امروزه تبلیغات بخش جدا ناپذیر زندگی ما شده است و لزوم ایجاد علم تبلیغات، کاملا مشهود است. از طرفی خلق تبلیغات کسب و کار، یک هنر محسوب می‌شود. با ترکیب ۲ مقوله علم و هنر تبلیغات، می‌توان پیام‌های مؤثری برای فروش بیشتر ایجاد کرد. اما با دقت به زبان و عبارت تبلیغاتی محصولات، در می‌یابیم که تبلیغ‌کنندگان مطالب مفیدی را به مشتریان خود انتقال نمی‌دهند. در واقع این کار، وظیفه شرکت‌های تبلیغاتی و نویسندگان قابل اعتماد آن‌ها است. این شرکت‌ها موظف هستند که محصولات تولید شده مشتریان خود را به بهترین شکل ممکن در ذهن مخاطبان جا بیندازند تا آن محصول به فروش برسد

ما در این مقاله از استارتاپت، ۱۰ عبارت تبلیغاتی گمراه‌کننده را بررسی می‌کنیم تا شما در کسب و کار خود مرتکب این اشتباهات نشوید.

عبارت تبلیغاتی نامفهوم

۱. با فرمولاسیون علمی ارائه می‌شود

شما این عبارت تبلیغاتی را در تبلیغات قرص‌های لاغری، کرم‌های زیبایی و حتی غذای حیوانات خانگی می‌بینید. این عبارت صرفا جهت تاثیرگذاری بیشتر، نوشته می‌شود؛ در حالی که هیچ مفهومی ندارد. هدف شرکت‌ها از بیان این عبارت، این است که این محصول از نظر علمی تایید شده است. اما این امر، موقعیت کاملا متفاوتی است. اگر آنها از این عبارت استفاده می‌کنند، باید با تمام منابع علمی و نتایج آزمایشگاهی، این موضوع را اثبات کنند.

استفاده از این عبارت، باعث جلب اعتماد مردم می‌شود؛ در حالی که چیزی جز گزافه‌گویی نیست. تمام حرفی که این جمله سعی دارد بگوید، این است که این محصول با استفاده از روش‌های علمی، تولید شده است. اما هر شخصی به سادگی می‌تواند ثابت کند که یک محقق است و سپس چند ماده اولیه را با هم ترکیب کند.

«اساسا … ما این محصول را با ترکیب چند ماده شیمیایی و چند ماده دیگر تولید کرده‌ایم.» آیا این عبارت، معنی دارد؟

۲. وقتی این محصول تمام شود، تولید مجدد نخواهد داشت

عبارت تبلیغاتی عدم تولید مجدد

به ندرت این جمله، معنای واقعی خود را می‌رساند. ممکن است در فروشگاهی فقط ۵ قطعه گوشت برای فروشنده باقی مانده باشد. در این صورت، می‌توان گفت که با تمام شدن گوشت‌ها، گوشت دیگری در فروشگاه موجود نخواهد بود. اما اکثر اوقات، این آگهی‌های تبلیغاتی در رادیو و تلویزیون شنیده و دیده می‌شوند.

این عبارت تبلیغاتی به عنوان یک محرک و اعلام برای عمل توسط مردم، در نظر گرفته می‌شود. به این صورت که فوریتی به موضوع می‌دهد و افراد را مجبور می‌کند تا تماس بگیرند یا به صورت اینترنتی خرید کنند. اما احتمال اینکه آن محصول، فروخته و تمام شده باشد، تقریبا صفر است. در واقع این افکار، پوچ و نوعی کلاهبرداری هستند.

اگر آن محصول واقعا تمام شده باشد، مردم بیشتر آن را سفارش می‌دهند و ممکن است مجبور شوید تا مدت کوتاهی را صبر کنید؛ اما در نهایت آن را دریافت خواهید کرد. سازندگان محصولات همیشه بیشترین تلاش خود را می‌کنند تا به تقاضای محصول پاسخ دهند. بنابرین اگر محصولی را بخواهید، آن را دریافت خواهید کرد.

۳. به … کمک می‌کند

چربی‌ها را از بین می‌برد، به نرم شدن موها کمک می‌کند، به کم شدن جوش‌ کمک می‌کند، تا به محکم‌تر شدن ناخن‌ها کمک می‌کند و مثال‌هایی از این قبیل. اما «کمک می‌کند» واقعا چه معنایی دارد؟ واقعا چقدر کمک می‌کند؟

ممکن است راننده‌ای را در مسیر ببینید که ماشینش خراب شده و احتیاج به کمک دارد. شما می‌توانید با تمامی توان ماشین او را هل دهید یا این که تنها با استفاده از یک انگشت، ماشین را تکان دهید. هر ۲ کار، کمک کردن هستند؛ اما یکی از آن‌ها برای تغییر شرایط، کار خاصی انجام نمی‌دهد.

