عناصر مهم موفقیت در کسب و کار ما، چه چیزهایی هستند؟ این سوالی است که هر شخص در آغاز استارتاپ خود، به دنبال جواب آن است. قطعا عوامل زیادی در این موفقیت دخیل خواهند بود. ما در این مطلب از استارتاپت، سعی داریم تا چند مورد از عناصر مهم موفقیت در کارآفرینی را به شما معرفی کنیم.

ابتدا به این سوال متداول پاسخ می‌دهیم

هر کارآفرینی که قصد شروع کسب و کار جدید خود را دارد، گمان می‌برد که حتما موفق خواهد شد اما یک کارآفرین باهوش‌، از امکان بروز شکست، کاملا آگاه است. در این میان تعداد انگشت شماری هستند که انتظار دارند، سرمایه آن‌ها به کلی نابود شود. به نظر شما اصلا چرا باید این افراد، برای ایجاد یک کسب و کار تلاش کنند؟

ایده استارتاپ و راه‌اندازی آن، راهی برای راحتی و خوش گذرانی نیست. اگر قصد شما از راه‌اندازی استارتاپ، تنها کسب درآمد برای گذران زندگی است، روش‌های ساده‌تری برای این منظور وجود دارد. قطعا هر پروژه سرمایه‌گذاری، کار خود را با اعتماد به نفس و اعتقاد به موفقیت، آغاز می‌کند.

عناصر مهم موفقیت چه چیزهایی هستند؟ البته منظور ما از عناصر، مواردی فراتر از اعتماد به نفس می‌باشد. از طرفی ایمان به موفقیت هم می‌تواند ما را در مراحلی که دیگران خیلی زود از آن دست می‌کشند، پیش ببرد. اما امید و اعتقاد، قرار نیست تا پایان راه به کمک ما بیایند. بنابراین چه چیزی نیاز است؟ کدام عناصر مهم موفقیت را باید در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم کسب و کار خود را به خط پایانی برسانیم؟

شناخت عناصر مهم موفقیت

بدون نقشه کسب و کار، موفقیت را فراموش کنید

هر کارآفرینی که امید موفقیت دارد، در شروع کار خود بدون در نظر داشتن نقشه کسب و کار یا برنامه‌ای برای رسیدن به پول، نمی‌تواند به موفقیت دست پیدا کند.

 نقشه کسب و کار، اهدافی را برای رسیدن به موفقیت نشان می‌دهد و به سازمان شما کمک می‌کند تا مسیر مشخصی را طی کند. ممکن است هر اتفاقی در این راه رخ دهد، اما داشتن مسیر مشخص، بهتر از گم شدن در کلان شهر شلوغ رقابت‌های کسب و کار است. همچنین با داشتن طرح کسب و کار می‌توانید اهداف خود را به سرمایه‌گذاران نشان دهید و چشم اندازتان را برای آن‌ها توضیح دهید.

نقشه کسب و کار عنصر مهمی است که می‌تواند موقعیت‌های تجاری و کارهایی که باید به انجام برسند را تغییر دهد. البته نقشه‌ای سفت و سخت که در نهایت شما را به شکست منجر کند، چندان فایده‌ای ندارد. اما داشتن یک نقشه کسب و کار انعطاف‌پذیر، یکی از عناصر مهم موفقیت به شمار می‌رود.

آگاهی و دانش در زمینه فعالیت مهم است

کسب دانش یکی از عناصر مهم موفقیت

از دیگر عناصر مهم موفقیت، داشتن آگاهی کامل و مقداری تخصص، از صنعتی است که می‌خواهید در آن فعالیت کنید. اغلب افرادی که شروع به کارآفرینی و راه‌اندازی استارتاپ می‌کنند، معمولا اشخاص کهنه‌کار و با تجربه در آن زمینه شغلی هستند. البته لازم نیست که حتما سال‌ها تجربه یا سرمایه داشته باشید، اما دانش کافی از زمینه‌ای که قرار است وارد آن شوید، ضروری است. همچنین آگاهی از محصولات و سرویس‌هایی که قرار است به بازار ارائه دهید و مصرف کنندگانی که باید به دنبال آن‌ها باشید، امری ضروری است.

