ابتکار عمل، در طبقه دوم از هرم موفقیت جان وودن (John Wooden) مربی بسکتبال آمریکایی، قرار دارد. وودن تصمیم گرفت تا اعضای تیم خود را با این ویژگی آشنا کند و به این منظور آموزه‌هایی در این زمینه برای آن‌ها ایجاد کرد. ما در این مقاله از استارتاپت، سعی کردیم تا مطالب مفیدی که جان وودن برای غلبه بر ترس از شکست ما، بیان کرده است را گردآوری کنیم.

چگونگی غلبه بر ترس از شکست

توانایی تنهایی فکر کردن و تصمیم‌ گرفتن را کسب کنید. از شکست نترسید، اما از آن درس بگیرید.

جان وودن

یکی از استادان کالج وودن، با یک جمله انگیزشی، تغییری در نگرش او ایجاد کرد.

معمولا تیمی که بیشترین اشتباهات را دارد، برنده می‌شود.

استاد کالج تاکید کرد که آن‌ها افراد عملگرایی هستند که اشتباه می‌کنند. این موضوع بعدها به درس مهمی برای شکل دادن به فلسفه آموزش جان وودن، تبدیل شد.

مربی وودن خواهان اشتباهات گروه بود، نه غفلت یا سهل‌انگاری آن‌ها! به عبارت دیگر، او می‌خواست که تیمش از افراد عملگرا تشکیل شود.

ما نباید از عمل کردن بترسیم. اگر ما از انجام کاری به خاطر ترس از شکست و اشتباه دوری کنیم، در واقع هیچ‌ کاری انجام نخواهیم داد. ما از ناملایمات درس می‌گیریم و با سختی‌ها قوی‌تر می‌شویم. اگر شما هیچ اشتباهی نکنید، نمی‌توانید از پتانسیل‌های خود استفاده کنید.

جان وودن

قدرت تصمیم‌گیری داشته باشید

یکی از شعر‌های مورد علاقه مربی، شعر کوتاهی است که چنین مفهومی دارد:

غلبه بر ترس از شکست با قدرت تصمیم‌گیری

«وقتی به عقب نگاه می‌کنم، به نظر می‌رسد،
همه غم و اندوهی که وجود داشت،
با از راه رسیدن تلاش، من را رها کردند،
و من قوی‌تر از قبل شدم»

جان وودن سعی کرد تا ویژگی‌های شخصیتی لازم برای یک رهبر مناسب را توصیف کند. او مصرانه معتقد است که ما باید به دل ماجرا برویم و برای غلبه بر ترس از شکست خود تلاش کنیم.

من فکر می‌کنم که ما به عنوان پدر و مادر، گاهی با رفتارهای اشتباه، فرزندانمان را که از همه چیز بیشتر دوستشان داریم، از مسیر درست خارج می‌کنیم. ما با قصد کمک به آن‌ها، ابتکار عملشان را می‌گیریم و فرزندانمان را از داشتن قدرت تصمیم‌گیری برای خود، محروم می‌کنیم.

جان وودن

بدترین کاری که والدین می‌توانند برای فرزندان خود انجام دهند، انجام کارهایی است که فرزندان، خودشان باید انجام دهند.

لینکلن
غلبه بر ترس از شکست برای تصمیم گیری فرزندان

به فرزندان خود فرصت تصمیم‌گیری و زمین خوردن بدهید تا با درس گرفتن از شکست خود، تجربه زندگی کسب کنند. به این ترتیب وقتی‌ شما حضور ندارید تا به آن‌ها بگویید که چه کاری بکنند یا نکنند، مجددا مرتکب همان اشتباه نمی‌شوند. ابتکار عمل به ما کمک خواهد کرد تا بتوانیم با بسیاری از موانع مبارزه کنیم و راهی برای غلبه بر ترس از شکست خود پیدا کنیم.

البته این نکته، برای یک معلم، مشاور یا هر کسی که در موقعیت رهبری قرار دارد، هم قابل استفاده است. مربی معتقد است که ما باید بر اساس برنامه‌ریزی دقیق تصمیم‌گیری کنیم و با استفاده از تمام اطلاعات موجود، عمل کنیم. حال اگر نتایجی که به آن‌ها امیدوار بودیم، حاصل نشود، قطعا به این معنی نیست که تصمیم بدی گرفته‌ایم. این فقط نشان دهنده است که یک تصمیم، عملی نبوده و به نتیجه نرسیده است. پس نباید نتیجه، ما را از ابتکار عمل در آینده، دلسرد کند.

عمل‌گرا باشید

عملگرا باشید، ابتکار عمل را به دست بگیرید و هرگز ترس از شکست و اشتباه نداشته باشید. یکی از دستیاران مربی وودن بیان می کند که طی ۳۰ سال کار با او در اردوهای بسکتبال، بیشترین درخواست والدین از مربی، این بود:

لطفا به فرزند من کمک کنید تا از اشتباه کردن نترسد.

من همیشه عاشق شنیدن این جمله بودم، چون حاکی از آن بود که این والدین، اهمیت بسیار زیاد آموزش ابتکار عمل از سنین پایین را می‌دانند.

غلبه بر ترس از شکست و اشتباه کردن

اشتباه کنید

۲ مورد اساسی که مربی وودن برای از بین بردن ترس از شکست بر آن‌ها اصرار داشت، عبارتند از:
۱. افرادی که اشتباه نمی‌کنند، همان‌هایی هستند که هیچ‌ کاری انجام نمی‌دهند.
۲. زمانی‌ که لازم است عملی انجام دهید، بدترین کار این است که هیچ اقدامی نکنید.


اشتباه ارزشمند است اما در صورتی که این ۴ کار را برای آن، انجام دهید. اشتباه را بشناسید، آن‌ را بپذیرید، از اشتباه خود درس بگیرید و آن‌ را فراموش کنید.

جان وودن