این ایده که یک محصول به انجام چیزی کمک می‌کند، هیچ معنایی ندارد، مگر اینکه بگوید: چقدر کمک می‌کند و چطور این کار را انجام می‌دهد! دفعه بعدی که صاحب محصول یا خدماتی ادعا کرد که می‌تواند به شما در هر موضوعی کمک کند، با تردید به آن عبارت تبلیغاتی نگاه کنید. ممکن است هیچ ضرری به شما نرساند، اما هیچ تضمینی هم نیست که پولی که خرج می‌کنید، ارزش نتیجه‌ای که قرار است بگیرید را داشته باشد.

۴. هیچ محصول یا سرویسی بهتر از این نیست

عبارت تبلیغاتی هیچ محصولی از این بهتر نیست

به این عبارت تبلیغاتی برای یک دقیقه با دقت فکر کنید. حتی می‌توانید صفت بهتر را با صفت‌های دیگری مثل سریع‌تر، کوچک‌تر، لطیف‌تر، بزرگ‌تر و … جایگزین کنید. در ابتدا شما تحت تاثیر این موضوع قرار می‌گیرید که این محصول پیشنهادی در نوع خود بهترین است. اما در واقع این چیزی نیست که تبلیغ می‌گوید. معنای واقعی آن، این است که این محصول برتر از سایر محصولات پیشنهادی نیست.

مثلا در مورد مواد شوینده ادعا می‌شود که هیچ صابونی، بهتر از این نمونه تمیز نمی‌کند. اما به این معنی نیست که این محصول بهترین است. بلکه حاکی از این است که این محصول مثل سایر محصولات از این نوع، خوب است. به طور قطع این عبارت، زبان زیرکانه‌ای دارد اما کاملا بی معنی می‌باشد. واژه بی‌نظیر هم همین کاربرد را دارد.

۵. عبارت تبلیغاتی تا x درصد تخفیف دارد

این عبارت تبلیغاتی گمراه‌کننده است. هر زمان مشاهده کردید که تابلوی تبلیغاتی یا عبارتی این موضوع را عنوان می‌کند، در مورد اینکه واقعا چه معنایی دارد، فکر کنید. اگر کسی به شما بگوید که تا ۱۰ دلار به شما می‌دهد تا سگش را به گردش ببرید، آیا واقعا توقع دارید همان ۱۰ دلار را بگیرید؟ آن فرد حق دارد حتی به شما، تنها یک دلار برای کاری که انجام داده‌اید، بپردازد. این کاملا درست است که یک دلار، بخشی ازمحدوده «تا ۱۰ دلار»محسوب می‌شو

وقتی فروشگاه‌ها از این عبارت استفاده می‌کنند، احتمالا تنها یک یا ۲ قلم از اجناس آن‌ها، شامل تخفیف می‌شوند. آن‌ها می‌گویند که تا ۷۵ درصد تخفیف دارند و در انتهای مغازه روی یک طبقه خاک خورده، تنها یک دی‌وی‌دی قدیمی وجود دارد که ۷۵ درصد تخفیف دارد. معمولا بقیه موارد تخفیفی، قیمتی حدود ۱۰ الی ۲۵ درصد کمتر از قیمت اصلی خود دارند. تعداد کمی از اجناس ممکن است از آن اعداد جادویی بگذرند، حتی اگر فروشگاه در حال انحلال باشد.

در این شرایط، بهترین سناریو برای ذخیره پول به شما داده شده، اما ممکن است که تنها برای یک الی ۲ محصول، چنین چیزی نصیبتان شود. تازه اگر خوش شانس باشید.

۶. جزئی از … است

عبارت تبلیغاتی جزئی از چیزی بودن

بیایید عبارات جزئی از یک رژیم متعادل یا جزئی از یک روتین سالم را تجزیه و تحلیل کنیم.
نیتروژن جزئی از هوایی است که نفس می‌کشیم، همچنین دی اکسید کربن و متان. ولی ما آن ۲۱ درصد از هوا را می‌خواهیم که شامل اکسیژن می‌شود. مرگ، جزئی از زندگی است.

تقریبا در هر موضوعی، قسمت‌های خوب و بد وجود دارد. پس گفتن اینکه هر موضوعی جزو موضوعات دیگر است، اطلاعات زیادی به ما نمی‌دهد. حتی اگر آن چیز خوب است، چقدر خوب می‌باشد، چقدر از آن مورد نیاز است تا موثر واقع شود

آیا می‌توانید یک ظرف پر از کورن‌فلکس را برای صبحانه بخورید و مواد مغذی مورد نیاز بدنتان را دریافت کنید؟ یا اینکه این ماده تنها بخشی از آن چیزی است که بدنتان به آن نیاز دارد؟

۷. برای … طراحی و ساخته شده است

تصور کنید در حال تماشای یک تبلیغ تلویزیونی هستید که یک محصول شوینده و سفیدکننده جدید را معرفی می‌کند. تبلیغ می‌گوید که تمیزکننده x طراحی شده تا تمام لکه‌های توالت را از بین ببرد. خب این عالی است! اما این که محصولی طراحی شده تا کاری را انجام دهد، صرفا به این معنا نیست که حتما آن کار را انجام می‌دهد.

