افرادی که ذهن تحلیلگری دارند و از توانایی خوبی برای حل مسئله برخوردار هستند، می‌توانند به مشاغل حوزه علوم کامپیوتر به عنوان یک فرصت مناسب توجه نمایند. فرصت‌های شغلی مربوط به این حوزه، آینده امیدوارکننده‌ای را پیش روی خود دارند. به ویژه در چند سال اخیر، سرعت پیشروی و توسعه اغلب این مشاغل بسیار فراتر از حد میانگین است. در این مقاله از استارتاپت به برخی از مهمترین فرصت های شغلی در زمینه کامپیوتر اشاره خواهیم کرد.

فرصت های شغلی در زمینه کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعات

۱. مدیریت امور کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعات

یکی از فرصت های شغلی در زمینه کامپیوتر مدیریت امور رایانه و سیستم‌های اطلاعاتی است که از اعتبار خوبی نیز  برخورد می‌باشد. فردی که مدیریت امور رایانه و سیستم‌های اطلاعاتی بر عهده دارد، موظف است به فعالیت‌های کامپیوتری یک شرکت یا سازمان نظارت داشته باشد. این افراد برای مدیریت درست و بهینه سیستم ‌های اطلاعاتی از تخصص خود برای به خدمت گرفتن تکنولوژی استفاده می‌کنند. گاهی اوقات کارفرمایان ممکن است که افرادی را با مدرک کارشناسی برای این شغل انتخاب نمایند، اما در اکثر موارد ترجیح کارفرما این است که فردی را به استخدام خود درآورند که دارای مدرک کارشناسی ارشد MBA باشد. بنابر گزارشاتی که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، دریافتی یک مدیر امور کامپیوتر و  سیستم‌های اطلاعات به طور میانگین حدود ۱۲۳,۹۵۰ دلار در سال برآورد شده است.

۲. تحلیلگر سیستم‌های کامپیوتری

از دیگر فرصت های شغلی در زمینه کامپیوتر باید به تحلیل سیستم‌های کامپیوتر اشاره کرد. تحلیلگران سیستم‌های کامپیوتری، کمک می‌کنند تا کارفرما به شکل موثر و کارآمدتری از تکنولوژی‌های رایانه‌ای خود استفاده کنند. بسیاری از کارفرمایان علاقمند هستند که افرادی را برای این کار استخدام کنند که دارای مدرک کارشناسی هستند. اما در مواردی که ممکن شرایط پیچیده‌تر در زمینه کار پیش بیاید، کارفرمایان برای رفع این مسائل پیچیده به دانش فنی کارشناسان ارشد نیازمند خواهند بود. طبق گزارشی که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، دریافتی یک تحلیلگر سیستم‌های رایانه‌ای به طور میانگین حدود ۸۱,۱۹۰ دلار در سال برآورد شده است.

۳. برنامه نویسی کامپیوتر

فرصت های شغلی در زمینه کامپیوتر و برنامه نویسی

یکی از مهمترین مشاغل حوزه فناوری، برنامه نویسی کامپیوتر می‌باشد. کامپیوترها در نبود برنامه نویسان کامپیوتر، چند تکه پلاستیک بیشتر نخواهند بود. برنامه نویسان کامپیوتر کسانی هستند که دستورالعمل‌های لازم را در اختیار کامپیوتر قرار می‌دهند و آن را قادر به انجام فعالیت‌های مختلف می‌نمایند. برای آنکه بتوانید در این زمینه شاغل باشید نیاز دارید که حداقل دارای  مدرک کارشناسی در رشته مهندسی کامپیوتر باشید. طبق گزارشی که در سال ۲۰۱۳ منتشر گردید، دریافتی یک برنامه نویس کامپیوتر به طور میانگین به حد ۷۶,۱۴۰ دلار در سال می‌رسد.

