنبه‌های منفی بالقوه دیگری از محیط کار مشترک هستند.
 • «خونگرمی و جنب و جوشی» که در محیط حاکم است، ممکن است به میل شما نباشد. به عنوان مثال، اگر کسب‌وکارتان طراحی گرافیکی است، بعید است که بتوانید در کنار یک گروه از حسابداران در یک فضای مشترک دوام بیاورید. همچنین ممکن است بتوانید تنها در کنار افرادی از یک محدوده سنی مشخص و یا جنسیت خاص به راحتی کار کنید.

بسیاری از کسب‌وکارهای موفق، به خصوص برای شرکت‌های نوپا که در مرحله رشد قرار دارند و یا انتظار دارند که بیش از ده کارمند داشته باشند و یا احتمالا در نهایت خواستار حریم خصوصی و امنیت فضای اداری خود هستند، هزینه پایین و ماهیت انعطاف‌پذیر فضای کار اشتراکی گزینه بسیار جذابی است.