شما می‌توانید اسموتی میوه درست کنید تا انرژی خود را ۵۰ درصد افزایش دهید. اما اگر سطح انرژی شما را ۲ درصد افزایش دهد، به این معنی است که در انجام کاری که برایش طراحی شده، شکست خورده است؛ اما قصدش هنوز وجود دارد.

پس نسبت به هر محصولی که ادعا می‌شود، طراحی شده تا کار خاصی را انجام دهد، هوشیار باشید. زیرا این عبارت تبلیغاتی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

۸. از مواد ۱۰۰ درصد خالص تهیه شده است

عبارت دیگری که هیچ معنای دقیقی ندارد، جمله ۱۰۰ درصد خالص است. شما این عبارت را روی تمام محصولات می‌بینید. ساخته شده با پنبه خالص یا تهیه شده با قهوه خالص. این عبارت بیان نمی‌کند که محصول ۱۰۰ درصد از چیزی را در بر می‌گیرد، بلکه می‌گوید بخشی از محصول از مواد خالص تهیه شده است. در مورد آن بیشتر فکر کنید.

مثلا کوکتل تمشک که اساس آن آب سیب است، با تمشک ۱۰۰ درصد خالص تهیه شده اما تنها ۱۰ درصد از آن را تشکیل داده است. وقتی تمشک‌ها به این کوکتل اضافه شده، ۱۰۰ درصد خالص بوده است.

این واقعیت که آن‌ها از مواد اولیه خالص استفاده کرده‌اند، بدون مشخص کردن مقدار آن ماده خالص در محصول نهایی، بی معنی است.

۹. عبارت تبلیغاتی این محصول می‌تواند …

عبارت تبلیغاتی این محصول می‌تواند …

این محصول می‌تواند ۱۵ درصد یا بیشتر، از مبلغ بیمه ماشین را برایتان ذخیره کند. این محصول می‌تواند به شما کمک کند تا وزن کم کنید (به عنوان کنترل‌کننده در رژیم با انجام میزان زیادی ورزش). این محصول می‌تواند باعث شود شما ۲۰ سال جوان‌تر به نظر برسید. کلمه «می‌تواند» با «انجام خواهد داد»، متفاوت است. این کلمه فقط امکان انجام شدن یا نشدن موضوعی را نشان می‌دهد.

زندگی ممکن است بر سیارات دیگر هم وجود داشته باشد. بیشتر احتمالات با این موضوع مخالف هستند، اما آیا امکان دارد که چنین چیزی وجود داشته باشد؟ بله حتما! پس وقتی در یک شعار از «می‌تواند» استفاده می‌شود، باید به خودتان یادآور شوید که این یک قول بی‌اساس است. بله ممکن است آن محصول به شما کمک کند، وزن کم کنید، اما همچنین ممکن است باعث شود چاق شوید. ممکن است به شما کمک کند تا جوان‌تر به نظر برسید، اما در عین حال ممکن است باعث شود جوش‌های وحشتناکی بزنید. پس عبارت تبلیغاتی «می‌تواند» در معرفی یک برند جایگاهی ندارد.

۱۰. کاملا بی‌خطر است

جمله معروف دیگری که در دنیای تبلیغات وجود دارد، عبارت تبلیغاتی «بی خطر» است. مثل جمله هم اکنون برای یک سفارش بی خطر تماس بگیرید، این یک محصول بی خطر است، شما چیزی از دست نخواهید داد و جملاتی از این قبیل.

این عبارت چگونه به عنوان یک ابزار جدید تبلیغات از طریق برنامه تلویزیونی معرفی شده است؟ این کلمات گول‌زننده باعث می‌شوند که اکثر مردم تصور کنند، این یک پیشنهاد مجانی است؛ اما چنین چیزی وجود ندارد. البته راه‌هایی وجود دارد که بتوانید پول خود را پس بگیرید، ولی ممکن است تمام آن چیزی نباشد که پرداخت کرده‌اید.
ممکن است ساعت‌ها پشت خط تلفن منتظر بمانید یا از راه‌های مختلفی استفاده کنید تا مدرکی دریافت کنید. آیا آنچه به عنوان بی ضرر عنوان می‌شود، شامل تمام این فرآیند هم خواهد شد؟

این عبارت، قول‌های زیادی می‌دهد اما فقط به تعداد کمی از آن‌ها عمل می‌کند. آیا فکر می‌کنید که بی خطر بودن ضمانت می‌کند تا نتیجه‌ای که می‌خواهید را به دست آورید؟ دوباره فکر کنید. این یک موضوع قانونی نیست اما اگر کار به مراجع قانونی برسد، برای اینکه بتوانید با شرکت مربوطه مبارزه کنید، اوقات سختی خواهید داشت.

در مورد عباراتی از این قبیل، بسیار مراقب باشید و هر زمان که این ۱۰ عبارت تبلیغاتی را در هر زمینه‌ای دیدید یا شنیدید، هوشیار باشید. چیزی که در ابتدا تأثیرگذار به نظر می‌رسد، ممکن است در واقعیت یک موضوع بی ارزش باشد.