۴. متخصص پشتیبانی سیستم‌های کامپیوتری

این افراد نقش عمده‌ای در زمینه فرصت های شغلی در زمینه کامپیوتر ایفا می‌کنند. متخصصان پشتیبانی سیستم‌های کامپیوتری به مشتریان یا دیگر کارمندان شرکت کمک می‌کنند تا مشکلاتی را که مربوط به امور کامپیوتری آنها می‌باشد، برطرف نمایند. این مشکلات می‌تواند مربوط به درگیری آنها با نرم افزارها، سیستم عامل یا لوازم جانبی کامپیوتر باشد. مشخص است که در این زمینه شغلی، تجربه نقش مهمتری از تحصیلات دارد، در نتیجه فرصت‌های شغلی حوزه علوم کامپیوتر در این بخش، در همه درجات تحصیلی گسترده است و تنها شرط برتری تجربه و حرفه‌ای گری بالاتر می‌باشد. با این همه کارفرمایان ترجیح می‌دهند فردی را برای این کار برگزینند که دارای مدرک کارشناسی و سطح خوبی از تجربه باشد. در گزارشی که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، درآمد متوسط یک متخصص پشتیبانی سیستم‌های رایانه‌ای ۴۴,۶۲۰ دلار در سال تخمین زده شده است.

۵. تولید نرم افزار کامپیوتری

یکی از رایج‌ترین فرصت های شغلی در زمینه کامپیوتر تولید نرم افزار است. تولیدکنندگان نرم افزارهای کامپیوتری، با تولید سیستم‌ عامل امکان فعالیت‌های مختلف روی کامپیوترهای گوناگون را فراهم می‌آورند. در قدم بعدی، تولیدکنندگان نرم افزار، با تولید نرم افزارهای کاربردی سیستم عامل را کارآمد و موثر می سازند. امکاناتی که تولیدکنندگان روی این نرم افزارها و بازی‌های قرار می‌دهند موجب می‌شود که این برنامه‌ها بسیار مفید، کارآمد و سرگرم کننده واقع شوند. با آنکه برای اشتغال در این زمینه نیاز به مدرک دانشگاه ندارید، اما با برخوردار بودن تحصیلات کارشناسی یا بالاتر، می‌توانید درآمد بالاتر خود را تضمین کنید. مطابق گزارشات سال ۲۰۱۳، درآمد تولیدکنندگان  سیستم عامل به طور متوسط ۱۰۱,۴۱۰   دلار در سال و درآمد تولیدکنندگان نرم افزارهای کاربردی ۹۲,۶۶۰   دلار در سال می‌باشد.

۶. برنامه نویسی وب

فرصت های شغلی در زمینه کامپیوتر و برنامه نویسی وب

یکی از مورد توجه ترین فرصت های شغلی در زمینه کامپیوتر در سال‌های اخیر، برنامه نویسی وب است. برنامه نویسان وب مسئول فعال سازی وب سایت هستند. با وجود آنکه هم تجربه و هم تحصیلات برای به دست آوردن یک شغل در زمینه برنامه نویسی وب لازم است، اما کارفرمایان اغلب ترجیح می‌دهند که کسی را استخدام کنند که دارای مدرک کارشناسی در زمینه‌ای مرتبط با علوم کامپیوتر باشد. درآمد سالیانه یک برنامه نویس وب در سال ۲۰۱۳ به طور متوسط ۶۳,۱۶۰ دلار برآورد شده است.

۷. مسئول مدیریت صفحات وب

مسئول مدیریت یک وب سایت وظیفه دارد که آن را نگهداری کند و کارهایی همچون طراحی، تحلیل اطلاعات کاربران و پاسخگویی به بازخورد آنها را انجام دهد. برای اغلب کارهای مربوط به این شغل نیازی به تحصیلات دانشگاهی نیست، اما برای برخی موقعیت‌های پیچیده تر کارفرما نیازمند دانش فنی فردی با مدرک کارشناسی در رشته‌ای مرتبط با علوم کامپیوتر می‌باشد. درآمد سالیانه یک مسئول مدیریت صفحات وب در سال ۲۰۱۳ به طور متوسط ۸۲,۳۴۰ دلار برآورد شده است.