گاهی اوقات احساس اضطراب می‌تواند در انجام کارها، شما را با مشکل مواجه کند. وقتی عصبی هستید تا حدی کنترل خود را از دست می‌دهید. ممکن است کمی لرزش هم داشته باشید. شاید عرق کرده و حتی سرگیجه به سراغتان بیاید. این احساس می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد اما اکثرا منشا آن تمرکز شما است. گاهی اوقات دلیل آن عادات شما است و گاه حتی ممکن است ریشه روانی داشته باشد. در این مقاله از استارتاپت خواهیم دید چرا مضطرب بودن می‎تواند باعث عملکرد ضعیف شود یا چرا گاهی مضطرب بودن خوب است؟ در پایان هم چند نکته برای غلبه بر احساس اضطراب به شما معرفی خواهیم کرد.

اهمیت غلبه بر اضطراب

موقعیت‌های زیادی وجود دارد که می‎تواند باعث عصبی شدن یک فرد شود. مثلا زمانی که قرار است در برابر یک جمعیت سخنرانی کنید، زمانی که می‌خواهید از شخصی که برایتان جذاب است درخواست کنید با شما قرار بگذارد یا حتی زمانی که قرار است در یک جلسه امتحان شرکت کنید. تمام این موارد می‌توانند در شما احساس اضطراب ایجاد کنند. ممکن است باعث شود در استفاده از کلمات تردید کنید، در جمع رفتار احمقانه‌ای از شما سر بزند یا اینکه سر جایتان خشک شوید. حتی می‎تواند باعث شود عقب گرد کرده و از مسیری که آمده‌اید برگردید.

ممکن است چیز بدی به نظر برسد اما بد نیست بدانید وقتی این احساس را تجربه می‌کنید بدنتان می‌خواهد موضوعی را به شما بگوید. به نظرتان ورزشکاران قبل از مسابقه مضطرب می‌شوند؟ سخنرانان حرفه‎ای که در برای بار هزارم روی صحنه می‌روند چه؟ احساس اضطراب سیگنالی است که به ذهن شما می‌گوید باید خود را آماده کند. گاهی این احساس با حس هیجان‌زده شدن نیز مخلوط می‌شود.

برای غلبه بر احساس اضطراب و نفع بردن از آن باید چند کار انجام دهید. ما نکاتی را در این زمینه برایتان تهیه دیدیم که می‌توانید برای غلبه بر اضطراب از آنها استفاده کنید.

اهمیت غلبه بر اضطراب


۱.دریافت پیام

همان‌طور که پیش از این گفتیم وقتی احساس اضطراب و عصبی بودن دارید در اکثر اوقات به این معنی است که شما آن‌طور که فکر می‎کنید برای موقعیتی که در آن قرار گرفته‌اید آمادگی ندارید. اجازه دهید از شما بپرسیم آیا کاری هست که قبلا در شما اضطراب ایجاد می‌کرده اما اکنون به راحتی می‌توانید آن را به انجام برسانید؟ اکثر اوقات وقتی کاری را برای بار اول انجام می‎دهیم و از ناحیه امن خود خارج می‌شویم کمی احساس اضطراب داریم اما بعد از اینکه آن کار را بارها و بارها انجام دادیم در انجام آن احساس اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنیم.

به عبارت دیگر، برای کاهش یافتن احساس اضطرابی که به هر دلیلی در شما شکل گرفته، باید آن کار را تمرین کنید. اینکه به خاطر آماده نبودن کاملا مضطرب باشید خیلی با داشتن احساس اضطراب و هیجان برای نشان دادن خودتان متفاوت است.


۲. مسیر تمرکزتان را تغییر دهید

گاهی با تغییر مسیر تمرکز می‌توانید کنترل اضطراب را به دست بگیرید. اگر درباره انجام یک کار احساس اضطراب دارید بدترین سناریو را پیش خود مجسم کنید. تصور کنید در آن شرایط رفتاری کاملا احمقانه از شما سر می‌زند. از خودتان بپرسید اگر این اتفاق بیفتد چطور می‌توانید شرایط را مدیریت کنید. به خجالت‎آورترین شرایطی که در زندگی داشتید فکر کنید.

شما از پس آن برآمده‌اید و هنوز هم زنده‌اید درست است؟ زندگی به روال خود ادامه می‌دهد. وقتی قبول کردید که می‎توانید بدترین شرایط‌ها را تاب بیاورید، باید سعی کنید به جای منفی گرایی روی چیزهای مثبت‌تر تمرکز داشته باشید. خودتان را تصور کنید که کارتان را به خوبی به انجام رسانده‌اید. فرض کنید به همان نتیجه‌ای که می‌خواستید دست یافته‌اید. ۹۵ درصد اوقات، بدترین سناریو هرگز اتفاق نمی‎افتد پس ذهنتان را درگیر آن نکنید.

جایگزین غلبه بر اضطراب


۳. زیاد فکر نکنید

هر چقدر هم در کاری که می‌خواهید انجام دهید (سخنرانی، اجرای برنامه یا دعوت از شخصی برای رفتن سر قرار) بد عمل کنید باز هم می‎توان بر احساس اضطراب غلبه کرد، دقت کنید که نگاه شما به شرایط ۱۰ برابر از دیدگاه دیگران درباره این اتفاق بدتر است. اکثر مردم آنقدر درگیر خود و مشکلاتشان هستند که توجه زیادی به شما نخواهند داشت. معمولا دلیل اضطراب این است که درباره چیزهایی که دیگران در موردمان فکر می‎کنند احساس ترس داریم. لازم نیست به خاطر این موضوع نگران باشید چون در هر حال اکثر مردم زیاد به شما فکر نمی‎کنند. اغلب اوقات تمرکز آن‌ها روی خودشان است. همان‌طور که این ضرب‌المثل می‌گوید «ما برای خودمان بدترین منتقدان هستیم.»

احساس اضطراب چیزی است که با تمرین می‎توان آن را رفع کرد. زندگی کوتاه‌تر از آن است که بخواهیم بیشتر اوقاتمان را صرف نگرانی درباره افکار دیگران درمورد خود کنیم. اگر می‎خواهید کارتان را خوب انجام دهید، از قبل آماده شده و تا جای ممکن آن را تمرین کنید. به این ترتیب بهترین نتیجه ممکن را در ذهن خود ترسیم کنید. پس از آن فقط کافی است تلاشتان را بکنید و حتی اگر اوضاع خوب پیش نرفت در هر صورت مردم آن را فراموش می‌کنند چرا که شما مهم‎ترین شخص در زندگی آنها نیستید.

شما برای کنترل و مدیریت اضطراب خود چه می‌کنید؟ می‌توانید پاسختان را در بخش نظرات با ما و مخاطبان این مقاله به اشتراک بگذارید.