نیازی نیست شما در همه زمینه‌های فعالیت خود یک متخصص باشید. دقیقا به همین دلیل است که بهترین کمپانی‌های دنیا ، افراد متخصص را در رشته‌های مختلف استخدام می‌کنند. آن‌ها با این کار، آگاهی و دانش خود را برای رسیدن به اهدافشان در زمینه‌های مختلف، تکمیل می‌کنند. اما برای مدیریت شرکت و افراد تیم، به آگاهی نسبی نیاز دارید تا بدانید در حال انجام چه کاری هستید و سردرگم نشوید.

۲ عنصر نامحسوس و مهم وجود دارند

عناصر مهم موفقیت به صورت نامحسوس

کارآفرینان موفق، همیشه پس از کسب تجربه و آغاز یک کسب و کار جدید، نکات مهم و لازم برای پیش بردن کارها را با خود به همراه می‌آورند. ممکن است این تجربیات به ظاهر قابل دیدن و لمس کردن نباشد، اما برای پیش بردن کارها بسیار مهم است. قطعا داشتن نقشه و دانش برای شروع کسب و کار از جمله عناصر مهم موفقیت محسوب می‌شوند، اما در عین حال شما نیاز به «قدرت تصمیم گیری» و «نظم و ترتیب» دارید.

هر کاری روزهای بد، طولانی و خسته کننده دارد؛ اما استارتاپ‌ها خیلی بیشتر از سایر کسب و کارها، این روزها را مشاهده می‌کنند. در روند کار استارتاپ، روزهایی وجود دارد که باید بشینید و کارهای پیش روی خود را سبک سنگین کنید. حتی روزهایی وجود دارد که در تنگنا قرار می‌گیرید و خبرهای بد دریافت می‌کنید یا حتی گاهی باید کارمند خود را اخراج کنید. ممکن است روزهای سخت و طولانی را پشت سپری کنید و فقط آرزو کنید که ای کاش آن روز، زودتر تمام شود و از فردا همه چیز را از اول شروع کنید. اما در چنین روزهای بسیار سختی، همین قدرت تصمیم‌گیری و اعتقاد است که می‌تواند شما را سر پا نگه دارد.

با داشتن پشتیبان، سنگینی را از دوش خود بردارید

پشتیبانی خانواده یکی از عناصر مهم موفقیت است

شاید مهم‌ترین مهره‌ای که هر کار آفرین به آن نیاز دارد، این است که بتواند کار خود را با داشتن پشتیبان، آغاز کند. به همان اندازه که نقشه کسب و کار برای کارآفرینان مهم است، سرمایه گذاری برای توسعه و رشد در تجارت هم مورد نیاز است؛ و قطعا بدون داشتن پشتیبان، راه سختی در پیش خواهند داشت. این موضوع فقط به داشتن همکاران و کارمندان خوب ختم نمی‌شود، بلکه به گروهی نیاز است تا بتوانید به کمک آن‌ها، کارها را به خوبی پیش ببرید و به سرانجام برسانید.

خانواده و دوستان می‌توانند از نظر احساسی برای شما کمک شایانی محسوب شوند و اشتیاق لازم برای پیش بردن کارها را در شما ایجاد کنند. زمان‌هایی فرا می‌رسد که کارهای شما آن قدر زیاد می‌شوند که باید در خانه هم به کارهای شرکت رسیدگی کنید یا حتی زمانی برای استراحت و خوش‌گذرانی نداشته باشید. بنابراین به اشخاصی نیاز دارید که بتوانند شما را درک کنند و بپذیرند که کارهایی که باید به سرانجام برسانید، از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

بهره‌مندی از همه عناصر مورد نیاز، تضمین موفقیت نیست

باید در نظر داشته باشید که داشتن تمامی عناصر مهم موفقیت نمی‌تواند ضامن موفقیت باشد. ما در استارتاپت انواع مقاله‌های مختلف برای رسیدن به موفقیت را منتشر کردیم تا با مطالعه آن‌ها بتوانید، آگاهی لازم برای رسیدن به موفقیت‌‌های مورد نظر را به دست بیاورید. موضوعاتی مثل آگاهی از بازار، بازاریابی، شناخت مشتری و دیگر فاکتورهای مهم، از جمله قوانینی هستند که بدون مطالعه آن‌ها‌، رسیدن به موفقیت سخت است.

به عنوان یک کارآفرین، همیشه خود را در بهترین شرایط حفظ کنید، وظایف را به درستی انجام دهید. همچنین همیشه آماده بدترین اتفاق‌ها باشید تا به بهترین شکل ممکن در برابر آن‌ها ایستادگی کنید.